Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεχιζει να προϊδεάζει για ιστορικες καταστασεις προσυνεμα

Ζητω συγγνωμη που πιστευα οτι θα καει το διαστημα μεχρι 10 γεναρη . Επεσα τερμα εξω.

Το αντιθετο θα γινει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Συνεχιζει να προϊδεάζει για ιστορικες καταστασεις προσυνεμα

Ζητω συγγνωμη που πιστευα οτι θα καει το διαστημα μεχρι 10 γεναρη . Επεσα τερμα εξω.

Το αντιθετο θα γινει. 

Πολυ λογικό ήταν να θεωρήσει ο οποιοσδήποτε το πρώτο 10ημερο του Γενάρη "καμμένο" πριν λίγες μέρες,διότι τα δεδομένα δεν ήταν καθόλου καλά. Και εγω προσωπικα τις ίδιες σκέψεις είχα.

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κλασσικος ατλαντικος που δεν εχει τρομερα 850 αλλα τα 500 ειναι πολυυυ δυνατοτερα

ας ανεβαινε καμια 300 χλμ πιο ΒΑ ο αζορ Μαικ και θα εβλεπες κατι  τρομερα 850

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Παπλαμουδας είπε:

απασφαλισε ο τζιφος και χορευει σε φουλ μεσημβρινους ρυθμους.

παρε μια στροφουλα λιγο δυτικοτερα μονο ρε αμερικανε. να φαμε ολοι οι χιονοπικραμενοι.

-χιονοκολαση απο αυριο απογευμα ως Δευτερα πρωι στα προσηνεμα ανω των 400 μ.

η ΒΔ Αττικη φλερταρει με χιονοστρωσεις ως και τα 300 μ.

Μου αρεσουν οι αισιοδοξοι ανθρωποι.Παρ'ολα αυτα τη δευτερα το χανουμε ακομα κι εμεις εδω με χιονονερα.Κριμα γιατι θα μπορουσε να βαλει ανετα 60,70 ποντους...Πανω απο 600 μετρα οι χιονοστρωσεις,εκτος κι αν χαλασει ακομα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σάπια παραμένουν τα ενσέμπλς, πρέπει επιτέλους να μετακινηθεί ο Αζορικός και σε αυτά στην σωστή θέση, κρίμα θα είναι αυλώνες κομμένοι και ραμμένοι για τα δυτικά να πάνε τελείως στράφι. 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μου αρεσουν οι αισιοδοξοι ανθρωποι.Παρ'ολα αυτα τη δευτερα το χανουμε ακομα κι εμεις εδω με χιονονερα.Κριμα γιατι θα μπορουσε να βαλει ανετα 60,70 ποντους...Πανω απο 600 μετρα οι χιονοστρωσεις,εκτος κι αν χαλασει ακομα

Εσυ να ετοιμάζεις προμήθειες και γαλα για το παιδι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μου αρεσουν οι αισιοδοξοι ανθρωποι.Παρ'ολα αυτα τη δευτερα το χανουμε ακομα κι εμεις εδω με χιονονερα.Κριμα γιατι θα μπορουσε να βαλει ανετα 60,70 ποντους...Πανω απο 600 μετρα οι χιονοστρωσεις,εκτος κι αν χαλασει ακομα

Ναι δυστυχως ο τζιφος εχει την τελεια συγκλιση αλλα με τις τελειως λαθος θερμοκρασιες. Οταν εχεις αποκοπη και λιμνη ειναι λογικο γιατι οσο περισσοτερο νεφοποιηση και υετο εχεις τοσο μεγαλυτερη εκλιση λανθανουσας θερμοτητας εχεις μεσα σε μια ψυχρη μαζα που δεν ανατροφοδοτειται. Αρα οσο περισσοτερος υετος τοσο μεγαλυτερα τα υψομετρα και τουμπαλιν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θεωρω George οτι η οποια ζημια απο ανοδο της Τ που στα δυτικα δεν ειναι ιδιαιτερη, αποκαθισταται απο την συγκλισαρα που βγαζει και την εκβαθυνση του Χ.

καποια στιγμη την Δευτερα κατεβαζει τα επ. παγοποιησης στη ΒΔ Αττικη ως και τα 600 μ.

