Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, Cosa είπε:

@freeze  εχεις κανει φοβερή σελίδα ! συγχαρητήριά !

Ευχαριστώ φίλε μου ... Στην ουσία το μεγαλύτερο μέρος της είναι έτοιμο template αλλά έβαλα και εγώ την πινελιά μου .... Για μένα πάλι ταράτσα ... 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Eαν δε μπορεις να τον βαλεις ταρατσα ας μπει εκει αλλα στη περα γωνια.Αν κρινω απ τους θερμοσιφωνες,η δυση ειναι πισω απ τον τοιχο που φαινεται στα δεξια. Εαν τον βαλεις στην απο δω γωνια σιγουρα θα χανεις χιλιοστα απ το ψηλο δεντρο που εχεις στα 5μ αποσταση αλλα και απο τον τοιχο σε περιπτωση λιγο οριζοντοποιημενης βροχοπτωσης. Εαν στην περα γωνια ο σταθμος δεν ομβροσκιαζεται απο πουθενα βαλτον εκει.Και να τον βλεπει και πολλες ωρες ο ηλιος.Αλλα θελει καλο στηριγμα.Με τον δυνατο ανεμο αν κουνιεται θα σου γραφει χιλιοστα και χωρις να βρεχει.Επισης αν μπει εκει να τσεκαρεις τη θερμοκρασια του γιατι μπορει να επηρεαζεται αναλογως τη διευθυνση του ανεμου απο τον καπνο της καμιναδας.Αν ειναι καμιναδα αυτη στο κεντρο δλδ...🙂 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Eαν δε μπορεις να τον βαλεις ταρατσα ας μπει εκει αλλα στη περα γωνια.Αν κρινω απ τους θερμοσιφωνες,η δυση ειναι πισω απ τον τοιχο που φαινεται στα δεξια. Εαν τον βαλεις στην απο δω γωνια σιγουρα θα χανεις χιλιοστα απ το ψηλο δεντρο που εχεις στα 5μ αποσταση αλλα και απο τον τοιχο σε περιπτωση λιγο οριζοντοποιημενης βροχοπτωσης. Εαν στην περα γωνια ο σταθμος δεν ομβροσκιαζεται απο πουθενα βαλτον εκει.Και να τον βλεπει και πολλες ωρες ο ηλιος.Αλλα θελει καλο στηριγμα.Με τον δυνατο ανεμο αν κουνιεται θα σου γραφει χιλιοστα και χωρις να βρεχει.Επισης αν μπει εκει να τσεκαρεις τη θερμοκρασια του γιατι μπορει να επηρεαζεται αναλογως τη διευθυνση του ανεμου απο τον καπνο της καμιναδας.Αν ειναι καμιναδα αυτη στο κεντρο δλδ...🙂 

 

'όπως βλέπεις την φώτο η δύση είναι στην μεριά του σπιτιού και το κάγκελο το έβγαλα να φαίνεται ,αν λεμε το ίδιο ποθ νομιζω ναι 🙂  ( δεσ στην φωτό που έχω παραπάνω απο ψηλά )  ! εκείνο που βλέπεις στην μέση  είναι καμινάδα μπάρμπεκιου  και δεν δουλεύει  με κάρβουνα μόνο με γκάζι αρα δεν εχει καπνό (αλλα λογικά ζέστη θα εχει ). Η πίσω γωνία. ειναι σχετικα καλή αλλα η βορεια δυτικη πλευρά της ταρ'ατσας δεν κλίνει απο πουθενά !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@freeze & @teo_73 ΣΗΜΕΡΑ (ΕΧΟΝΤΑΣ ΑΛΛΑΞΕΙ  ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ - ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΗΠΟΥ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΟΜΠΡΕΛΑ ΟΠΩΣ ΦΕΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ  παραπάνω ) έχει ηλιοφάνεια απο το πρωί 9.30 -10 περίπου  έως 2,30 το μεσημέρι ,  ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ  ΑΕΡΑ σημερα  ΝΟΜΙΖΩ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΚΑ ΗΜΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΝΟΜΙΖΩ  ΟΤΙ ΟΙ ΤΕΛΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ 16,7   ο δικός μου ΜΕ 16,6  ΤΟΥ davis και διαφορά υψομετρική περίπου 50 μετρα οφείλετε λογικα στο μικρόκλιμα του κήπου . Νομίζω πως με  άπνοια θα έχω παραπάνω διάφορες! .  Παρατηρώντας και τις ώρες κλιμάκωσης είχα 0,2 με 0,1 διάφορες. Νομίζω πως ο κλωβός ειναι οκ ίσως να τον τροποποιήσω λίγο στο μέλλον , αύριο θα τον πάω στο υπόστεγο ή ταράτσα για το τελικό κρασ τεστ . 

