Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές ισχυρής κακοκαιρίας ''ΗΦΑΙΣΤΙΩΝΑΣ'' 5-8 Ιανουαρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πωπωπωπω μουφα....ψοφησε κ βρωμησε ο Ηφαιστιωνας...λες και καποιος μας.κανει πλακα...

Το -5.5 και -6 και -7 το πρωι στο νομο που εδιναν ΟΛΑ τα μοντελα εγινε στο nowcast -3.3....που πας ρε καραμητρποοοοοοοοοο

Μου αρεσει που περιμενουμε.κ επιδεινωση κ να πεσει η Τ το βραδυ....και ΘΑΥΜΑ ειναι οπου χιονισε με.τετοιες.συνθηκες....

3.5 Ζωγραφου κ εχουμε σαπισει.στο χιονονερο

Κριμα κριμα κριμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καμία περίπτωση δεν είναι ίδια με άλλη. θεσσαλονίκη να πούμε ότι είχε -5 στα 850; με βαρδάρη και πάλι δεν πέσαμε κάτω από τους 3.3. σε άλλες περιπτώσεις με βαρδάρη και 0 -1 στα 850 είχαμε αρνητικές θερμοκρασίες. Γιατί πολύ απλά γινόταν καλύτερα μεταφορά ψύχους,το οποίο τώρα δεν υπάρχει κάπου για να έρθει σε όσους φυσάει ο ΒΔ ανέμος. Βάλτε και πιθανή αστοχία 1-2 βαθμών στα 850 από τα μοντέλα και ορίστε το αποτέλεσμα. για το απόγευμα της δευτέρας παρόλα αυτά τα μοντέλα έβλεπαν μια μικρή αύξηση των υψομέτρων παγοποίησης και των θερμοκρασιών στην αθήνα. αύριο θα είναι πιο χαμηλές,αν έχει υετό θα χιονίσει και λίγο πιο χαμηλά με καλύτερες θερμοκρασίες(θετικές παρόλα αυτά,εκτός από τα μεγάλα υψόμετρα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νεφοσκεπη μου φιλε.μου αγαπημενε τι να δωσει το ΨΟΦΙΜΙ τι -5 αν διαβασεις πιο πανω -3.3 εφτασε....και τωρα αρχιζουν να χαλανε τα 500...

Πιαστηκαμε @@ και ειναι η μονη φορα που μας.κρεμασαν τα.μοντελα..ολα.κ ο.τζιφος.κ ο σκουπιδαιος.και τα.περιοχικα....

Πως να τα βαλεις με.την.πραγματικοτητα;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας δώσω και την αναφορά της πόρτας μου. Στούς 4 η Τ αυτή τη στιγμή και άαλλη μια νυχτιά τρομεροκαταπληκτική μόλις ξεκίνησε!!
(Με -5 στα 850  ο μ.ο. σε καιρό, εδώ είναι γύρω στους 4 όσους έχω και τώρα οπότε μια χαρα. Ότι παραπάνω πάρουμε θα είναι ακόμα καλυτερο)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νιωθω τεραστια απογοητευση με τους αριθμους στο nowcast...ναι το ειδαμε να πεφτει αλλα κι αυτο θαυμα.θαυματων ηταν εστω και στα 400 μς.τετοια ατμοσφαιρικα...

Τζαμπα ξενυχτι κ προσμονη....τι να πω καλα κουραγια οσοι συνεχιζουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΊΑ ΈΧΟΥΝ ΚΡΥΦΤΕΙ

ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΔΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΟΎΜΕ ΣΕ ΠΟΙΝΕΣ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διαβαζω για το χαμηλο που παει πανω κατω..τις θερμοκρασιες στην βορεια ελλαδα τις εχει δει καποιος ?

Η στην κεντρικη ελλαδα? 

Απο που θα ερθει το κρυο ακριβως? 