για να δουμε, οπου το ριξει ομως θα το ριξει με την κανουλα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

την γνωμη μου λεω😃...η επομενη ειναι 2-3 η δευτερη ειναι κατα τις 6- 7...μεχρι εκει δεν βλεπω βορεια....οτι γινει θα αφορα προσηνεμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι 6 Γενάρη το απόλυτο τίποτα! Το απόλυτο μηδέν! Από 7 Γενάρη κάτι αρχίζει να αχνοφαίνεται αλλά ακόμα είναι πολύ νωρίς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, valea mare είπε:

Ναι δυστυχως ο τζιφος εχει την τελεια συγκλιση αλλα με τις τελειως λαθος θερμοκρασιες. Οταν εχεις αποκοπη και λιμνη ειναι λογικο γιατι οσο περισσοτερο νεφοποιηση και υετο εχεις τοσο μεγαλυτερη εκλιση λανθανουσας θερμοτητας εχεις μεσα σε μια ψυχρη μαζα που δεν ανατροφοδοτειται. Αρα οσο περισσοτερος υετος τοσο μεγαλυτερα τα υψομετρα και τουμπαλιν

μπραβο ρε Γιαννη, αυτες οι περαιτέρω λεπτομερειες στις αναλυσεις, μας εχουν λειψει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

την γνωμη μου λεω😃...η επομενη ειναι 2-3 η δευτερη ειναι κατα τις 6- 7...μεχρι εκει δεν βλεπω βορεια....οτι γινει θα αφορα προσηνεμα.

Δες λιγο τα διαγραματα στα 500 για την χωρα μας και τα βαλκανια και πες μου αν σε προιδεαζουν για καταβαση αυλωνα μετα τις 2 και μαλιστα αυλωνα τετοιου 500αρη που να μπορει να δωσει χιονια στα νοτια. Μετα δες Γαλλια Πολωνια και βαλκανια οτι εχουν πολυ ομοιαζοντα διαγραμματα και φυσικα πουθενα υετος. Αυτο μπορει να σημαινει 2 πραγματα. 

1ον Ειμαστε σε μεταβατικο σταδιο και δεν ξερουμε τι λαγος θα βγει απο το καπελο. Καπου θα ανατραπει η ισορροπια και το που θα φανει τις επομενες ημερες.(καλο σεναριο)

2ον Παμε σε εξαπλωση του αζορικου παντου πανω απο την ευρωπη και απο τη χωρα μας οποτε καλοκαιρια και αντικυκλωνικες συνθηκες για καμμα βδομαδα (κακο σεναριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επισης οσο αφορα τα ξερα ανσμπλ με τετοιου ειδους κυκλοφορια και για  μακρινες ωρες ουτε καν μ απασχολει.ψυχρα να ειναι απλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδια τι να δειξουν τα διαγραμματα απο Πρωτοχρονια κ μετα;

οτι ειναι να δειξουν για να υπαρχει συγκρατημενη αισιοδοξια, το δειχνουν.

κορδονιασματα; 

τα εδειχναν ή προπερσι ή πριν 3 χρονια κολλημενα μια γραμμη στα -7 κ -8 για 7, 8, 9 μερες μπροστα. δεν εγινε τιποτα, κατεβηκε 1 αυλωνας ανουσιος και τελος.

αρα ελαφρα αισιοδοξια και αναμονη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, valea mare είπε:

Δες λιγο τα διαγραματα στα 500 για την χωρα μας και τα βαλκανια και πες μου αν σε προιδεαζουν για καταβαση αυλωνα μετα τις 2 και μαλιστα αυλωνα τετοιου 500αρη που να μπορει να δωσει χιονια στα νοτια. Μετα δες Γαλλια Πολωνια και βαλκανια οτι εχουν πολυ ομοιαζοντα διαγραμματα και φυσικα πουθενα υετος. Αυτο μπορει να σημαινει 2 πραγματα. 

1ον Ειμαστε σε μεταβατικο σταδιο και δεν ξερουμε τι λαγος θα βγει απο το καπελο. Καπου θα ανατραπει η ισορροπια και το που θα φανει τις επομενες ημερες.(καλο σεναριο)

2ον Παμε σε εξαπλωση του αζορικου παντου πανω απο την ευρωπη και απο τη χωρα μας οποτε καλοκαιρια και αντικυκλωνικες συνθηκες για καμμα βδομαδα (κακο σεναριο

μα γι αυτο λεω για προσηνεμα γιαννη.γι αυτο ακριβως τον λογο.τα προσηνεμα δεν χρειαζονται αυλωνες που να δινουν τρομερες κακοκαιριες στην ευρωπη.μπορουν να εχουν ψυχρη εισβολη και απο αυλωνα που θα σκασει πολυ ανατολικα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Diagramme GEFS

Ensembles 12Z GFS  περιοχή κεντρικής Εύβοιας.