http://penteli.meteo.gr/stations/lamia/  107 μ (davis) max 16,6  στις  14.40.

https://www.meteocam.gr/lamia/index.html ( μακρια  απο πόλη 10- 20 μ  )  16,5  max στις 14.33

http://lamia-kentro.meteoclub.gr/ (60m)  16,5 max στις  14.46 

 

ο δικός μου  https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ILAMIA9  160 μ   16,7  max στις 13.39   (ΛΟΓΙΚΑ ΛΟΓΟ ΝΟΤΙΟΥ ΑΝΕΜΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ )

ΕΓΩ ΤΗΝ ΩΡΑ 14.30 ΕΩΣ 14.40  ΕΙΧΑ 16,4 .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@teo_73 & @freeze Τώρα μπήκε εκεί για δοκιμή στην νότιοδυτικη γωνία γιατί στην βορινή είναι πολύ εγκλωβισμένος , αύριο τα σπουδαία .

2BCB4104-ADF5-486F-9BE6-D7BBF5FA088A.jpeg

Επεξεργάστηκε από Cosa
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τη σιδερενια βασουλα την εχεις βιδωσει στο πλακακι? Η ειναι αρκετα βαρια ωστε να μη φυγει κατω απο καποιον δυνατο ανεμο ο σταθμος?😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, teo_73 είπε:

Τη σιδερενια βασουλα την εχεις βιδωσει στο πλακακι? Η ειναι αρκετα βαρια ωστε να μη φυγει κατω απο καποιον δυνατο ανεμο ο σταθμος?😎

ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ! ΗΝΕΚΡΟΨΙΑ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ! 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@teo_73 πως είδες τις μετρήσεις σήμερα ? Νομίζω πωσ η πατεντα εκανε δουλεια   (αν και σκέφτομαι και τα πιατάκια να κάνω αλλαγή) 

Αν όμως ειχε θεμα θα επηρεαζόταν γενικα πιστέυω ανεξάρτητα απο τον ήλιο αν δεν αεριζόταν σωστά χωρις τον ανεμιστήρα 

Επεξεργάστηκε από Cosa
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, Cosa είπε:

@teo_73 πως είδες τις μετρήσεις σήμερα ? Νομίζω πωσ η πατεντα εκανε δουλεια   (αν και σκέφτομαι και τα πιατάκια να κάνω αλλαγή) 

Αν όμως ειχε θεμα θα επηρεαζόταν γενικα πιστέυω ανεξάρτητα απο τον ήλιο αν δεν αεριζόταν σωστά χωρις τον ανεμιστήρα 

Κοιτα οι μετρησεις ειναι μια χαρα.Αν δεις μεγαλες διαφορες θα εστιασεις στη διευθυνση των ανεμων.Οπως εγινε χθες π.χ που τα παμε. Αν σημερα το βραδυ η και αυριο με τους ιδιους ανεμους εισαι κοντα στους αλλους εισαι κομπλε.Απλα να κοιταξεις αυτο με το βροχομετρο και το ανεμομετρο.Να ειναι ανοιχτα γιατι μπορει να χανεις χιλιοστα η να μην παιρνεις τις καταλληλες τιμες απ τον ανεμο.🙂

Εχω μια υποψια οτι η βαση δεν ειναι οσο πρεπει βαρια.Ακομα και να μη στην ριξει κατω μια δυνατη ριπη αν στη κουναει περα δωθε ξεχνα οτιδηποτε αξιοπιστο οσο αφορα τις μετρησεις του😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα και χρόνια πολλ και καλή χρόνια!! @freeze @teo_73 Σήμερα Τρελλα νούμερα δεν ξέρω τι γίνεται μάλλον από την αντανάκλαση επηρεάζεται δεν ξέρω τι να πω ίσως δεν είναι αρκετά ψηλά ; Μάλλον θα επιστρέψει  κήπο ! Έχω λευκές πλάκες από πάνω 

