Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

αυτά τα έχουμε ακούσει κι άλλες φορές και δεν πιάνουν. φέτος θα ζήσουμε επικό χειμώνα με τα μισόμετρα μέσα στις πόλεις πριν ανοίξουν τα χιονοδρομικά κέντρα

Ελα Τασο μεγάλα παιδιά ειμαστε,μη το χαλάμε τώρα που έρχονται τα ωραία.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με τα χιονόνερα θα παλέψουμε εδώ... αντε και καμμιά νιφάδα... οι πιό βόρειοι σε καλύτερη μοίρα... η φάση στις 2/1 μου φαίνεται καλύτερη εάν αυξηθεί και λίγο ο υετός...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Spartan said:

MT8_Athen_ens.png

 

Εφτιαξε και αλλο για μετα την πρωτοχρονια

Θα μας τρελανει ο καιρος.Πηρε φορα ο χειμωνας για τα καλα πια.

μπεπανθολισια ανσάμπλς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

O nαο βελτιωθηκε παρα πολυυυυ και με οχι τοσο κατεβασμενο αο μπορω να πω οτι θα δειξουν ισως πολυ ενδιαφεροντα πραγματα τα τρεξιματα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έλα παιδιά τέλος.καλες οι πλακιτσες για μια φορά.αν τα λένε και τα ξαναλέμε τα ίδια και τα ίδια δεν θέλει πολύ να ξεκινήσει φωτιά από το πουθενά.ειδαμε και πάθαμε να ξεκολησουμε από το Αθήνα Θεσσαλονίκη και το βορράς νότος μην αρχίσουμε τώρα άλλο δίπολο.μθα χαρά χειμώνα έχουνε και όπου και χιονίσει στην Ελλάδα είναι ευλογία.αυτα και τέλος.εχουμε ψυχρή εισβολή μπροστά έχουμε και άλλες παρακάτω πιθανά ακόμη πιο σοβαρές.οποτε σχόλια επ αυτών και μόνο.Α και υπόψη οι δείκτες είναι σούπερ και στοχεύουν ελλαδα😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Ο ΝΑΟ μου φαίνεται ότι δείχνει κεντρική Ευρώπη...

Ο ΑΟ βελτιώθηκε σήμερα.

Και ο ΝΑΟ βελτιώθηκε πολύ...8 με 10 Γενάρη κάτι παίζει...αν είναι πολύ δυνατό δεν θ αργήσει να φανεί στα μοντέλα σε διάφορες παραλλαγές..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης, εξαιρετικός ο συνδυασμός Τ και υετού στο παραπάνω διάγραμμα, Σπύρο. 😂 Α ρε ΤΖΙΦΟ κλωτσιές που θες 

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναο τετοιος θα σημαινε κεντρικη ευρωπη, αο λιγο θετικος σημαινει οχι πολυ σπασμενη πολικη δινη. Και τα δυο μαζι αν εβγαιναν σημαινουν δυτικος κογκας

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα ο ΝΑΟ δε με ανησυχεί ιδιαίτερα ακόμα.... θα το δούμε.. κι ο ΑΟ επιτέλους βελτιώθηκε! Πολύ σημαντικό να συμβουλευόμαστε τελικά τους δείκτες... μακάρι να συνεχίσουμε έτσι... ο Γενάρης του 2020 έχει ένα μυστικό και σιγά σιγά θα το ανακαλύψουμε (λέω εγώ τώρα).. ένα δυνατό χιονο-μυστικό! Πάμε να γράψουμε ιστορία... (ελπίζω..)..... μακάρι να βγει κανας πανελλαδικός........ κογκα-στορια...

Αλλιώς υπάρχει κι ένα θηρίο που λέγεται Φλεβάρης.. μένει να ξυπνήσει εαν χρειαστεί..... όλα για όλα εάν έχει όρεξη ο καιρός, στα όπλα.......!!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαλησπερα καλο Σ/Κ και καλα φαινομενα να εχουμε👋

Oπως ξεραμε εδω και λιγες μερες,παμε για μια πολυ καλη ποσοτικη και ποιοτικη κακοκαιρια.Τα χιονια στα ημιορεινα και ορεινα του νομου θα ειναι πολλα.Αυτο που αλλαξε και πρεπει να γραφθει,ειναι οι ωρες που θα εχει το περισσοτερο ψυχος στα 850 στον νομο.Ετσι απο εκει που πηγαιναμε για ξημερωματα Δευτερας στο πιο ψυχρο,εχουμε παει αρκετες ωρες πισω.

