Jump to content
teo_73

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γενικά καμία αλλαγή στο 6αρι του τζίφου. Ένα ατλαντικό χαμηλό που δεν έχει ενιαίο κέντρο αλλά πολλά μικρά και με διαφορετικό σχήμα είναι ο λόγος. Στα υπόλοιπα μοντέλα που έχει ένα ισχυρό κέντρο το χαμηλό ρουφάει ψύχος με τέτοιον τρόπο ώστε ο αυλώνας που αλληλεπιδράει με αυτό να σχηματίζεται τελικά με τέτοιον τρόπο που να καταστρέφει την δυτική πορεία της δικιάς μας κατάβασης. Όταν αποσαφηνιστεί το χαμηλό αυτό τότε θα ξέρουμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Θεσσαλονίκη έχει χιονίσει και Οκτώβρη νομίζω. Είμαι σχεδόν σίγουρος και το είχαν πει και κάποια παιδιά, παλιότερα.

Αφού και βόρεια προάστια Αθήνας έχει χιονίσει 4/11 να σκεφτείς. 

Ναι εδώ πάντως στο πλατύ και 28η Οκτωβρίου έχει χιονίσει αλλά πολύ παλιά....... οπότε και Στην Θεσσαλονίκη πιθανότατα να ειχε χιονίσει 

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Θεσσαλονίκη έχει χιονίσει και Οκτώβρη νομίζω. Είμαι σχεδόν σίγουρος και το είχαν πει και κάποια παιδιά, παλιότερα.

Αφού και βόρεια προάστια Αθήνας έχει χιονίσει 4/11 να σκεφτείς. 

Τα βόρεια προάστια της Αθήνας είναι όπως η Θεσσαλονίκη περίπου. Δε θυμάμαι να χιόνισε ποτέ Οκτώβρη μήνα στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον στα τελευταία χρόνια. Πόσες Οκτώβρη χιόνισε Θεσσαλονίκη (αν θυμάσαι); Γιατί εγώ από όσο ξέρω 7/11/1988 ήταν το πιο πρώιμο χιόνι και 7/4/2003 το πιο όψιμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Ναι εδώ πάντως στο πλατύ και 28η Οκτωβρίου έχει χιονίσει αλλά πολύ παλιά οπότε και Θεσσαλονίκη πιθανότατα να ειχε χιονίσει 

Πότε χιόνισε 28η; Άρα 7/4 πιο όψιμη και 28/10 η πιο πρώιμη. Σόρυ για το οφφ-τοπικ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, notios_polos είπε:

το απολυτο φθινοπωρινο ραν ειναι το 18αρι αικον και αφηνει και υπονοουμενα για το ρεκορ της φλωρινας

Χειμερινό θες να πεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα που το έψαξα λέει 22/10/1972 είχε χιονίσει και 9/4/1956 (αυτές ως πρώιμες - όψιμες χιονοστρώσεις). Εγώ για την πρώιμη έχω μια ένσταση και νομίζω ότι ήταν 23/10/1972 (βλέποντας τις διατάξεις και τους χάρτες) γιατί μπορεί να μεν να άρχισε το βράδυ της 22/10 αλλά 23/10 ήταν στρωμένη η Θεσ/νίκη με χιόνια λογικά. Κι αυτό γιατί 22/10 το κρύο νομίζω δεν είχε φτάσει τόσο χαμηλά. Επίσης κάπου το 78 χιόνισε 25/10 παραμονή του Αγίου Δημητρίου (η καλύτερη από τις πιο πρώιμες χιονοστρώσεις μαζί με την καλύτερη από τις πιο όψιμες - 7/4/2003). Όπως και άλλη μία φορά χιόνισε κάπου 3-4 Απριλίου τη δεκαετία του 50 η τη δεκαετία του 60 (δεν είμαι σίγουρος).

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βλέπω τουμπιάζει ο τζίφος.. άρα η κατάσταση αρχίζει να μουφιάζει σιγά σιγά.. Τελικά πάλι καλά που δεν είναι χειμώνας. Ακόμα ένας χαμένος χιονιάς θα ήταν....

 

 

απαίσιο το ούκμο στο 12αρι.. ακόμα χειρότερο.... 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

βλέπω τουμπιάζει ο τζίφος.. άρα η κατάσταση αρχίζει να μουφιάζει σιγά σιγά.. Τελικά πάλι καλά που δεν είναι χειμώνας. Ακόμα ένας χαμένος χιονιάς θα ήταν....

 

 

απαίσιο το ούκμο στο 12αρι.. ακόμα χειρότερο.... 

