Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η δεύτερη μπάλα από πάνω είναι σαν το 0 και είδαμε τι έγινε. αλλά έχει λίγο διαφορετική την προέκταση του μητρικού χαμηλού.. δεν ξέρω μου φαίνεται δύσκολο να βγει δυτικότερα αυτό. μάλλον ανατολικότερα το πάει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

βλέπω 2 συστατικά τα οποία θα παλέψουν να τραβήξουν το ένα δυτικά και το άλλο ανατολικά τον αυλώνα. Μήπως αυτό θα οδηγήσει σε σπαγγετοποίηση? Θα το δούμε στα επόμενα λεπτάκια.

και όντως βάση 500 ο αυλώνας πάει και ανατολικά και δυτικά. Σπαγγετοποίηση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

και όντως βάση 500 ο αυλώνας πάει και ανατολικά και δυτικά. Σπαγγετοποίηση

Απλα αλλαξε κ λιγο κλιση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Ξέρω για τη θήβα, το ένα σόι από εκεί είναι (αν και νομίζω το 2006 είχε περισσότερο χιόνι από τη θήβα). Απλά σε αυτή την περίπτωση η λιβαδειά είναι καλύτερα θερμοκρασιακά. Ίσως έχει και πιο δυτικών συνιστώσεων ανέμους,οπότε θα ρίξει λίγο τη θερμοκρασία. Δες εδώ πχ πως ρίχνει τα υψόμετρα στην περιοχή της λιβαδειάς 

Modele GFS - Carte prévisions

 

 

Για να έχει η Λιβαδειά περισσότερο χιόνι από την Θήβα πρέπει να έρχεται ο καιρός από Πελοπόννησο και να μην ακολουθήσει αλλαγή του stream σε ΒΑ.Το 2006 η Θήβα είχε 50+ πόντους στο κέντρο Έφτασα με το τρένο το βράδυ απο Σερρες που ημουν και περπάτησα μισή ώρα με τα πόδια να φτάσω σε συγγενικό μου σπίτι για να κοιμηθώ . Γύρω στους 70 πόντους είχαμε στο χωριό που κατάφερα και έφτασα την επόμενη μέρα το μεσημέρι .Δεν νομίζω να είχε πάνω από 30 πόντους η Λιβαδειά αλλά σίγουρα δεννειχε 60.

Στα τωρινά, παίζει ρόλο όπως γράφεις που θα γίνει η σύγκλιση. Η Θήβα όσο και αν δεν της φαίνεται και παροτι ειναι ανατολικα γλιτώνει με κάποιον μαγικό τρόπο από τον ΒΑ συνήθως σε τετοιες περιπτώσεις και επικρατεί επιφανειακός ΒΔ άνεμος.Ας πούμε ότι προστατεύεται από τον βοριά  από την μικρή οροσειρά του όρους Πτώον  που ειναι στα παραλια του Ευβοικου .Η Λιβαδειά  φαίνεται σίγουρα να έχει τις θερμοκρασίες αλλά ποτέ δεν ξέρεις.. 

Εάν έβγαινε πάντως όπως το έδειξε το μεσημέρι ο Τζίφος μιλάμε ότι ο κάμπος της Κωπαίδας  θα έβαζε 60 πόντους ενώ όσο πιο κοντά στον Ευβοικο ,τόσο περισσότερος υετος αλλά και υψηλότερο dew point .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, oldboy332 είπε:

Για να έχει η Λιβαδειά περισσότερο χιόνι από την Θήβα πρέπει να έρχεται ο καιρός από Πελοπόννησο και να μην ακολουθήσει αλλαγή του stream σε ΒΑ.Το 2006 η Θήβα είχε 50+ πόντους στο κέντρο Έφτασα με το τρένο το βράδυ απο Σερρες που ημουν και περπάτησα μισή ώρα με τα πόδια να φτάσω σε συγγενικό μου σπίτι για να κοιμηθώ . Γύρω στους 70 πόντους είχαμε στο χωριό που κατάφερα και έφτασα την επόμενη μέρα το μεσημέρι .Δεν νομίζω να είχε πάνω από 30 πόντους η Λιβαδειά αλλά σίγουρα δεννειχε 60.

