Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Έχεις καμια φωτό να βάλεις....?

Εμένα είναι σε ιδανικό σημείο τοποθετημένος....

Σε ταράτσα 8οροφης πολυκατοικίας χωρίς να έχω εμπόδιο από καμία πλευρά αφού μένω στο τέρμα στα Άνω Ιλίσια απέναντι από την Πανεπιστημιουπολη.....

 

9A4AD267-E11E-4A07-9F46-35060B1596D4.thumb.jpeg.f02bfaab828f14e1a868a4b68b23e51c.jpeg

Ελπίζω να βοηθήσει. Μια χαρά είναι απλώς θέλει μια πατέντα για να μην επηρεάζεται από την ηλιακή ακτινοβολία.

Επεξεργάστηκε από Alexkok9
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Alexkok9 είπε:

9A4AD267-E11E-4A07-9F46-35060B1596D4.thumb.jpeg.f02bfaab828f14e1a868a4b68b23e51c.jpeg

Ελπίζω να βοηθήσει. Μια χαρά είναι απλώς θέλει μια πατέντα για να μην επηρεάζεται από την ηλιακή ακτινοβολία.

Πολύ καλό φαίνεται...Απλά να ξέρεις τα δεματικα ανά 6 μήνες το πολύ να τα αλλάζεις γιατί κόβονται ...

Τι υλικό ακριβώς είναι αυτό το μονωτικό????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Πολύ καλό φαίνεται...Απλά να ξέρεις τα δεματικα ανά 6 μήνες το πολύ να τα αλλάζεις γιατί κόβονται ...

Τι υλικό ακριβώς είναι αυτό το μονωτικό????

Σε λίγο καιρό που θα πάω να τον καθαρίσω θα τα αντικαταστήσω. Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι γιατί μου το έφτιαξε ένας αλουμινας. Το ζέστανε και το έφτιαξε σαν Π και μετά κόλλησε και ένα άλλο υλικό για καλύτερη εφαρμογή. Το εξωτερικό του είναι σκληρό και το εσωτερικό αρκετά μαλακό.  Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά στην προκειμένη περίπτωση κάνει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@ΧΕΛΜΟΣ Γιωργη αυτο σου ελεγα να κανεις στη σελιδα 6-7 που εκανε ο μερακλης φιλος @Alexkok9 και σου φαινοταν βουνο.😋 Καντο και εσυ με τα καταλληλα υλικα (dow,κοντρα πλακε) και βαφτο ασπρο απ εξω.😉 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 ώρες πριν, teo_73 είπε:

@ΧΕΛΜΟΣ Γιωργη αυτο σου ελεγα να κανεις στη σελιδα 6-7 που εκανε ο μερακλης φιλος @Alexkok9 και σου φαινοταν βουνο.😋 Καντο και εσυ με τα καταλληλα υλικα (dow,κοντρα πλακε) και βαφτο ασπρο απ εξω.😉 

Δεν πιάνουν πολύ τα χέρια μου ρε.....στην καλύτερη να καταστρεψω και το σταθμό ....🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλο το Φόρουμ.

Δεν είμαι πολύ γνώστης σχετικά με ότι έχει σχέση με μετεωρολογία ,αλλά μου αρέσει να γνωρίζω τι κλιματολογικές συνθήκες επικρατούν  στην περιοχή μου.

Έπειτα από αρκετό  ψάξιμο και διάβασμα  στο φόρουμ και αποφάσισα να προχωρήσω στην απόκτηση του παρακάτω:

·         6153 Wireless Vantage Pro2 with 24-hr Fan Aspirated Radiation Shield

·         Davis WeatherLink 6510Usb

·         Rain Collector Heater (for stations with old style rain collector) 7720

Χθες με μια τόσο ηλιόλουστη μέρα , τοποθέτησα τον σταθμό .

Όλα καλά , αλλά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα .

