Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολυς ο υετος για την Δυτικη Ελλαδα τις επομενες ημερες....αλλα και για τα ανατολικα μετα τα Χριστουγεννα αρχιζει να διαγραφεται φως.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αμήν και πότε να φερουμε τους ψηφιακούς στη πρώτη καρτέλα να αρχίσουμε να μιλάμε και λίγο πιο ρεαλιστικά....Θα μου πεις ακόμα και στις 120-144 ώρες βλέπουμε και διαφορετικά πράγματα στα μοντέλα.

Επεξεργάστηκε από Jimmyrogue1984
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αφού πλέον η Αμερική δεν πολυαλλάζει  [άρα δεν θα πάμε σε τρεξίματα τζίφου σαν εχθές μέχρι 6ζ] η τελευταία σημαντική μεταβλητή είναι το αποκομμένο χαμηλάκι στον ατλαντικό. ΑΝ βγει και παραμείνει εκεί χωρίς να ενωθεί με τον αυλώνα, τα κεντροβόρεια πάνε για χιόνια ίσως και σε πεδινά [υπάρχει ο κίνδυνος να πάει και δυτικότερα έτσι, αλλά όπως είπα εγώ από ξερόκρυο προτιμώ βροχές] Αλλιώς αν δεν βγει το χαμηλάκι αυτό, τότε ο αυλώνα ξεκινάει από προσήνεμα μέχρι Τουρκία.

 

το ατλαντικό χαμηλάκι στο ούκμο

Modele UKMO - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, [weathermaniac] said:

αφού πλέον η Αμερική δεν πολυαλλάζει  [άρα δεν θα πάμε σε τρεξίματα τζίφου σαν εχθές μέχρι 6ζ] η τελευταία σημαντική μεταβλητή είναι το αποκομμένο χαμηλάκι στον ατλαντικό. ΑΝ βγει και παραμείνει εκεί χωρίς να ενωθεί με τον αυλώνα, τα κεντροβόρεια πάνε για χιόνια ίσως και σε πεδινά [υπάρχει ο κίνδυνος να πάει και δυτικότερα έτσι, αλλά όπως είπα εγώ από ξερόκρυο προτιμώ βροχές] Αλλιώς αν δεν βγει το χαμηλάκι αυτό, τότε ο αυλώνα ξεκινάει από προσήνεμα μέχρι Τουρκία.

 

το ατλαντικό χαμηλάκι στο ούκμο

Modele UKMO - Carte prévisions

Καλημέρα Μιχάλη.Παίζει και κεντροβόρειος για τα καλά, με κατάληξη μετά σε κεντρονότια χώρα, αρκει να μπει Ιόνιο ο αυλώνας και οχι Ιταλία....Το πιστεύω αυτό, είναι αρκετά υπαρκτό σενάριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μολις ετρεξε το κλιματικο cfs επιμενει να κατεβαζει κρυο-χιονια προς την χωρα μας :anim_ymm3.gif

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Καλημέρα Μιχάλη.Παίζει και κεντροβόρειος για τα καλά, με κατάληξη μετά σε κεντρονότια χώρα, αρκει να μπει Ιόνιο ο αυλώνας και οχι Ιταλία....Το πιστεύω αυτό, είναι αρκετά υπαρκτό σενάριο.

δεν ξέρω αν ο αυλώνας είναι αρκετός. ο τζίφος στην ουσία βγάζει καλό προσήνεμο χιονιά από άλλον αυλώνα. Οτο ούκμο δηλαδή αν έβγαινε σαν κεντροβόρειος και πήγαινε ανατολικότερα νοτιοανατολικότερα δεν πιστεύω ότι θα είχε ικανό κρύο για κάτω από τα 500 μέτρα. Θα δούμε. Προς το παρόν, απλά κλειδώνω σιγά σιγά μεταβήτές που για τον πρώτο αυλώνα σταματάνε μια γκάμα σεναρίων και ξέρουμε καλύτερα που κινούμαστε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 ο τζίφος πήγε στα άλλα μοντέλα στο 6αρι φαίνεται πλέον, τώρα  μένει  να δούμε τι θα κάνει το αποκομμένο χαμηλό στον ατλαντικό. στο αικον μου αρέσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα συμφωνεί ο τζιφος με Ευρωπαίο στις 120 που ο αντικυκλωνα γέρνει προς τα δεξιά και τα κράσπεδα του φτάνουν στην χωρα μας ,πάει για αργότερα η οποία άνοδος του αζορικου ..κακό αυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εκ του αποτελέσματος χειρότερο εκ της λογικής καλύτερο αφού έκανε άλματα. Αν μπορέσει να κάνει στο 12αρι ένα τέτοιο το αποτέλεσμα θα αλλάξει δραματικά. Ενώ αυτή η κυκλοφορία δεν φαίνεται να κρατάει πολύ. ΑΠό πρώτη Γενάρη αλλάζει εκ νέου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Ποια κυκλοφορία;Αφου αλλάζει από 25 και μετά

και βάση των τελευταίων τρεξιμάτων [που από την στιγμή που είναι μακριά δεν έχει πολύ μεγάλη σημασία προς το παρόν] αλλάζει εκ νέου. Θέλω να πω κοίτα πως ξαναγεμίζει γεωδυναμικά βόρεια της ευρώπης

gfs-0-276.png?6

 

και το 00αρι στο μετέπειτα, καθώς και τα ενσέμπλς τζεμ και τζίφου. ΑΛλά όπως είπα μακριά. Η κυκλοφορία αν αλλάξει φαίνεται να είναι πάλι με γιγαντοαυλώνες που ομοιάζουν όμως με την λογική της Αριάδνης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πωπωπ αχ μακάρι να προλάβαινε να έδειχνε το αποτέλεσμα, αλλά το 6αρι στο τέλος θα βγάλει μια μαυρίλα τρομακτική!!

 

θα πάνε ανατολικότερα τον αντικυκλώνα τα ενσεμπλς

 

το καλό της υπόθεσης είναι ότι υπάρχουν σενάρια που δείχνουν αποκομμένο το χαμηλάκι σε σχέση με τον τζίφο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

απογευματινα-βραδινα τρεξιματα και βλεπουμε το χιονι δεν αργει ..

850temp_20191220_06_240.jpg

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άσχετο. Μιχαήλ πως μπορεί να σου στείλει κάποιος πμ?

Μου λέει ότι δεν μπορείς να λάβεις

Επεξεργάστηκε από nikolasxm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετρια-Άσχημα τα πρωινά τρεξίματα εκτός από ουκμο και τζεμ. Παιος,τζίφος και αϊκον πολύ ανατολικά. Πρέπει οπωσδήποτε το σενάριο του ουκμο να το δούμε και στα αλλα μοντέλα στα επόμενα ραν.

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Άσχετο. Μιχαήλ πως μπορεί να σου στείλει κάποιος πμ?

Μου λέει ότι δεν μπορείς να λάβεις

μάλλον θα έχω πάρα πολλά κάτσε να σβήσω

 

χαχαχα κοίτα τι μου λεει

 

στείλε ξανά



Used 102% messenger storage

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πλάκα πλάκα υπάρχουν ενσεμπλς που πάνε την ψυχρή μάζα Ισπανία [πχ κοντρολ και σενάριο 16!]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...