Μεγαλοπολη στα ψηλα 5 βαθμους με κλειστο καιρο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

Διάβασα κάμποσες σελίδες (και βλέπω ταυτόχρονα και τα χιόνια στις πλαταιές που φτάνουν τα 4 μέτρα χαχαχαχαχαχ)  Δεν υπάρχουν αυτά τα δημοσιογραφόμουτρα!
Το λοιπόν, βρε παιδιά , Τέλεια η καλοκαιρία μας! ότι περιμέναμε σχεδον αυτό γίνεται. Τι δεν καταλαβαίνουν κάποιοι? (παλιοι)
Για να το κάνουμε λιανά για τους νέους, για να χιονίσει πεδινά δλδ κέντρο θέλει -8!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Με -7 και με ανάλογα χαρακτηριστικά π.χ. ενδεικτικά 75%
Με -6                    ->>>                                                 50%
Με -5 (όπως σε αυτη τη καλοκαιρία)                              20%
Με -4                                   ->>>>                                 10%

Με -3                              ->>>>                                       3%

ΠΟΙΑ ΜΟΥΦΑ ΛΈΤΕ ΚΑΠΟΙΟΙ, ΚΑΙ ΌΛΑ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ ΞΕΝΕΡΩΜΑΤΑ.
Το ότι π.χ. εδω σε εμενα στη ποσρτα μου ειμαι στο 20% και σε ενα αθηναιο μεταφράζεται το 20 σαν 60%+ αυτό δε σημαινει ουτε μουφα ουτε τπτ ισα ισα ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΕΡΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΣΠΑΝΙΟ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑ ΧΕΙΜΩΝΑ  που η θα χιονιστει και λεκανοπέδιο η θα σπασουν ρεκορ τα 400+ οπως βιλλια/πλαταιές κτλ!
Ξυπνήστε , βάλτε θετική ενέργεια και πάμε μπας και δούμε αυτο το 20%
Τα φιλιά μου , σας αγαπώ χιονοτρελαμένοι μου!

Με τη Διαφορα οτι διαφοροι μετεωρολογοι υποσχονταν στα καναλια χιονοστρωσεις μεχρι χθες το βραδυ να εχουμε σημερα χιονοστρωσεις στα βπ και εχουμε το απολυτο μηδεν.Εγω απολυτα ικανοποιημενος ειμαι απο τη περιοχη μου με τη τ στους 4.2 (αν και πρεπει να εχει χαλασει ο σταθμος γιατι στο παλαιο φαληρο λεει 5.4)😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, kouvanos είπε:

Νιωθω τεραστια απογοητευση με τους αριθμους στο nowcast...ναι το ειδαμε να πεφτει αλλα κι αυτο θαυμα.θαυματων ηταν εστω και στα 400 μς.τετοια ατμοσφαιρικα...

Τζαμπα ξενυχτι κ προσμονη....τι να πω καλα κουραγια οσοι συνεχιζουν

καλά και εγώ το τι κούραση έριξα πάνω από χάρτες συγκρίσεις επί συγκρίσεων Γιώργο δεν λες τίποτα. Κοιμόμουν με το ταμπλετ αγκαλια, δεν έβαζα ΚΑΝ ξυπνητήρι στις 6 το πρωί σηκωνόμουν από μόνος μου να δω τα μοντέλα, βιολογικό μοντελικό ρολόι, και όλα αυτά για να συννεφιάσει για 10 ώρες🤣. Βέβαια εμείς το ξέραμε και δεν περιμέναμε πολλά εν τέλη, εσείς έχετε και την ναουκαστική μούφα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρόλα αυτά ο καιρός είναι χάρμα θεού! Φανταστείτε τώρα να χαμε 15 βαθμούς και διαγράμματα νεκρού για όσο πάει το μάτι??

Μαρουσάρα 3 βαθμούς και βροχή με ανάμεσα λιωμένες νιφάδες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Νεφοσκεπη μου φιλε.μου αγαπημενε τι να δωσει το ΨΟΦΙΜΙ τι -5 αν διαβασεις πιο πανω -3.3 εφτασε....και τωρα αρχιζουν να χαλανε τα 500...

Πιαστηκαμε @@ και ειναι η μονη φορα που μας.κρεμασαν τα.μοντελα..ολα.κ ο.τζιφος.κ ο σκουπιδαιος.και τα.περιοχικα....