Δεν αναγνωρίζει (Σταθμό )ο υπολογιστής που είναι συνδεμένος με usb θύρα. Όταν συνδέω την συσκευή στην usb θύρα του υπολογιστή , ακούγεται ο σχετικός ήχος , αλλά τίποτα άλλο.

Κατέβασα το Πρόγραμμα (WeatherLink 6.0) και έκανα setup , όταν τρέχω το σχετικό .exe για να μετατρέψει την usb θύρα σε parallel port , μου λέει ότι δεν βρέθηκε συσκευή.

Μια σημείωση να κάνω , στο Σταθμό δεν έχει τοποθετηθεί η Μπαταριά  στην εξωτερική κονσόλα , διότι δεν την βρήκα στην συσκευασία. Φυσικά θα γίνει άμεσα.

Καμία βοήθεια σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

DateStamper-0043.jpg

DateStamper-0044.jpg

DateStamper-0045.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Idefix&Regina καλορίζικος και καλές μετρήσεις ... δεν έχω ιδέα από davis αλλά από αυτά που αναφέρεις ίσως δεν έγινε καλά η εγκατάσταση των drivers για αυτό δεν το αναγνωρίζει το pc ή μπές εδώ https://www.manula.com/manuals/pws/davis-kb/1/en/topic/understanding-usb-logger-modes και ψάξε λίγο μήπως και βρείς λύση

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 28/2/2021 at 10:12 ΠΜ, freeze είπε:

@Idefix&Regina καλορίζικος και καλές μετρήσεις ... δεν έχω ιδέα από davis αλλά από αυτά που αναφέρεις ίσως δεν έγινε καλά η εγκατάσταση των drivers για αυτό δεν το αναγνωρίζει το pc ή μπές εδώ https://www.manula.com/manuals/pws/davis-kb/1/en/topic/understanding-usb-logger-modes και ψάξε λίγο μήπως και βρείς λύση

 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για το χρόνο σου , 

δυστυχώς δεν βγήκα ακρη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η μπαταρία τοποθετήθηκε; Η εσωτερική κονσόλα παίρνει δεδομένα από το σταθμό;

Ισως βοηθηθείς από εδώ: https://www.skyandweather.gr/επικοινωνήσετε-μαζί-μας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα , ναι τοποθετήθηκε την επόμενη ημέρα η μπαταρία  και έγινε και το setup της κονσόλας με της απαραίτητες ρυθμίσεις.

Η μονη σε εκκρεμότητα , είναι  πως δεν μπορώ να δω το Σταθμό στο pc ή στο διαδικτυο

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 4/3/2021 at 4:51 ΜΜ, Idefix&Regina είπε:

Καλησπέρα , ναι τοποθετήθηκε την επόμενη ημέρα η μπαταρία  και έγινε και το setup της κονσόλας με της απαραίτητες ρυθμίσεις.

Η μονη σε εκκρεμότητα , είναι  πως δεν μπορώ να δω το Σταθμό στο pc ή στο διαδικτυο

 

Καλησπέρα σε ολους , 

τελικα και η τελευταια εκκρεμότητα εκλεισε .

Το προβλημα που υπηρχε στην συνδεση με τον υπολογιστη λυθηκε με φορματ .

το προβλημα ηταν οτι έλειπαν καποιοι drivers.

Ο σταθμος βρισκεται σε υψομετρο 1.110μ

 

Livadi_Parnassos (2).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίος! Καλές μετρήσεις.

Από τη φωτο φαίνεται πως δεν έχεις βάλει αντηρίδες στον ιστό. Είναι η τελευταία εκκρεμότητα που πρέπει να τακτοποιήσεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!

DateStamper-0045.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, quarantine είπε:

Ωραίος! Καλές μετρήσεις.

Από τη φωτο φαίνεται πως δεν έχεις βάλει αντηρίδες στον ιστό. Είναι η τελευταία εκκρεμότητα που πρέπει να τακτοποιήσεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!