Επεξεργάστηκε από Cosa
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Cosa είπε:

Καλημερα και χρόνια πολλ και καλή χρόνια!! @freeze @teo_73 Σήμερα Τρελλα νούμερα δεν ξέρω τι γίνεται μάλλον από την αντανάκλαση επηρεάζεται δεν ξέρω τι να πω ίσως δεν είναι αρκετά ψηλά ; Μάλλον θα επιστρέψει  κήπο ! Έχω λευκές πλάκες από πάνω 

Δύο τινά .... Το ένα είναι όπως σου είχα αναφέρει ότι τον κλωβό Παρ όλο που τον αεριζεις μου φαίνεται μπουκωμενος .... Δεύτερο το μέρος που επέλεξες πιθανό να είναι και αυτό κλειστό και εγκλωβίζεται θερμότητα ...  Πριν τον κατεβάσεις δοκίμασε ταράτσα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, freeze είπε:

Δύο τινά .... Το ένα είναι όπως σου είχα αναφέρει ότι τον κλωβό Παρ όλο που τον αεριζεις μου φαίνεται μπουκωμενος .... Δεύτερο το μέρος που επέλεξες πιθανό να είναι και αυτό κλειστό και εγκλωβίζεται θερμότητα ...  Πριν τον κατεβάσεις δοκίμασε ταράτσα 

αν ο κλωβός είχε θέμα δεν θα το είχε γενικά ? παράδειγμα χθες στο κέντρο του κήπου με ήλιο  απο 9¨30 εως 2¨30 δεν θα είχε θέμα ?  πιστεύω οτι  λόγο εξωτερικής μόνωσης που εχω ταρατσα και υποστεγο ( με τελικη κάλυψη λευκών πλακών πεζοδρομίου  ειχε πολυ  αντανάκλασης θερμότητας) , το συγκεκριμένο σημείο είναι ανοιχτό περισσότερο σχεδόν απο ολα. ( ίσως ήθελε περισσότερο υψος? αν και λόγο μεγάλης επιφάνειας να μην φτάνει θα χρειαστεί τουλάχιστον 3+ 4 μέτρα  ) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δες τον κλωβό από κοντά θεωρώ πως θα είχα και θέμα με την πτώση θα αργούσε να πέσει η θερμοκρασία 

BDAA92B9-374B-4464-A094-9DA01D07C1AB.jpeg

560C9B70-8C19-4380-92A7-38E2BCC178F3.jpeg

7222CC57-7462-4C1A-A378-2268C4094FFA.jpeg

Επεξεργάστηκε από Cosa
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Cosa ξανα είδα το αρχικό ποστ σου σχετικά με την κατασκευή του κλωβού... είχες διάφανο ποτηράκι και το έβαψες?? Γιατί πιθανό να φταίει αυτό ... να λειτουργει σαν θερμοκήπιο .... Βρές κάτι σε πλαστικό που να είναι ασπρο απο την μάνα του ...ή προσπάθησε να δώσες με κάποιον τροπο διαφορετική σκίαση σε αυτό το περίβλημα του αισθητήρα (σε αυτό δεν είμαι σίγουρος γιατί πρακτικά ήδη δινεις με το εξωτερικό ποτηράκι)  !! Οι σχεδον 5 βαθμοί που είχες με το αστεροσκοπείο είναι πολύ μεγάλη διαφορά .... ενα υψος 2 μέτρων και πάνω  από το έδαφος(είτε είναι χώμα είτε τσιμέντο ) είναι ιδανικό  θεωρώ ....

