Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ΧΕΛΜΟΣΑυτό που έχεις φωτό που προσπάθησες να το ανοίξεις είναι για το system οπότε θα επιλέξεις system upload και θα του το βάλεις (με το συμπάθειο) θα τελειώσει η διαδικασία και μετά θα κάνεις το ίδιο για το wifi upload πατώντας πάντα το αντίστοιχο κουμπι και ανεβάζοντας το wifi bin αρχείο που έχεις κατεβασει

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Το κάνει....Είμαι στη φάση του ανεμομετρου 

Άρα αντίστοιχα το ίδιο κάνω και για το wifi ε?

 

 

Σωστό και δεν πειράζεις τιποτα... Μόλις τελειώσει μπορείς να πας στο επόμενο για το wifi ....

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στέφανε όλα κομπλέ...κι αυτό που σου είπα στο τηλέφωνο κι αυτό κομπλέ....

1000 ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή σου ....😂😂😂

Λογικά τώρα μετά τα updates θα έχει επιλυθεί και το θέμα που με βγάζανε off το weathercloud και το wunderground

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, dondinos είπε:

Υπάρχει έτοιμος αεριζομενος κλωβος; 

Με ένα γρήγορο ψάξιμο μόνο της davis βρήκα ...

https://www.meteoshop.gr/product/345/equipments-davis-equipments-eksartimata-/eng

Αλλά τα έχει τα λεφτά του 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, freeze είπε:

Με ένα γρήγορο ψάξιμο μόνο της davis βρήκα ...

https://www.meteoshop.gr/product/345/equipments-davis-equipments-eksartimata-/eng

Αλλά τα έχει τα λεφτά του 

Τσάμπα πράμα 😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 15/12/2020 at 6:52 ΜΜ, makis είπε:

Επιτελους ηθρε και για μενα η στιγμη να βαλω τον δικο μου σταθμο... Καλες μου μετρησεις!!! Ο σταθμος ειναι ο Bresser ClearView 7in1

IMG_20201215_171539.jpg

Καλορίζικος Μάκη!!! Καλές μετρήσεις !!!!!😉

Γείτονες είμαστε χαχαχ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Winterlove είπε:

Καλορίζικος Μάκη!!! Καλές μετρήσεις !!!!!😉

Γείτονες είμαστε χαχαχ...

Νάσαι καλά γείτονα σε ευχαριστώ!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως το να φτιάξεις ένα κλωβακο με πιατακια δεν είναι τόσο δύσκολο και δεν θέλει και πολλά υλικά...ο καλύτερος είναι ο ξύλινος τύπου Στίβενσον αλλά θέλει δουλιτσα...σήμερα έκανα και άλλη μία πατέντα για να έχω έναν φορητό κλωβακο ειδικά όταν πηγαίνω χωριό για ένα ασύρματο αισθητήρα bresser που έχω...είχα κάτι παλιά πιατακια που είχα αγοράσει για αυτή την χρήση πιο παλιά σε διαφορετικες διαμέτρους και ένα πανελακια μικρό 12V 1.5W που υποστηρίζει μικρό ανεμιστηρακι 40mm ακόμα και τον χειμωνα..στο ανεμιστηρακι πάνω προσάρμοσα και ένα κυκλικό ρόλο από χαρτί υγείας ναι καλά ακούσατε😂 το οποίο το πέρασα λευκή μονωτική για να δίνει κατευθυνόμενο τον αέρα και να μην διαχέεται καθώς βγαίνει...χρησιμοποίησα 4 πιατακια λευκά για την σκίαση και άλλα 2 μικρότερης διαμέτρου για να μην βρέχεται ούτε το ανεμιστηρακι...είχα και μια παλιά ξύλινη βάση και την τρύπησα κατάλληλα καθώς και τα πιατακια ώστε να περνάει από μέσα η ντιζα που μου χε περισσέψει απ' την πατέντα για τον κανονικό μετεωρολογικό...χρησιμοποίησα και λευκά δεματικα για να πιάσω το ανεμιστηρακι και τον αισθητήρα καθώς και ένα κομμάτι λευκό ξύλο που θα ακουμπάει πάνω στην ξύλινη βαση και πάνω θα μπει το πανελακια...κούρασα με όλα τα λόγια οπότε καλύτερα οι φωτό...όλα τα υλικά μαζί με το πάνελ και το ανεμιστηρακι Μαξ 30€