DateStamper-0045.jpg

καλησπέρα ,θα μπουν και αυτές , αν και δεν είναι τόσο αναγκαίες ..

Εχω μια μικρη πείρα απο Ιστους & Πυργους. 

Φυσικα η βαση εχει τοποθετηθει με τετοιο τροπο που δεν φευγει. Η βαση εχει ήδη αντηριδες ,και ολες οι τρύπες είναι στην πετρα με 10ρες βίδες των 12 cm

Η Ταλαντωση που υπαρχει ειναι σχεδον μηδαμινη αλλα θα εχω θεμα οταν μπει και η καμερα.

H η σωλήνα είναι υδραυλικού τύπου 4,8 στα 3mm 2,5 μετρα.

Η φωτογραφια που ανεβαζω ειναι απο ενα συστημα κεραιων που  φερει επανω του ,11 δορυφορικά πιατα των 80cm.

Φυσικα ηταν σε πυργο τριστηλο στα  6μ και ειχε και  14 αντηριδες με συρματοσχοινο ασυστροφο 18χ7 στα 7mm με σημειο θραυσεως στα 2850kg , συν μια αντηριδα με σωληνα 3,8 στα 3mm , Το  ειχα στημενω για τουλαχιστον 12 χρονια . 

 

 

 

photo-8092-s.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Παιδες εχει κανενας μετ.σταθμο froggit??Διαβαζω σουπερ κριτικες!

έχω αυτον στο παρακατω link Γιώργο(να ξερεις ειναι Ecowitt απλά η Froggit τον μεταπουλαει με την ονομασία της)

https://www.froggit.de/product_info.php?info=p464_dp1500-wi-fi-weather-server-usb-dongle-incl--1-x-dp40--wh32f--outdoor-thermo-hygrometer-outdoor-wireless-sensor-1-x-dp80-self-draining-rain-gauge-sensor-1-x-dp300-solar-powered-aneometer-with-uv-light-sensor.html

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

έχω αυτον στο παρακατω link Γιώργο(να ξερεις ειναι Ecowitt απλά η Froggit τον μεταπουλαει με την ονομασία της)

https://www.froggit.de/product_info.php?info=p464_dp1500-wi-fi-weather-server-usb-dongle-incl--1-x-dp40--wh32f--outdoor-thermo-hygrometer-outdoor-wireless-sensor-1-x-dp80-self-draining-rain-gauge-sensor-1-x-dp300-solar-powered-aneometer-with-uv-light-sensor.html

 

Ειναι αξιοπιστος Μητσο;;;Το ψαχνω γι αυτον εδω 

https://www.froggit.de/product_info.php?info=p436_hp1000se-pro-wi-fi-internet-wireless-weather-station.html

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ειναι αξιοπιστος Μητσο;;;Το ψαχνω γι αυτον εδω 

https://www.froggit.de/product_info.php?info=p436_hp1000se-pro-wi-fi-internet-wireless-weather-station.html

Γιώργο αγόρασα αυτόν με ξεχωριστό αισθητήρα θερμοκρασίας προκειμένου να έχω τη δυνατότητα να τον τοποθετώ σε σκιερό μέρος ή θα φτιάξω ευκολα αεριζόμενο κλωβό.

Εάν καταλήξεις σε αυτόν που αναφέρεις να λάβεις υπόψιν ότι θα πρέπει άμεσα να φτιάξεις μηχανικά αεριζόμενο κλωβό διαφορετικά με λιακάδα και άπνοια θα σου δειχνει αρκετους βαθμούς +

Κατά άλλα οι σταθμοί αυτοί (offset διότι δεν είναι όλοι της Froggit offset) είναι αρκετά καλοί με δυνατότητα να μεταδίδουν δεδομένα σε αρκετά weather sites (WU, WATHERCLOUD, ECOWITT, AWEKAS, κ,α,), προσωπικά είμαι ευχαριστημένος όσο καιρό τον έχω και τον προτείνω (ή κάποιο άλλο μοντέλο της Ecowitt).

