Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε μπει σε καιρό ανατολικών προσυνεμων. Τρελό χιόνι σε ορεινά Κρήτης και Εύβοιας. 

Εμείς τώρα περιμένουμε από 10 και μέτα την αλλαγή της κυκλοφορίας. 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καμία προσπάθεια να μοιάσει ο τζίφος στα άλλα 2 μοντέλα για την συνέχεια

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, billipiros12 said:

Έχουμε μπει σε καιρό ανατολικών προσυνεμων. Τρελό χιόνι σε ορεινά Κρήτης και Εύβοιας. 

Εμείς τώρα περιμένουμε από 10 και μέρα την αλλαγή της κυκλοφορίας. 

Νομιζω οτι λες πολλές μέρες Μπίλλυ. Δεν φτάνουν μεχρι εκει τα μοντέλα. 'Ολα ειναι ανοιχτά κατ εμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, [weathermaniac] said:

καμάι προσπάθεια να μοιάσει ο τζίφος στα άλλα 2 μοντέλα για την συνέχεια

καμάϊ? ρε συ Μιχαηλ, ελεος με τα βουντου!😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Έχουμε μπει σε καιρό ανατολικών προσυνεμων. Τρελό χιόνι σε ορεινά Κρήτης και Εύβοιας. 

Εμείς τώρα περιμένουμε από 10 και μέρα την αλλαγή της κυκλοφορίας. 

Βασίλη, η κυκλοφορία είναι ημιζωνική, με τους ωραίους μαύρους αυλώνες. εμείς περιμένουμε το σωστό σήκωμα του Αζορικού στον Ατλαντικό, και τότε θα αστράψουν οι Άλπεις και το Ιόνιο, όλα μαζί!! Είπαμε ίδιος χειμώνας 2 φορές αποκλείεται στατιτιστικά και μόνο με πέρσι. Οπότε οι ελπίδες για να έχουμε επανάληψη του 17-18 πιο μετά δεν θα πρέπει να χάνονται!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξερω αν το εχουμε παρει χαμπαρι αλλα η ανατολικη χωρα θα ειναι για βαθος 10 ημερων κατω απο -2 στα 850.

Μιλαμε για ψυχος με διαρκεια. Μπορει να στρωθει το εδαφος για κατι πολυ δυνατο αφου θα ειναι παγωμενη η ατμόσφαιρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεί κάποιος να μου πει επειδή λόγω φανταρικού δεν έχω πολύ χρόνο τι καιρό θα κάνει τις επόμενες μέρες πάνω στον Αυλώνα ? Υπάρχει περίπτωση να δούμε τπτ χιόνι στις δύο κατεβασιες?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, snowjohn said:

Μπορεί κάποιος να μου πει επειδή λόγω φανταρικού δεν έχω πολύ χρόνο τι καιρό θα κάνει τις επόμενες μέρες πάνω στον Αυλώνα ? Υπάρχει περίπτωση να δούμε τπτ χιόνι στις δύο κατεβασιες?

Στους δρομους η Ιλη σου να καθαριζει δρομους.

ΥΓ

Ψηνεται η καταβασις Κογκα Δρακου.

gfs-0-300.png?6

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

Στους δρομους η Ιλη σου να καθαριζει δρομους.

ΥΓ

Ψηνεται η καταβασις Κογκα Δρακου.

gfs-0-300.png?6

δυτική διάταξη σε λάθος περιοχή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gfs-0-336.png?6

 

πιο δυτική καίγεσαι, αλλά μας την έφαγε ο ερντογαν, τον οποίο είδα και σε όνειρο σήμερα

 

ωραία λογική μπας και ασπρίσει επιτέλους και η χιονομάνα πίνδος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

gfs-0-336.png?6

 

πιο δυτική καίγεσαι, αλλά μας την έφαγε ο ερντογαν, τον οποίο είδα και σε όνειρο σήμερα

 

