Jump to content
DIMITRIS

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΪΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Για την συνέχεια τον σωστό δρόμο έχει το ούκμο. Προβληματικός ο τζίφος, αλλά θα έρθει η λίμνη στις 26 του μήνα, γιατί έτσι. Και με τζίφο βέβαια δεν κινδυνεύουμε από κύμα καύσωνα.

 

 

Never mind!

Για την συνέχεια θα ήταν τέλειος και ο τζίφος, με μία σχετικά ρηχή, αλλά εκτενής λίμνη και πολυήμερες αστάθειες με καλό Cape Και ρεύμα από δυτικές διευθύνσεις=τελείο.

gfs-0-312.png?12

 

 

τον χειμώνα σιχαινόμαστε την ζωνική  αλλά το καλοκαίρι είναι καλή

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αύξηση υετού παντού στο ούκμο, αλλά με την ίδια κατανομή με πριν. 

https://meteologix.com/gr/model-charts/gbr/greece/accumulated-precipitation/20200522-1200z.html

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ουκμο και τζεμ συνεχιζουν να δινουν υετο στην Αττικη.Το κυριο του τζιφου οχι..Αλλα παραδοξως τα ανσαμπλ του ολο και βελτιωνονται για την Αττικη υετικα...Να βρεξει θελουμε κι ας μην κανει εστω κατι δυνατο..Εχει αναγκη η πολη μας την βροχη..Για παρα πολλους λογους..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Επιτέλους καλα capes για την Πέμπτη είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι θα το χάναμε δεν κοίταξα υετο ακόμα αλλά από τα capes φαίνεται..

Της Τετάρτης μου αρέσουν αλλά δεν θα βγάλει κάτι λογικά 

75-505GR (2).gif

96-505GR.gif

ΥΓ: Αύξησε αρκετά τον υετο για εδώ την Πέμπτη ουσιαστικα ένα πέρασμα από ισχυρές καταιγίδες φαίνεται να είναι να δεν κάνω λάθος..

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Επιτέλους καλα capes για την Πέμπτη είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι θα το χάναμε δεν κοίταξα υετο ακόμα αλλά από τα capes φαίνεται..

Της Τετάρτης μου αρέσουν αλλά δεν θα βγάλει κάτι λογικά 

75-505GR (2).gif

96-505GR.gif

ΥΓ: Αύξησε αρκετά τον υετο για εδώ την Πέμπτη ουσιαστικα ένα πέρασμα από ισχυρές καταιγίδες φαίνεται να είναι να δεν κάνω λάθος..

Ναι έτσι είναι Θανάση. Πάντως την τετάρτη μην την πετάς εκτός, έγιναν βήματα για τα βόρεια και έτσι μπορεί να βγάλει καταιγίδες. Και αν βγάλει καταιγίδες από θέαμα ηλεκτρικών ειδικά θα είναι παλαβές, και θα ήθελα πολύ να ήμουν πάνω. ΣΤα Βαλκάνια θα βγούνε supercells

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι έτσι είναι Θανάση. Πάντως την τετάρτη μην την πετάς εκτός, έγιναν βήματα για τα βόρεια και έτσι μπορεί να βγάλει καταιγίδες. Και αν βγάλει καταιγίδες από θέαμα ηλεκτρικών ειδικά θα είναι παλαβές, και θα ήθελα πολύ να ήμουν πάνω. ΣΤα Βαλκάνια θα βγούνε supercells

είδες χαχαχαχ αρχίσα να μαθαίνω πράγματα για τον καιρό δεν λέω τις ασυναρτισιες όπως έλεγα τον χειμώνα .....ή χιλιάδες ερωτήσεις που έκανα 🤣🤣🤣🤣🤣😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν βγει οπως στο τζιφο παρτι θα κανουμε εδω γρεβενα ...θα τουλουμιασει βροχη...αν και με τα υπολοιπα ουκμο ευρωπαιο σιγουρα θα δουμε καταιγιδαρες αλλα δε ξερω ενταση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanasismtrk είπε:

είδες χαχαχαχ αρχίσα να μαθαίνω πράγματα για τον καιρό δεν λέω τις ασυναρτισιες όπως έλεγα τον χειμώνα .....ή χιλιάδες ερωτήσεις που έκανα 🤣🤣🤣🤣🤣😆

χαχαχα κάτσε να έρθει ο χειμώνας και βλέπουμε για τις ερωτήσεις Θανασάκο🤣

Νομίζω πως το ευρωπαικό και καταιγίδες μπορεί να βγάλει για τα βόρεια την Τετάρτη, και τέλειο Timing έχει την Πέμπτη. Το τυλίγω. Αναμένω Meteologic

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι έτσι είναι Θανάση. Πάντως την τετάρτη μην την πετάς εκτός, έγιναν βήματα για τα βόρεια και έτσι μπορεί να βγάλει καταιγίδες. Και αν βγάλει καταιγίδες από θέαμα ηλεκτρικών ειδικά θα είναι παλαβές, και θα ήθελα πολύ να ήμουν πάνω. ΣΤα Βαλκάνια θα βγούνε supercells

