Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Δεν υπαρχου  πουθενα αυτα που λες πανω απο 20 25 σεναρια κεντροβορειο δεν εδειξε ποτε ο ευρωπαιος..αλλα λεω για εκεινο το 12 αρι του τζιφου στη μεση της ιταλιας και το 00 αρι του που ηταν στη βουλγαρο τουρκια

δεν έδειξε; οκ περίμενε να βρω και το δικό σου σχόλιο λοιπόν ακριβώς κάτω από το δικό μου ήταν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ψαξε που εειχε ο ευρωπαιος πανω απο τα μισα του κεντροβορεια ...

Μεχρι 15 με 20 σεναρια εδειξε κεντροβορειο

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο ευρωπαίος έδειξε μόνο μια φορά κεντροβόρειο μαζί με τα σενάρια του στις 1/1/2020 12ζ . και αυτό ήταν μια φορά . ο τζίφος έτρεχε Ιταλία συνεχώς μαζί με όλα τα σενάρια του για καμιά 15αρια ραν

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο ίδιο έργο θεατές.....και ο ευρωπαίος κάνει λάθη λογικό είναι .....αλλά να σου δίνει άλλη κυκλοφορία σε σχέση με αυτη που έρχεται μόνο ο τζίφος.....μετά και το φετινό το κάζο του τζίφου..οριστική ταφόπλακα από μένα στο μοντελάκι....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ψαξε που εειχε ο ευρωπαιος πανω απο τα μισα του κεντροβορεια ...

Μεχρι 15 με 20 σεναρια εδειξε κεντροβορειο

σελίδα 127 πρωτοχρονιά 12αρι ευρωπαίου

πάρε και τι έδειξε το κύριο εκείνη το βράδυ στις 96 ώρες

ECM1-96.GIF?12

ECM1-120.GIF?12

 

το επόμενο πρωί βέβαια,σε διαφορετικές ώρες,αλλά δες τις 120 1/1/2020 που είναι για πιο μετά από τις 96 ώρες του 2/1/2020

ECM1-96.GIF?00

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 1/1/2020 at 9:56 ΜΜ, Galanto είπε:

Ρε εχει παρα πολλα ωραια σεναρια κεντροβορεια

20 σεναρια με κεντροβορειο....αλλα 10 με ενα περασμα και κεντρικο...10 προσηνεμα ...και 10 καπου στη τουρκι...επισης μεσα στα 10 κεντροβορει εχει και 3 4 που χιονιζουν μονο δυτικη μακεδονια

 

Αυτο ηταν το πιο αισοδοξο σχολιο μου τασο για τον  ευρωπαιο το 12 ζ ειναι

Και κοιτα τι εδειχνε ο τζιφος 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόνο ένα τρέξιμο ο ευρωπαίος έδειξε απλά τον αυλώνα Ιόνιο και αποκοπή εκεί........όταν το υπομοντέλο έδειχνε επί σερί ραν δυτική Ιταλία χαμηλό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Στο ίδιο έργο θεατές.....και ο ευρωπαίος κάνει λάθη λογικό είναι .....αλλά να σου δίνει άλλη κυκλοφορία σε σχέση με αυτη που έρχεται μόνο ο τζίφος.....μετά και το φετινό το κάζο του τζίφου..οριστική ταφόπλακα από μένα στο μοντελάκι....

Έτσι ακριβώς έγω πλεον δεν κοιτάω κανένα ραν του gfs, μεσο όρο ευρωπαικου και ukmo μέχρι τις 144 που δείχνει.

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Μόνο ένα τρέξιμο ο ευρωπαίος έδειξε απλά τον αυλώνα Ιόνιο και αποκοπή εκεί........όταν το υπομοντέλο έδειχνε επί σερί ραν δυτική Ιταλία χαμηλό...

Ενα-δυο τρέξιματα ακυρα απο το κύριο μπορει να τα δεχτείς αλλά τελίως λαθος κυκλοφοριά από κυριο και ανσαμπλ για καμια 10 ραν μόνο ο τζίφος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Μόνο ένα τρέξιμο ο ευρωπαίος έδειξε απλά τον αυλώνα Ιόνιο και αποκοπή εκεί........όταν το υπομοντέλο έδειχνε επί σερί ραν δυτική Ιταλία χαμηλό...

