Jump to content
teo_73

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

της χειμωνιατικης διαταξης το κιγκλιδωμα σε συνεχειες....ECM1-240.GIF?15-12

μπερδεύτηκα τι παίζει να γίνει μάλλον????καύσωνας ή βροχές και κρυο για να μην πω χιόνι.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

μπερδεύτηκα τι παίζει να γίνει μάλλον????καύσωνας ή βροχές και κρυο για να μην πω χιόνι.... 

χιονι σε σενα για μενα για ολους τους πεδινους ημιπεδινους κτλ τελος του χρονου παλι...οταν λεμε χειμωνιατικη διαταξη τελος απριλιου μιλαμε για χιονια στα βουνα στα ορεινα και αν κατσει το 1 στα 200 χρονια στη φλωρινα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, notios_polos είπε:

χιονι σε σενα για μενα για ολους τους πεδινους ημιπεδινους κτλ τελος του χρονου παλι...οταν λεμε χειμωνιατικη διαταξη τελος απριλιου μιλαμε για χιονια στα βουνα στα ορεινα και αν κατσει το 1 στα 200 χρονια στη φλωρινα...

Βαγγέλη ποσο μου έλειψε να αλλάζουμε άβαταρ ανάλογα με τα τρεξίματα. χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε τι πάθαμε....

Αλλη μια ψυχρη εισβολή απ' το τζίφο, φυσικα στα πλαισια της εποχής ...

GFSOPEU00_168_1.png

Θυμίζω πως δεν ειναι η ώρα και δε θέλω άλλα τέτοια προς το παρον... αλλα τέτοια ή περιπου τετοια:

GEMOPEU00_168_1.png

Το καλύτερο για μενα θα ήταν να βγει σενάριο στην ιδια λογική με αυτο του τζεμ στα πρωινά, αλλα να μας επιανε πιο νοτια η διαταραχη.... και το ευρωπαικο στα πρωινα ήταν πιο κοντα σε αυτη τη λογική....... μακαρι να βγαινε σεναριο σαν και αυτο που ανεβασα χθες..!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να κάνω μία ερώτηση για όσους γνωρίζουν φίλους από Αττική-Αθήνα... 

Ο βοριάς μπήκε στην Χαλκίδα
8.00 με οκτώμιση η ώρα το πρωί περίπου & έχει δώσει ριπές στα 80+χλμ/ώρα!  ηΛ
Η ώρα έχει φτάσει 12:45 και ακόμα η Αθήνα το κέντρο για παράδειγμα δεν έχει καταλάβει κάτι από βοριά... ασθενείς οι άνεμοι! 
Γιατί συμβαίνει αυτό, γιατί αργεί τόσο πολύ ο βοριάς να μπει στην Αθήνα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Ρε τι πάθαμε....

Αλλη μια ψυχρη εισβολή απ' το τζίφο, φυσικα στα πλαισια της εποχής ...

GFSOPEU00_168_1.png

Θυμίζω πως δεν ειναι η ώρα και δε θέλω άλλα τέτοια προς το παρον... αλλα τέτοια ή περιπου τετοια:

GEMOPEU00_168_1.png

Το καλύτερο για μενα θα ήταν να βγει σενάριο στην ιδια λογική με αυτο του τζεμ στα πρωινά, αλλα να μας επιανε πιο νοτια η διαταραχη.... και το ευρωπαικο στα πρωινα ήταν πιο κοντα σε αυτη τη λογική....... μακαρι να βγαινε σεναριο σαν και αυτο που ανεβασα χθες..!

Το κακό είναι ότι δίνει κρύο και βροχές τη βδομάδα της Διακαινησίμου. Δε μπορούσε να βγει αυτό τη Μεγάλη Εβδομάδα; Η τη βδομάδα 27/4-3/5 που μπορεί να μας κάνει μέχρι και 30αρια; Από 1 Απριλίου το ψιλιαστηκα ότι θα έχουμε ψυχρή εισβολή 20-26/4 (βδομάδα Διακαινησίμου). Και μαζί και βροχές διστυχώς. Μετά αρχίζουν οι μισητές καταιγίδες βέβαια. Άνοιξη ζητάω τι ζητάω; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Να κάνω μία ερώτηση για όσους γνωρίζουν φίλους από Αττική-Αθήνα... 

