Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, k _ SABBAK είπε:

1)Πάμε για ρεκόρ διάρκειας  ζωνικής που δύσκολα θα επαναληφθεί.. 2)ρεκορ ευνοιας δυτικής Ευρώπης από τον Ιανουάριο μέχρι σήμερα.. Συμπέρασμα... Ο Ιανουάριος θα δώσει ρέστα.. Δεν γίνεται και δεν έχει ξαναγίνει ο συνδυασμός των παραπάνω σε τόση μεγάλη διάρκεια.. Αφύσικα πράγματα.. Ως συνήθως μετά από τόσο ακραία ζωνικη ακολουθεί ακραία μεσημβρινη..

από ποιον γενάρη ευνοείται η δυτική ευρώπη??> μόλις 2-3 μήνες έχει που ευνοείται η δυτική ευρώπη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

από ποιον γενάρη ευνοείται η δυτική ευρώπη??> μόλις 2-3 μήνες έχει που ευνοείται η δυτική ευρώπη

Μισέλ πόσες ευκαιρίες είχες τον περασμένο χειμώνα??? Στα αγγλάκια πόσες φορές χιόνισε τον περασμενο χειμώνα?? Πέρα από 10 μέρες δεν έκανε χειμώνα εδώ... Για να λέμε τα πράγματα ως έχουν.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, k _ SABBAK είπε:

Μισέλ πόσες ευκαιρίες είχες τον περασμένο χειμώνα??? Στα αγγλάκια πόσες φορές χιόνισε τον περασμενο χειμώνα?? Πέρα από 10 μέρες δεν έκανε χειμώνα εδώ... 

μάλλον μπερδεύεσαι . οι 20 μέρες χειμώνα που έκανε ήταν το πιο δυτικό μέρος του χειμώνα. ο περσινός πχ Φεβρουάριος ήταν ο χειρότερος που θυμάμαι στα Γιάννενα, κάθε μέρα ήλιο, και 2 νιφάδες στην Ωκεανίδα... πρόπερσι ήταν ο χειμώνας δυτικής Ευρώπης [και ο πιο ενδιαφέρον χειμώνας που έχω περάσει στα Γιάννενα παρόλο που δεν είχε μεγάλο χιόνι], και επειδή έχει περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα από τότε ελπίζω σε αυτό. Και η αποδυνάμωση των ατλαντικών χαμηλών να είναι πρόσκαιρη στις γιορτές μέσα που έτσι και αλλιώς δεν θα είμαι Γιάννενα, οπότε με την επιστροφή, ελπίζω σε ανάλογες εικόνες των μοντέλων με σήμερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιχαλη,το ειπες μια,το ειπες δυο κι εχουμε φτασει στις χιλιες δυο φορες για το τι θες.Το εμπεδωσαμε!

Πως φανταζεσαι θα καταντησει το θεμα εδω αν αρχισουν οι Αθηναιοι να λενε σωριδον στα μηνυματα τους,οτι θελουν χιονι τριων νομων,οι θεσσαλονικεις να γραφουν ενα στα δυο μηνυματα τους για την καμηλα που ονειρευονται,κ.ο.κ.

Δε γουσταρω να κανω τον κακο και ποσο μαλλον σε τοσο ενεργα μελη οπως εσυ,που ξερω οτι δεν εχεις κακη προθεση,αλλα κουραζει να διαβαζουμε δεκαδες μηνυματα,για το πως πρεπει να στηθει ο χαρτης σε καθε τρεξιμο για να κανει παπλαμουδα.Κατανταει κουραστικος ο μονολογος σου.Ελπιζω να με καταλαβαινεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μιχαλη,το ειπες μια,το ειπες δυο κι εχουμε φτασει στις χιλιες δυο φορες για το τι θες.Το εμπεδωσαμε!

