Jump to content
WEATHER-FUN

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΑΪΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Μεσα στη πολη εχει παρκα,  εκει ανετα μπαινει σταθμος.

Ναι για εκεί λέω...σε πάρκα και γενικά όσο γίνεται ποιο ανοικτούς χώρους ...με πράσινο μακριά από τσιμέντα και πολυκατοικίες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

20,9 βαθμοί αυτή την ώρα στο Κρυονέρι,  κατεβάζει δροσούλα η ρεματιά . 

Ακόμα κι εδώ με 22,8 βαθμούς τώρα μπορώ  να πω ότι έχει  μια πολύ ευχάριστη δροσιά έξω ......το καλό είναι ότι τα βράδια και τα πρωινά ακόμα τουλάχιστον είναι υπεερ του δέοντος δροσερά ...μη πω ψυχρά ειδικά προς τα μεσάνυχτα και ξημέρωμα που χρειάζεται και ζακέτα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προς Σαρωνιδα που κινηθηκα σημερα η θερμοκρασια εδειξε 33 βαθμους. Στα νοτια παιδια για να ειμαι ειλικρινης την παλεψαμε καλα ως τωρα σε αυτον τον καυσωνα! Κανει το θαυμα της η θαλασσια αυρα 🙂 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολοι αυτοι οι σταθμοι σε ραχουλες και χωρια δεν ειναι  χρήσιμοι  για συγκριση και για κλιματολογικες μελετες. 

Απλα ικανοποιούν  μια περιεργεια στο τι θερμοκρασιες επικρατουν στις διαφορες περιοχες και αποκαλυπτουν θυλακες θερμοκρασιακους που δεν ηταν γνωστοί  στο πανελληνιο κοινο.  

Το ερωτημα ειναι ο δικος σου σταθμος πχ στο Μακροχωρι θα διατηρηθει πχ για 50 χρονια για να μπορέσει  να δωσει επαρκη στοιχεια ;

Η απαντηση ειναι πως οχι.  Οπως και οι περισσότεροι  απ αυτους τους σταθμους. 

Για μενα οι σταθμοι αν θελουμε να καταστουν χρησιμοι κι οχι απλως να ικανοποιουν την περιεργεια μας θα επρεπε να μπαίνουν  σε πολυπληθη μερη, πολεις η σε προαστια εστω μεγαλων πολεων γιατι ειναι πιθανοτερο να βρεθει τροπος και ενδιαφερον συντηρησης και διατηρησης στο απωτερο μέλλον. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Κώστας. είπε:

Ναι αλλα εγω δε ζοριζομαι, δε ζεσταινομαι καθολου. Εσυ που ζεσταινεσαι , τι μου βγηκες να τρέχεις  μες τη ζεστη. 

Δεν εισαι και μικρος. Προσεχε μη σε εχω πελάτη.  Χαχα.  Ως γιατρος μιλαω. 

 

Ειδα και το μεσημερι εναν , να τρεχει στον ηλιο.  Λεω . Τι κανει ο ανθρωπος! Πολυ δε θελει , αν εχεις καμια πλάκα  , τσακ να σπασει.

Μ έφαγες ρε 40 χρόνων άνθρωπο..... 

Βασικά 7μιση πήγα να τρέξω.... Είχε πέσει ο ήλιος... 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Κώστας. είπε:

Δηλαδη οκ πανηγυριζουμε για το 41.8 και το -25 και φοβαμαι οτι αν βρουμε εναν ντοπιο απ αυτες τις περιοχες θα μας πει για μεν τη Φλωρινα "  συνελθε , δεν υπαρχουν  αυτες οι θερμοκρασιες"  και για τη Μεσσαρα " θα λενε, οκ αλλα οχι δεν κανει τοση ζεστη  παντου.