προσπάθησα να σου σχεδιασω τι εννοώ με την έξτρα σκίαση αλλά δεν τα πολυ κατάφερα ... αλλά έκανα ένα σχεδιο ώστε αν μορείς να προσθέσεις καποια κομμάτια πλαστικό που να δίνουν σκια περιμετρικά

1b45511.jpg.efe74aceceecf719adc78e152d03068d.jpg

 

η στο πάνω μέρος (όχι στο μπράτσο του σταθμού αλλά φαντάσου στο πάνω πιατάκι στην εικόνα που σου σχεδίασα) να έβαζες ένα πλαστικό τυπου καπέλο σαν και αυτό (δεν έχουμε και πολύ χώρο είναι η αλήθεια )

images.jpg.e2457579b343c7e73810a0e06c3455af.jpg

πάντως σίγουρα αν είναι ανοιχτό το μέρος όπως λες κάτι στην κατεσκευή του κλωβου φταίει και όχι κάτι άλλο

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, freeze είπε:

@Cosa ξανα είδα το αρχικό ποστ σου σχετικά με την κατασκευή του κλωβού... είχες διάφανο ποτηράκι και το έβαψες?? Γιατί πιθανό να φταίει αυτό ... να λειτουργει σαν θερμοκήπιο .... Βρές κάτι σε πλαστικό που να είναι ασπρο απο την μάνα του ...ή προσπάθησε να δώσες με κάποιον τροπο διαφορετική σκίαση σε αυτό το περίβλημα του αισθητήρα (σε αυτό δεν είμαι σίγουρος γιατί πρακτικά ήδη δινεις με το εξωτερικό ποτηράκι)  !! Οι σχεδον 5 βαθμοί που είχες με το αστεροσκοπείο είναι πολύ μεγάλη διαφορά .... ενα υψος 2 μέτρων και πάνω  από το έδαφος(είτε είναι χώμα είτε τσιμέντο ) είναι ιδανικό  θεωρώ ....

προσπάθησα να σου σχεδιασω τι εννοώ με την έξτρα σκίαση αλλά δεν τα πολυ κατάφερα ... αλλά έκανα ένα σχεδιο ώστε αν μορείς να προσθέσεις καποια κομμάτια πλαστικό που να δίνουν σκια περιμετρικά

1b45511.jpg.efe74aceceecf719adc78e152d03068d.jpg

 

η στο πάνω μέρος (όχι στο μπράτσο του σταθμού αλλά φαντάσου στο πάνω πιατάκι στην εικόνα που σου σχεδίασα) να έβαζες ένα πλαστικό τυπου καπέλο σαν και αυτό (δεν έχουμε και πολύ χώρο είναι η αλήθεια )

images.jpg.e2457579b343c7e73810a0e06c3455af.jpg

πάντως σίγουρα αν είναι ανοιχτό το μέρος όπως λες κάτι στην κατεσκευή του κλωβου φταίει και όχι κάτι άλλο

Είναι βαμμένο διάφανο ποτήρι απλά το έκοψα στην μέση και το έβαλα διπλό με απόσταση για αποφυγή επαγωγικής θερμοκρασίας  , είχα φτιάξει και καπελάκι αλλά Δυστυχώς δεν χώραγε και το έβγαλα…. Δεν έχουμε χώρο και ο ανεμιστήρας είναι τεράστιος πιάνει όγκο . Έχω σκεφτεί κάτι άλλο να κάνω σύντομα σήμερα επέστρεψε στο κήπο . Ευχαριστώ για τις συμβουλές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/1/2022 at 12:11 ΠΜ, freeze είπε:

@Cosa ξανα είδα το αρχικό ποστ σου σχετικά με την κατασκευή του κλωβού... είχες διάφανο ποτηράκι και το έβαψες?? Γιατί πιθανό να φταίει αυτό ... να λειτουργει σαν θερμοκήπιο .... Βρές κάτι σε πλαστικό που να είναι ασπρο απο την μάνα του ...ή προσπάθησε να δώσες με κάποιον τροπο διαφορετική σκίαση σε αυτό το περίβλημα του αισθητήρα (σε αυτό δεν είμαι σίγουρος γιατί πρακτικά ήδη δινεις με το εξωτερικό ποτηράκι)  !! Οι σχεδον 5 βαθμοί που είχες με το αστεροσκοπείο είναι πολύ μεγάλη διαφορά .... ενα υψος 2 μέτρων και πάνω  από το έδαφος(είτε είναι χώμα είτε τσιμέντο ) είναι ιδανικό  θεωρώ ....