Δες και τον παρακάτω είναι πολύ ενδιαφέρον...

https://www.froggit.de/product_info.php?info=p478_dp1500-ultrasonic-wi-fi-wireless-weather-station--1-x-dp1500-wifi-weather-server-usb-gateway-1-x-6-in-1-ultrasonic-sensor-1-x-dp80-self-draining-rain-gauge-sensor-.html

Υ.Γ. Κατι σημαντικό για μένα είναι η εμβέλια των αισθητήρων. Στην πράξη τον δοκίμασα στα 100 μέτρα έξω από το σπίτι και είχε φουλ σήμα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Εάν καταλήξεις σε αυτόν που αναφέρεις να λάβεις υπόψιν ότι θα πρέπει άμεσα να φτιάξεις μηχανικά αεριζόμενο κλωβό διαφορετικά με λιακάδα και άπνοια θα σου δειχνει αρκετους βαθμούς +

Απ οτι διαβασα δεν τσιμπαει πανω απο 1-1,5 βαθμο οποτε δεν ειναι προβλημα.Θα του κανω και μια μονωσουλα και θα ειναι οκ νομιζω.Βεβαια τα ακουω ολα,ακομα ψαχνομαι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 1/4/2021 at 3:16 ΜΜ, DIMITRIS είπε:

Κατά άλλα οι σταθμοί αυτοί (offset διότι δεν είναι όλοι της Froggit offset) είναι αρκετά καλοί με δυνατότητα να μεταδίδουν δεδομένα σε αρκετά weather sites (WU, WATHERCLOUD, ECOWITT, AWEKAS, κ,α,), προσωπικά είμαι ευχαριστημένος όσο καιρό τον έχω και τον προτείνω (ή κάποιο άλλο μοντέλο της Ecowitt).

Μου εχουν βγει τα ματια τις τελευταιες μερες Μητσο ψαχνωντας.Τελικα ο βασικος παραγωγος ειναι η fine offset.Η ecowitt ειναι θυγατρικη της.Froggit,misol,ambient κλπ ειναι απλα μεταπωλητες.Επισης η bresser ειναι μεταπωλητες αλλα δεν προμηθευονται απο την fine offset αλλα απο αλλη κινεζικη εταιρια. 

Με ολα αυτα που εχω διαβασει,φαινεται οτι τα προιοντα της offset ειναι αρκετα ως πολυ αξιοπιστα.Απο κει και περα θελω αν προχωρησω σε αγορα να ειμαι κοντα στα στανταρτς του wmo καθως οι πιο πολυ δεν τα τηρουμε.Το να βαλεις ας πουμε τον αισθητηρα της Τ σε μονιμα σκιερο μερος ειναι λαθος για τον wmo.

Εψαξα για σταθμους με ανεμιστηρακι και κλωβο εκτος davis και βρηκα 2.Τον froggit wh6000 pro(το τελευταιο μοντελο) και τον acurite atlas.Δυστυχως για τον froggit οι κριτικες που υπαρχουν ειναι για το παλιοτερο μοντελο χωρις ανεμιστηρακι,ενω ο acurite πρεπει να ερθει απο αμερικη και θα ανεβει πολυ η τιμη με μεταφορικα και τελωνειο.Ψηνομαι για τον froggit αν και ξεπερναει το μπατζετ μου,αφου ειναι fan aspirated και θα εχει λογικα μεγαλη ακριβεια στις μετρησεις.

Πολυ καλες κριτικες εχει και ο froggit hp1000se αλλα δεν εχει ανεμιστηρακι.και ειναι 65ευρω φθηνοτερος του wh6000

Εχω ζαλιστει...🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μου εχουν βγει τα ματια τις τελευταιες μερες Μητσο ψαχνωντας.Τελικα ο βασικος παραγωγος ειναι η fine offset.Η ecowitt ειναι θυγατρικη της.Froggit,misol,ambient κλπ ειναι απλα μεταπωλητες.Επισης η bresser ειναι μεταπωλητες αλλα δεν προμηθευονται απο την fine offset αλλα απο αλλη κινεζικη εταιρια. 