..... δηλαδή εάν μιά γενικευμένη περιοχή της Φλώρινας έκανε - 20 C ,την ώρα που εμφανίστηκε τοπικά το 25 C , και αντίστοιχα εάν στη πεδιάδα της Μεσσαράς έκανε 40 C όταν έδειξε το 41.8 C αυτό τι σημαίνει .....???? ..... δεν νομίζω ότι έχει τόσο τεράστια αξία .... παρά μόνο για τις Στατιστικές ...... γιατί και το - 20 C είναι ''ψόφος'' και το 40 είναι ''σκασμός'' ....... πολλή κουβέντα για το τίποτα .....!!!!!! 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν εχω θερμομετρο πλεον,αλλα καθαρα απο θεμα αισθησης και Τ αυτοκινητου,αυτην την ωρα εχω 24(!!!!) βαθμους!!!!Περυσι το καλοκαιρι δεν θυμαμαι να βγηκε τετοια Τ,ισως αν κανω λαθος να βγηκε για ενα βραδυ.Εμετος,αηδια και σιχασια.

Μητσακο  το αυτοκινητο εδειξε 1 βαθμο λιγοτερο στο Κρυονερι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τους σταθμους που εγινε συζητηση πιο πισω χοντρικα μεταφερω ενα ρεζουμε απο το αρθρο του Βασιλη,οτι οι κλασικοι κλωβοι της ΕΜΥ με τα υδραργυρικα θερμομετρα μετρησης,μετρανε ελαχιστα λιγοτερο απο τους αυτοματους και με μηχανικο αερισμο σταθμους του ΕΑΑ. (0.4c) Αυτοι οι κλασικοι κλωβοι εχουν μεινει μονο στα αεροδρομια.Στα υπολοιπα σημεια η ΕΜΥ εχει αντικαταστησει τους σταθμους της με νεους αυτοματους σταθμους.Σε αυτους τους σταθμους υπαρχει ακομα μεγαλυτερη αποκλιση απο τους κλασικους κλωβους με τα υδραργυρικα η οποια φτανει και τον 1.1c

Σημασια εχει και η παρακατω διαπιστωση.

Εδώ είναι χρήσιμο να πούμε δυο λόγια για μια διαφορετική μέτρηση που γίνεται στο σταθμό του Θησείου. Εδώ χρησιμοποιείται κλασικός κλωβός Stevenson αλλά μέσα έχουν εγκατασταθεί ηλεκτρονικός αισθητήρες θερμοκρασίας -υγρασίας και η εντύπωση που δείχνει είναι ότι μετράει πιο πάνω το θέρος από τους γύρω σταθμούς του μιας και όλοι αυτοί οι νέοι ηλεκτρονικοί αισθητήρες έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία σε σχέση με τους <αργούς> κλασικούς κλωβούς Stevenson με υδραργυρικά θερμόμετρα.

Αυτο μπορει και να μεταφραστει (προσωπικη αποψη) και ως εξης.Ενα αργο υδραργυρικο σε συνδιασμο με μια 15λεπτη-μισαωρη μεταδοση των δεδομενων,μπορει να μη πιασει ποτε μια ανοδο της θερμοκρασιας που θα συμβει μεσα στο διαστημα αυτο πιθανης απορροιας μιας ολιγολεπτης μεταβολης του ανεμου.Οι νεοι ηλεκτρονικοι αισθητηρες ομως με την ανανεωση ανα καποια sec η min,θα τη καταγραψουν.

Ολο το αρθρο εδω: https://e-meteolarissa.blogspot.com/2013/07/vs-vs.html?m=1&fbclid=IwAR0mdQC8nym8in0kZCB-QUuKWYlNIdei-Src39bPX_qIWrg7yUZJryMG6ec

Επιγραμματικα και για οποιον τυχων δε το καταλαβε,αν σημερα η ΕΜΥ στη Νεα Φιλαδελφεια κατεγραψε με τον αυτοματο σταθμο της 38c...με το υδραργυρικο θερμομετρο μεσα σε κλωβο stevenson θα κατεγραφε σχεδον 37c,ενω ενας αυτοματος davis του ΕΑΑ θα μετραγε 37.6c

Οσο αφορα τον σταθμο του Ψυχικου εχω και εγω τις επιφυλαξεις μου,για τις οποιες πριν 3 χρονια σχεδον ειχα πει τα παρακατω στη κυρια Σουζη.Δε μου κολλαγαν τοτε οι θερμοκρασιες σε σχεση με τους γειτονικους σταθμους στο ιδιο υψομετρο,και με τον ιδιο ανεμο.

