Jump to content
WEATHER-FUN

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΑΪΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, Χρηστος said:

Τοτε δεν θα ζουνε ουτε τα δισεγγονα των δισεγγονων μας😂😂

Μη το λες, μπορεί με απόλυτα φυσικό τρόπο να φτάσουμε και στα επόμενα 5 λεπτά ρεκόρ εκατοντάδων ή και χιλιάδων βαθμών κελσίου.

Αρκεί φυσικά να χτυπήσει τη γη ένας τεράστιος μετεωρίτης χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην Ιστιαία χθες έφτασε μέχρι 32 και σήμερα μέχρι 32,6! Για μέσα Μαΐου εννοείται είναι υψηλές τιμές αλλά όχι και αφύσικες μάλλον... 

Το ρεκόρ Μαΐου από το 2009 που υπάρχει ο σταθμός είναι το Μάιο του 2010, που σημειώθηκε την τελευταία μέρα του μήνα βέβαια θερμοκρασία 35 βαθμών ακριβώς. 

Στην Αθήνα που βρίσκομαι πραγματικό καμινι, χθες κινηθηκα σε περιοχές όπως Μαρούσι Χαλάνδρι Ψυχικό κλπ, και πραγματικά ΕΛΙΩΝΕΣ!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Μόλις πριν από λίγο, στην "έγκυρη" ενημέρωση από το σταρ η θερμοκρασία στην Λάρισα έφτασε τους 43 βαθμούς. Που όμως? σε ένα θερμόμετρο φαρμακείου στον ήλιο....

🤐

Μπράβο ρε μλκς...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με μολις 32.3c μεγιστη μαλλον δε θα πρεπει να διαμαρτυρηθω καθολου και σημερα.Η χαμηλη υγρασια κρατησε την κατασταση σε ανεκτα πλαισια,ενω και το σπιτι δεν χρειαστηκε a/c με 27c εσωτερικη. Ο σταθμος της πολης σε ενα ξεσπασμα του για μιση ωρα το απογευμα εφτασε τους 34.2c. Ολη την υπολοιπη μερα ηταν κατω απ τους 32c και αυτος.

Σημερα εσπασαν και πολλα ρεκορ σταθμων για τον μηνα απ οτι βλεπουμε στο μετεο.

image.png.a64d388867b5abe86aff95c0ac250475.png

https://www.meteo.gr/index.cfm

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

....... ευτυχώς πέφτει σχετικά γρήγορα ..... από 35.2 C (max) ....... τώρα 31.4  C με υγρασία 27 % ..... ενώ η σημερινή ελάχιστη ήταν 23.7 C (ώρα 06.06 ) .....

ΥΓ ..... χθες και σήμερα  ''φθηνά'' τη γλιτώσαμε εδώ ..... συγκρίνοντας τις θερμοκρασίες τριγύρω ...... για να δουμε τι θα κάνουμε αύριο .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βγήκα μισή ώρα για τρέξιμο μέσα στην Πανεπιστημιουπολη και στάζει μέχρι το βρακι μου.... 

Αι σιχτηρ... 

Απορώ με κάποιους που τους αρέσει το καλοκαίρι και η ζέστη... Άσε που έχω φάει μισό κιλό μυγακια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χρηστος είπε:

Σου αρεσει δηλαδη αυτο το πραγμα τωρα? Να σπανε ρεκορ ζεστης? Και να λες "δυστυχως δεν φυσηξε τελικα και δεν ανεβηκε παραπανω η θερμοκρασια"?

Σε αλλους αρεσει να βρεχει και να κλεινονται σπιτια τους. Εμενα το αντιθετο,τι να κανουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Βγήκα μισή ώρα για τρέξιμο μέσα στην Πανεπιστημιουπολη και στάζει μέχρι το βρακι μου.... 

Αι σιχτηρ... 

Απορώ με κάποιους που τους αρέσει το καλοκαίρι και η ζέστη... Άσε που έχω φάει μισό κιλό μυγακια

Βγηκες για τρεξιμο; Αυτο τι ηταν τωρα; Λογικο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Μόλις πριν από λίγο, στην "έγκαιρη" ενημέρωση από το σταρ η θερμοκρασία στην Λάρισα έφτασε τους 43 βαθμούς. Που όμως? σε ένα θερμόμετρο φαρμακείου στον ήλιο....

🤐

Μπράβο ρε μλκς...

