Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανσαμπλς για Μαγνησία. Πολλά σενάρια κάτω από το μηδέν στα 850, 4 σενάρια από - 5 έως - 10 και μάλιστα αρκετά εξ αυτών είναι και υετοφορα προς το τέλος. Αυτό δηλώνει ύπαρξη και χαμηλών, όχι απλά ξεροκρυα... 

graphe3_1000___22.7358490566_39.14979757

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπομονή φίλτατοι, το ΣΚ θα αρχίσει να ξεκαθαρίζει η κατάσταση ελπίζω να συνέχισουν τα μοντελάκια να μας δείχνουν ενδιαφέροντα σενάρια μέχρι τότε.Καληνύχτες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλο βραδυ και απο μενα παιδια.την καλυτερη στιγμη που ολοι μας λιγο η πολυ θα χαλαρωσουμε μεσα στις γιορτες ισως μας κατσει κατι καλο.😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω την εντύπωση πως ΑΝ κατάφερνε να καθυστερήσει μια μέρα το χαμηλό στις 22-23,θα έχουμε πολύ ευχάριστες εκπλήξεις. Επίσης,φίλε μου από τον Βόλο,είδες τώρα πως ''εφτιαξαν'' οι Τ με ένα καλύτερο ριτζαρισμα;

Επεξεργάστηκε από antinod
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα.Μπαινουμε σε σωστές προγνωστικα ωρες για τον καιρό των Χριστουγέννων.Σε 36-48h από τώρα θα ξέρουμε. Οσο κοιτάμε τις 200+h και βγάζουμε προγνώσεις τόσο ποιο πολύ θα κοκκινίζει ο σβέρκος μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα,

Ακόμη το +10 στα 850 για Χριστούγεννα παίζει πολύ με βάση τα πρωινά ανσάμπλ του τζίφου. Για πιο μακριά θα το δούμε τις επόμενες μέρες προς τα που το πάει.

Diagramme GEFS

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! Ψυχρό σενάριο από το τζεμ και το icon για παραμονή και ανήμερα....όχι με φαινόμενα εννοείται ...και θερμό από τον τζίφο.....λογικά θα ακολουθήσει ψυχρό σενάριο ο ευρωπαίος αφού μιάζει με ικον και τζεμ στις 144.....για να δούμε...

πάντως προσωπικά αν είναι να βγει παρόμοια διάταξη με του τζίφου μετά τις 260 που δείχνει ...με χίλια τζίφος.......χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εννοείται θέλουμε Ευρωπαίο,ψυχρό σενάριο για χριστουγεννα και πολύ πιο ρεαλιστικό και όχι γκρέμισμα του αζορικου πάνω μας ,σίγουρα στην συνέχεια το ευρωπαϊκό θα δειξει ένα άλλο σενάριο μπορεί και να αφήσει υποψία  back door για τα μακρινά 

 

Και όντως στην ανανέωση στις 192 ώρες ριντζαρει υψηλότερα στο ύψος της κεντρικής Ευρώπης ,αυτό θέλουμε ακόμα και αν κατεβάσει με το ζόρι ένα -2 στην κεντρική ελλαδα

Επεξεργάστηκε από OLYMPUS MONS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιμένει ο ευρωπαίος για δροσερά Χριστούγεννα συμφωνεί δηλαδή με τζεμ και ικον.....τουλάχιστον να γλιτώσουμε τις ζέστες ανήμερα ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. Νομίζω ότι ένα σενάριο ψυχρών Χριστουγέννων εμποδίζει μια  ψυχρή εισβολή πεδινών αργότερα, και θα χρειαστεί πολύ καιρό για κάτι τέτοιο. Υπ΄ααυτή την έννοια, μάλλον θέλω να αλλάξω πλευρό, αλλά δεν νομίζω ότι γίνεται κιόλας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

Καλημέρα. Νομίζω ότι ένα σενάριο ψυχρών Χριστουγέννων εμποδίζει μια  ψυχρή εισβολή πεδινών αργότερα, και θα χρειαστεί πολύ καιρό για κάτι τέτοιο. Υπ΄ααυτή την έννοια, μάλλον θέλω να αλλάξω πλευρό, αλλά δεν νομίζω ότι γίνεται κιόλας.

Έτσι όπως το πάει ο τζιφος δεν υπάρχει ελπίδα για πεδινά παρά μόνο για ημιορεινα της βόρειας χώρας και πεδινά της ανατολικής Ιταλίας ,οπότε μια χαρά είναι κι έτσι τα Χριστούγεννα ...σούπερ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαμηλό νοτιοανατολικά της Ρόδου από ευρωπάιο και βαροβαθμίδα που λογικά θα δίνει ασθενές φαινόμενα στα προσήνεμα ανήμερα βράδυ λογικά με χιόνια σε χαμηλά υψόμετρα κτάτω από τα 1000 αφού έχει -1 στα 850.....και βορειοανατολικό ρεύμα...και φαινόμενα να μην έχει έχει συννεφιά σίγουρα....

ECMOPEU00_216_1.png

ECMOPIT00_216_2.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Έτσιιι +16 στην Ισπανία να καίγονται τα ισπανακια

Επιτέλους!!! Καιρός ήταν....

κι επιτέλους χειμωνιάτικες διατάξεις στα μοντέλα έστω και μακρινά.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Orinos είπε:

και λιγα είναι.....

Ακριβώς...κανονικά πρέπει να έχουν αντικυκλώνα Ισπανίες Γαλλίες Αγγλίες τουλάχιστον ένα τρίμηνο-τετράμηνο από πάνω τους συνεχόμενα από εδώ και πέρα.....με μέση πίεση τα 1040hpa.....για να εξισορροπήσει ...με χαμηλές πιέσεις και συνεχείς αυλώνες σε ανατολική ευρώπη και Βαλκάνια..και -3 με -4 κάτω από τα κανονικά για όλο αυτό το διάστημα και βάλε σε όλη την ανατολική ευρώπη μέχρι και τη χώρα μας.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και πολύ καλό το στησιμο του παιου για μακριά, μακάρι να βγει.

Υπόψιν ότι τα ανσαμπλ του τρεχουν (και εχθές το πρωι που τα είδα και σήμερα το πρωί) περίπου στο -1 για τις 30/12 στην περιοχή μου (Χαλκίδα). Ναι άνετα αλλάζει αλλά είναι μια ένδειξη ότι κάτι βλέπει προς το τέλος του χρόνου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλουτσικα και τα πρωινα λοιπον, υπολογιζω γυρω στις 20-22 του μηνος να φανει η καλη κατεβασια που πιστευω οτι θα εχουμε τελη του μηνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...