Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, antinod είπε:

Κλαίω ρεεεεεε.....πίθηκος Ιμαλαΐων!!!!

Αφου ξερεις οτι σου χω αδυναμια..Ησουν η πρωτη γνωριμια που εκανα στο φορουμ..22-11-2013 στο κορωπι..Τι θυμαμαι ε???Ο μακακας φημιζεται για την μνημη του.. 

Απλα αν ερθεις στα μερη μου μη φερεις μπανανες..Λιγα ξηροκαρπια και κανα σιβας...Ειμαι θεριακλης μακακας...Εχω προσαρμοστει στην κλιματικη αλλαγη. 🙉

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με συγκινήσατε μπαγάσηδες 

δευτερα πρωινό καφεδάκι - τζάκι - χιόνι να πέφτει

τα υπόλοιπα «έκπληξη»😊

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα κια καλή Χρονια παιδες.

Φαινεται να κάνει δυνατό πέρασμα. Αυτή την φορά δεν ήμουν τυχερός να δω χιόνι εδώ. Στις 5 του μήνα το πρωί αναχωρούμε για πίσω (μέσω Αθήνας). Ίσως το δω κατα εκεί για μερικές ώρες περιμένοντας την επόμενη πτήση!

Επεξεργάστηκε από Pupazzo di Neve
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Καλημέρα.... η διάταξη σε ευρωπαίο, τζεμ, ukmo, icon είναι ιδανική...... και 500αρες καλύτερες να έχουν, προτιμώ το -7 με -8 του τζίφου! Τώρα με -4 και -5 στα 850hPa που δίνει ο ευρωπαίος δε ξέρω.......

τώρα μένει να έρθει πιο δυτικά ο τζίφος.... πιο ανατολικά απ' του τζιφου το σενάριο δε μπορεί να πάει..... θα το προτιμούσα κάπου στη μέση, μετξύ τζίφου και άλλων μοντέλων, μπας και φτιάξουν λίγο οι Τ στα 850hPa...... κανα δυό βαθμούς σε σχέση με το σενάριο ukmo - παιου...

-6 στα 850 δινει το ευρωπαικο για αττικη μεσημερι παντως... -7,7 το γφσ

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλα εξελίσσονται καλά για τα προσήνεμα για την κακοκαιρία από την Κυριακή....μακάρι να συνεχίσουν όλα καλά...λίγο έμεινε...τώρα πλέον το κάθε ραν έχει την αξία του.....

για την Ήπειρο την Θεσσαλία την Μακεδονία και την Θράκη ο χειμώνας θα συνεχίσει να μην υπάρχει και να είναι τραγικός τουλάχιστον για μια βδομάδα μη πω ένα δεκαήμερο ακόμα....υπομονή .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλου ειναι το ουκμο,αλλου ο παιος,αλλου ο τζιφος.Με το ιυκμο δε,δεν μιλαμε για χιονοκαιρια στην αττικη,αλλα για βροχοκαιρια!Ο παιος αυτη τη στιγμη,φανταζει ονειρικος.Ο τζιφος δινει απλα μερικες νιφαδες στα εντελως πεδινα.

Δυσκολα τα πραγματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημέρα,

προσπαθώ να καταλάβω κοιτώντας το 00z του GFS στις 0,25 μοίρες τι προβλέπεται για την Αττική και τους όμορους νομούς και οι χάρτες που βλέπω μου προκαλούν σύγχυση.

Υετικά αποτυπώνεται μία επανάληψη σε γενικές γραμμές της Ζηνοβίας με τα φαινόμενα χιονουετού να επικεντρώνονται και πάλι σε Βοιωτία και δυτική Αττική.

Ως προς το ανεμολόγιο και πάλι στα 850hPa έχουμε κατά κόρον ΒΑ σε όλη σχεδόν της Αττική, ενώ στα 925 και 950hPa και μέχρι το πέρας της 06ης ΙΑΝ έντονα ΒΑ στο μεγαλύτερο κομμάτι της Αττικής πλήν της Δυτικής Αττικής που είναι Β με ελαφρά ΒΔ κλίση. Από τις 07 ΙΑΝ γίνονται παντού Β, αλλά το χαμηλό πλέον έχει απομακρυνθεί κατά πολύ.