Στα τωρινά, παίζει ρόλο όπως γράφεις που θα γίνει η σύγκλιση. Η Θήβα όσο και αν δεν της φαίνεται και παροτι ειναι ανατολικα γλιτώνει με κάποιον μαγικό τρόπο από τον ΒΑ συνήθως σε τετοιες περιπτώσεις και επικρατεί επιφανειακός ΒΔ άνεμος.Ας πούμε ότι προστατεύεται από τον βοριά  από την μικρή οροσειρά του όρους Πτώον  που ειναι στα παραλια του Ευβοικου .Η Λιβαδειά  φαίνεται σίγουρα να έχει τις θερμοκρασίες αλλά ποτέ δεν ξέρεις.. 

Εάν έβγαινε πάντως όπως το έδειξε το μεσημέρι ο Τζίφος μιλάμε ότι ο κάμπος της Κωπαίδας  θα έβαζε 60 πόντους ενώ όσο πιο κοντά στον Ευβοικο ,τόσο περισσότερος υετος αλλά και υψηλότερο dew point .

Πολύχρονος Δημήτρη και σύντομα πολλά χιόνια σου εύχομαι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Απλα αλλαξε κ λιγο κλιση

αυτή η κλίση μπορεί να βγάλει λίγο ισχυρότερο χαμηλό μετά, αλλά αν δεις τα 500 έχουν ξεχειλώσει και αριστερά και δεξιά.  Ουσιαστικά μειώνει την αποδοτικότητα του αυλώνα για εμένα.

 

ωστόσο μας δίνει 0.1 χιλιοστό το απόγευμα του Σαββάτου. όλο και κάποιος όμβρος θα μας πλησιάσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

αυτή η κλίση μπορεί να βγάλει λίγο ισχυρότερο χαμηλό μετά, αλλά αν δεις τα 500 έχουν ξεχειλώσει και αριστερά και δεξιά.  Ουσιαστικά μειώνει την αποδοτικότητα του αυλώνα για εμένα.

 

ωστόσο μας δίνει 0.1 χιλιοστό το απόγευμα του Σαββάτου. όλο και κάποιος όμβρος θα μας πλησιάσει

Δες στις 72 ωρες στο ουκμο αυλωνας φιδι χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolasxm είπε:

Οι νυφίτσες ψόφησαν;

Εδω ψοφησα ο αυλωνας οι νυφιτσες δεν θα ψοφησουν..στο ευρωπαικο παιζει να μην υπαρχει καν χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolasxm είπε:

Οι νυφίτσες ψόφησαν;

δεν είναι εύκολη η νυφίτσα Νικόλα. απλά δεν είναι ακατόρθωτη. Αλλά ξέρεις τώρα ότι ο Βαγγέλης μόνο αν είναι ακατόρθωτο κάτι ΙΣΩΣ σταματήσει να το κυνηγάει. και για να πω την αλήθεια είμαι και εγώ ψημένος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο τζιφος βελτιωσε το φαινομενα για εδω.Παντως εχω απορια να δω τον υετο του ουκμου λογικα θα βγαζει περισσοτερα φαινομενα στα κεντρικα απο τζιφο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ μικρές οι διαφορές ούκμου και τζίφου στις 48. Αλλά αυτή η μυτούλα που κάνει το ούκμο αλλάζει πάρα πολύ το αποτέλεσμα.

έτσι 72 ώρες ο τζίφος έχει -32 με -33 στα 500 και το ούκμο μόλις -28 με -29 βαθμούς!! [Αττική]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδιά το γαλλικό χιονίζει και την Θεσσαλία από δεύτερη λίμνη μάλιστα ότι να ναι!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διρφυς παει για θαψαρ, πιστευω και Παρνηθα θα βαλει πολυ καλα. Ερωτηση, εχω μια προσκληση για Αμφικλεια, πως βλεπετε τα πραγματα για την περιοχη του Βορειου Παρνασσου ; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...