 

image.png.b5db54d6c3291467c2a16426c9239dea.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Beach-snow NG είπε:

Mελίσσια σήμερα 21,1 - 36οC…..Χόχλια 30οC…..Αγρίνιο 37,1οC…..

Και μια ενδιαφέρουσα σημείωση, από τον διευθυντή της ΕΜΥ Θ.Κολυδά, στoν λογαριασμό του στο F/B…..επειδή συζητιούνται εσχάτως οι θερμοκρασίες και οι αναξιόπιστοι ή όχι μετεοσταθμοί....

"Οι αυτόματοι μετεωρολογικοί σταθμοί όσο αξιόπιστοι και να είναι, δείχνουν πάντοτε υψηλότερες τιμές. Πρέπει να καλιμπράρονται για μεγάλο χρονικό διάστημα με έναν συμβατικό σταθμό και κατόπιν να δίνονται οι τιμές τους. Τουλάχιστον αυτά αναφέρει το manual του WMO (Διεθνούς Μετεωρολογικου Οργανισμου). Η πρακτική αυτή δεν τηρείται σε μεγάλο βαθμό. Ψιλά γράμματα θα μου πείτε.... Έλα ντε, που με αυτά τα ψιλά γράμματα, έρχεται μετά η κλιματική αλλαγή".....

ΥΓ Πολύ σοβαρά δλδ πρέπει να πάρω το 39,3οC του Ψυχικού πχ και τον σταθμό που προσπαθεί να μας πείσει τα τελευταία χρόνια, ότι στον πνεύμονα της περιοχής, υπάρχει κάποιο καμίνι από κάτω ή επιλεκτικά εκεί που υπάρχει σταθμός;;;

Για το σταθμο του Ψυχικού τα έχουμε ξαναπεί.... Είναι για γέλια.. .. Πλέον εδώ και καιρό  αμφιβάλλω έντονα και για τον σταθμό του Παπαγου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και αυριο ο τζιφος αντι για β.α βγαζει ν.ανατολικο με 26 στα 850 **** τα πεθαμενα του ...Δεν την παλευω **** το καλοκαιρι σας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι τέτοια η άπνοια έξω που ο σταθμός μου για την καινούρια μέρα έχει καταγράψει 2.7 χλμ/ωρα μεγιστη ριπη ανεμου για την καινούρια μέρα..... 

Θερμοκρασία 25.9....tragic

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Και αυριο ο τζιφος αντι για β.α βγαζει ν.ανατολικο με 26 στα 850 **** τα πεθαμενα του ...Δεν την παλευω **** το καλοκαιρι σας

Εγώ με ΝΑ θα γονατισω απο τη ζέστη αφού είναι η μοναδική περίπτωση να φοενιαστω από τον Υμμητο.... 

Με πέθανες νυχτιάτικα ρε Γιωργη

Ευτυχώς έχω 2 πολύ δυνατά γιαπωνέζικα σκυλιά μέσα στο σπιτι συνολικής απόδοσης 42.000 btu αλλιώς θα είχα φουνταρει

IMG_20200517_023054.jpg

IMG_20200517_023038.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Εγώ με ΝΑ θα γονατισω απο τη ζέστη αφού είναι η μοναδική περίπτωση να φοενιαστω από τον Υμμητο.... 

Με πέθανες νυχτιάτικα ρε Γιωργη

Ευτυχώς έχω 2 πολύ δυνατά γιαπωνέζικα σκυλιά μέσα στο σπιτι

IMG_20200517_023054.jpg

IMG_20200517_023038.jpg

Βαλε τα σκυλια να δουλευουν Γιωργη!!!Αλλα μην τολμησεις να ξεμυτισεις στην σκ@τιλα εξω!!!!Μιλαμε για αρρωστια...για ανωμαλια και παρανοια τετοια εποχη..