προσπάθησα να σου σχεδιασω τι εννοώ με την έξτρα σκίαση αλλά δεν τα πολυ κατάφερα ... αλλά έκανα ένα σχεδιο ώστε αν μορείς να προσθέσεις καποια κομμάτια πλαστικό που να δίνουν σκια περιμετρικά

1b45511.jpg.efe74aceceecf719adc78e152d03068d.jpg

 

η στο πάνω μέρος (όχι στο μπράτσο του σταθμού αλλά φαντάσου στο πάνω πιατάκι στην εικόνα που σου σχεδίασα) να έβαζες ένα πλαστικό τυπου καπέλο σαν και αυτό (δεν έχουμε και πολύ χώρο είναι η αλήθεια )

images.jpg.e2457579b343c7e73810a0e06c3455af.jpg

πάντως σίγουρα αν είναι ανοιχτό το μέρος όπως λες κάτι στην κατεσκευή του κλωβου φταίει και όχι κάτι άλλο

Είναι βαμμένο διάφανο ποτήρι απλά το έκοψα στην μέση και το έβαλα διπλό με απόσταση για αποφυγή επαγωγικής θερμοκρασίας  , είχα φτιάξει και καπελάκι αλλά Δυστυχώς δεν χώραγε και το έβγαλα…. Δεν έχουμε χώρο και ο ανεμιστήρας είναι τεράστιος πιάνει όγκο . Έχω σκεφτεί κάτι άλλο να κάνω σύντομα σήμερα επέστρεψε στο κήπο . Ευχαριστώ για τις συμβουλές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα επανατοποθέτησα των αρχικό κλωβό και έβαλα τον ανεμιστήρα παρακάτω να φυσάει όπως στον 7σε 1 να δω αν θα κάνω δουλειά σκέφτηκα να βγάλω και τα δυο καπάκια που έχει από κάτω (που είναι τυφλά )για να αερίζεται καλύτερα αλλά είπα να το αφήσω ως έχει για αρχή (φοβάμαι μην είναι εκτεθημενος   Ο αισθητήρας διότι φενεται ! Και θα τον τσεκάρω σε σχέση με τα χθεσινά δεδομένα να δω αν θα είμαι κοντά ! @freeze & @teo_73 αν δω ότι είμαι κοντά θα ανεβεί ταράτσα !

image.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Cosa Φοβάμαι οτι δεν θα γίνει κάτι αισθητά καλύτερο .... έχουμε δοκιμάσει να παρέχουμε αέρα με ανεμιστηράκια εξωτερικά του κλωβού αλλά δεν έχει κανένα νόημα ... ο αέρας πρέπει να ανακυκλώνεται από το εσωτερικό του διοτι εκεί εγκλωβίζεται η θερμότητα από την ηλιακή ακτινοβολία .... δες και του @KapelosG την πατέντα με τα πιατάκια γλάστρας αν σε βοηθάει ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Cosa κανε τις μετησεις σου να δουμε πως θα παει.Κρεμασε και ενα απλο υδραργυρικο σε μια καλη σκια (οχι κολλητα με τοιχο) και τσεκαρε εαν υπαρχουν διαφορες πρωι μεσημερι βραδυ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, freeze είπε:

@Cosa Φοβάμαι οτι δεν θα γίνει κάτι αισθητά καλύτερο .... έχουμε δοκιμάσει να παρέχουμε αέρα με ανεμιστηράκια εξωτερικά του κλωβού αλλά δεν έχει κανένα νόημα ... ο αέρας πρέπει να ανακυκλώνεται από το εσωτερικό του διοτι εκεί εγκλωβίζεται η θερμότητα από την ηλιακή ακτινοβολία .... δες και του @KapelosG την πατέντα με τα πιατάκια γλάστρας αν σε βοηθάει ....

Για αυτό σκέφτομαι να βγάλω την βάση ώστε να κάνει σωστή ανακύκλωση , αυτή την στιγμή απλά έχω χαλαρώστε τες τις βίδες ώστε να έχει μεγαλύτερα κενά για να έχει αέρα ! Δυστυχώς ο κλωβός μου ήταν χειρότερος θέλει καλής ποιότητας πλαστικό και με πάχος από ότι έχω καταλάβει , έκανα στέγαστρο από πάνω αλλά και αυτό έκανε εγκλωβισμό από κάτω . Σε ποια σελίδα το έχει ; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...