Για την Τεταρτη ισχυει και για εδω Θεσσαλονικη? Δεν εχει καλο cape εδω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Για την Τεταρτη ισχυει και για εδω Θεσσαλονικη? Δεν εχει καλο cape εδω

δεν χρειάζεται να έχεις το Cape ακριβώς από πάνω σου εφόσον έχει παντο΄τριγύρω ισχυρό Cape και μκοντά σου. Θα αναπτυχθεί μια ισχυρή καταιγίδα πχ βορειοδυτικά σου που έχει τρελό cape και θα φτάσει σε εσένα χωρίς πρόβλημα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

μεγάλη άνοδος στα χιλιοστά στο ευρωπαικό, μέχρι και σχεδόν 100 χιλιοστά σε περιοχές της Θεσσαλίας!

 

για την συνέχεια ετοιμάζει πάλι κατάβαση

ECM1-192.GIF?17-0

πωπωπω ρε μάνα μου τι είναι τούτο

ECM1-216.GIF?17-0

 

χ....ω

ECM1-240.GIF?17-0

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, baristrs είπε:

Τι cape εχεο αυτο... Ξερουμε;

IMG_20200517_215811.jpg

λογικά όχι πάρα πολύ.. είναι από τις λίμνες που δίνουν 100-200 χιλιοστά σε παράλια Θεσσαλίας και Πιερίας και φυσικά στην Χαλκιδική με 10δες ώρες ατελείωτης βροχής συνοδεία ηλεκτρικών [όχι όμως μεγάλης συχνότητας]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

μεγάλη άνοδος στα χιλιοστά στο ευρωπαικό, μέχρι και σχεδόν 100 χιλιοστά σε περιοχές της Θεσσαλίας!

 

για την συνέχεια ετοιμάζει πάλι κατάβαση

ECM1-192.GIF?17-0

πωπωπω ρε μάνα μου τι είναι τούτο

ECM1-216.GIF?17-0

 

 

 

Οχι αγορι μου..Συγκρατησου..Κρατα την ενεργεια σου για πιο δημιουργικες καταστασεις...😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

λογικά όχι πάρα πολύ.. είναι από τις λίμνες που δίνουν 100-200 χιλιοστά σε παράλια Θεσσαλίας και Πιερίας και φυσικά στην Χαλκιδική με 10δες ώρες ατελείωτης βροχής συνοδεία ηλεκτρικών [όχι όμως μεγάλης συχνότητας]

Και αυτο δεν με χαλαει 😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Οχι αγορι μου..Συγκρατησου..Κρατα την ενεργεια σου για πιο δημιουργικες καταστασεις...😜

χρειάζεται και ανανέωση φίλε🤣 πάλι καλά δεν τελειώνει ποτέ όσο τρως και πίνεις νερό😁  Οπότε σε κάθε τέτοια λίμνη απλά μόνο και μόνο στην σκέψη είναι .. ξέρεις εσύ. χαχα

 

3 λεπτά πριν, baristrs είπε:

Και αυτο δεν με χαλαει 😜

μια χαρά λοιπόν. Πάμε να την φέρουμε την γουρούνα την λίμνη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευτυχώς αλλάζει ο καιρός από Πέμπτη και μετά και προς το παρόν δεν φαίνεται να ξανά ανεβαίνει  σε τόσο ψηλά επίπεδα... δεν λέει από τόσο νωρίς τόσο μεγάλες ζεστες έχουμε μπροστά μας 4 ολόκληρους μήνες αν πάει από τώρα έτσι θα ταλαιπωρηθουμε αφάνταστα ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, thanasismtrk είπε:

είδες χαχαχαχ αρχίσα να μαθαίνω πράγματα για τον καιρό δεν λέω τις ασυναρτισιες όπως έλεγα τον χειμώνα .....ή χιλιάδες ερωτήσεις που έκανα 🤣🤣🤣🤣🤣😆

..... όλοι μας έτσι ξεκινήσαμε ..... πρέπει να υπάρχει '' διά βίου μάθηση '' ..... ειδικά με κάτι τόσο χαοτικό όπως ο καιρός ......!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Νωρίτερα η λίμνη στο αικον με αποτέλεσμα πιο νότια οι καταιγίδες της τετάρτης, αλά μεγάλη μείωση υετού για την Πέμπτη, ιδιαίτερα για τα βορειοδυτικά...

 

12 ώρες διαφορετικού ταιμινγ αλλάζουν δραματικά τα φαινόμενα.. τζίφος και αικον..

 

πιο γρήγορα ανατολικά ο τζίφος στο τέλειο ταιμινγκ. Το θέμα είναι να μην πάει πιο ανατολικά και πιο νότια νωρίς από αυτό, αλλιώς η πέμπτη δεν θα έχει τόσο μεγάλο ενδιαφέρον. Η τετάρτη αρχίζει να κερδίζει πόντους συνέχεια, ειδικά στα βόρεια.

δευτερεύουσα διαταραχή την Παρασκευή

 

για την συνέχεια ακόμα χειρότερος ο τζίφος, ας ελπίσουμε να κάνει λάθος

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...