Με ολα αυτα που εχω διαβασει,φαινεται οτι τα προιοντα της offset ειναι αρκετα ως πολυ αξιοπιστα.Απο κει και περα θελω αν προχωρησω σε αγορα να ειμαι κοντα στα στανταρτς του wmo καθως οι πιο πολυ δεν τα τηρουμε.Το να βαλεις ας πουμε τον αισθητηρα της Τ σε μονιμα σκιερο μερος ειναι λαθος για τον wmo.

Εψαξα για σταθμους με ανεμιστηρακι και κλωβο εκτος davis και βρηκα 2.Τον froggit wh6000 pro(το τελευταιο μοντελο) και τον acurite atlas.Δυστυχως για τον froggit οι κριτικες που υπαρχουν ειναι για το παλιοτερο μοντελο χωρις ανεμιστηρακι,ενω ο acurite πρεπει να ερθει απο αμερικη και θα ανεβει πολυ η τιμη με μεταφορικα και τελωνειο.Ψηνομαι για τον froggit αν και ξεπερναει το μπατζετ μου,αφου ειναι fan aspirated και θα εχει λογικα μεγαλη ακριβεια στις μετρησεις.

Πολυ καλες κριτικες εχει και ο froggit hp1000se αλλα δεν εχει ανεμιστηρακι.και ειναι 65ευρω φθηνοτερος του wh6000

Εχω ζαλιστει...🤣

Γιώργο ναι συμφωνώ έτσι είναι χοντρικά τα δεδομένα για τους σταθμούς εκτός davis. Να σου πω μόνο ότι,  εκτός τον froggit που ανέφερα ότι έχω, κατέχω και τον wh600 υπό το σήμα της bresser αλλά τον παλιό χωρίς ανεμιστήρα...

Καλός είναι με καταπληκτική οθόνη αλλά συνδέεται μόνο σε WU ή Awekas (όχι και στα δύο μαζί). Δεν γνωρίζω στο μοντέλο με τον ανεμιστήρα τι έχουν προσθέσει. 

Προσωπικά θα επέλεγα τον HP1000Se από τον WH600 αλλά με την προϋπόθεση κατασκευής μηχανικά αερίζομενου κλωβού. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Γιώργο ναι συμφωνώ έτσι είναι χοντρικά τα δεδομένα για τους σταθμούς εκτός davis. Να σου πω μόνο ότι,  εκτός τον froggit που ανέφερα ότι έχω, κατέχω και τον wh600 υπό το σήμα της bresser αλλά τον παλιό χωρίς ανεμιστήρα...

Καλός είναι με καταπληκτική οθόνη αλλά συνδέεται μόνο σε WU ή Awekas (όχι και στα δύο μαζί). Δεν γνωρίζω στο μοντέλο με τον ανεμιστήρα τι έχουν προσθέσει. 

Προσωπικά θα επέλεγα τον HP1000Se από τον WH600 αλλά με την προϋπόθεση κατασκευής μηχανικά αερίζομενου κλωβού. 

 

Γιατι οχι τον wh6000 που ειναι μηχανικα αεριζομενος;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μου εχουν βγει τα ματια τις τελευταιες μερες Μητσο ψαχνωντας.Τελικα ο βασικος παραγωγος ειναι η fine offset.Η ecowitt ειναι θυγατρικη της.Froggit,misol,ambient κλπ ειναι απλα μεταπωλητες.Επισης η bresser ειναι μεταπωλητες αλλα δεν προμηθευονται απο την fine offset αλλα απο αλλη κινεζικη εταιρια. 