ωραία λογική μπας και ασπρίσει επιτέλους και η χιονομάνα πίνδος

Ασε με μενα να καω, αλλα μεχι τοτε η λεξη ΚΤΕΛ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, ΟΚ? 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω μεγάλη περιέργεια να δω τα διαγράμματα του 6αριου για 10 του μήνα και μετά.... Θσως αυτό που θα δούμε από σήμερα το βράδυ να ειναι τα προεωρτια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρομερη κακοκαιρια επικειται..Παρα πολλα χιονια και νερα στο νομο Αττικης..Τα βουνα μας θα βαλουν πολλα εκατοστα και η Παρνηθα μετρα...Κυριακη βραδυ μεχρι τριτη πρωι ο υετος θα ειναι στο πικ σχεδον σε ολο το νομο...Και επεται και συνεχεια...Καλη απολαυση σε ολους!!!

Ο καιρος ηδη κλεινει στο Αιγαιο και εχουμε τα πρωτα ορογραφικα φαινομενα...Στις επαλξεις απο το απογευμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Κυριακή στις 12 τα μεσανυχτα χιόνια στην δυτική αττική μέχρι την θάλασσα

54-snowfall.png

 

Δύσκολο φίλε μ... Κ ανάλογα τι λεμε δυτική Αττική.. Ελευσίνα εννοείς? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα,

Μια δική μου εκτίμηση απο Χαλάνδρι Πεντέλη Μελισσια (ανατολικοβορεια)¹ έως Μαρούσι Κηφισιά Νεα Ερυθραία Εκάλη (δυτικοβορεια)² 

Λοιπόν από βράδυ Κυριακής που θα μπει το σύστημα από τα ΒΑ (Όπως είπε ένα παιδί παραπάνω δεν θα είναι καθαρό ΒΑ  άνεμος) το -33 με εως -34 για κάποια ώρα θα έχουμε ένα γερό μπάσιμο κυρίως στα Βορειοδυτικά προάστια² με αρχή τον φαινομένων σε μορφή χιονιού ή χιονόλιτου από 300 μέτρα αργότερα επέκταση των φαινομένων σε πιο βορειοανατολικά¹ της Πεντέλης. Εκεί θα ξεκινήσουμε από τα 350 370μετρα με χιονόλιτο ειδικά για πάτημα Χαλανδρίου ψηλά και Πεντέλη από Κλεισθένους πριν την παλαιά Πεντέλη χιονόπτωση όσο βαδίζουμε προς το ξημέρωμα Δευτέρας και μέσα στην νύχτα αργά θα κατέβει παροδικά έως και τα 190 με 230 μέτρα ανάλογα την ένταση εκείνης της στιγμής. Στα βορειοδυτικά² εκείνη την ώρα θα έχουν χιονόπτωση σε 200 240μετρα με σχετικά καλή ένταση. Η θερμοκρασία και στα δύο κομμάτια του λεκανοπεδίου θα είναι απογοητευτική για χιονοστρωση κάτω από 300μετρα.

Ο προβληματισμός μου εστιάζεται στο γεγονός ότι οι άνεμοι θα φτάνουν τα 7 με 8 μποφόρ δεν θα μείνει ούτε δείγμα για σύννεφο στα βορειοανατολικά¹ όποτε μεγάλο μέρος της κακοκαιρίας θα χαθεί χωρίς φαινόμενα εάν το γυρίσει λίγο προς ΒΔ θα πάρουμε λίγο την δόση μας και ας μην το στρώση.

Αργότερα τον Γενάρη ΈΡΧΕΤΑΙ το 2ο μέρος της σειράς "Ο ιστορικός χιονιάς της Αττικής"

 

ΥΓ: Έρχονται ωραίες μέρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Σημαντικη βελτιωση στα ensembles του 6ριου για Αττικη, για την αδελφη της Ζηνοβιας (οπως την αποκαλεσε και ο δασκαλος Ζιακο-αν το καταλαβα καλα), δηλαδη για 2/1.

Εγω τον πατερα θελω να δω...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, casperakos said:

Δύσκολο φίλε μ... Κ ανάλογα τι λεμε δυτική Αττική.. Ελευσίνα εννοείς? 

Όχι κι όμως παίζει να δουν αερομεταφερόμενες μέσα στην βροχή ενδεχόμενος σε κάποια δυνατή έξαρση πέριξ περιοχών.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...