Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές ισχυρής κακοκαιρίας ''ΗΦΑΙΣΤΙΩΝΑΣ'' 5-8 Ιανουαρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, Beach-snow NG said:

Mόνο μια σημαντική λεπτομέρεια....δεν υπήρξε ΠΟΤΕ, η κακοκαιρία, που έδειχναν τα μοντέλα....ήταν απλά μια άλλη....στα πιο ζωντανά κομμάτια της ψυχρής εισβολής, είχαμε πέριξ της Αττικής -2 και -3οC στα 850 και -30 -28 στα 500.....αν έβγαιναν τα "μέτρια" αυτά που έδειχναν, δλδ -5,5 με -6,5 στα 850 και -32 με -34 στα 500, τα ΒΠ θα θάβονταν, ενώ χιόνια θα έβλεπαν όλες οι περιοχές στο λεκανοπέδιο και θα έστρωναν μάλιστα λίγο, ορισμένες από αυτές.....Αρα μοντελικά ερχόταν ένα θαυμάσιο σύστημα που δυνητικά μπορούσε να κάνει θαυματάκια…..φυσικά όμως έναν τετοιο σύστημα δεν ήρθε για την Αττική.....και παρ όλα αυτά, είδαμε χιονοπτώσεις ως τα 250-300μ. στα βόρεια και ανατολικά και ως 150-200μ. στα δυτικά....με τα ψέματα δλδ….και τόσο χιόνι στα υπερβόρεια και πιο μέσα δυτικά.....

Μακάρι να ερχόταν αυτό το φειδωλό που ερχόταν.....

24 ώρες πριν την κακοκαιρια έδειχνε πουθενά -6 και -34 ? 

Ο υετός που έπεσε δεν θα ήταν ποτέ τόσος εάν δεν ήταν το χαμηλό στάσιμο και τοσο κοντά 

Επίσης με τόσο κοντά το χαμηλό δεν θα είχαμε ποτέ ιδανικές θερμοκρασίες για λεκανοπέδιο (άσε Βίλια Ιπποκράτειο και Πάρνηθα ) 

Με 1  αν, και 3 θα που έβαλες μέσα κάνεις hopecasting στα 3ημερα του μακαρίτη Ηφαιστίωνα ...

Φιλικά πάντα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

"Λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών και με απόλυτη προτεραιότητα την ασφάλεια των μαθητών, αύριο, Τρίτη 8 Ιανουαρίου, το 2ο Νηπιαγωγείο και το 2ο Δημοτικό σχολείο Θρακομακεδόνων θα παραμείνουν κλειστά για προληπτικούς λόγους." χώρα κωμωδία σε όλα τα επίπεδα... 4.4 βαθμοί αναμένοντας τα χιόνια που εξακολουθούν να προβλέπουν κάποιοι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι πανέμορφη η Δίρφυ! θέλω να την δω μόλις καθαρίσει από σύννεφα 

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολοι αναβασατε φωτο απο την κακοκαιρια του Ηφαιστιωνα..

Εγω σε αποκλειστικοτητα εχω τον ιδιο τον Ηφαιστιωνα και τον λογο για τον οποιο ηρθε αποδυναμωμενος..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απίστευτη εικόνα των παλευκων βουνών της Αττικης μέσα στη νύχτα.... 

Ειδικα η Πάρνηθα είναι άλλο πράγμα...... Λάμπει μέσα στο σκοτάδι.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, periklis είπε:

24 ώρες πριν την κακοκαιρια έδειχνε πουθενά -6 και -34 ? 

Ο υετός που έπεσε δεν θα ήταν ποτέ τόσος εάν δεν ήταν το χαμηλό στάσιμο και τοσο κοντά 

Επίσης με τόσο κοντά το χαμηλό δεν θα είχαμε ποτέ ιδανικές θερμοκρασίες για λεκανοπέδιο (άσε Βίλια Ιπποκράτειο και Πάρνηθα ) 

Με 1  αν, και 3 θα που έβαλες μέσα κάνεις hopecasting στα 3ημερα του μακαρίτη Ηφαιστίωνα ...

Φιλικά πάντα 

Φυσικά και ήταν.....θες...-5,7....θες -32,5.....εκεί μέσα έπαιζαν....ο υετός με εκείνες τις προοπτικές έδειχνε τρομερός από το Ευρωπαϊκό από 3 μέρες πριν, με το χαμηλό εκεί που ήταν....τα παρακολουθούσα όλα στενά....το χαμηλό εκφράστηκε εκεί μέσα στο nowcast και άργησε να οργανωθεί, από τη στιγμή που ο Αυλώνας δυτίκισε κάποια χλμ.....τα γεγοινότα ήταν αυτά....ούτε αστεία χοπκαστινγκ που λες ούτε τίποτα....ίσως χοπκαστινγκ από τα μοντέλα?....και παρακαλώ σταματήστε αυτή την καραμέλα του χοπκάστινγκ για να φανείτε κάποιοι υπεράνω και οι άλλοι παρακατιανοί....προσωπικά προσπερνάω τέτοιες αστειότητες, κοιτάζοντας αποκλειστικά τον καιρό....τα στοιχεία ήταν εκεί και γι αυτό άλλωστε έπεσαν όλοι έξω, αφού μοντελικά είχε περιγραφεί άλλη κακοκαιρία από αυτή που βγήκε.....

