Jump to content
Spyros Snowstorm

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταστροφή το ούκμο😢

Modele UKMO - Carte prévisions

 

 

 

Στην λογική των σημαντικών μεταβλητών για τις επόμενες 5-7 μέρες έχει πάρει σώβρακα ο ευρωπαίος.

 

Επόμενη προσπάθεια για χιονοκαιρία ορεινών ημιορεινών  στις 10 Του Μαρτίου περίπου.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι να μην χαλάσει άλλο. Και να χιονησει στα βουνά, έλεός με το φετινό χαλί. Μας έχει βγάλει τη πιστη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το τζεμ χειρότερο και από το ούκμο.. τι α πει κανείς.. το ένα σενάριο χειρότερο από το άλλο τα 12αρια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

το τζεμ χειρότερο και από το ούκμο.. τι α πει κανείς.. το ένα σενάριο χειρότερο από το άλλο τα 12αρια..

Ο τζίφος έβγαλε πολύ υετο τλκ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπομονή παίδες θα φύγει κι αυτή η βδομάδα και θα βελτιωθεί ο καιρός! Τα καλύτερα είναι από το Πάσχα (όταν έχει τελειώσει η νηστεία της Σαρακοστής - αυτό φέτος πέφτει 19/4) και μέχρι να πιάσει η 1η θερμή εισβολή (περίπου μέσα Μάη). Ήδη για μετά την Κυριακή της Ορθοδοξίας (8/3) πάει για καλοκαίρια και Σαρακοστιανή, Μαρτιάτικη ζέστη (μέχρι 18-20 θέλουμε όχι παραπάνω!). Αλλά και το καλοκαίρι (η φρίκη του καύσωνα) είναι εξίσου ανυπόφορο με τις βροχές! Και βασικά λόγω κορονοϊού θέλω να κάνει λίγη ζέστη (μέχρι 18-20 όχι παραπάνω!) κι όχι κρύα, βροχές και χιόνια. Από την άλλη μεριά ο Μάρτης μέχρι τα μέσα του παρόλο που είναι ανοιξιάτικος πετάει και κρύα και χιόνια σε χαμηλά υψόμετρα και βροχές! Πάντως προτιμώ τα κρύα του Μάρτη παρά τα κρύα (όσο μπορείς να τα πεις κρύα) του Νοέμβρη.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

πολικη κατεβασια βλεπει το σεναριο 1 του gfs στα σχετικα μακρινα με βαση τον χαρτη ..anim_iyy2.gif

Φοβάμαι βροχερό Μάρτη φέτος!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Athinaios είπε:

πολικη κατεβασια βλεπει το σεναριο 1 του gfs στα σχετικα μακρινα με βαση τον χαρτη ..anim_iyy2.gif

...''ή στραβός είναι ο γιαλός .... ή εμείς στραβά αρμενίζουμε ''...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, WEATHER-FUN είπε:

Φοβάμαι βροχερό Μάρτη φέτος!

...να παρακαλάς να τον κάνει γιατί μας βλέπω να πίνουμε evian και να νιβόμαστε σαν τα γατιά....😿

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

άθλιος ο ευρωπαίος.. πετσόκομα...

...τα περνάει νοτιότερα ... και χαλάει και τις Τ ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τραγική η συνέχεια του Ευρωπαϊκού. Όχι ότι τα υπόλοιπα μοντέλα είναι καλύτερα βέβαια...

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

...να παρακαλάς να τον κάνει γιατί μας βλέπω να πίνουμε evian και να νιβόμαστε σαν τα γατιά....😿

Και πάλι προτιμώ βροχερό Μάρτη από βροχερό Σεπτέμβρη. 1000 φορές βροχερός Μάρτης πάρα βροχερός Σεπτέμβρης. Δε θέλω βροχές στα γενέθλιά μου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

... και τα αντίστοιχα για περιοχή Ζαγορίου ...

Diagramme GEFS

... ικανοποιητικός υετός ... αλλά οι θεμοκρασίες μετά τις 06 03 ... τραβάν την ανηφόρα ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

να παρακαλάμε για βροχές στα ανατολικά και ιδίως στα βορειοανατολικά της χώρας και τα ανατολικά βαλκάνια

το ποταμι στον Εβρο πρεπει να φουσκώσει επειγόντως

ετσι όπως ειναι η σταθμη και η ροή σήμερα είναι ευκόλως πλεύσιμος.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

...τα περνάει νοτιότερα ... και χαλάει και τις Τ ....

