Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες ηρεμία και βήμα βήμα .... Καταρχην με εξαίρεση την Κυριακή που θα είναι μια μέρα χωρίς ενδιαφέρον πάμε για μια νέα βδομάδα με διαδοχικά χαμηλά και ίσως καμία εκπληξουλα για τα ημιορεινά της Β.Ελλαδας .... Ε δε θα ασχοληθούμε από τώρα για της 16 και μετά όταν πριν μερικές μέρες μιλούσαμε για διαφαινόμενη ζωνικη που δεν ήρθε ποτέ .... Νομίζω ότι σε γενικές γραμμές κυλάει σχετικά καλά ο Δεκέμβρης 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παμε γερα για τα 18αρια αργοτερα δεν τον ξερουν καλα τον καιρο τα μοντελα στα μακρινα θα αλλαξουν αρκετους χαρτες ακομα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Κρατάει κανείς λογαριασμό πόσο καιρό είναι πάνω από τα κλιματικά ο μέσος όρος;

Από τον Ιούνιο αν δεν κάνω λαθος. Βέβαια μέχρι σήμερα εχουνε υπάρξει και κάποια ελάχιστα διαλείματα με θερμοκρασίες κάτω των κλιματικών, πχ μέσα Ιουλίου, αρχές Οκτώβρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως βρε παιδιά αν εξαιρέσεις τι λένε τα μοντελα ο Δεκέμβριος θυμίζει λίγο παλιακος. Χιονακι στα βουνά, βρόχου λες χαμηλότερα και αίσθηση κρύου. Αν η θερμοκρασία ήταν 2-4 βαθμούς χαμηλότερη θα μιλάγαμε για πραγματικα παλιακος Δεκέμβρη. Για Αθήνα τουλάχιστον έτσι έμπαινε συνήθως ο χειμωνας. Προετοίμαζε το έδαφος για Γενάρη και Φλεβάρη. Αυτά τα αισιόδοξα από εμένα 😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Κρατάει κανείς λογαριασμό πόσο καιρό είναι πάνω από τα κλιματικά ο μέσος όρος;

Απο σεπτεμβριο που βλεπω μοντελα μονο  1-2 οκτωβρη και τισ προηγουμενες ημερες αν δεν κανω λαθος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν βγει πάντως αυτό το αίσχος του 12αριού, θα πάει στα σκουπίδια ένα πολύ μεγάλο μέρος του Δεκέμβρη (για να μην πω όλος) και θα ψάχνουμε τα χιόνια στα 2000 μέτρα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι νωρίς να καίμε, αλλά δικιά μου εκτίμηση ότι δεν θα έχουμε κάποιο σοβαρό χιονάτο γεγονός στα πεδινά μέχρι το τέλος του δεκεμβρίου χοντρικά, καθώς ο επόμενος αυλώνας μέχρι να έρθει και να εξασθενήσει τελείως θα πάει 10ήμερο. ε και μλέχρι να αλλάξει η η κυκλοφορία και να βγει κάτι πιο χιονάτο, άλλο τόσο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Εδώ δεν μιλάμε για τα πεδινά. Ούτε στα 1500 δεν θα χιονίζει..

αν δεν χιονίζει στα 1500 εγώ τι περιμένω στα τις 13-16 Δκεμβρίου χαχαχα. και πιο πριν μάλιστα μια μικρή διαταραχή φαίνεται να χιονίζει την Ήπειρο τουλάχιστον από τα 1000 και πάνω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Και για δυτικά πάντως με το ζόρι το βλέπω το 0 στα 850..

ε αν ερχόταν το 0 θα χιόνιζε από τα 500-600 μέτρα με τέτοια ιάταξη. Τ΄΄ωρα αρχικά θα είναι το 2 οπότε χοντρικά στα 1000 μιας και το ρεύμα θα είναι ψυχρό δυτικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμη και έτσι δεν είναι είδηση να χιονίσει στα 1000 μέτρα για 2-3 μέρες τον Δεκέμβρη. Με +2 στα 850 θα χιονίσει στα 1000 μέτρα; Όντως;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Ακόμη και έτσι δεν είναι είδηση να χιονίσει στα 1000 μέτρα για 2-3 μέρες τον Δεκέμβρη. Με +2 στα 850 θα χιονίσει στα 1000 μέτρα; Όντως;

ναι και όμως έτσι συμβαίνει. Υπάρχουν περιπτώσεις που εξαιτίας του δυτικού ρεύματος χιόνισε πρόσκαιρα μέσα στα Γιάννενα με +2 στα 850!. Εν'ω υπάρχουν περιπτώσεις που με -5 καιμε ανατολικό, έβρεχε στα Γιάννενα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Κρατάει κανείς λογαριασμό πόσο καιρό είναι πάνω από τα κλιματικά ο μέσος όρος;