IMG_20201230_193943.jpg

IMG_20201230_194208.jpg

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Τοποθέτησα πριν λίγες μέρες στην ταράτσα μου τον μετεωρολογικό σταθμό bresser 5 in 1. Συνδέθηκε με το weather cloud & weather underground  με επιτυχία.Έφτιαξα και «Π» για σκίαση και μέχρι στιγμής δεν διαπιστώνω αποκλίσεις άνω του μισού βαθμού.Έχω ένα θέμα βέβαια με τις αναβαθμίσεις. Ο δικός μου υπολογιστής είναι συνδεδεμένος με καλώδιο στο WiFi και δεν βλέπει τα υπόλοιπα δίκτυα. Διάβασα για να περάσω το firmware update γίνεται μόνο από PC. Γίνεται από λαπτοπ ;;  14A6E243-1D45-43C0-9748-6BDBD882969E.thumb.jpeg.1d8946130b92ac120fbada387dfdf2c8.jpegΕυχαριστώ.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Alexkok9 είπε:

Καλησπέρα παιδιά. Τοποθέτησα πριν λίγες μέρες στην ταράτσα μου τον μετεωρολογικό σταθμό bresser 5 in 1. Συνδέθηκε με το weather cloud & weather underground  με επιτυχία.Έφτιαξα και «Π» για σκίαση και μέχρι στιγμής δεν διαπιστώνω αποκλίσεις άνω του μισού βαθμού.Έχω ένα θέμα βέβαια με τις αναβαθμίσεις. Ο δικός μου υπολογιστής είναι συνδεδεμένος με καλώδιο στο WiFi και δεν βλέπει τα υπόλοιπα δίκτυα. Διάβασα για να περάσω το firmware update γίνεται μόνο από PC. Γίνεται από λαπτοπ ;;  14A6E243-1D45-43C0-9748-6BDBD882969E.thumb.jpeg.1d8946130b92ac120fbada387dfdf2c8.jpegΕυχαριστώ.

 

Καλημέρα φίλε ... Τι εννοείς είναι συνδεδεμένος με καλώδιο στο wifi .... Πιθανόν να εννοείς το ρούτερ φαντάζομαι. ... Πρέπει να συνδεθείς ασύρματα στην κονσόλα στο δίκτυο του σταθμού που θα είναι pws-xxxx όπου Χ κάποιος αριθμός και μετά να κάνεις προσεκτικά ότι λένε οι οδηγίες .... Γίνεται από λάπτοπ και πιθανόν να γίνεται και από κινητό μιας και έχει ο σταθμός html interface

Υπόψη πως ο σταθμός δεν έχει θέμα σκίασης του αισθητήρα αλλά λόγω του μικρού κλωβού ανεβάζει θερμοκρασία εύκολα.... Θα το διαπιστώσεις σύντομα ... Αυτό που χρειάζεται είναι αέρας και υπάρχουν στο θέμα πατεντες για να το κανεις

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, freeze είπε:

Καλημέρα φίλε ... Τι εννοείς είναι συνδεδεμένος με καλώδιο στο wifi .... Πιθανόν να εννοείς το ρούτερ φαντάζομαι. ... Πρέπει να συνδεθείς ασύρματα στην κονσόλα στο δίκτυο του σταθμού που θα είναι pws-xxxx όπου Χ κάποιος αριθμός και μετά να κάνεις προσεκτικά ότι λένε οι οδηγίες .... Γίνεται από λάπτοπ και πιθανόν να γίνεται και από κινητό μιας και έχει ο σταθμός html interface