Μαλλον  "εγκυρη" θα θελες να πεις...Αλλα ετσι κι αλλιως μονο εγκυρη ειδηση δεν ειναι..Εγω εδω και πολλα χρονια εχω σταματησει να ενημερωνομαι απο την τηλεοραση..Δε γραφω αλλα γιατι τα κολληταρια θα με μπαναρουν και θα χουν και δικιο..

Στους 27 η θερμοκρασια τωρα αλλα ζεστενομαι περισσοτερο..Λογικο καθως η υγρασια ανεβηκε και προσεγγιζει πλεον το 50%

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Χρηστος είπε:

Σου αρεσει δηλαδη αυτο το πραγμα τωρα? Να σπανε ρεκορ ζεστης? Και να λες "δυστυχως δεν φυσηξε τελικα και δεν ανεβηκε παραπανω η θερμοκρασια"?

Τρολ είναι βρε παιδιά, απλά μην ασχολείστε. Αυτοί οι δύο οι συγκεκριμένοι γράφουν στο forum μόνο όταν έχει ζέστη ή όταν χαλάνε οι βροχοκαιρίες/χιονιάδες..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Μαλλον  "εγκυρη" θα θελες να πεις...Αλλα ετσι κι αλλιως μονο εγκυρη ειδηση δεν ειναι..Εγω εδω και πολλα χρονια εχω σταματησει να ενημερωνομαι απο την τηλεοραση..Δε γραφω αλλα γιατι τα κολληταρια θα με μπαναρουν και θα χουν και δικιο..

Στους 27 η θερμοκρασια τωρα αλλα ζεστενομαι περισσοτερο..Λογικο καθως η υγρασια ανεβηκε και προσεγγιζει πλεον το 50%

σωστά  Σάκη, μπερδεύτηκα χεχε. Πάντως ναι, ειδικά στο σταρ τον καιρό δε τον έχουν καθόλου.. ΝΑ θυμηθούμε τον αντικυκλώνα Ξενοφών?. χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αχ ρε Μαιε μπαγασα μου υπενθυμισες μεσα αε λιγοτερο απο 48 ωρες γιατι ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ το καλοκαιρι...μονο για παραλια αξιζει μπανιο στη θαλασσα κ μετα σπιτι αιρκο....

Ωρα 9.30 και η Τ παλευει τιμια να πεσει κατω αππ τους 29 βαθμους....ολε!

Νταξει χαλαρα στους μεγαλους καυσωνες δεν πεφτει κατω απο 27-28 ουτε τα ξημερωματα οποτε τωρα ειμαστε ζαχαρη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ξανά για τις τεράστιες θερμοκρασιακές διαφορές στην Αττική σήμερα!

 

https://kolydas.eu/2020/05/16/στα-μέσα-μαϊου-ο-ιούλιος/

 

 

Screenshot 2020-05-16 at 9.30.01 PM.png

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Κώστας. είπε:

Βγηκες για τρεξιμο; Αυτο τι ηταν τωρα; Λογικο;

Μιλάς εσύ για λογική ρε doc???? 

Που καθεσαι με 30 εσωτερική χωρίς κλιματισμό με κουβέρτα..... 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, ΧΕΛΜΟΣ said:

Μιλάς εσύ για λογική ρε doc???? 

Που καθεσαι με 30 εσωτερική χωρίς κλιματισμό με κουβέρτα???? 

Ναι αλλα εγω δε ζοριζομαι, δε ζεσταινομαι καθολου. Εσυ που ζεσταινεσαι , τι μου βγηκες να τρέχεις  μες τη ζεστη. 

Δεν εισαι και μικρος. Προσεχε μη σε εχω πελάτη.  Χαχα.  Ως γιατρος μιλαω. 

 

Ειδα και το μεσημερι εναν , να τρεχει στον ηλιο.  Λεω . Τι κανει ο ανθρωπος! Πολυ δε θελει , αν εχεις καμια πλάκα  , τσακ να σπασει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mελίσσια σήμερα 21,1 - 36οC…..Χόχλια 30οC…..Αγρίνιο 37,1οC…..

Και μια ενδιαφέρουσα σημείωση, από τον διευθυντή της ΕΜΥ Θ.Κολυδά, στoν λογαριασμό του στο F/B…..επειδή συζητιούνται εσχάτως οι θερμοκρασίες και οι αναξιόπιστοι ή όχι μετεοσταθμοί....