Πως να τα βαλεις με.την.πραγματικοτητα;;;

Αυτό λέω.. ότι,, με βάση τι δείχνουν τα μοντέλα,το τι να περιμένουμε.
Δείχνουν -5 και αναμένω +4  ευελπιστώντας σε μικρό θαύμα δλδ σε ένταση σε ποιοτικα nowcast χαρακτηριστικά κτλ και να πάω στους +3 και + 2 και να το δώ να πέφτει!
Το nowcast  βγάζει -3,3 και παρ'όλα αυτά έχω 4 (3,9 τώρα) οπότε μόνο θετικά μπορώ να τον δω τον ηφαιστίωνα!!
ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑΣΗ, ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΕ ΧΙΟΝΟΚΑΙΡΙΕΣ ΔΕΝ ΒΓΑΊΝΟΥΝ ΤΑ ΝΟΎΜΕΡΑ ΤΟΥΣ!
Το ξανατονίζω, ΤΟΥΜΠΑΝΟ  και μια χαρά τα πάει ο ηφαιστιωνας!!! Κάποιοι απλά δεν έχουν μεγαλώσει φορουμιστικά πράγμα που καταλαβαινω μιας και το έχω περάσει και για αυτο διαμαρτυρωνται και δεν βλέπουν την πραγματικοτητα.
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, kouvanos said:

Νεφοσκεπη μου φιλε.μου αγαπημενε τι να δωσει το ΨΟΦΙΜΙ τι -5 αν διαβασεις πιο πανω -3.3 εφτασε....και τωρα αρχιζουν να χαλανε τα 500...

Πιαστηκαμε @@ και ειναι η μονη φορα που μας.κρεμασαν τα.μοντελα..ολα.κ ο.τζιφος.κ ο σκουπιδαιος.και τα.περιοχικα....

Πως να τα βαλεις με.την.πραγματικοτητα;;;

Ακριβώς. Παλεύω να πούμε να πέσω κάτω από τους 5-6 βαθμούς για ώρεςςςςςς. Δε τα περίμενα έτσι. Έχω μείνει και τζάμπα άυπνος από χθές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

Με τη Διαφορα οτι διαφοροι μετεωρολογοι υποσχονταν στα καναλια χιονοστρωσεις μεχρι χθες το βραδυ να εχουμε σημερα χιονοστρωσεις στα βπ και εχουμε το απολυτο μηδεν.Εγω απολυτα ικανοποιημενος ειμαι απο τη περιοχη μου με τη τ στους 4.2 (αν και πρεπει να εχει χαλασει ο σταθμος γιατι στο παλαιο φαληρο λεει 5.4)😂

Σωστότατος.  Επιλογή του καθενός το τι θα βλέπει και τι θα πιστεύει. πριν λίγο στον αλφα ελεγε στις πλαταιες έχει 2 μέτρα και πιο πάνω 4 μέτρα χιονι, ε ή το πιστεύεις η μαμιέσαι στα γέλια!!! χαχα
ΣΕ πτώση εδω γαλατσοκύψελο, στους 3,8

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω ενα θα πω... εχω ξαστερια και εδω και μια ωρα ειμαι στα γρεβενα με 0,4 σταθερη....οσοι ξερετε που ειναι τα γρεβενα καταλαβαινετε...με ενα 0 στα 850 θα χα ηδη μειον και φυσικα δε θα μενε σταθερη η θερμοκρασια με ξαστερια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 minutes ago, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ said:

Διάβασα κάμποσες σελίδες (και βλέπω ταυτόχρονα και τα χιόνια στις πλαταιές που φτάνουν τα 4 μέτρα χαχαχαχαχαχ)  Δεν υπάρχουν αυτά τα δημοσιογραφόμουτρα!
Το λοιπόν, βρε παιδιά , Τέλεια η καλοκαιρία μας! ότι περιμέναμε σχεδον αυτό γίνεται. Τι δεν καταλαβαίνουν κάποιοι? (παλιοι)
Για να το κάνουμε λιανά για τους νέους, για να χιονίσει πεδινά δλδ κέντρο θέλει -8!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Με -7 και με ανάλογα χαρακτηριστικά π.χ. ενδεικτικά 75%
Με -6                    ->>>                                                 50%
Με -5 (όπως σε αυτη τη καλοκαιρία)                              20%
Με -4                                   ->>>>                                 10%