Πως φανταζεσαι θα καταντησει το θεμα εδω αν αρχισουν οι Αθηναιοι να λενε σωριδον στα μηνυματα τους,οτι θελουν χιονι τριων νομων,οι θεσσαλονικεις να γραφουν ενα στα δυο μηνυματα τους για την καμηλα που ονειρευονται,κ.ο.κ.

Δε γουσταρω να κανω τον κακο και ποσο μαλλον σε τοσο ενεργα μελη οπως εσυ,που ξερω οτι δεν εχεις κακη προθεση,αλλα κουραζει να διαβαζουμε δεκαδες μηνυματα,για το πως πρεπει να στηθει ο χαρτης σε καθε τρεξιμο για να κανει παπλαμουδα.Κατανταει κουραστικος ο μονολογος σου.Ελπιζω να με καταλαβαινεις.

αν δεν υπήρχε η διάταξη στους χάρτες δεν θα το έλεγα. πέρσι πχ μια φορά ήταν χάθηκε και τέλος. δεν το έγραφα ατελείωτες φορές. Αλλά και πάλι. η δυτική Ελλάδα θέλει τον εκπρόσωπό της. Είναι σαν να έχουμε αφαιρέσει τον χάρτη δυτικά της Πίνδου. Εξάλλου, πέρα από τον σχολιασμό της τωρινής κατάστασης που είναι έτσι τι άλλο μπορώ να κάνω? Αν ήταν να έρθει μια χειμωνιάτικη διάταξη κλασσική, θα ασχολιόμουν με αυτήν δηλαδή 600 μοντέλα  χάρτες Αμερική κτλ. Τώρα το μόνο που κάνω είναι αντί για να "βρίζω" τους χάρτες επειδή δεν δείχνουν πεδινά. Οπότε τι θα έκανα. τίποτα. θα έκαιγα δεκαήμερα. και στην προκειμένη απλά απάντησα στον Κώστα σε κάτι που διαφωνώ. Δηλαδή στο ότι πέρσι δεν είχαμε κλασσικές ευκαιρίες, και ότι γίναμε Μύκονος από τον ανατολικό.

 

Τέλος πάντων, μέχρι να περάσουν οι μέρες δηλαδή μέχρι 15 Δεκέμβρη που με καίει αρκετά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Θα λέω πιο ε΄ναι το καλύτερο τρέξιμο και αυτό είναι. Και μετά μιας και μάλλον θα αλλάξει η κυκλοφορία, θα ασχοληθώ με ότι έρθει.

 

θα προσπαθήσω να γίνω λιγότερο κουραστικός.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Και η αποδυνάμωση των ατλαντικών χαμηλών να είναι πρόσκαιρη στις γιορτές μέσα που έτσι και αλλιώς δεν θα είμαι Γιάννενα, οπότε με την επιστροφή, ελπίζω σε ανάλογες εικόνες των μοντέλων με σήμερα

Αυτο για παραδειγμα δεν ειναι σχολιασμος της τωρινης καταστασης,οπως λες.Αυτο ειναι "ευχομαι να καει ο χειμωνας παντου αρκει να κανω εγω το κομματι μου".Θα επανελθω αν χρειαστει...Καλο ξημερωμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αυτο για παραδειγμα δεν ειναι σχολιασμος της τωρινης καταστασης,οπως λες.Αυτο ειναι "ευχομαι να καει ο χειμωνας παντου αρκει να κανω εγω το κομματι μου".Θα επανελθω αν χρειαστει...Καλο ξημερωμα 

ε μια φορά εξέφρασα και εγώ την ευχή μου, όπως ο καθένας το έχει κάνει. απλά τυχαίνει στην προκειμένη περίπτωση το δικό μου σενάριο να είναι το λιγότερο ψυχρό/χειμωνιάτικο για την υπόλοιπη χώρα. Και ακριβώς επειδή δεν είναι σχολιασμός τωρινής κατάστασης για αυτό έγραψα ότι αλλάζει η κυκλοφορία και ότι δεν θα παραμείνει η ίδια. Ακριβώς αυτό είναι το Pont μου.