Σωτηρη εγω δεν εχω προβλημα με το τζιφο η τον ευρωπαιο ... αλλα με τα ανσαμπλς τους...στις 31 ετρεχε ο τζιφος 20 σεναρια ιταλια ..ελεος δηλαδη..ξεβρακωθηκε τελειως κι ακομα να τον εχουμε ευαγγελιο...εδω στο 0 αρι στις 60 ωρες σημερα εμφανισε χαμηλο στον ατλαντικο που ολα το ειχαν δειξει 2 μερες πριν

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Σωτηρη εγω δεν εχω προβλημα με το τζιφο η τον ευρωπαιο ... αλλα με τα ανσαμολς τους...στις 31 ετρεχε ο τζιφος 20 σεναρια ιταλια ..ελεος δηλαδη..ξεβρακωθηκε τελειως κι ακομα να τον εχουμε ευαγγελιο...εδω στο 0 αρι στις 60 ωρες εμφαβισε χαμηλο στον ατλαντικο που ολα το ειχαν δειξει 2 μερες πριν

Και να μην γραψουμε για τώρα που τα ανσαμπλ του τζιφου μας έπνιγαν εδώ στις 90 ώρες πριν και στις 48 ώρες ούτε σταγόνα και ενώ κανένα αλλό μοντελο δεν έδινε αυτα που έδειχνε ο τζίφος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Μόνο ένα τρέξιμο ο ευρωπαίος έδειξε απλά τον αυλώνα Ιόνιο και αποκοπή εκεί........όταν το υπομοντέλο έδειχνε επί σερί ραν δυτική Ιταλία χαμηλό...

μέχρι πόσες ώρες πριν μιλάμε και μέχρι πότε έδειχνε ο τζίφος εκεί που λες το χαμηλό; να δούμε στις ίδιες ώρες πόσες φορές το έδειξε και ο παίος,έστω και με τα μισά τρεξίματα μιας και δε βλέπουμε 6αρι και 18αρι

Θα βάλω μέχρι τις 192 να είμαστε μέσα,

29/12/2019 00ζ (επειδή κάτι ανέφερες για δυτική ιταλία)

ECM1-192.GIF?00

29/12/2019 12ζ

ECM1-192.GIF?12

30/12/2019 00ζ πλησίασε σε αυτό που έγινε

ECM1-168.GIF?00

Στις 30/12/2019 12ζ πήγε τον αυλώνα ιόνιο

ECM1-168.GIF?12

31/12/2019 00ζ μας πλάκωσε κι ο αντικυκλώνας σύμφωνα με το υπερμοντέλο

ECM1-144.GIF?00

31/12/2019 12ζ

ECM1-144.GIF?12

 

μετά πρωτοχρονιά πρωί φτάσαμε

ECM1-120.GIF?00

το βράδυ είναι από πάνω με τα ανσάμπλ τα καλά

κι από 2 του μηνός πήγε προς αυτό που έγινε τελικά περίπου με τον αυλώνα  κάπου μεταξύ ιονίου και πάνω μας

ECM1-0.GIF?00

 

Μεγάλη σταθερότητα αν μη τι άλλο. Που να βλέπαμε και τα ενδιάμεσα τρεξίματα στο 6αρι και το 18αρι του σκουπιδαίου τι θα είχαν δει τα μάτια μας. Από κάτω θα βάλω 00αρια και 12αρια τζίφου τις ίδιες ώρες,στα ίδια τρεξίματα 00ζ και 12ζ

 

 

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες καλησπέρα.. Ξεφεύγει το θέμα.. Εδω αναλύουμε τα μοντέλα για το μέλλον όχι πριν ενα μήνα... Μπαίνουμε από το κινιτο κ είναι δύσκολο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29/12/2019 00ζ τζίφου

gfs-0-192.png?0

29/12/2019 12ζ

gfs-0-192.png?12

30/12/2019 00ζ

gfs-0-168.png?0

30/12/2019 12ζ

gfs-0-168.png?12

31/12/2019 00ζ

gfs-0-144.png?0

31/12/2019 12ζ

gfs-0-144.png?12

1/1/2020 00ζ

gfs-0-120.png?0

1/1/2020 12ζ

gfs-0-120.png?12

 