Με -3                              ->>>>                                       3%

ΠΟΙΑ ΜΟΥΦΑ ΛΈΤΕ ΚΑΠΟΙΟΙ, ΚΑΙ ΌΛΑ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ ΞΕΝΕΡΩΜΑΤΑ.
Το ότι π.χ. εδω σε εμενα στη ποσρτα μου ειμαι στο 20% και σε ενα αθηναιο μεταφράζεται το 20 σαν 60%+ αυτό δε σημαινει ουτε μουφα ουτε τπτ ισα ισα ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΕΡΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΣΠΑΝΙΟ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑ ΧΕΙΜΩΝΑ  που η θα χιονιστει και λεκανοπέδιο η θα σπασουν ρεκορ τα 400+ οπως βιλλια/πλαταιές κτλ!
Ξυπνήστε , βάλτε θετική ενέργεια και πάμε μπας και δούμε αυτο το 20%
Τα φιλιά μου , σας αγαπώ χιονοτρελαμένοι μου!

Ωραια τα οσα γραφεις αλλα το γεγονος ειναι πως προκειται για μια απλη διαταραχη και τιποτα πραπανω (αναφερομαι στην αττικη). Αν εξαιρεσουμε την ιπποκρατιο και τα βιλια ειδε κανεις αλλος σοβαρη χιονοπτωση-χιονοστρωση; Υπηρχαν πουθενα πραγματικες χαμηλες θερμοκρασιες; ΟΧΙ και παλι ΟΧΙ. Αρα μιλαμε για μια απλη χειμωνιατικη Βροχερη ημερα και τιποτα παραπανω. Μη τρελαθουμε κιολας οτι ηταν κατι το ιδιαιτερο. Επεσαν 10 νιφαδες στα ΒΠ με 2-3 βαθμους και κατι εγινε. Κανεις δεν ειναι υπευθυνος παρα μονο ο καιρος για το αποτελεσμα. Κανεις δε θα κρεμαστει στο συνταγμα ειτε ειναι επαγγελματιας, ειτε ερασιτεχνης μετεωρολογος. Απλα ολοι οσοι εκαναν προβλεψη και μιλησαν για σφοδρες χιονοπτωσεις και σοβαρες χιονοστρωσεις ακομα και σε χαμηλα υψομετρα απλα εκαναν λαθος! Το εκνευριστικο ειβαι πως βγαινουν ακομα και τωρα και συνεχιζουν να γραφουν για επελαση του χιονια στην αττικη της επομενες ωρες. Αυτο ειναι ολο και τιποτα παραπανω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδιά στην Στενή στην Εύβοια πριν λίγο είχε απευθείας σύνδεση στον ΑΝΤ1 και έριχνε φουλ χιονόνερο με 1 βαθμό ή δεν είδα καλά....;

και μάλιστα τα νερά τρέχανε κάτω από τα χιόνια και όλα σταζανε φαινόταν ότι έλιωνε το χιόνι με γοργό ρυθμό.....απίστευτο....εκτός αν κάνανε ρεπορτάζ κάπου αλλού και λέγανε ότι ήταν η Στενή....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Ρε παιδιά στην Στενή στην Εύβοια πριν λίγο είχε απευθείας σύνδεση στον ΑΝΤ1 και έριχνε φουλ χιονόνερο με 1 βαθμό ή δεν είδα καλά....;

Καλα ειδες Σωτηρη. Τραγωδια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Ρε παιδιά στην Στενή στην Εύβοια πριν λίγο είχε απευθείας σύνδεση στον ΑΝΤ1 και έριχνε φουλ χιονόνερο με 1 βαθμό ή δεν είδα καλά....;

Χαχα το δα κι εγω και το αρνι εξω απο τη πορτα το χε ο αλλος κρεμασμενο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Ρε παιδιά στην Στενή στην Εύβοια πριν λίγο είχε απευθείας σύνδεση στον ΑΝΤ1 και έριχνε φουλ χιονόνερο με 1 βαθμό ή δεν είδα καλά....;

Άστα να πάνε στο καλό Σωτήρη, ο ΒΑ και στην Ζηνοβία και τώρα μας φέρνει όλη τη ζέστη του Αιγαίου πάνω μας...😩

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...