Jump to content
teo_73

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

-2 δείκτη αστάθειας δίνει ο τζουφιος μέσα στον κάμπο για την Πέμπτη 

Για σημερα δίνει κάτι λίγα χιλιοστά υετο για το βράδυ λογικά καμία καταιγίδα θα εννοεί 

81-505GR (2).gif

12-779GR.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Απλά λόγω της κατάστασης φέτος μπορεί να βοηθήσει η ζέστη από νωρίς, μόνο αυτό...

Με αυτή τη λογική θα πρέπει να παρακαλάμε για καύσωνες και ζεστές και το φθινόπωρο κ τον χειμώνα κ μέχρι να βρεθεί το εμβόλιο! 

Επεξεργάστηκε από Άγγελος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Με αυτή τη λογική θα πρέπει να παρακαλάμε για καύσωνες και ζεστές και το φθινόπωρο κ τον χειμώνα κ μέχρι να βρεθεί το εμβόλιο! 

Ναι, μέχρι να βρεθεί φάρμακο, το χρονικό διάστημα που μπορεί να κάνει 30αρια ας τα κάνει...

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Ναι, μέχρι να βρεθεί φάρμακο, το χρονικό διάστημα που μπορεί να κάνει 30αρια ας τα κάνει...

Εγώ θα έλεγα πάντως να μην κάνει 30αρια το φθινόπωρο γιατί δυστυχώς οι υψηλές θερμοκρασίες του φθινοπώρου συνοδεύονται πάντα μα πάντα με υγρασία!
Και επίσης στο τέλος να μην υποφέρουμε από ξηρασίες, υψηλές θερμοκρασίες, φωτιές...όλα αλυσίδα είναι ουσιαστικά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

διαγραμμα gfs Αθηνα ... απογευματινα-βραδινα τρεξιματα και βλεπουμε..

ens_image.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Εγώ θα έλεγα πάντως να μην κάνει 30αρια το φθινόπωρο γιατί δυστυχώς οι υψηλές θερμοκρασίες του φθινοπώρου συνοδεύονται πάντα μα πάντα με υγρασία!
Και επίσης στο τέλος να μην υποφέρουμε από ξηρασίες, υψηλές θερμοκρασίες, φωτιές...όλα αλυσίδα είναι ουσιαστικά!

Πάντως τελευταία αμερικανική μελέτη έδειξε ότι ο ιός με ζέστη και υγρασία επιβιώνει σημαντικά λιγότερο χρόνο από ότι με χαμηλότερη θερμοκρασία και υγρασία. Το τι θα γίνει πάντως είναι θέμα καιρού άσχετα με το τι πιστεύουμε ή θέλουμε εμείς.

Το διάγραμμα του GFS στο 06Ζ είναι πάντως "καυτό" από 6/5 και μετά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Άγγελος είπε:

Με αυτή τη λογική θα πρέπει να παρακαλάμε για καύσωνες και ζεστές και το φθινόπωρο κ τον χειμώνα κ μέχρι να βρεθεί το εμβόλιο! 

..... μάγος είσαι ....????😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλό το αικον στο 12αρι του. Λογικά θα έβγαζε πρόκαιαρο κύμα ζέστης και αμέσως μετά λίμνη. Βελτίωση του τζίφου, σημαντική, απαραίτητη και αναμενόμενη στο 12αρι του. Δεν θα κάνει τίποτα το ιδιαίτερο από κακοκαιρία, αλλά πρέπει να μειωθεί το κύμα ζέστης σε διάρκεια.

τραγικό το ούκμο..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Άγγελος είπε:

Μάλλον είμαι ο μοναδικός εδώ μέσα που δεν θέλει να ζεστάνει κ να πλακώσουν από τώρα οι ζεστες! 
Τι να τα κάνω από τώρα τα 30c+ βρε παιδιά! Η ιδανική θερμοκρασία για μένα αυτή την εποχή 22-24c...