Με ολα αυτα που εχω διαβασει,φαινεται οτι τα προιοντα της offset ειναι αρκετα ως πολυ αξιοπιστα.Απο κει και περα θελω αν προχωρησω σε αγορα να ειμαι κοντα στα στανταρτς του wmo καθως οι πιο πολυ δεν τα τηρουμε.Το να βαλεις ας πουμε τον αισθητηρα της Τ σε μονιμα σκιερο μερος ειναι λαθος για τον wmo.

Εψαξα για σταθμους με ανεμιστηρακι και κλωβο εκτος davis και βρηκα 2.Τον froggit wh6000 pro(το τελευταιο μοντελο) και τον acurite atlas.Δυστυχως για τον froggit οι κριτικες που υπαρχουν ειναι για το παλιοτερο μοντελο χωρις ανεμιστηρακι,ενω ο acurite πρεπει να ερθει απο αμερικη και θα ανεβει πολυ η τιμη με μεταφορικα και τελωνειο.Ψηνομαι για τον froggit αν και ξεπερναει το μπατζετ μου,αφου ειναι fan aspirated και θα εχει λογικα μεγαλη ακριβεια στις μετρησεις.

Πολυ καλες κριτικες εχει και ο froggit hp1000se αλλα δεν εχει ανεμιστηρακι.και ειναι 65ευρω φθηνοτερος του wh6000

Εχω ζαλιστει...🤣

Τζορτζ απ' ότι καταλαβαίνω θες ένα σταθμό με ξεχωριστά κομμάτια για να μπορείς να βάλεις τον αισθητήρα θερμοκρασίας-υγρασιας σε αεριζόμενο κλωβό ή να έχεις έναν σταθμό που να είναι ήδη αεριζομενος...είχα διαβάσει και εγώ κριτικές για αυτούς και είναι όντως καλοί απλά δυστυχώς δεν είχα ανοιχτό χώρο για να τοποθετήσω ξύλινο κλωβό...εγώ τελικά κατέληξα στον bresser 5 in 1... δυστυχως δε τον αγόρασα στα 95€ που είχε προπερσυ και για την αξία του ήταν απιστευτα φθηνός...τον αγόρασα στα 140 και πλέον έχει 150...με περίπου 30€ φτιάχνεις πολύ καλό κλωβό αεριζόμενο με πάνελ όπως στην εικόνα για τον συγκεκριμένο σταθμό...πήρα και ιδέες απ' τον φίλο freeze και το αποτέλεσμα με 170€ συνολικά είναι πολύ καλό...έχω σταθμό του ΕΑΑ πολύ κοντά στο σπίτι μου στο γυμνάσιο που πηγαινα και σε μέσες μέγιστες είχα:

Screenshot_2021-04-03-18-20-21-454_com_miui.gallery.thumb.jpg.aadab147843d65fad244a0075e3cfdcb.jpg

0.0 Δεκέμβριο

-0.1 Ιανουάριος

0.0 Φεβρουάριος

-0.3 Μάρτιος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Τζορτζ απ' ότι καταλαβαίνω θες ένα σταθμό με ξεχωριστά κομμάτια για να μπορείς να βάλεις τον αισθητήρα θερμοκρασίας-υγρασιας σε αεριζόμενο κλωβό ή να έχεις έναν σταθμό που να είναι ήδη αεριζομενος...είχα διαβάσει και εγώ κριτικές για αυτούς και είναι όντως καλοί απλά δυστυχώς δεν είχα ανοιχτό χώρο για να τοποθετήσω ξύλινο κλωβό...εγώ τελικά κατέληξα στον bresser 5 in 1... δυστυχως δε τον αγόρασα στα 95€ που είχε προπερσυ και για την αξία του ήταν απιστευτα φθηνός...τον αγόρασα στα 140 και πλέον έχει 150...με περίπου 30€ φτιάχνεις πολύ καλό κλωβό αεριζόμενο με πάνελ όπως στην εικόνα για τον συγκεκριμένο σταθμό...πήρα και ιδέες απ' τον φίλο freeze και το αποτέλεσμα με 170€ συνολικά είναι πολύ καλό...έχω σταθμό του ΕΑΑ πολύ κοντά στο σπίτι μου στο γυμνάσιο που πηγαινα και σε μέσες μέγιστες είχα:

Screenshot_2021-04-03-18-20-21-454_com_miui.gallery.thumb.jpg.aadab147843d65fad244a0075e3cfdcb.jpg

0.0 Δεκέμβριο

-0.1 Ιανουάριος

0.0 Φεβρουάριος

-0.3 Μάρτιος

Καλησπερα φιλε.Ψαχνω εναν all in one και κλινω προς αυτον.Τι λες;;;

https://www.froggit.de/product_info.php?language=en&info=p479_wh6000-pro-wi-fi-internet-wireless-weather-station.html

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλησπερα φιλε.Ψαχνω εναν all in one και κλινω προς αυτον.Τι λες;;;

https://www.froggit.de/product_info.php?language=en&info=p479_wh6000-pro-wi-fi-internet-wireless-weather-station.html

 

Αυτός πρέπει να είναι το καινούργιο μοντέλο με τον αεριζόμενο κλωβο και τον δείκτη ηλιακής ακτινοβολίας...μοιάζει με τον bresser 6 in 1 αλλά με αεριζόμενο κλωβό...το μόνο πρόβλημα που θα χεις είναι σε ώρες που ο ήλιος θα χει μεγάλες σχετικά γωνίες (ανατολη-10 το πρωί και 4-δυση) επειδή γύρω από την βάση του σταθμού έχει μαύρο πλαστικό πολύ κοντά στον αισθητήρα θερμοκρασίας-υγρασιας αυτό θερμαίνεται ενώ συγχρόνως το πάνελ εκείνες τις ώρες δίνει λιγότερες στροφές στο ανεμιστηρακι οπότε θα χεις θέμα εκείνες τις ώρες...το μεσημέρι πιστευω Μαξ θα χεις 1 βαθμό διαφορα...το μαύρο δηλαδή της βάσης είναι ένα προβλήματακι θεωρώ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Αυτός πρέπει να είναι το καινούργιο μοντέλο με τον αεριζόμενο κλωβο και τον δείκτη ηλιακής ακτινοβολίας...μοιάζει με τον bresser 6 in 1 αλλά με αεριζόμενο κλωβό...το μόνο πρόβλημα που θα χεις είναι σε ώρες που ο ήλιος θα χει μεγάλες σχετικά γωνίες (ανατολη-10 το πρωί και 4-δυση) επειδή γύρω από την βάση του σταθμού έχει μαύρο πλαστικό πολύ κοντά στον αισθητήρα θερμοκρασίας-υγρασιας αυτό θερμαίνεται ενώ συγχρόνως το πάνελ εκείνες τις ώρες δίνει λιγότερες στροφές στο ανεμιστηρακι οπότε θα χεις θέμα εκείνες τις ώρες...το μεσημέρι πιστευω Μαξ θα χεις 1 βαθμό διαφορα...το μαύρο δηλαδή της βάσης είναι ένα προβλήματακι θεωρώ

Γιωργο(;;) εδω που μενω,στις μεγαλες γωνιες οπως σωστα λες,εχω σκια και απο ανατολη και απο δυση,οποτε δεν νομιζω να ειναι προβλημα.Διαβασα εντωμεταξυ στο wxforum οτι το μαυρο περιβλημα δεν επηρεαζει.Ετσι οπως το σκεφτομαι ο αισθητηρας επηρεαζεται μονο απο την ακτινοβολια και το μαυρο το μονο που κανει ειναι απλα να μαζευει θερμοτητα χωρις βεβαια να μπορει να την "εκπεμψει" μετα.Πως σου φαινεται σαν σταθμος;Αν και ειναι πολυ καινουργιος και δεν μπορω να βρω reviews

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...