Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Ski snow είπε:

Οπα. Παρασκευη νυχτα θα ειναι τρελη η θερμ........ θα σε πιασει και εσενα. Υετο να εχει.

Το ειδα και εχω ακομα μια κρυφη ελπίδα😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 ώρες πριν, thanasismtrk είπε:

μπερδευτηκα άμα βγει χαμηλό στην Αδριατική δεν θα πάρουμε και οι βόρειοι φαινόμενα??

Ε ναι αυτό θέλουμε .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τωρα θα τον πω τον καιμο μου, οτι για να εχουμε βασιμες ελπιδες για την Β' φαση, πρεπει να χαθει εντελως η Α' για τα ανατολικα προσηνεμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, giannis.mar είπε:

Χειρότερο το ριτζαρισμα στα κοντινα

 

Να δούμε όμως κατά πόσο θα ανατολικευση η 1η φαση

μην  ορκίζεσαι, η μια τέτοια αλλαγή μπορεί  να δώσει ευκολότερη αποκοπή και δυτίκισμα στα κεντροβόρεια, για να δούμε, ούτε εγώ είμαι σίγουρος

μάλλον κάτι θα δώσει στα κεντροβόρεια, σιγά μην έκανε βορειοδυτικό χιονιά

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

μην  ορκίζεσαι, η μια τέτοια αλλαγή μπορεί  να δώσει ευκολότερη αποκοπή και δυτίκισμα στα κεντροβόρεια, για να δούμε, ούτε εγώ είμαι σίγουρος

Σωστά. 

Πρώτο θετικό στοιχείο στις 60h το σηκωμα των ισοβαρων στη κεντροβόρεια Ιταλία που ίσως δώσει το έναυσμα για περαιτέρω δυτικιση του συστήματος.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, giannis.mar said:

Επειδή ακριβώς ο σκανδιναβικος ως αντικυκλωνας είναι αρκετά απρόβλεπτος και μοντελικα αλλά και στην πράξη, δεν θα μας κάνει έκπληξη να δούμε μεγάλες αλλαγές σε αυτό το κομμάτι! 

Παίζει ένα ενδεχόμενο δλδ να βγει ένα σκανδιναβικο "μπλοκάκι" ίσα να φρενάρει τον Ατλαντικό και να στρέψει όσο πρέπει τις ισοβαρεις του αυλωνα στην κατεύθυνση που ανέφερες. Και μετά όλα παίρνουν ίσως το δρόμο τους.. 

Δεν αποκλειω τίποτα 150 ωρες μπροστά. Απλά το θεωρώ κάπως δύσκολο γιατι τα Χ που ερχονται απο τον Ατλαντικό είναι πολύ ισχυρά. Κάνουν ισα-ισα τη ζημιά και μετά ξαναφαινεται αντικυκλώνας στην Αγγλία......

 

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θα βγαλει ωραιο κεντρροβορειο περασμα,ισως και καλυτερο απο 00αρι!Μην μου το κανεις αυτο σε τζιφε,παλι με τις καμερες θα μεινω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλως το κεντροβορειο...νομιζω θαβομαι

Ναι οντως θαβομαι....λιγο πιο αδυναμος αυλωνας και θα θαφτουμε περισσοτερο

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Ελαφρως πιο ΒΑ το ριτζ στις 54 και το Χ δειχνει κι αυτο λιγο πιο συμπαγες αλλα ο αυλωνας πιο λεπτος.

Πιο ανατολικα οι ισοβαρεις του Α.

Καλο η κακο αυτο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...