Ο βοριάς μπήκε στην Χαλκίδα
8.00 με οκτώμιση η ώρα το πρωί περίπου & έχει δώσει ριπές στα 80+χλμ/ώρα!  ηΛ
Η ώρα έχει φτάσει 12:45 και ακόμα η Αθήνα το κέντρο για παράδειγμα δεν έχει καταλάβει κάτι από βοριά... ασθενείς οι άνεμοι! 
Γιατί συμβαίνει αυτό, γιατί αργεί τόσο πολύ ο βοριάς να μπει στην Αθήνα;

Τι ταναπους γίνεται στο Ίλιον από αέρα!!! 

Έφτασε άγγελε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Να κάνω μία ερώτηση για όσους γνωρίζουν φίλους από Αττική-Αθήνα... 

Ο βοριάς μπήκε στην Χαλκίδα
8.00 με οκτώμιση η ώρα το πρωί περίπου & έχει δώσει ριπές στα 80+χλμ/ώρα!  ηΛ
Η ώρα έχει φτάσει 12:45 και ακόμα η Αθήνα το κέντρο για παράδειγμα δεν έχει καταλάβει κάτι από βοριά... ασθενείς οι άνεμοι! 
Γιατί συμβαίνει αυτό, γιατί αργεί τόσο πολύ ο βοριάς να μπει στην Αθήνα;

Το κεντρο οπως λες δεν εχει δωσει σπουδαιες τιμες ακομα,αλλα εδω στα δυτικα απο τις 11.30 εχουμε συνεχομενο 5-6αρι με ριπες 7-8bf.

image.png.41287dcca8869ef821780c522c874289.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Να κάνω μία ερώτηση για όσους γνωρίζουν φίλους από Αττική-Αθήνα... 

Ο βοριάς μπήκε στην Χαλκίδα
8.00 με οκτώμιση η ώρα το πρωί περίπου & έχει δώσει ριπές στα 80+χλμ/ώρα!  ηΛ
Η ώρα έχει φτάσει 12:45 και ακόμα η Αθήνα το κέντρο για παράδειγμα δεν έχει καταλάβει κάτι από βοριά... ασθενείς οι άνεμοι! 
Γιατί συμβαίνει αυτό, γιατί αργεί τόσο πολύ ο βοριάς να μπει στην Αθήνα;

αμα μιλαμε για ΒΑ, ο Υμηττος λειτουργει σαν εμποδιο οπως και η πεντελη.

αυτο καταλαβαινω εγω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Το κακό είναι ότι δίνει κρύο και βροχές τη βδομάδα της Διακαινησίμου. Δε μπορούσε να βγει αυτό τη Μεγάλη Εβδομάδα; Η τη βδομάδα 27/4-3/5 που μπορεί να μας κάνει μέχρι και 30αρια; Από 1 Απριλίου το ψιλιαστηκα ότι θα έχουμε ψυχρή εισβολή 20-26/4 (βδομάδα Διακαινησίμου). Και μαζί και βροχές διστυχώς. Μετά αρχίζουν οι μισητές καταιγίδες βέβαια. Άνοιξη ζητάω τι ζητάω; 

Δε μπορω να ζήσω χωρις τις καταιγίδες αλλά δεν αντιλέγω στο ότι κι εγώ βαρέθηκα να μας κάνει κρυα τέτοια εποχή... οπότε αν τα περισσότερα μοντελα βγαζουνε διαταραχή ή ψυχροεισβολή, προτιμότερο ειναι να βγει σεναριο σαν του τζεμ τουλάχιστον για να γλιτωσουμε λιγο κρυο....... κατι ειναι κι αυτο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Winterlove είπε:

Δε μπορω να ζήσω χωρις τις καταιγίδες αλλά δεν αντιλέγω στο ότι κι εγώ βαρέθηκα να μας κάνει κρυα τέτοια εποχή... οπότε αν τα περισσότερα μοντελα βγαζουνε διαταραχή ή ψυχροεισβολή, προτιμότερο ειναι να βγει σεναριο σαν του τζεμ τουλάχιστον για να γλιτωσουμε λιγο κρυο....... κατι ειναι κι αυτο!

