Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Πολύ δύσκολη φάση για τα πεδινά της Αττικής... Δευτέρα μεσημέρι έως Τρίτη πρωί... με 0,1 - 0,2μμ τελείως οριακά τα χαμηλά... Υπερβόρεια Αττική, Βοιωτία και Κεντρική Εύβοια θα φάνε καλά...

Αττικη ειστε εσεις...Τον Νοεμβριο δεν σας εταζαν τιποτα και επεφταν για πλακα 20 mm

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Ετσι ακριβως..Μηδαμινος ο υετος...

Τον υετό του Ευρωπαϊκού τον είδες Σάκη μου.....το έκτακτο της ΕΜΥ κάνει πρώτα λόγο για χιονοπτώσεις....έχουμε όλο το αίγαίο κατά πάνω μας.....ψυχρή ατμόσφαιρα, ψυχρή μάζα από Ουκρανία....καληνύχτα....ετοιμάσου για γούστα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

καποιος θα πρεπει να την κανει την ερωτηση...με αυτα που βλεπουμε υπαρχει περιπτωση για χιονοστρωση στο κεντρο?ολικη κι σε δρομους εστω και για λιγο...και αν ναι τι θα πρεπει να υπαρχει ν αλλαξει να βελτιωθει.καποιος να γραψει ...το -6.5 σαν φτανει?το -32?..κατι για να καταλαβουμε και εμεις τι ακριβως θελει για εμας του απ εξω...

Οχι Βαγγελη.Εννοειται πως οχι!

Τι χρειαζεται για να βελτιωθει?Το εγραψα το.μεσημερι.Πιο καθετη κλιση του αυλωνα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, notios_polos said:

για να καταλαβω...πες μου το πιο ευνοικο σεναριο που μπορει να βγει με βαση τα στοιχεια που εχει αυτη η κακοκαιρια που ερχετε.μ αυτο το σεναριο το στρωνει η δεν το στρωνει στην πολη μεσα?δεν μιλαω για να χιονιση απλα γιατι αυτο προφανος και παιζει και δεν θελει και πολλα 

Κανείς δεν ξέρει... είμαστε όλοι στο hopecasting... στην καλύτερη για στρώσιμο θα έδινα την κλασσική χιονογραμμή της Αττικής οδού και πάνω... εδώ τα μασάνε οι επαγγελματίες...  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Οχι Βαγγελη.Εννοειται πως οχι!

Τι χρειαζεται για να βελτιωθει?Το εγραψα το.μεσημερι.Πιο καθετη κλιση του αυλωνα!

τι οχι?...σε καμια των περιπτωσεων?..γινε εγω ρε παιδι μου και σκεψου κατι που τωρα θεωρεις οτι δεν μπορει ν αλλαξει αλλα αν αλλαξει το στρωνει και στο καρακεντο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

τι οχι?...σε καμια των περιπτωσεων?..γινε εγω ρε παιδι μου και σκεψου κατι που τωρα θεωρεις οτι δεν μπορει ν αλλαξει αλλα αν αλλαξει το στρωνει και στο καρακεντο 

η καταρρευση του Α επρεπε να μην συμβει για να μεινει στασιμο το χαμηλο να μην φυγει. αυτο πιστευω εγω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πριν πείτε ότι δεν βλέπετε υετο ανατρέξτε στις κακοκαιριες μετά το 2008 και δείτε που με τα ψέμματα έβαζε 10ποντα από τα 150μ και πάνω όταν τα μοντέλα έδιναν 2mm

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, CATHA είπε:

Κανείς δεν ξέρει... είμαστε όλοι στο hopecasting... στην καλύτερη για στρώσιμο θα έδινα την κλασσική χιονογραμμή της Αττικής οδού και πάνω... εδώ τα μασάνε οι επαγγελματίες...  

υπαρχουν κακοκαιριες ευκολες και αλλες οπως αυτη που ειναι παλιατσος..οποτε ολοι βαση μοντελων σχολιαζουμε αρα χοουπκαστιγκ κανουμε ειδικα οταν ανα 5αωρο αλλαζουν τοσο πολυ.οποτε σε φαση χοουπκαστιγκ αλλα ρεαλαστικο π.χ μη μου πεις οτι με τα χαρακτηριστικα αυτης της κακοκαιριας θελω το -8.5 γιατι αυτο δεν γινεται οπως φαινεται...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Αττικη ειστε εσεις...Τον Νοεμβριο δεν σας εταζαν τιποτα και επεφταν για πλακα 20 mm

Αλλο ρε φιλε με τον μαγκα το νοτια...Εδω μιλαμε για βορια..Καμια σχεση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, teopap7 said:

Μην ασχοληστε με υετο απο τωρα...5 λεπτα πριν θα ξερουμε

Ισχύει αλλά μία ένδειξη υπάρχει από τώρα... στην κακοκαιρία της Δευτέρας έκανε μπαμ οτι θα λιώναμε στη βροχή/χιόνι τα υπερβόρεια... τις θερμοκρασίες ψάχναμε... κοντός ψαλμός ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Τον υετό του Ευρωπαϊκού τον είδες Σάκη μου.....το έκτακτο της ΕΜΥ κάνει πρώτα λόγο για χιονοπτώσεις....έχουμε όλο το αίγαίο κατά πάνω μας.....ψυχρή ατμόσφαιρα, ψυχρή μάζα από Ουκρανία....καληνύχτα....ετοιμάσου για γούστα!!!