Υπόψη πως ο σταθμός δεν έχει θέμα σκίασης του αισθητήρα αλλά λόγω του μικρού κλωβού ανεβάζει θερμοκρασία εύκολα.... Θα το διαπιστώσεις σύντομα ... Αυτό που χρειάζεται είναι αέρας και υπάρχουν στο θέμα πατεντες για να το κανεις

Δεν το διατύπωσα σωστά έχεις δίκιο. Ο υπολογιστής είναι συνδεδεμένος με το ρούτερ μέσω καλωδίου, οποτε δεν μου εμφανίζει άλλα δίκτυα (και δεν εμφανίζει γιατι ειναι ενσυρματος) όπως στο κινητό ή το λάπτοπ. Δοκιμάζω στο λάπτοπ να κάνω τα update και μου εμφανίζει file error μόλις κάνω το upload ( το έχω ξε- zipαρει) και εκεί κολλάω.

Μέχρι στιγμής λόγω και του αέρα όλα καλά, σε καταστάσεις νηνεμίας θα το διαπιστώσω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Alexkok9 καλως ηλθες.Ο σταθμος σου απεχει μολις 1.4xlm απο τη δουλεια μου. Εκανες πολυ καλη δουλεια στη τοποθετηση, μονο βαλε ενα ανεμιστηρακι που θα παιρνει ρευμα απο ενα πανελακι led απο κατω γιατι θα εχεις ''μπουκωματα'' Και τοτε δε θα εχεις μονο κατω του 0.5c αλλα κοντα στον 1c🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Alexkok9 είπε:

Δεν το διατύπωσα σωστά έχεις δίκιο. Ο υπολογιστής είναι συνδεδεμένος με το ρούτερ μέσω καλωδίου, οποτε δεν μου εμφανίζει άλλα δίκτυα (και δεν εμφανίζει γιατι ειναι ενσυρματος) όπως στο κινητό ή το λάπτοπ. Δοκιμάζω στο λάπτοπ να κάνω τα update και μου εμφανίζει file error μόλις κάνω το upload ( το έχω ξε- zipαρει) και εκεί κολλάω.

Μέχρι στιγμής λόγω και του αέρα όλα καλά, σε καταστάσεις νηνεμίας θα το διαπιστώσω.

Δοκίμασε με άλλον browser και σε εμένα την πρώτη φορά δεν μου το ανέβαζε το αρχείο ... Ο @ΧΕΛΜΟΣ το έκανε πρόσφατα ... Μπορεί να σε καθοδηγήσει

Υπόψη πως σε δυνατό άνεμο αν σου τιναξει το σκιαστρο  και φύγει απότομα  πιθανό να σπάσει το ανεμόμετρο @Alexkok9

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

@Alexkok9 καλως ηλθες.Ο σταθμος σου απεχει μολις 1.4xlm απο τη δουλεια μου. Εκανες πολυ καλη δουλεια στη τοποθετηση, μονο βαλε ενα ανεμιστηρακι που θα παιρνει ρευμα απο ενα πανελακι led απο κατω γιατι θα εχεις ''μπουκωματα'' Και τοτε δε θα εχεις μονο κατω του 0.5c αλλα κοντα στον 1c🙂

Καλώς σας βρήκα παιδιά. Σε ευχαριστώ πολύ. Είναι το επόμενο που θέλω να κάνω , είδα πατέντες σε προηγούμενα σχόλια οπότε θα κάνω και εγώ κάτι αντίστοιχο. Μακάρι σύντομα να έρθει και μια «χιονοκακοκαιρια» να τον δούμε σε απόλυτη δράση τον σταθμό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φίλε και εμένα μου έβγαζε file error....μην βγεις καθόλου από κει απλά ξανακάνε upload το ξεζιπαρισμενο αρχείο και θα το πάρει.....Εγώ με chrome το εκανα

freeze βλέπεις ο μαθητής σου πρόοδο ε????