Θα φορτώσουν πάρα πολύ τα ορεινά μας μέχρι και τη Δευτέρα.

Για το μετά δείχνουν ελπιδοφόρα αλλά εγώ δυσκολεύομαι να τα πάρω στα σοβαρά, ακόμη και για τις 2/1 όλα μπορούν να συμβούν. Για αργότερα άνετα αλλάζουν όλα μέσα σε ένα τρέξιμο.

Οπότε δεν ενθουσιάζομαι αλλά ελπίζω κυρίως βλέποντας στο σύνολο των τρεξιμάτων των τελευταίων ημερών ότι ο αζορικός έχει κέφια αρκεί να σταθούμε τυχεροί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το κυριο του τζιφου τρεχει λαθος απο την τεταρτη ηδη οπως φαινεται και στα ανσαμπλ απο το 500αρι. Καλος καιρος εδω στα βορεια με λιγο κρυο(φυσιολογικοτατο για την εποχη,αυτα τα -10 που λενε στα καναλια ακουγονται φανταχτερα,αλλα αναφερονται στο μετσοβο και αλλα χωρια σε τετραψηφια υψομετρα,εδω περα πχ ζητημα ειναι αν θα πιασουμε εστω αρνητικη) μεχρι τα φωτα τουλαχιστον και βλεπουμε για την εξελιξη μετα. Το επομενο 5μερο θα εχει χιονια σε καποιες ημιορεινες περιοχες των αν. Προσηνεμων,οπου θα εχει και αξιολογα εκατοστα απο καποια υψομετρα και πανω. Δυτικοι χιονιαδες,κεντροβορειοι χιονιαδες,παραθαλασσιοι χιοινιαδες δεν υπαρχουν πουθενα αυτη τη στιγμη περα απο το μυαλο και την επιθυμια μας. Μπορει να μην αρεσουν αυτα,αλλα τι να κανουμε, ετσι εχουν τα πραγματα αυτη τη στιγμη. Περιμενουμε τα τελη του 1ου 10μερου του γεναρη μηπως αλλαξει κατι εκει και κατεβει κατι πιο χειμερινο για τα χαμηλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

μα γι αυτο λεω για προσηνεμα γιαννη.γι αυτο ακριβως τον λογο.τα προσηνεμα δεν χρειαζονται αυλωνες που να δινουν τρομερες κακοκαιριες στην ευρωπη.μπορουν να εχουν ψυχρη εισβολη και απο αυλωνα που θα σκασει πολυ ανατολικα...

Τα διαγραμματα και στα προσηνεμα δεν προιδεαζουν για κατι τετοιο. Θα δουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

επισης βλεπωντας το πιο κατω καπου στη β.δυτικη γαλλια Diagramme GEFSDiagramme GEFS

Εγω το 2 ιανουαριου δε το εγκαταλειπω ακομα ....η θα βγει ιονιο εξασθενημενο η θα φυγει τελειως.....το δειχνουν και καποια ανσαμπλ τζεμ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, valea mare είπε:

Τα διαγραμματα και στα προσηνεμα δεν προιδεαζουν για κατι τετοιο. Θα δουμε

τωρα ξερεις τι μου κανεις ε?😋..επειδη ειμαι και λιγο ξεροκεφαλος και λιγο εγωιστης κτλ κτλ..μιας και απο το κεφαλι μου εχουν ξεγραφτει για κανα 10ημερο τα βορεια θα με κανεις προσηνεμομαχο..σονι και ντε θα ψαχνω την μυτη του αυλωνα απο την μαυρη θαλασσα...χαχαχαχα..αυτο να ζησω και τι αλλο στον κοσμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Εγω το 2 ιανουαριου δε το εγκαταλειπω ακομα ....η θα βγει ιονιο εξασθενημενο η θα φυγει τελειως.....το δειχνουν και καποια ανσαμπλ τζεμ...

να ξαναγινει οτι εγινε τον φλεβαρη περυσι δηλαδη?...μακαρι αλλα δεν το πιστευω..μακαρι φυσικα απλα σ αφηνω να τραβηξεις κουπι😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

να ξαναγινει οτι εγινε τον φλεβαρη περυσι δηλαδη?...μακαρι αλλα δεν το πιστευω..μακαρι φυσικα απλα σ αφηνω να τραβηξεις κουπι😋

Σα δε ντρεπεσαι μ αφηνεις μονο μου...με τα θερια και τις πιθανοτητες χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...