ναι ακριβώς.. γνωστό πρόβλημα και πάντα έτσι γίνεται... επειδή ένα ατλαντικό χαμηλό έρχεται πιο γρήγορα ανατολικά και προκαλεί αποκοπή.. Πάντως φίλε εσύ περισσότερο σχολιάζεις για Ήπειρο, παρά για την περιοχή που μένεις όπως και ο Βασίλης. Νιώθω κάπως λιγότερη απομόνωση πλέον!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι ακριβώς.. γνωστό πρόβλημα και πάντα έτσι γίνεται... επειδή ένα ατλαντικό χαμηλό έρχεται πιο γρήγορα ανατολικά και προκαλεί αποκοπή.. Πάντως φίλε εσύ περισσότερο σχολιάζεις για Ήπειρο, παρά για την περιοχή που μένεις όπως και ο Βασίλης. Νιώθω κάπως λιγότερη απομόνωση πλέον!

...αυτό συμβαίνει γιατί το σώμα μου (δυστυχώς) είναι Χαλάνδρι (Αττική) ... αλλά η ψυχή μου τουλάχιστον από το 1992 και έπειτα είναι στην πατρίδα της καρδιάς μου ... στο λατρεμένο μου Ζαγόρι...😉...έτσι το πρώτο που κοιτώ πάντα είναι αν θα χιονίσει εκεί και μετά τον καιρό για εδώ...😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι ακριβώς.. γνωστό πρόβλημα και πάντα έτσι γίνεται... επειδή ένα ατλαντικό χαμηλό έρχεται πιο γρήγορα ανατολικά και προκαλεί αποκοπή.. Πάντως φίλε εσύ περισσότερο σχολιάζεις για Ήπειρο, παρά για την περιοχή που μένεις όπως και ο Βασίλης. Νιώθω κάπως λιγότερη απομόνωση πλέον!

Χαχαχαχα τελικά Μιχαήλ δεν είμαι ο μόνος 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

...αυτό συμβαίνει γιατί το σώμα μου (δυστυχώς) είναι Χαλάνδρι (Αττική) ... αλλά η ψυχή μου τουλάχιστον από το 1992 και έπειτα είναι στην πατρίδα της καρδιάς μου ... στο λατρεμένο μου Ζαγόρι...😉...έτσι το πρώτο που κοιτώ πάντα είναι αν θα χιονίσει εκεί και μετά τον καιρό για εδώ...😀

Μια από τα ίδια. Αν και με ενδιαφέρει προφανώς να χιονίζεται καλά η Λάρισα, πλέον αν βγει ιστορική δυτική διάταξη θα χαρώ περισσότερο σε σχέση με ιστορική κεντροβόρεια διάταξη!! Η Πίνδος χιονισμένη είναι το κάτι άλλο. Και αν μένει κάποιος Γιάννενα, σε περιπτώσεις μετά από χιονιά το να έχεις το Μιτσικέλι μπροστά κάτασπρο σε μια καθαρή από νέφη μέρα είναι το κάτι άλλο. Μεγάλη χαζομάρα που δεν το εκμεταλλέυτηκα στην Αριάδνη. Αλλά έκανα τότε την ημέρα χιονιού 5 ώρες έξοδο εννοείται. Του χρόνου θέλω να δω χιονισμένη την Ήπειρο πολύ καλά, για να γουστάρω να κάνω βόλτες με το ποδήλατο ακόμα περισσότερο. Για χιονοκουρτίνες στο Μιτσικέλι σηκώθηκα 6.30 το πρωί και έκανα βόλτα με το ποδήλατο, ούτε καν να το δω να πέφτει! Απλά είδα που έπεφτε μερικά χλμ μακριά μου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

...αυτό συμβαίνει γιατί το σώμα μου (δυστυχώς) είναι Χαλάνδρι (Αττική) ... αλλά η ψυχή μου τουλάχιστον από το 1992 και έπειτα είναι στην πατρίδα της καρδιάς μου ... στο λατρεμένο μου Ζαγόρι...😉...έτσι το πρώτο που κοιτώ πάντα είναι αν θα χιονίσει εκεί και μετά τον καιρό για εδώ...😀

Από δω και στο εξής, σε χριζω Ηπειρώτη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Από δω και στο εξής, σε χριζω Ηπειρώτη. 

Σε ευχαριστώ για την τιμή ... και να ξέρεις ότι έτσι νοιώθω ούτως ή άλλως ...😁

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μεγάλη αποδυνάμωση του χαμηλού ο τζίφος στο 18αρι.. δεν υπάρχει ο τζίφος σαν μοντέλο... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...