καληνύχτα και εσένα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Και η αποδυνάμωση των ατλαντικών χαμηλών να είναι πρόσκαιρη στις γιορτές μέσα που έτσι και αλλιώς δεν θα είμαι Γιάννενα, οπότε με την επιστροφή, ελπίζω σε ανάλογες εικόνες των μοντέλων με σήμερα

Να μου επιτρέψεις να σου πω οτι αυτό μόνο ευχή δεν είναι..αυτό με απλά ελληνικά λέγεται κακεντρέχεια ή ατομισμός ή παρτακισμός, πες το όπως θες..Και δεν νομίζω εδώ μέσα να εχουμε διαβάσει απο άλλους συνομιλητές να εύχονται να χιονίσει μόνο στην περιοχή τους σχολιαζοντας όλους τους πιθανούς τρόπους διάταξης 100 φορές την ημέρα σε κάθε run. Οι γνώσεις σου είναι τέτοιες, που η συνεισφορά σου θα είναι τεράστια στο να τις μεταλαμπαδεύσεις σε όλους εμάς τους άσχετους.. Φιλικά και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης..Καλό βράδυ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Να μου επιτρέψεις να σου πω οτι αυτό μόνο ευχή δεν είναι..αυτό με απλά ελληνικά λέγεται κακεντρέχεια ή ατομισμός ή παρτακισμός, πες το όπως θες..Και δεν νομίζω εδώ μέσα να εχουμε διαβάσει απο άλλους συνομιλητές να εύχονται να χιονίσει μόνο στην περιοχή τους σχολιαζοντας όλους τους πιθανούς τρόπους διάταξης 100 φορές την ημέρα σε κάθε run. Οι γνώσεις σου είναι τέτοιες, που η συνεισφορά σου θα είναι τεράστια στο να τις μεταλαμπαδεύσεις σε όλους εμάς τους άσχετους.. Φιλικά και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης..Καλό βράδυ.

εγώ δεν είπα όμως να μην χιονίσει αλλού. είπα απλά ότι θέλω να έχω όσο το δυνατόν περισσότερο ευνοϊκές διατάξεις. Άρα σημαίνει ότι εύχομαι κάτι καλό για εμένα αλλά όχι κάτι κακό για άλλους. Αν κάποιος από την βόρεια χώρα το έλεγε αυτό δεν θα είχε καμία γκρίνια μάλλον, γιατί ευνοεί και την  υπόλοιπη χώρα σε δεύτερο βαθμό.  Οπότε όπως είπα και πριν, όσο καιρό θα έχει ενδιαφέρον χάρτες θα γράφω το το πρέπει να γίνει για να βγει σωστά, όπως μπορεί ο οποιοδήποτε να γράφει σε ανάλογη διάταξη για άλλη περιοχή το τι πρέπει να γίνει για να χιονίσει πχ Θεσσαλονίκη καλά ή αλλού κτλ. Άρα δεν κάνω τίποτα διαφορετικό από τον Βαγγέλη για άλλη περιοχή. Τώρα γράφω συνέχεια γιατί πολύ απλά δεν έχω κάποια δουλειά, άρα πανεπιστήμιο σπίτι = διάβασμα+μοντέλα+φόρουμ

 

Και ας μην ξεχάσουμε ότι τα μοντέλα τρέχουν 4 φορές την ημέρα. Αν έτρεχαν 2 θα σχολίαζα και εγώ 2 φορές. Αλλά θα καλύπτω κάθε τρέξιμο μοντέλου, ακόμα και αν αναγκαστώ να μπω στο archieve... καληνύχτες