Και μετά τα ίδια με ευρωπαίο πάνω κάτω μιας και από 2 του μήνα συμφώνησαν. Κανείς φυσικά δεν είπε ότι έπεσε μέσα ο τζίφος,θα ήταν φανατικός όπως κάποιοι με τον σκουπιδαίο για να το πει άλλωστε,αλλά μάτια έχουμε και βλέπουμε τι έδειχνε και ο σκουπιδαίος τις ίδιες ώρες. Και αν θέλετε να το πάμε και στο πιο κοντινό της κακοκαιρίας εκείνης,ο τζίφος την πρωτοχρονιά 5 μέρες πριν ήταν πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα σε σχέση με τον παίο που την ίδια μέρα έβλεπε λιμνούλες στη σικελία και χαμηλά στη λιβύη. Δεν έχω κάτι άλλο να πω, ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του και εμπιστεύεται όποιο μοντέλο θεωρεί καλύτερο. Πάμε να δούμε τι θα γίνει το φλεβάρη τώρα

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα λάθη του κάθε μοντέλου τα έδειξα στο ανάλογο θέμα. και για να κρίνουμε πόσο κοντά έπεσε κάποιο μοντέλο και σε τι βλέπουμε κυρίως το πως φτάνει στο αποτέλεσμα, και όχι απλά το αποτέλεσμα. 

 

Σκεφτείτε ότι αφήνουμε ακολουθούμε ένα ογκίδιο ρευστού αέρα να κινηθεί με την κυκλοφορία. Έστω ότι αυτό είναι μέρος μιας ψυχρής αέριας μάζας και καταλήγει κάπου στην Ελλάδα. 

Τώρα αυτό το ογκίδιο καταλήγει στην ίδια θέση στα μοντέλα έστω ευρωπαίο και τζίφο, δηλαδή μέσα στον ελλαδικό χώρο. Ποιο όμως είναι το σωστό? Είναι και τα 2? Αν ακολουθήσει τελείως διαφορετική διαδρομή μέχρι να φτάσει στην Ελλάδα το ογκίδιο του αέρα στο τρέξιμο του τζίφου, αντί με αυτό της πραγματικότητας που μοιάζει με ευρωπαίο, το τρέξιμο θα είναι λάθος. Το ίδιο φυσικά ισχύει να κάνει το ίδιο λάθος ο ευρωπαίος.

 

Αν δηλαδή για παράδειγμα η τροχιά του ογκίδιου της αέριας μάζας είναι ένα S στην πραγματικότητα και καταλήγει σε εμάς στο τέλος [λέμε τώρα] και ο τζίφος μέχρι να καταλήξει σε εμάς το ογκίδιο αυτό φτιάξει μια μουτζούρα, τότε είναι αλλού για αλλού.

Μάλιστα αν η κατάληξη είναι λάθος στον ευρωπαίο, αλλά η διαδρομή είναι πιο σωστή, τότε ο ευρωπαίος έχει συνολικά το πιο σωστό τρέξιμο.

Αυτό γενικεύεται σε κάθε ογκίδιο ρευστού που περιέχει η ατμόσφαιρα.