Άστα τα χιονια. Ούτε βροχές δεν θα χει έτσι οπως πάει. Με το ΟΥΚΜΟ δεν ξέρω καν αν δίνει κάτι σε βροχή. Μόνο ο τζίφος δίνει ακόμα κακοκαιρία και αυτός στο 12ρι την έχει πιο υποβαθμισμένη από το πρωί. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Xionoflorina είπε:

Άστα τα χιονια. Ούτε βροχές δεν θα χει έτσι οπως πάει. Με το ΟΥΚΜΟ δεν ξέρω καν αν δίνει κάτι σε βροχή. Μόνο ο τζίφος δίνει ακόμα κακοκαιρία και αυτός στο 12ρι την έχει πιο υποβαθμισμένη από το πρωί. 

και ο τζίφος παρόλο που βγάζει ωραίο τρέξιμο είδα στις αρχικές ώρες τα σημάδια της αλλαγής της κακής.. Ελπίζω ότι ακόμα και με σενάρια τύπου ούκμου να μπορέσει να βρέξει. Και όταν λέω τύπου ούκμου εννοώ σε αυτά που δεν έρχεται αυλώνας, αλλά το χαμηλό από τα δυτικά το οποίο το θέλουμε όμως πιο δυνατό από ότι στοούκμο. Πχ ένα καλό σενάριο είναι το γαλλικό.

http://www.meteociel.fr/modeles/arpegee_cartes.php

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

και ο τζίφος παρόλο που βγάζει ωραίο τρέξιμο είδα στις αρχικές ώρες τα σημάδια της αλλαγής της κακής.. Ελπίζω ότι ακόμα και με σενάρια τύπου ούκμου να μπορέσει να βρέξει. Και όταν λέω τύπου ούκμου εννοώ σε αυτά που δεν έρχεται αυλώνας, αλλά το χαμηλό από τα δυτικά το οποίο το θέλουμε όμως πιο δυνατό από ότι στοούκμο. Πχ ένα καλό σενάριο είναι το γαλλικό.

http://www.meteociel.fr/modeles/arpegee_cartes.php

 

 

Βέβαια ο τζίφος μετά βγάζει κανονικό άσπρισμα Τετάρτη. Αλλά πλέον αδιάφορο μου είναι αυτό. Το θέμα είναι να κάνει 4-5 μέρες με συννεφιά κρύο βροχές μουντάδα μπας και μπορέσουμε να κάτσουμε λίγο ακόμα μεσα γιατί με το σημερινό καιρό δεν παλεύεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Βέβαια ο τζίφος μετά βγάζει κανονικό άσπρισμα Τετάρτη. Αλλά πλέον αδιάφορο μου είναι αυτό. Το θέμα είναι να κάνει 4-5 μέρες με συννεφιά κρύο βροχές μουντάδα μπας και μπορέσουμε να κάτσουμε λίγο ακόμα μεσα γιατί με το σημερινό καιρό δεν παλεύεται

Όντως και με τέτοια καλά 500αρια και στην Ήπειρο τα χιόνια φτάνουν μέχρι τα 700-800 μέτρα πρόσκαιρα. Τώρα όσο αφορά το άλλο οι προτιμήσεις διίστανται. Πχ το έχω ακούσει αυτό που λες ότι είναι πιο εύκολο να κάθεσαι μέσα με μουντάδα, αλλά άλλα άτομα επειδή έτσι και αλλιώς κάθονται μέσα όταν έχει μουντάδα καταπλακώνονται ακόμα περισσότερο ψυχολογικά.

Εγώ έχω να περάσω την εξώπορτα του σπιτιού μου από τις 19 Μαρτίου και υποκρίνομαι πως έχω εξεταστική και για αυτό δεν βγαίνω [αν και θα έπαιρνα το ποδήλατο μου κάποιες φορές σίγουρα...] Και απλά συνεχίζω την εσωτερική ζωή, μοντέλα κονσόλες, ταινίες και διάβασμα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Όντως και με τέτοια καλά 500αρια και στην Ήπειρο τα χιόνια φτάνουν μέχρι τα 700-800 μέτρα πρόσκαιρα. Τώρα όσο αφορά το άλλο οι προτιμήσεις διίστανται. Πχ το έχω ακούσει αυτό που λες ότι είναι πιο εύκολο να κάθεσαι μέσα με μουντάδα, αλλά άλλα άτομα επειδή έτσι και αλλιώς κάθονται μέσα όταν έχει μουντάδα καταπλακώνονται ακόμα περισσότερο ψυχολογικά.

Εγώ έχω να περάσω την εξώπορτα του σπιτιού μου από τις 19 Μαρτίου και υποκρίνομαι πως έχω εξεταστική και για αυτό δεν βγαίνω [αν και θα έπαιρνα το ποδήλατο μου κάποιες φορές σίγουρα...] Και απλά συνεχίζω την εσωτερική ζωή, μοντέλα κονσόλες, ταινίες και διάβασμα.

