Jump to content
teo_73

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα Γιάννενα ούτε ο περσινός χειμώνας ήταν καλός σε καμία περίπτωση, απλά φέτος ήταν το απόλυτο τίποτε. Και με την ελπίδα του χρόνου να έχω χειμώνα κεντρικοδυτικής Ευρώπης, γιατί είναι η τελευταία μου ευκαιρία να δω τον σούπερ δυτικό χιονιά!!

 

17-18 ο μόνος καλός χειμώνας που έζησα στα Γιάννενα τους τελευταίους 6 χειμώνες που είμαι εκεί...

 

 

Αλλά μάλλον αν έχουμε χειμώνα κεντροδυτικής Ευρώπης, θα έχουμε καραντίνα😷, θα έρθει δυτικός χιονιάς, αλλά θα είμαι Λάρισα 100%🤬

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

.... για τη μισή Ελλάδα .... ΑττικοΒοιωτία , σχεδόν όλη η Πελοπόννησος και νησιά Αιγαίου στο μέσο όρο ....

καλά ειδικά ο υετός είναι το τελευταίο πράγμα στον καιρό που κοιτάμε λεπτομέρεια...όχι ένα και δυο μήνες πριν αλλά ακόμα και 24-48 ώρες πριν......εγώ απλά το ανέβασα για να δούμε τι τάση υπάρχει......απλά υπάρχει η τάση εδώ και καιρό για καταιγιδάτο Ιούνιο σχεδόν σε όλη την ηπειρωτική χώρα...ας κάτσει πρώτα και μετά βλέπουμε...πάντως αν η τάση βγει εν τέλη...πολύ δύσκολα θα μείνουν απέξω από το πολύ υετοφόρο η Πελοπόννησος και η ανατολική Στερεά....συνήθως πάνε πακέτο με την υπόλοιπη Στερεά.......για την Εύβοια δεν γνωρίζω ή καλύτερα δεν θυμάμαι πως μπορεί να αντιδράσει σε διατάξεις φουλ ηπειρωτικής αστάθειας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

.... για τη μισή Ελλάδα .... ΑττικοΒοιωτία , σχεδόν όλη η Πελοπόννησος και νησιά Αιγαίου στο μέσο όρο ....

Φίλε Άγγελε η Πελοπόννησος και η Κρήτη φαίνονται στα κανονικά, αλλά δεν είναι, είναι η ανάλυση του χάρτη που δεν χωράει τετραγωνάκια για αυτό. Βέβαια φυσικά δεν μας δίνει πληροφορία για εκείνες τις περιοχές, αλλά μπορείς να κάνεις ένα μέσο όρο και να κάνεις υποθέσεις με τις αποστάσεις από τα άλλα χρωματικά τετραγωνικά

Είναι χάρτης ξηράς, και δεν δίνει πληροφορία πάνω από την θάλασσα για αυτό

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Φίλε Άγγελε η Πελοπόννησος και η Κρήτη φαίνονται στα κανονικά, αλλά δεν είναι, είναι η ανάλυση του χάρτη που δεν χωράει τετραγωνάκια για αυτό. Βέβαια φυσικά δεν μας δίνει πληροφορία για εκείνες τις περιοχές, αλλά μπορείς να κάνεις ένα μέσο όρο και να κάνεις υποθέσεις με τις αποστάσεις από τα άλλα χρωματικά τετραγωνικά

Είναι χάρτης ξηράς, και δεν δίνει πληροφορία πάνω από την θάλασσα για αυτό

.... έχουν καμία αξιοπιστία .... πέρα από την τάση .... δηλαδή έχουν πέσει ποτέ μέσα ....?????

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

.... έχουν καμία αξιοπιστία .... πέρα από την τάση .... δηλαδή έχουν πέσει ποτέ μέσα ....?????

γενικά το cfs το εμπιστεύομαι αρκετά και έχει αρκετές επιτυχίες. Αλλά υπάρχουν και τρανταχτές αποτυχίες, αλλά δεν τς θυμάμαι συγκεκριμένα. Ή υπάρχουν και μεγάλες τούμπες μέσα σε 2 ανανεώσεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευρωπαικό για πρωτομαγιά

ECE1-192.GIF?23-12

ένα κλικ θέλει η καυτή ανάσα της Αφρικής για να έρθει πάνω μας. Να δούμε στα επόμενα τρεξίματα εάν μπορεί...

ECE0-192.GIF?23-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά ζητάω ζέστες πλέον, μακάρι να μπορούσε ο Μάϊος να ξεκινήσει (και να συνεχίσει) με θερμοκρασίες κοντά στους 30 (μέγιστη, για την περιοχή μου μιλάω) δεν θα με χαλούσε καθόλου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Προσωπικά ζητάω ζέστες πλέον, μακάρι να μπορούσε ο Μάϊος να ξεκινήσει (και να συνεχίσει) με θερμοκρασίες κοντά στους 30 (μέγιστη, για την περιοχή μου μιλάω) δεν θα με χαλούσε καθόλου...