Υ.Γ Μην κοιτάτε που χρησιμοποιώ τον ευρωπαίο ως το καλό μοντέλο. Είμαι όσο αντικειμενικός γίνεται, όπως και το καλοκαίρι που ο τζίφος ήταν πολύ καλύτερος από τον ευρωπαίο [κυρίως τον Αύγουστο]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαχαχα αντε πάλι φορουμικη μοντελομαχη, τι κόλλημα ειναι αυτό με τους φανατικούς κάποιων μοντέλων. Πραγματικά όμως. Ο τζίφος είναι κοσμαρα από τότε που άρχισαν να μας απασχολούν οι ψυχρές εισβολές, για καλοκαίρι φθινόπωρο δε ξέρω δε θυμάμαι. Κ όπως ειπώθηκε κ πάνω ακόμα παραπάνω τα ενσεμπλς του τα οποία είναι ΣΑΠΙΑ κ άχρηστα τελείως. Προσωπικά το είχααναφερει κ τότε κ το είπαν κ τώρα κάποια παιδιά, δε γίνεται ΌΛΑ σου τα μελη να πηγαίνουν μόνο εκεί που πάει το κύριο κ τλκ όλα αυτά να είναι κ λάθος, αλλά ακόμα κ μετά που έγινε προσηνεμη η φάση δε γίνεται να μη βγάζεις ένα λίγο πιο δυτικό σενάριο στα ενσεμπλς σου στις 100 ώρες. Δε γίνεται. Δηλαδή ακόμα κα αυτά που βλέπουμε 5 μέρες τώρα, είναι δυνατόν? δε ξέρουμε τι βλέπουμε δλδ? απίστευτο. Πλημμυρίζε Αθήνα επί πόσες μέρες ραν σε αντίθεση με τα μεγάλα μοντέλα κ ο κάθε μη οπαδός χούλιγκαν τζιφου καταλάβαινε τι θα δείχνει σε κάποια φάση που θα το πάρει απόφαση. Δλδ έλεος. Κ τέλος ακόμα κ αυτό το χαμηλάκι στον Ατλαντικό που αναφέρθηκε που εμφανισε μολις στις 60 ώρες σε αντίθεση πάλι με τα μεγάλα μοντέλα που το έχουν πιάσει εδώ κ πόσα ραν . Για τα μπάζα απλά, όταν με το καλό κ άμα στρώσει σε χειμώνα με αυλωνες κ φορτωμένος ατλαντικους να τον ξαναδούμε. Εγώ τέλος για φέτος, Ευρωπαίο κ ουκμο κ μετά κάτι τζεμ αικον κτλ. Μετά από αυτά τζίφος. Κ μετά τα αγαπημένα Τάσoυ jma, navgem κτλ

Επεξεργάστηκε από geopithis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Μεγαλο βημα αικον προς ενωση λιμνης και πρασινων γεωδυναμικων αυλωνα...ακομα δε το βγαζει αλλα προς τα εκει οδευει

ναι. παρόλο που ο αυλώνας αυτούσιος είναι πιο ανατολικά από το 00αρι του, μόνο έτσι μπορεί να βγάλει κακοκαιρία για τα κεντροβόρεια. Ο ΑΟ πάντως αν και δεν θυμάμαι τι έδινε εχθές, για το κρίσιμο διάστημα ανέβηκε [μετά ξαναπέφτει] δείχνοντας ότι όντως πιθανώς να μην κατέβει καλά ο αυλώνας. Και μιας και μιλάμε για πολύ μεγάλο αυλώνα, παρόλο που ο ΑΟ αφορά όλο το βόρειο ημισφαίριο, ίσως αυτό να μας δίνει ένα στοιχείο.

nao.sprd2.gifao.sprd2.gif

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Λες να μας θελει γιαπρωτη φορα φετος;;;

Ή εσας ή εμας θα μας ερθει ο αυλωνας. 23 με 29 Γεναρη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι. παρόλο που ο αυλώνας αυτούσιος είναι πιο ανατολικά από το 00αρι του, μόνο έτσι μπορεί να βγάλει κακοκαιρία για τα κεντροβόρεια. Ο ΑΟ πάντως αν και δεν θυμάμαι τι έδινε εχθές, για το κρίσιμο διάστημα ανέβηκε [μετά ξαναπέφτει] δείχνοντας ότι όντως πιθανός να μην κατέβει καλά ο αυλώνας. Και μιας και μιλάμε για πολύ μεγάλο αυλώνα, παρόλο που ο ΑΟ αφορά όλο το βόρειο ημισφαίριο, ίσως αυτό να μας δίνει ένα στοιχείο.

nao.sprd2.gifao.sprd2.gif

Δες Μιχαηλ τους χαρτες που ανεβασα πιο πριν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αναμενόμενες αλλαγές από τον τζίφο στο 12αρι στην Αμερική. Αφού έφτασαν οι 48 ώρες και εκεί,μ ξεκίνησε να τουμπιάζει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Ή εσας ή εμας θα μας ερθει ο αυλωνας. 23 με 29 Γεναρη. 

Βρε εγω δε θελω αυλωνα...πρασινα γεδυναμικα στο ιονιο διπλα μου θελω απο τον αυλωνα..αν κι εγω βλεπω να κατεβαινει κομματι του πρς αιγαιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Βρε εγω δε θελω αυλωνα...πρασινα γεδυναμικα στο ιονιο διπλα μου θελω απο τον αυλωνα..αν κι εγω βλεπω να κατεβαινει κομματι του πρς αιγαιο

Ολοι ευχαριστημενοι 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...