Δεν είσαι ο μοναδικός κι εγώ μαζί σου!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Άγγελος είπε:

Εγώ θα έλεγα πάντως να μην κάνει 30αρια το φθινόπωρο γιατί δυστυχώς οι υψηλές θερμοκρασίες του φθινοπώρου συνοδεύονται πάντα μα πάντα με υγρασία!
Και επίσης στο τέλος να μην υποφέρουμε από ξηρασίες, υψηλές θερμοκρασίες, φωτιές...όλα αλυσίδα είναι ουσιαστικά!

Συμφωνώ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το Μάιο ας έχει 22-24. Αυτό μου φτάνει! Θα έρθουν και οι ζέστες. Αν και φέτος ελπίζω να κάνει ζέστη λόγω κορονοϊού και μόνο. Γενικά σιχαίνομαι το καλοκαίρι από Μάιο. Αντίθετα το καλοκαίρι μέσα στο Σεπτέμβρη μου αρέσει περισσότερο. Το νιώθω καλύτερα. Και πάλι δε θέλω σε καμία περίπτωση τα 30αρια ακόμη και στα τέλη Ιουλίου. Καλά για 30+ ούτε λόγος. Κόλαση σκέτη είναι! Ειδικά τα 35+ και 40+ που βαράει Ιούλιο και Αύγουστο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερες.Δεν ειναι απαραιτητο να εχουμε 30+35c υπο σκια. Ηλιο χρειαζομαστε και το κανονικο κλιμα της χωρας μας.Εννοειτε οτι και εγω θελω ασταθειες και βροχες,και μακαρι αυτες να ερθουν καποια μεσημεροαπογευματα του Μαιου. Αν...μπορουσα να παραγγειλω κατι,θα ηθελα ο επομενος μηνας στα 3/4 να ηταν με θερμοκρασιες περιξ των 27-28c με απλετη ηλιοφανεια (oυτε καν cirrus στα 10χλμ) και καλους δεικτες ασταθειας στο 1/4 του μηνα. 

Ανοιχτε οποιος θελει τον Μαιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Είμαι ήρεμος γιατί αποκλείεται να βγει! [και καλά, απλά καίγομαι. χαχαχα]

ECM1-168.GIF?27-0

Θελει να μας βασανισει...Να υποθεσω θα βαζαμε καμια 70-80 mm με αυτο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χρηστος είπε:

Θελει να μας βασανισει...Να υποθεσω θα βαζαμε καμια 70-80 mm με αυτο?

Νομίζω λιγότερα καθώς δεν είναι κατάλληλη η κίνηση της λίμνης, αλλά και πάλι 40-50 δεν τα λες και λίγα. Θα δούμε και σε λίγο την μετάφραση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Νομίζω λιγότερα καθώς δεν είναι κατάλληλη η κίνηση της λίμνης, αλλά και πάλι 40-50 δεν τα λες και λίγα. Θα δούμε και σε λίγο την μετάφραση.

Μια χαρα ειναι και τα 40-50...Μακαρι να εβγαινε😩😢

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Μια χαρα ειναι και τα 40-50...Μακαρι να εβγαινε😩😢

Έτσι πως έγιναν τα πράγματα μάλλον ούτε 2 χιλιοστά δεν θα πέσουν🤬

 

ο ευρωπαίος είναι τελείως μόνος. Άντε και το αικον είναι το δεύτερο καλύτερο.

 

τελικά 20-25 σου δίνει..

https://meteologix.com/gr/model-charts/euro/kentriki-makedonia/accumulated-precipitation/20200505-1200z.html

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με μεγάλο ενδιαφέρον φαίνεται να μπαίνει ο Μάιος εδώ, υπάρχει κινητικότητα στους χάρτες. Ότι πρέπει μετά τον "νεκρό" Απρίλη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Έτσι πως έγιναν τα πράγματα μάλλον ούτε 2 χιλιοστά δεν θα πέσουν🤬

 

ο ευρωπαίος είναι τελείως μόνος. Άντε και το αικον είναι το δεύτερο καλύτερο.

 

τελικά 20-25 σου δίνει..

https://meteologix.com/gr/model-charts/euro/kentriki-makedonia/accumulated-precipitation/20200505-1200z.html

Το ειδα...Τελικα μακαρι να μην βγει...Ειμαστε απο τις περιοχες με τον λιγοτερο υετο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...