Συγκεκριμενα το gfs δινει -5.8c με -6c στα 850 (τα οποια 850 τα τοποθετει μεταξυ 1420-1430μ και οχι χαμηλοτερα) στην βορειοδυτικη Αττικη στα συνορα με τη Βοιωτια απο αυριο στις 11 περιπου το πρωι,μεχρι αργα το βραδυ.Στα υπολοιπα δυτικα του νομου εχουμε ενα -5.4 με -5.8c Σε ελευθερη μεταφραση αυτο σημαινει χιονι σε ολα τα υψομετρα ανω των 200μ.Με θετικες θερμοκρασιες εως τα 300 και αρνητικες απο τα 400μ και πανω εαν υπαρξει ο υετος που προβλεπεται.Στα πιο νοτια και παραθαλασσια τμηματα θα πρεπει να υπαρχουν εναλλαγες βροχης με χιονονερου καθως η θερμοκρασια θα ειναι περιξ των 3c και η υγρασια στο 80-85% περιπου. Εαν η υγρασια πεσει κατω απο 75%,διαστηματα καθαρης χιονοπτωσης θα δουν και πιο χαμηλα κυριως στα δυτικοτερα παραθαλασσια τμηματα παντα ομως με θετικες θερμοκρασιες και πολυ δυσκολη τη χιονοστρωση εννοειτε.

Για τον υπολοιπο νομο τα υψομετρα ειναι λιγο πολυ γνωστα εδω και λιγες μερες.Παραθαλασσια τμηματα και υψομετρα εως 150μ θα προκαλεσει εκπληξη να δουνε χιονι, οχι ομως και στις ευρυτερες περιοχη του Αυλωνα,και Αλεποχωριου. Απο κει και πανω (χοντρικα 200-300μ) υπαρχει η πιθανοτητα σε εξαρσεις με θετικες φυσικα θερμοκρασιες να το δουν εστω και να πεφτει.Εκτος απο τα γνωστα βουνα που θα χιονοστρωθουν να τονιστει οτι αυξημενες ελπιδες για ασπρισμα στα ψηλα εχει το Ορος Ποικιλο και το ορος Αιγαλεω.

Αφηνω και αυτη  εδω για αυριο το μεσημεροαπογευμα ελπιζοντας να επαληθευθει.

image.png.c43c49b97827453152dda9c692b6498c.png

Η Δευτερα (προς τα χαραματα και επειτα) ειναι μια αλλη υποθεση,οπου μπορει να χιονισει σε ολη τη δυτικη Αττικη,καθως και σε ολα τα υψομετρα ανω των 200μ στον νομο εκτος των νοτιων τμηματων του.Η ακριβης θεση του Χ καθως και οι υγρασιες (που για την ωρα ειναι στο Θεο) θα παιξουν ρολο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν όντως έχει κουράσει μακάρι ότι ευχομασταν για τον καιρό να έβγαινε η ότι ελπίζαμε αλλα αύτα δεν γίνονται ούτε φταίνε οι Αθηναίοι για το Αιγαίο που τους χαρίζει απλωχερα υετο σε κατα αλλά ξηρές ψυχρές εισβολές ούτε οι της  Θεσσαλονίκης που με - 1 στα 850 με βαρδάρη χιονίζει ΓΙΑ ΌΛΑ ΦΤΑΙΕΙ ΜΌΝΟ Ο ΚΑΙΡΟΣ..... 

Αχ τα πα και ηρέμησα πάμε στα του καιρού, ☃️☃️☃️☃️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδια να ρωτησω κατι θελω
Μπορει καποιος να μου πει πως βλεπω τον ΝΑΟ και τον ΑΟ ? απο το meteociel οπως τα διαγραμματα η οχι? (Εχω διαβασει ενα αρθρο που ειχε σταλει εδω περα σχετικα με το τι σημαινει ο ΝΑΟ και ο ΑΟ)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Stelios είπε:

Παιδια να ρωτησω κατι θελω
Μπορει καποιος να μου πει πως βλεπω τον ΝΑΟ και τον ΑΟ ? απο το meteociel οπως τα διαγραμματα η οχι? (Εχω διαβασει ενα αρθρο που ειχε σταλει εδω περα σχετικα με το τι σημαινει ο ΝΑΟ και ο ΑΟ)

https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/pna/nao.shtml

https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/daily_ao_index/ao.shtml

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Stelios είπε:

Παιδια να ρωτησω κατι θελω
Μπορει καποιος να μου πει πως βλεπω τον ΝΑΟ και τον ΑΟ ? απο το meteociel οπως τα διαγραμματα η οχι? (Εχω διαβασει ενα αρθρο που ειχε σταλει εδω περα σχετικα με το τι σημαινει ο ΝΑΟ και ο ΑΟ

https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/daily_ao_index/ao.shtml

https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/pna/nao.shtml

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά το γράφω εδω και οχι στις αναφορές, απλά επειδη ίσως χαθεί εκει...Σε κόντρα λοιπον των προγνωστικών, εδω χιονίζει σε  ημιορεινά χωρία της Λεσβου και στα ημιπεδινά χιονόνερο!!  Θέλω να πω δηλαδή οτι  ''άλλαι μεν βουλαί ανθρώπων άλλα δε θεός κελεύει΄΄ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, BrainA είπε:

Επίσης, εξαιρετικός ο συνδυασμός Τ και υετού στο παραπάνω διάγραμμα, Σπύρο. 😂 Α ρε ΤΖΙΦΟ κλωτσιές που θες 

Αγαπαμε τζιφο.😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...