Επομένως και πάλι αναμένονται υψηλότερα ποσά υγρασίας στην ανατολική Αττική και σύγκριση με την Δυτική με τις γνωστές επιπτώσεις ως προς τις συνθήκες χιονόπτωσης.

Από την άλλη, όμως, φαίνεται στην ανατολική Αττική να έχουμε για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα χαμηλές θερμοκρασίες στα 500hPa συγκριτικά με τα δυτικά τμήματα του νομού, ενώ και οι θερμοκρασίες στα 850hPa αυτή η φορά δείχνουν να είναι ίδιες ή και χαμηλότερες στα ΒΑ της Αττικής και όχι εκεί που δείχνει το πρωινό run του GFS να υπάρχει σύγκλιση.

Πραγματικά όλο αυτό είναι γρίφος για μένα.

Ως προς το Ευρωπαϊκό επειδή δεν έχουμε αναλυτικά δεδομένα, κρίνοντας μόνο από τις θερμοκρασίες στα 850hPa (οριακά -5) και τα καλά γεωδυναμικά και θερμοκρασίες στα 500hPa (εφάμιλλες μάλλον του GEM), θεωρώ πως τα υπερβόρεια και ΒΑ τμήματα της Αττικής θα δουν καλύτερα χιονοφαινόμενα αυτή τη φορά, αλλά το λεκανοπέδιο πάλι θα παλεύει με χιονόλυτους και κάποιες εξάρσεις με καθαρή χιονόπτωση σε περιόδους έντασης των φαινομένων και σε περιοχές κοντά σε ορεινούς όγκους.

Μακάρι τα επόμενα runs μέχρι τέλους της ημέρας να δείξουν κάτι καλύτερο!

Επεξεργάστηκε από SNOW ADDICTION
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλα πλέουν βγάζουν κακοκαιρία με χιονοπτώσεις λόγω υποστήριξης,αν μεταφράσουμε τον Ευρωπαίο το κέντρο της Αθήνας βλέπει χιονοπτώσεις για 2 ωρες λόγω της υποστήριξης με θετικές θερμοκρασίες  και μετά το γυρνάει σε χιονόνερο ,ιδανικό για προάστια εκτός λεκανοπεδίου ,κατώτερη η κακοκαιρία από την περσινή για λεκανοπέδιο ,πάλι καλά να λέμε όμως που θα το δούμε να πέφτει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, DIMITRIS said:

μ.ο. ευρωπαικου

EDE1-72.GIF?03-12

EDE0-72.GIF

EDG0-72.GIF

EDG0-96.GIF?03-12

όντως ο Μ.Ο. δείχνει καλύτερος ως προς τις θερμοκρασίες απέναντι στο κύριο τρέξιμο, αλλά πριν προβούμε σε τυμπανοκρουσίες καλό θα ήταν να έχουμε στοιχεία για τις αποκλίσεις των 50 σεναρίων, καθώς και για τον υετό και τις θερμοκρασίες στα 500hPa τις κρίσιμες ώρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν, όλα δικά μας δεν μπορούμε να τα έχουμε. Ο Ευρωπαίος έχει καλύτερο αυλωνα, χαμηλό πιο κοντά  στην Αττική. Αυτα σημαίνουν καλύτερη υποστήριξη στα 500, καλύτερος υετος και χειρότερες t850. Πάρα πολύ καλό , αλλά όχι για πεδινά Αττικής (δεν έχω τσεκαρει διεύθυνση επιφανειακού ανέμου). Ο τζιφος έχει πιο αδύναμο αυλώνα και χαμηλό αρκετά πιο μακρυά από Αττική. Άρα έχουμε χειρότερη υποστήριξη , χειρότερο υετο, αλλά καλυτερες t850. Θα προτιμούσα ένα ενδιάμεσο σενάριο. Μακάρι να το δούμε στα επόμενα τρεξίματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Όλα εξελίσσονται καλά για τα προσήνεμα για την κακοκαιρία από την Κυριακή....μακάρι να συνεχίσουν όλα καλά...λίγο έμεινε...τώρα πλέον το κάθε ραν έχει την αξία του.....