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερες!!!Τελικα μια χαρα βροχοκακοκαιρια θα εχουμε απο την τεταρτη και μετα..Ειδικα το πρωινο του τζιφου ειναι αριστο για τα κοντινα..!!!Στολιζω λεμεεεε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς τα πράγματα έχουν πάρει άσχημη τρόποι για τα μακρινά ,το καλό είναι πολύ νωρίς και όλα είναι ανοιχτά για το τρίτο δεκαήμερο στο οποίο πιστεύω πολύ για κάτι καλό φέτος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά η κακοκαιρία που πίστευα για τις 10 κάθησε με χειρουργική ακρίβεια μέρας και διαταξης αλλά...αλλά ψοφιος από ψύχος ο αποκομμένος Αυλώνας.Πσρ όλα αυτά θα θυμίζει έντονα χειμώνα με άγριο φόρτωμα χιονιού σε οτιδήποτε είναι στα 1000 μέτρα και πάνω χοντρικά και στα πολύ βόρεια ακόμη πιο κάτω.Φυσικα η Φλώρινα είναι αλλά κατηγορία οπότε πιστεύω σε πολύ χιόνι εκεί...για μετά ο δυτικός του Μιχαήλ ακόμη παίζει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Η επερχόμενη κακοκαιρία έφυγε λίγο νότια. 

 

Ίσα ίσα..έτσι όπως δείχνει να κάθεται εννοεί όλη την Ελλάδα.το λες και το καλύτερο χαμηλό από πλευράς υετού εδώ και πολλούς μήνες μιας και φαίνεται ότι βρέχονται όλοι και βρέχονται καλά.ξαι φυσικά φορτώνουν όλα τα ορεινά χιονι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Η επερχόμενη κακοκαιρία έφυγε λίγο νότια. 

 

Καθε αλλο...Μεχρι και πριν λιγες μερες φαινοταν οι κυκλαδες και η κρητη να εχουν τα πιο αξιολογα φαινομενα..Τωρα βρεχεται ολη η χωρα...Και μαλιστα αξιολογα...Και καλα χιονια στα ορεινα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολλές βροχές το επόμενο διάστημα από τα μοντέλα για τις περισσότερες περιοχές της χώρας...χιόνια αρκετά ψηλά στα βουνά ...όντως όπως είπε ένα παιδι ποιο πάνω τέλη Οκτώβρη θερμοκρασιακά άντε Νοέμβρη να συμπληρώσω εγώ......

προς το παρόν για τις  μακρινές ώρες(200+) τζίφος και ευρωπαίος μας ανεβάζουν τον υποτροπικό και πολύ θερμές αέριες μάζες ..ευτυχώς είναι μακριά και πολλά μπορεί να αλλάξουν μέχρι τότε...δυστυχώς όμως το δείχνουν και τα δυο μεγάλα μοντέλα και συνήθως τέτοιες καταστάσεις τις πιάνουν....υπομονή και κουράγιο σε όλους....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

συνολικα εκατοστα χιονοπτωσης απο ευρωπαικο μοντελο μεχρι 13 του μηνα 73 εκατοστα βλεπει καπου στην χωρα μας πολυ χιονι..

xx_model-en-308-0_modez_2019120700_156_17_294.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα στην παρεα..... με βαση τα πρωινα τρεξιματα παμε για καλες βροχες στα πεδινα και πολυ καλα χιονια στα χιονοδρομικα, οπως και στη φλωριναρα. Το μονο που δεν μ αρεσει μετα τις 16 δεκ παμε μαλλον για θερμη εισβολη αφου περα απο τον τζιφο το εβγαλε και στο μο του ο ευρωπαιος.                           ΥΓ. θα συμφωνησω με τον Κρυονεριτη, γινεται κουραστικο αυτο το τι θελει ο καθενας, το χαμηλο στο ιονιο, στο αιγαιο, στην αδριατικη, στον ινδικο ωκεανο , να βγαλει λιγο μυτουλα ο αυλωνας να παει λιγο πιο πανω ο αζορ ,να πεσει να μην πεσει ,να γυρει ,να μην γυρει.....ολα αυτα κουραζουν . Κουραζουν παρα πολυ.....ΑΥΤΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...