Τον εχω δει ρε Κωτσο..Αλλα δεν τον εμπιστευομαι τον Παιο στον υετο.. Και φυσικα ουτε την εμυ...Τα χουμε πει αυτα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κανονικα παιδισ ρεπει να γινει εκτακτο συμβουλιο την κυριακη το μεσημερι ας πουμε. Ραντεβου στο μοναστηρακι στο μετρο και για καφε εστω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Ski snow είπε:

Κανονικα παιδισ ρεπει να γινει εκτακτο συμβουλιο την κυριακη το μεσημερι ας πουμε. Ραντεβου στο μοναστηρακι στο μετρο και για καφε εστω.

Εγω λεω να ανεβουμε σανατοριο για καμια τελετη...😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

τι οχι?...σε καμια των περιπτωσεων?..γινε εγω ρε παιδι μου και σκεψου κατι που τωρα θεωρεις οτι δεν μπορει ν αλλαξει αλλα αν αλλαξει το στρωνει και στο καρακεντο 

Μα σου ειπα.5 μοιρες πιο καθετος,κατεβαζει περισοοτερο κρυο και με μια μικρη βορεια μετατοπιση του χ προς Κω στρεφει ολη τη συγκλιση πανω μας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω πάμε πολύ καλά πλέον και δεν το χάνουμε το χιόνι ειδικά Βόρεια προάστια Αθήνας. Μια ερώτηση ομως θελω να κανω.Το ότι θα έχει καθαρό βοριά από Κυριακή βράδυ μέχρι Δευτέρα βράδυ σημαίνει ότι θα στρώνει πιο εύκολα με το -6 -7 που βλέπουμε σε σύγκριση με τον βορειοανατολικό αλλά θα έχουμε και on off υετο ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Τον εχω δει ρε Κωτσο..Αλλα δεν τον εμπιστευομαι τον Παιο στον υετο.. Και φυσικα ουτε την εμυ...Τα χουμε πει αυτα…

Με τη λογική αυτή δεν μπορείς να εμπιστευτείς απολυτως τιποτε////ο ευρωπαίος είναι σχετικά το καλύτερο μοντέλο, χωρίς να αμνηστεύω γενικότερες μουφες των….σε αυτή την χιονοκαιρία, μόνο ο υετός δεν θα είναι το πρόβλημα....άρχισε στόλισμα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, sakis13 said:

Τον εχω δει ρε Κωτσο..Αλλα δεν τον εμπιστευομαι τον Παιο στον υετο.. Και φυσικα ουτε την εμυ...Τα χουμε πει αυτα...

Την ΕΜΥ την εμπιστεύομουν απόλυτα αλλά μετά την Νέα Μάκρη και την Μάνδρα εκδίδει έκτακτο σε κάθε μεταβολή του καιρού... φοβούνται και την σκιά τους... 

Μετεόγραμμα Αθήνας από Τζίφο... 

https://www.wetterzentrale.de/de/show_diagrams.php?geoid=52690&model=gfs&var=93&run=12&lid=OP&bw=1

 

 

Επεξεργάστηκε από CATHA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Beach-snow NG είπε:

Με τη λογική αυτή δεν μπορείς να εμπιστευτείς απολυτως τιποτε////ο ευρωπαίος είναι σχετικά το καλύτερο μοντέλο, χωρίς να αμνηστεύω γενικότερες μουφες των….σε αυτή την χιονοκαιρία, μόνο ο υετός δεν θα είναι το πρόβλημα....

Ειναι απο τις λιγες φορες Κωστα που δεν μπορω να παρω θεση..Ειλικρινα...Δεν εχω γνωμη...Απλα περιμενω και αδημονω...Μακαρι να εχουμε την καλυτερη δυνατη εξελιξη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Snowjunky είπε:

Μιχαήλ Θεσσαλία παίζει να δούμε εστω μια χιονόπτωση?

η δυτική Θεσσαλία μπορεί να βγάλει, ειδiκά με ούκμο και πολύ περισσότερο με arpege Με gfs τίποτα απλή χιονόπτωση  για κανένα 2 ωρο και τέλος

 

Δεν βγαίνει πολύ υετός τις ώρες με τα καλά 850 καθώς δεν υπάρχουν καλά 500. τα -30 δεν είναι τίποτα το τρομερό. Το χαμηλό παίζει πολύ μικρότερο ρόλο εφόσον είναι ανατολικά και δεν οπισθοδρομεί . Δεν είναι τυχαίο που στον Τηλέμαχο είχαμε αυτές τις επικές καταστάσεις χωρίς οργανωμένο χαμηλό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης θα δείτε κλασσικά ότι τα ενσέμπλς θα βελτιώσουν τα 500αρια και θα είναι πάλι καλύτερα από το κύριο και Just ανατολικότερα όπως κλασσικά κάνουν. Τα ενσέμπλς ακολουθούν τον τζίφο στις αλλαγές, απλά έχουν δικιά τους γραμμή στην αρχή 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...