Χαχχαχαα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου το ξανακάνε 2 φορές από χθες το βράδυ και με έδειχναν off τα weathercloud και wunderground....

Τελικά ούτε τα update που έκανα διόρθωσαν το πρόβλημα....

Ακούω γνώμες......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Μου το ξανακάνε 2 φορές από χθες το βράδυ και με έδειχναν off τα weathercloud και wunderground....

Τελικά ούτε τα update που έκανα διόρθωσαν το πρόβλημα....

Ακούω γνώμες......

Δύσκολα μου βάζεις .... Μερικά που μου έρχονται γρήγορα στο μυαλό ....

Το weathercloud μου έκανε και εμένα κάτι τρελά και το παρατήρησα και σε άλλους σταθμούς δλδ έλεγε τελευταία ενημέρωση πριν 2-3ωρες.... μετά όλα καλά ... Τώρα το έβγαλα από την κονσόλα και το ενημερώνει το weewx όπως σου είπα στο τηλ. Και έχω 100% update status .... Αλλά δεν έχω την εσωτερική θερμοκρασία του σπιτιού να μεταδίδεται αλλά Κλάιν)

Άλλα πιθανά είναι να χάνει την σύνδεση με το ρούτερ .... Εγώ όπως σου είπα έχω κάνει bind την Ip της κονσολας και δεν την αλλάζει το router .... Αν θες μιλάμε στο τηλ να σε καθοδηγήσω (εύκολακι) μην τρομάζεις με τους όρους ..χαχαχα 

Ενα ακόμη είναι ο συγχρονισμός .... Αν θες μπες στην σελιδα του σταθμού (ρυθμίσεις 192.168.1.1) και άλλαξε τον πάροχο ώρας (ntp server)...πρέπει να έχει 3-4 επιλογές 

Αυτά ..αν σκεφτώ κάτι άλλο  θα σε πω

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 5/1/2021 at 2:23 ΜΜ, freeze είπε:

Δοκίμασε με άλλον browser και σε εμένα την πρώτη φορά δεν μου το ανέβαζε το αρχείο ... Ο@ΧΕΛΜΟΣ το έκανε πρόσφατα ... Μπορεί να σε καθοδηγήσει

Υπόψη πως σε δυνατό άνεμο αν σου τιναξει το σκιαστρο  και φύγει απότομα  πιθανό να σπάσει το ανεμόμετρο @Alexkok9

Όλα καλά πέρασα και τα updates @ΧΕΛΜΟΣ . Έχω βάλει στο σκίαστρο μονωτικό υλικό που είναι αρκετά ελαφρύ, το ελέγχω αρκετά συχνά. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάλι off είμαι....δεν μπορώ να καταλάβω...και δε είμαι και σπίτι να το διορθώσω....Στέφανε τι άλλο να κάνω ρε φίλε ???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα 25 μερες Ο σταθμός εχθές για λίγο 2-3ωρες στο weathercloud  έλεγε εκτός για αυτές τις ώρες,  άλλαξα θύρα και λειτούργησε, Θα το δω όμως αν το ξανακάνει. 

Froggit wh1080.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Πάλι off είμαι....δεν μπορώ να καταλάβω...και δε είμαι και σπίτι να το διορθώσω....Στέφανε τι άλλο να κάνω ρε φίλε ???

Αν έχει συγκεκριμένη περιοδικότητα. ... Ίσως χάνει τις ρυθμίσεις του ρουτερ...κάνε επανεκκίνηση το ρούτερ και την κονσόλα βγάζοντας τα για 10-20 sec από την μπριζα να δούμε αν θα σε βάλει ον ...και μετά θα σε πω πως να κρατάς σταθερή την στατική ip της κονσολας 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...