Εγώ ανυπομονώ για τη βδομάδα της Πρωτομαγιάς. Εκεί θα τελειώσει οριστικά ο χειμώνας και ελπίζω ότι δε θα έχει ακόμα και 25++ για να σκας από τη ζέστη. Το μόνο κακό είναι οι καταιγίδες. Και συνήθως τον Απρίλη κάνει κρύα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Δε μπορω να ζήσω χωρις τις καταιγίδες αλλά δεν αντιλέγω στο ότι κι εγώ βαρέθηκα να μας κάνει κρυα τέτοια εποχή... οπότε αν τα περισσότερα μοντελα βγαζουνε διαταραχή ή ψυχροεισβολή, προτιμότερο ειναι να βγει σεναριο σαν του τζεμ τουλάχιστον για να γλιτωσουμε λιγο κρυο....... κατι ειναι κι αυτο!

Από την άλλη καλύτερα τέτοια εποχή κρύα παρά τον Οκτώβρη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγες μέρες μόλις πριν τις αρχές της ερχόμενης εβδομάδας & η προγνωσιμοτητα στο 0...

Έτσι για την αλλαγή που φαίνεται για εκείνες τις μέρες μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε ως το Σαβ/κυρ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, Spartan είπε:

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

Για Θεσσαλονίκη τι δίνει;;;

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλω ψηλότερες Τ και λιγότερες βροχές έστω μετά τις 26-27/4 να πάμε για καλό τέλος Απρίλη όπως συνηθίζεται τα τελευταία χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Θέλω ψηλότερες Τ και λιγότερες βροχές έστω μετά τις 26-27/4 να πάμε για καλό τέλος Απρίλη όπως συνηθίζεται τα τελευταία χρόνια.

Γιατί προσπάθεις να βάλεις τον καιρό σε καλούπια και με βάση τα δικά σου θέλω! 
Απολαυσε τον όπως έρχεται...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Γιατί προσπάθεις να βάλεις τον καιρό σε καλούπια και με βάση τα δικά σου θέλω! 
Απολαυσε τον όπως έρχεται...

Το θέμα είναι ότι έρχεται όπως δεν τον θέλω. Τι να κάνω; Κι όταν δεν έρχεται όπως τον θέλω απλά δεν τον απολαμβάνω.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Το θέμα είναι ότι έρχεται όπως δεν τον θέλω. Τι να κάνω; Κι όταν δεν έρχεται όπως τον θέλω απλά δεν τον απολαμβάνω.

Σε καταλαβαίνω εν μέρη... αλλά καιρός είναι αυτός... χάος! 
Εμεις οι καιροφιλοι-κακόκαιρόφιλοι πρέπει  απολαμβάνουμε τις κακοκαιρίες όποτε και αν έρχονται... γιατί δεν τις έχουμε και απλόχερα όλο το έτος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόνο Απρίλη δεν θυμίζουν οι χάρτες απο τα μοντέλα  μεσοπρόθεσμα....να δούμε φυσικά τι θα γίνει εν τέλη....αλλά έτσι γίνεται όταν περνάνε 5-6 μήνες με εκτός εποχή θερμοκρασίες και εκτός εποχής χάσρτες...από Οκτώβρη έως Μάρτη ήμαστα συνεχώς πάνω από τα κλιματικά πολύ χαμηλά υετικά σε πολλές περιοχές με χάρτες που θύμιζαν καλοκαίρι διαταξιακά πολλές φορές...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κακό το 6αρι μιας και δεν βγάζει πολλά φαινόμενα εδώ και φέυγει δυτικά η φάση. φυσικά τον χειμώνα θα ήταν τρέξιμο στο οποίο θα "πανηγύριζα" γιατί έτσι θα είχαμε εναλλακτικό δυτικό χιονιά. Όμως τα εσνέμπλς ψύχραναν και άλλο με το σενάριο 12 να παίρνει την πρωτιά στα 500 με κάτω από -30 στα 500!

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πιο νοτια το χαμηλο στα δυτικα για την επερχομενη πιθανη ψυχρη εισβολη πραγμα που μονο καλο ειναι γιατι λογικα θα κινηθει και πιο ανατολικα και νοτια και ο αυλωνας και θα συμπιεσει περισσοτερο και ο αντικυκλωνας.Ολα αυτα απο το αικον που τωρα τρεχει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...