Πότε είναι πιο εύκολο να κάτσεις μέσα και να μην σου ρχεται να κόβεις βόλτες; Με 26 βαθμούς, ήλιο, μηδέν σύννεφα, άπνοια που θα χει το ΣΚ εδώ, ή με συννεφιά, βροχές, κρύο, αέρα, ομίχλη στα βουνά που ελπίζω να χει Τρίτη-Πέμπτη; Νομίζω το δεύτερο

Πάντως πράγματι υπάρχουν κάτι τρελοί που δεν αντέχουν 2 μέρες χωρίς ήλιο. Τους γυρίζει το μυαλό με τη συννεφιά. Τους έχω πετύχει τα τελευταία χρόνια αρκετά Κρήτη, Αθήνα, Ναύπλιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

πολυ καλος ο τζιφος στο 12αρι του..χαλια το γιουκμο

Επειδή κάπου είδα ότι ρωτούσες. Το πιο όψιμο γανούδιασμα που έχω δει είναι Τρίτη 26 Απριλίου . 06.00 στρώθηκε μία πέτσα στα κεραμίδια, 08.00 είχε λιώσει και το μεσημέρι είχε 16 βαθμούς. Κανονικό χιόνι 3ο δεκαήμερο δεν έχω δει και λογικό αφού 1 φορά έχει κάνει μόνο σε 150 χρόνια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Xionoflorina είπε:

Επειδή κάπου είδα ότι ρωτούσες. Το πιο όψιμο γανούδιασμα που έχω δει είναι Τρίτη 26 Απριλίου . 06.00 στρώθηκε μία πέτσα στα κεραμίδια, 08.00 είχε λιώσει και το μεσημέρι είχε 16 βαθμούς. Κανονικό χιόνι 3ο δεκαήμερο δεν έχω δει και λογικό αφού 1 φορά έχει κάνει μόνο σε 150 χρόνια

22 προς 23 απριλιου νομιζω οτι θα γραψει ιστορια η φλωρινα οποτε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

22 προς 23 απριλιου νομιζω οτι θα γραψει ιστορια η φλωρινα οποτε...

archives-1982-4-28-12-0.png

archives-1982-4-28-12-1.png

archives-1982-4-28-12-7.png

archives-1982-4-29-0-7.png

Aυτό είναι το μοναδικό χιόνι 3ου δεκαημέρου Απριλίου.  Το χιόνι είχε μείνει και την πρωτομαγιά στα λιβάδια και οι παλίοι που το θυμούνται τους έμεινε ότι χιόνιζε πρωτομαγιά ενώ έπεσε 28-30

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

μιχαηλ τελειωμο δεν εχει..εχω βαλει στο ματι εκεινο εκει στα β.ανατολικα..εκεινο το βαθυ μπλε...😀gfs-0-180.png?12

Αυτό το βαθύ μπλε βαγγέλη είναι που μας κάνει Σκ@τα την πρώτη κακοκαιρία δυστυχώς και δεν πρόκειταιι να κατέβει...

19 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Επειδή κάπου είδα ότι ρωτούσες. Το πιο όψιμο γανούδιασμα που έχω δει είναι Τρίτη 26 Απριλίου . 06.00 στρώθηκε μία πέτσα στα κεραμίδια, 08.00 είχε λιώσει και το μεσημέρι είχε 16 βαθμούς. Κανονικό χιόνι 3ο δεκαήμερο δεν έχω δει και λογικό αφού 1 φορά έχει κάνει μόνο σε 150 χρόνια

ναι.. έχω κάτι τέτοιους φίλους και εγώ.. Εγώ προσωπικά ευτυχώς δεν έχω τέτοιο θέμα, απλά με ενδιαφέρει να έχει ενδιαφέρον καιρό, καθώς δεν με τραβάει να βγαίνω έξω η ηλιοφάνεια.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Βαγγέληηη σενάρια 3 και 4 δες, ειδικά 4

gens-4-1-168.pnggens-4-0-162.png

🤣🤣🤣🙄🤪🤪🤪Αρκεί να έιχε φαινόμενα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κακός φαίνεται ο ευρωπαίος ήδη από τις 72 ώρες... μέχρι αύριο στο 00αρι θα έχει τουμπιάσει ο τζίφος. Και απλά περιμένουμε το χαμηλό δυτικά με ελπίδα να είναι όσο ισχυρότερο γίνεται..

 

 

χειρότερο από το πρωινό και ο ευρωπαικό. δεν υπάρχει πλέον αυλώνας...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...