Φιλικά πάντα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρέχει στο Ηράκλειο, όπως φαίνεται από την ΤV και το ματς ΟΦΗ-ΠΑΟΚ.....η Κρήτη δεν σταματάει με τίποτα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπελετσι θαμμένο, τώρα απο την καμερα μου.

τεραστια η διαφορα στα 600 με τα 700 

τα δεντρα ακόμα και τωρα κατάλευκα φορτωμένα χιόνι.

περιπου μισο μετρο στα 600, κοντα στο μετρο απο τα 700 Και πάνω. 

9CE82164-8ECA-4C2D-9966-BC3F4384BF85.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ολοι αναβασατε φωτο απο την κακοκαιρια του Ηφαιστιωνα..

Εγω σε αποκλειστικοτητα εχω τον ιδιο τον Ηφαιστιωνα και τον λογο για τον οποιο ηρθε αποδυναμωμενος..

Τι θες να πεις, γέροντα;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, antinod είπε:

Τι θες να πεις, γέροντα;;

Ανεβασα μια φωτο...Με μια γατα να πινει βοτκα..Αλλα κατεβηκε..Το γιατι δε το ξερω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Σημερινη απο το χωριο μου,Κυρτωνη Φθιωτιδας(500μ.).Κατω απο το χιονι ειναι δρομος.Ανεμοσουρια ως 1,50μ.

 

FB_IMG_1578429989637.jpg

Από κυρτωνη είσαι;; ελα ρε!!! Εχω φίλο, κι έχω μείνει στο λουτσι. Πόσο μικρό είναι το χωριό σου;;;!!! Καλά, δεν λεω τίποτα άλλο γιατί και το δικό μου 14 εγγεγραμμένους κατοικους έχει!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, antinod είπε:

Από κυρτωνη είσαι;; ελα ρε!!! Εχω φίλο, κι έχω μείνει στο λουτσι. Πόσο μικρό είναι το χωριό σου;;;!!! Καλά, δεν λεω τίποτα άλλο γιατί και το δικό μου 14 εγγεγραμμένους κατοικους έχει!!! 

400 με 500.μονιμους εχει Μακη.Δεν το λες και μικρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, teo_73 είπε:

Zιακο για τις προγνωσεις και...οχι μονο.  http://ziakopoulos.blogspot.com/2020/01/blog-post_54.html#more

Μερικες σκέψεις Στην δουλειά μας κρινόμαστε από το αποτέλεσμα. Αν δεν κανω λάθος οι προβλέψεις των μετεωρολόγων έχουν ως αποδέκτη  το ευρύ κοινό, όχι κάποια ερευνητική- πανεπιστημιακή κοινότητα .Άρα ...

Επίσης,  Εάν π.χ ήμουν μετεωρολόγος σε μια ομάδα της formula 1 ( επειδή έχουν το λέω) ,τους έλεγα ότι σε 15 λεπτά έρχεται καταιγίδα και τελικά δεν έριχνε ψιχάλα θα με ρωτούσε κανένας για τα μαθηματικά και για την αποτυχία των μοντέλων και του ραντάρ  ή θα έψαχνα τον κοντινό ΟΑΕΔ ; 

Γενικά, η ακαδημαϊκή -θεωρητική προσέγγιση σε πρακτικά θέματα προσωπικά με εκνευρίζει.

Τέλος,  δεν έγινε καμία  καταστροφή επειδή δεν βγήκε μια πρόβλεψη αλλά ήμαρτον που όλους κάποιος τους κυνηγάει.  Σιγά μην πάθουν τίποτα από το άγχος.

*Τα παραπάνω προφανώς δεν κρίνουν τον κύριο Ζιακόπουλο ως επιστήμονα και δεν θα μπορούσα να τον κρίνω γιατί δεν κατέχω το αντικείμενο αλλά θεωρώ ότι καλό είναι μετά από αποτυχίες να μην ψάχνουμε για δικαιολογίες ,για συμπαραστάτες ή για συνενόχους. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Και καπως ετσι ειμαστε..aftermath που λενε στο χωριο μου,με αλλη μια μεγαλη χαμενη ευκαιρια.

 

IMG_20200107_210339.jpg

IMG_20200107_210858.jpg

Μια χαρά! Η περιοχή είναι δύναμη, θα έρθουν  πολύ καλύτερα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...