Μην αγχώνεσαι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα έρθουν οι ζεστες! 
Με τα κρύα δεν μπορείς να είσαι ποτε σίγουρος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τρομερό το ευρωπαϊκό. Φοβερό σενάριο. Κρίμα που είναι τόσο μακριά!

Θεσσαλονικη με αυτο ποσα θα εβαζε στο συνολο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Θεσσαλονικη με αυτο ποσα θα εβαζε στο συνολο?

καμιά 50αρια λογικά και ας δείχνει υετότρυπα ο ευρωπαίος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ανενεωσε το κλιματικο cfs λιμνη για βροχες βλεπει αρχες του μηνα να δουμε το gfs τι θα κανει τωρα..

cfs-0-216.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Στα Γιάννενα ούτε ο περσινός χειμώνας ήταν καλός σε καμία περίπτωση, απλά φέτος ήταν το απόλυτο τίποτε. Και με την ελπίδα του χρόνου να έχω χειμώνα κεντρικοδυτικής Ευρώπης, γιατί είναι η τελευταία μου ευκαιρία να δω τον σούπερ δυτικό χιονιά!!

 

17-18 ο μόνος καλός χειμώνας που έζησα στα Γιάννενα τους τελευταίους 6 χειμώνες που είμαι εκεί...

 

 

Αλλά μάλλον αν έχουμε χειμώνα κεντροδυτικής Ευρώπης, θα έχουμε καραντίνα😷, θα έρθει δυτικός χιονιάς, αλλά θα είμαι Λάρισα 100%🤬

Τα καλύτερα κρύα έρχονται από Ρωσία και Ουκρανία. Όχι από κεντροδυτική Ευρώπη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Athinaios είπε:

ακρως καλοκαιρινο το σεναριο 2 του καναδου αν και μακρια..

gens-2-1-348.png

Εγώ τίποτα τέτοιο δε βλέπω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, WEATHER-FUN είπε:

Τα καλύτερα κρύα έρχονται από Ρωσία και Ουκρανία. Όχι από κεντροδυτική Ευρώπη. 

Τα Γιάννενα δεν θέλουν δυνατά κρύα για χιόνι, το πολύ -4 στα 850, όχι παρακάτω.. Τα πιο υετοφόρα κρύα έρχονται από τα βορειοδυτικά για την φοιτητική περιοχή μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παραμένει προβληματικός ο τζίφος παρόλα αυτά ακόμα και έτσι κάτι βγάζει για αρχές του μήνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, DIMITRIS είπε:

Προσωπικά ζητάω ζέστες πλέον, μακάρι να μπορούσε ο Μάϊος να ξεκινήσει (και να συνεχίσει) με θερμοκρασίες κοντά στους 30 (μέγιστη, για την περιοχή μου μιλάω) δεν θα με χαλούσε καθόλου...

Εγώ Μάιο με 30αρια τον σιχαίνομαι. Θα ήθελα 22-25 ας πούμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τα Γιάννενα δεν θέλουν δυνατά κρύα για χιόνι, το πολύ -4 στα 850, όχι παρακάτω.. Τα πιο υετοφόρα κρύα έρχονται από τα βορειοδυτικά για την φοιτητική περιοχή μου

Τα συστήματα με υετό/χιόνια εννοείς έρχονται από βδ. Το κρύο από ΒΑ είναι πιο δυνατό σαν κρύο.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Άγγελος είπε:

Μην αγχώνεσαι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα έρθουν οι ζεστες! 
Με τα κρύα δεν μπορείς να είσαι ποτε σίγουρος...

Έχουν υπάρξει κι αρκετές χρονιές (πχ 2017, 2015, 2013, 2012, 2009 (μέσα Μαΐου και λίγο τέλη Μαΐου αλλά τέλος Μαΐου ψύχρανε αρκετά), 2007 (10 - 15 Μάη έγινε το έλα να δεις από 30αρια και μετά έκανε και δροσιές στα τέλη Μάη), 2003 (32οC στις 10/5 και 18οC στις 25/5), 1997 κα πολλά) με 30αρια++ και με σφοδρή αιθρία και φουλ ζέστη ήδη από τις αρχές του. Αλλά μετά τα μέσα τους αυτοί οι Μάηδες είχαν πλημμύρες, βροχές, έντονες φθινοπωρινές ψύχρες και 17-18αρια (άντε 20-23) μέγιστες Τ. Ο Μάιος πολλές χρονιές ήταν θερμότερος στο 1ο μισό και ψυχρότερος στο 2ο μισό πράγμα που σχετικά σπάνια συμβαίνει στους άλλους 4 εαρινούς μήνες (Φλεβάρη, Μάρτη, Απρίλη, Ιούνη, 1 - 15 Ιούλη). Εμένα η όλη κατάσταση μου μυρίζει Μάη 2007 η Μάη 2009. Το ίδιο βλέπω λίγο - πολύ γίνεται και στο διάστημα 10 Σεπτεμβρίου - 10 Οκτωβρίου. Πχ το 1999 μέχρι 20/9 είχαμε ψυχρό σχετικά καιρό και μετά πλάκωσαν οι ζέστες. Κάτι αντίστοιχο είχε συμβεί κι άλλες χρονιές.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...