Προσωπικα ΔΕΝ την παλευω,οχι τοσο λογω της ζεστης,αλλα λογω της ανωμαλιας!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Χρηστος είπε:

Τοτε δεν θα ζουνε ουτε τα δισεγγονα των δισεγγονων μας😂😂

Δηλαδή τα πεντασέγγονά μας!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τ στους 20οC με ζέστη και μεγάλα ανοίγματα στον καιρό. Αύριο 17-30 αναμένονται από την εφαρμογή μου. Σήμερα (όπως και χθες) είχαμε 18-32.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Μα στην εξοχή μετριούνται σωστά οι θερμοκρασίες και οι μετεωρολογικοί παράμετροι..δεν μπορούν να μετρηθούν μέσα σε μια πόλη που ούτε ο αέρας μπορεί να φυσήξει ελεύθερα.....και όσο μεγαλύτερο πλέγμα σταθμών τόσο ποιο σωστές μετρήσεις και βοήθεια στην μετεωρολογική κοινότητα..ειδικά στη χώρα μας που κάθε τόπος ακόμα και ελάχιστων χιλιομέτρων διαφοράς μεταξύ τους έχουν μεγάλες αποκλίσεις σε θερμοκρασίες και φαινόμενα......

προσωπικά η γνώμη μου είναι κάθε περιοχή να έχει τον σταθμό της....κάθε μεγάλο χωριό...δεν μιλάω καν για κωμοπόλεις και πόλεις που εκεί εξυπακούεται φυσικά σε ειδικές περιοχές ανοιχτές-πάρκα........για παράδειγμα στην Ημαθία που κατάγομαι...εκτός από τους σταθμούς που ήδη υπάρχουν σε Νάουσα και Μακροχώρι και τους υπόλοιπους σε μεγάλα υψόμετρα.. θα έπρεπε να έχει δυο σταθμούς στη Βέροια τουλάχιστον έναν στην Αλεξάνδρεια έναν στη Μελίκη- Βεργίνα στην Ειρηνούπολη τον Κοπανό ή τα Λευκάδια και το Πλατύ.......

Εγώ πάντως τόσο χθες όσο και σήμερα είχα 18-32 εδώ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

40.6 τελικά έδειξε η Νέα Φιλαδέλφεια από Θ.Κολυδά!

 

Quote

Από την αποκωδικοποίηση του συνοπτικού (Synop) έχουμε σήμερα Σάββατο 16/5/2020 ως απόλυτα μέγιστη θερμοκρασία στη Νέα Φιλαδέλφεια τους 40.6 °C . Η τιμή αυτή, άσχετα αν προέρχεται από αυτόματο μετεωρολογικό σταθμό, εγγράφεται ως ρεκόρ μηνός Μαίου όλων των εποχών.

 

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
5 hours ago, Beach-snow NG said:

ΥΓ Πολύ σοβαρά δλδ πρέπει να πάρω το 39,3οC του Ψυχικού πχ και τον σταθμό που προσπαθεί να μας πείσει τα τελευταία χρόνια, ότι στον πνεύμονα της περιοχής, υπάρχει κάποιο καμίνι από κάτω ή επιλεκτικά εκεί που υπάρχει σταθμός;;;

Άνοιξες ενδιαφέρουσα κουβέντα. Υποθέτω αυτές οι 2 γραμμές για το Ψυχικό είναι δικό σου σχόλιο και απλά πήρε τη μορφοποίηση καθώς συνέχισες να σχολιάζεις κάτω από το copy paste που έκανες στο ποστ του Θ.Κολυδά ε; Γιατί δε το βλέπω από το πόστ του Κολυδά. Εκτός αν το έσβησε στη συνέχεια ο Κολυδάς γιατί ο Λαγουβάρδος παρακάτω αντέδρασε μιας και ένα τέτοιο σχόλιο υποθέτω θίγει την αξιοπιστία των σταθμών του ΕΑΑ.