για την Ήπειρο την Θεσσαλία την Μακεδονία και την Θράκη ο χειμώνας θα συνεχίσει να μην υπάρχει και να είναι τραγικός τουλάχιστον για μια βδομάδα μη πω ένα δεκαήμερο ακόμα....υπομονή ...

Μεχρι της 15 σωτηρη τα προσηνεμα θα εχουν και αλλη ευκαιρια..εμεις θεωρουμε οτι το καλο μας διαστημα θα ειναι 14 χοντρικα με τελη γεναρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Μεχρι της 15 σωτηρη τα προσηνεμα θα εχουν και αλλη ευκαιρια..εμεις θεωρουμε οτι το καλο μας διαστημα θα ειναι 14 χοντρικα με τελη γεναρη

Ε ναι έτσι όπως το πάει μάλλον μετά τα μισά του μήνα και ΑΝ...,,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Ε ναι έτσι όπως το πάει μάλλον μετά τα μισά του μήνα και ΑΝ...

Ειναι δεδομενο βαση της ευρενας οτι θα εχουμε ψυχρες εισβολες και αλλες... το δεκεμβρη δεν επεσε εξω αρα δν βρισκω λογο να πεσει το γεναρη λιγο υπομονη θελει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Το ευρωπαικο ειναι πολυ καλο οπως και το gem..Ο τζιφος στο κυριο τοσο στο 18αρι του οσο και στο πρωινο εκανε μετρια τρεξιματα..Αλλα τα ανασμπλ αν και ανατολικισαν δεν χαλασαν ιδιαιτερα..Με εξαιρεση τον 500αρι..Η λογικη λεει οτι θα βελτιωθει αν οχι στο 06 αρι σιγουρα στο 12αρι..Λογικα δεν θα μας φυγει ο αυλωνας τοσο ανατολικα για να μας κανει ζημια..Αρα παμε να παρουμε το μεγιστο δυνατο...Παντα η λογικη λεει οτι θα παμε σε μικρες βελτιωσεις που εν τελει θα οδηγησουν στο επιθυμητο για ολους αποτελεσμα..Παμε γερα αδερφια να το φερουμε...

Να δω εστω και πετσα στην πειραιως και θα βγω γυμνος στον δρομο παρεα με την περδικα για ζεστασια...

Δεν συμφερεις ρε φιλε......κακοκαιρια και τσοντα εισαι😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μιας και το ούκμο μου έφτιξε την διάθεση, πάμε να  παλέψουμε για να βγει

Mακαρι ρε Μιχαηλ..Οτι καλυτερο για τον καθενα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sakis13 είπε:

Mακαρι ρε Μιχαηλ..Οτι καλυτερο για τον καθενα..

ρε να το δω να πέφτει θέλω έστω στην αρχή. Δεν θα έχω πολλές ευκαιρίες ακόμα να βλέπω την Λάρισα να χιονίζεται. Πρέπει να έρχονται ψυχρές εισβολές αυστηρά το 15ημερο των γιορτών γιατί σιγά μην μου κάτσει Σκ που θα είμαι πίσω χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

ρε να το δω να πέφτει θέλω έστω στην αρχή. Δεν θα έχω πολλές ευκαιρίες ακόμα να βλέπω την Λάρισα να χιονίζεται. Πρέπει να έρχονται ψυχρές εισβολές αυστηρά το 15ημερο των γιορτών γιατί σιγά μην μου κάτσει Σκ που θα είμαι πίσω χαχα

Περιμενε το πασχα θα το δεις αχαχαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...