Δεν είναι μόνο το τελευταίο εξάμηνο που είμαστε συνεχώς πάνω από τα κλιματικά αλλά γενικά τα τελευταία χρόνια η συντριπτική πλειοψηφία των μηνών μέσα σε ένα έτος βγαίνουν θερμότεροι από τα κανονικά .... απλά φέτος το ξεφτίλισε μάλλον ... ας ελπίσουμε το σερί να σταματήσει στον Νοέμβρη και αρχής γενομένης από αυτόν τον Δεκέμβρη να πάμε τουλάχιστον στα κανονικά αν και το κόβω λόγο δύσκολο με τέτοιες κυκλοφορίες που φαίνονται  για το υπόλοιπο του Δεκέμβρη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι και όμως έτσι συμβαίνει. Υπάρχουν περιπτώσεις που εξαιτίας του δυτικού ρεύματος χιόνισε πρόσκαιρα μέσα στα Γιάννενα με +2 στα 850!. Εν'ω υπάρχουν περιπτώσεις που με -5 καιμε ανατολικό, έβρεχε στα Γιάννενα!

Παγωμενη βροχη? Αν και δεν εχω ζησει ειναι μεγαλη ξενερα...Ειδικα για εδω που χιονιζει σπανια αν εχει παγωμενη βροχη ειναι η απολυτη ατυχια ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Παγωμενη βροχη? Αν και δεν εχω ζησει ειναι μεγαλη ξενερα...Ειδικα για εδω που χιονιζει σπανια αν εχει παγωμενη βροχη ειναι η απολυτη ατυχια ....

;οχι κανονικό χιόνι ήταν και γύρισε σε βροχή. Εμένα η παγωμένη βροχή μου αρέσει ειδικά αν φτιάξει παγογλυπτά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είχε ρίξει στην Αριάδνη εδώ όταν γύρισε σε θετικές στα 850. Στην Μακρινίτσα είχε θετικές και στο Βόλο -4 με παγωμένη βροχή που ακούγονταν σαν πετραδάκια, χαχαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι και όμως έτσι συμβαίνει. Υπάρχουν περιπτώσεις που εξαιτίας του δυτικού ρεύματος χιόνισε πρόσκαιρα μέσα στα Γιάννενα με +2 στα 850!.

Ποιες περιπτωσεις?Ποτε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ποιες περιπτωσεις?Ποτε?

δεν έχω δει ημερομηνίες. ήταν νομίζω κάποια εργασία του ντάφη πάνω σε αυτό και το θυμάμαι χαρακτηριστικά γιατί μου έκανε και εμένα τρομερή εντύπωση. Ε τώρα αν ψάχνεις διάταξη, κάποιο είδος δυτικής με χαμηλό στα βόρεια θα ήταν [βορειοδυτικά λογικά. Για το -5 με βροχή, νομίζω ήταν πριν 3 χρόνια φεβρουάριο αν θυμάμαι καλά ή τέλη Γενάρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ όμορφο το χαμηλό της Τρίτης στο 18αρι, ειδικά για ανατολικά της Πίνδου. Η συνέχεια θεωρητικά κυλάει βελτιωμένη στα συστατικά, αλλά το αποτέλεσμα μπορεί να βγει χειρότερο όπως πχ στον παίο που με εξέπληξε αρνητικά.

 

 

μπα. καλύτερο θα βγει από παίο, και από το ίδιο του το 12αρι, ξέρω τον λόγο, αλλά είναι λίγο μεγάλος, καλύτερα να μην το γράψω και χάσουμε την όρασή μας νυχτιάτικα.

χιονοθάψιμο στα βουνά της ήπείρου, πάμε βήμα βήμα

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αμάν!Βροχάρες βαρβάτες φθινοπωρινές.....Με γίδες κι όλας και βλέπω και συνέχεια....Εντάξει καλά είναι λίγο πιο κάτω να ήταν και η Τ να βλέπαμε χιονοχαμούς στα ορεινά.......Εννοώ και πιο κάτω από τα 1500 μέτρα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1)Πάμε για ρεκόρ διάρκειας  ζωνικής που δύσκολα θα επαναληφθεί.. 2)ρεκορ ευνοιας δυτικής Ευρώπης από τον Ιανουάριο μέχρι σήμερα.. Συμπέρασμα... Ο Ιανουάριος θα δώσει ρέστα.. Δεν γίνεται και δεν έχει ξαναγίνει ο συνδυασμός των παραπάνω σε τόση μεγάλη διάρκεια.. Αφύσικα πράγματα.. Ως συνήθως μετά από τόσο ακραία ζωνικη ακολουθεί ακραία μεσημβρινη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...