Όπως θα προσέξετε παρακάτω φαίνεται ότι έχει αρχίσει να ανοίγει λοιπόν μια μεγάλη κόντρα μεταξύ ΕΜΥ και ΕΑΑ μιας και το παρακολουθώ αυτές τις μέρες. Πίσω από τη κόντρα κρύβεται σύμφωνα με τα λεγόμενα του Κολυδά η αθέτηση του μνημονίου συνεργασίας μεταξύ ΕΜΥ και ΕΑΑ. Αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι ο Κολυδάς ενοχλείται με τη δημοσιότητα που παίρνουν στον τύπο οι μετρήσεις των σταθμών του ΕΑΑ όταν η ΕΜΥ είναι ο εθνικός φορέας μετεωρολογίας στην Ελλάδα. Τουλάχιστον αυτή την υπόθεση κάνω. Δηλαδή ίσως το θεωρεί ως μια έμεση προσπάθεια του ΕΑΑ να υποκαταστήσει τον εθνικό φορέα μετεωρολογίας μιας και από αυτά που βλέπω τόσο χρόνια είναι οτι η ΕΜΥ έχει παρατηθεί στη τύχη της ενώ το ΕΑΑ παρότι και αυτό στο ευρύτερο δημόσιο ως ερευνητικό κέντρο καταφέρνει και παίρνει καλύτερες χρηματοδοτήσεις με αποτέλεσμα να έχει μεγαλύτερο δίκτυο έστω αυτόματων σταθμών. Φυσικά ξαναλέω αυτά είναι δικές μου υποθέσεις παρακολουθώντας προσεχτικά τις κινήσεις ΕΑΑ/ΕΜΥ εδώ και χρόνια.

Φυσικά στο σχόλιο που κάνει ο Λαγουβάρδος για την αξιοπιστία του σταθμού της Σπάρτης έχει δίκιο μιας και ο σταθμός της Σπάρτης φαίνεται εξαιρετικά αξιόπιστος παρόλα αυτά κάνει επίθεση στη αξιοπιστία του σταθμού της ΕΜΥ (ίσως επειδή προηγήθηκε η επίθεση του Κολυδά και στη συνέχεια το έσβησε αναρωτιέμαι;) . Παραγνωρίζει όμως οτι το ΕΑΑ έχει ένα σωρό αναξιόπιστους σταθμούς που αρκετές φορές τους συντηρούν ιδιώτες οι οποίοι μπορούν να κάνουν ότι θέλουν και πάνω κάτω να γράφουν οι σταθμοί αυτοί οτι θέλουν οι συντηρητές τους. Δε λέω προφανώς οτι όλοι οι ιδιώτες δε θα τους συντηρούν αλλά εδώ μπαίνει και το στοιχείο του bias που μπορεί να έχει κάθε ιδιώτης. Αμφιβάλω όμως οτι το ΕΑΑ έχει πρακτικά κάποια δυνατότητα να ελέγχει όλους αυτούς τους ιδιώτες.

Έτσι προσωπικά έχω επιλέξει να κάνω ένα μικρό υποδιαχωρισμό ανάμεσα στους σταθμούς του ΕΑΑ που επιτηρούνται από κάποιο φορέα (πχ. κάποιο δήμο, κάποια αρχή ή κάποια κοινοπραξία δημοσίου/ιδιωτικού) και ανάμεσα στους σταθμούς που τους συντηρούν ιδιώτες. Πρακτικά διαβλέπω πως εφόσον άρχισε αυτή η κόντρα θα βλέπουμε μια προσπάθεια διατήρησης της αξιοπιστίας των σταθμών του κάθε φορέα έναντι του άλλου ως κόρη οφθαλμού.

Just my two cents!

Screenshot 2020-05-17 at 3.01.28 AM.png

Screenshot 2020-05-17 at 3.02.38 AM.png

Screenshot 2020-05-17 at 3.12.08 AM.png

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...