"Οι αυτόματοι μετεωρολογικοί σταθμοί όσο αξιόπιστοι και να είναι, δείχνουν πάντοτε υψηλότερες τιμές. Πρέπει να καλιμπράρονται για μεγάλο χρονικό διάστημα με έναν συμβατικό σταθμό και κατόπιν να δίνονται οι τιμές τους. Τουλάχιστον αυτά αναφέρει το manual του WMO (Διεθνούς Μετεωρολογικου Οργανισμου). Η πρακτική αυτή δεν τηρείται σε μεγάλο βαθμό. Ψιλά γράμματα θα μου πείτε.... Έλα ντε, που με αυτά τα ψιλά γράμματα, έρχεται μετά η κλιματική αλλαγή".....

ΥΓ Πολύ σοβαρά δλδ πρέπει να πάρω το 39,3οC του Ψυχικού πχ και τον σταθμό που προσπαθεί να μας πείσει τα τελευταία χρόνια, ότι στον πνεύμονα της περιοχής, υπάρχει κάποιο καμίνι από κάτω ή επιλεκτικά εκεί που υπάρχει σταθμός;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, korfalonas said:

Ο μετεωρολογικος σταθμος στην Πλωρα.. φωτο Νικος Σωχωρακης.

1143101607_.jpg.ba54a40b7410d4bf86aa162de4f0b76a.jpg

Ενταξει φαινεται τουλαχιστον ως εγκατασταση. Απλα αυτο που  με χαλαει με τετοιους σταθμους ειναι οτι τους σκορπανε δεξια κι αριστερά παντού  και πρακτικα δεν προσφερουν καποια  πληροφορια .

 Αν ειναι ετσι τοτε να σκορπισουμε και αλλους 3-4 γυρω απ τη λιμνη πχ του Λαγκαδα  να δουμε που ειναι το πιο αναστροφικο σημειο. Η να βαλουμε κι εναν σ ενα χωριο η οικισμο πισω απο ενα λοφισκο που κοβει τη θαλασσια αυρα . Ε και;  

 

Βασικα το ερωτημα μου ειναι το εξης και σε σχεση μ αυτα που εγραψα πιο πανω: σημερα πχ ειδαμε οτι η πεδιαδα της Μεσσαρας ηταν η πιο ζεστη περιοχη της Ελλαδας. Οκ.  Σε τι εκταση απ αυτη τη πεδιαδα το 41.8c  ηταν αντιπροσωπευτικο; 

Διοτι αν αυτος ο σταθμος πχ εχει στηθει σ ενα " διαβολικα " επελεγμενο σημειο που ειναι το ζεστοτερο, τοτε ειναι δωρο αδωρον. 

Το αντίστοιχο  ερωτημα για τις χαμηλες θερμοκρασιες ειναι, σε τι ποσοστο  για τον καμπο της Φλωρινας ειναι αντιπροσωπευτικα τα -25c του νεου Καυκασου στη Φλωρινα;

Αυτο με χαλάει σε τετοιους σταθμους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δηλαδη οκ πανηγυριζουμε για το 41.8 και το -25 και φοβαμαι οτι αν βρουμε εναν ντοπιο απ αυτες τις περιοχες θα μας πει για μεν τη Φλωρινα "  συνελθε , δεν υπαρχουν  αυτες οι θερμοκρασιες"  και για τη Μεσσαρα " θα λενε, οκ αλλα οχι δεν κανει τοση ζεστη  παντου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να μπει ενας σταθμος  σε μια πολη , κωμοπολη οκ το καταλαβαίνω.   Τωρα πχ στις Μοιρες παραδιπλα εχει αλλο σταθμο, τι νόημα  είχε  ενας ακομα στο διπλανο χωριο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μα στην εξοχή μετριούνται σωστά οι θερμοκρασίες και οι μετεωρολογικοί παράμετροι..δεν μπορούν να μετρηθούν μέσα σε μια πόλη που ούτε ο αέρας μπορεί να φυσήξει ελεύθερα.....και όσο μεγαλύτερο πλέγμα σταθμών τόσο ποιο σωστές μετρήσεις και βοήθεια στην μετεωρολογική κοινότητα..ειδικά στη χώρα μας που κάθε τόπος ακόμα και ελάχιστων χιλιομέτρων διαφοράς μεταξύ τους έχουν μεγάλες αποκλίσεις σε θερμοκρασίες και φαινόμενα......

προσωπικά η γνώμη μου είναι κάθε περιοχή να έχει τον σταθμό της....κάθε μεγάλο χωριό...δεν μιλάω καν για κωμοπόλεις και πόλεις που εκεί εξυπακούεται φυσικά σε ειδικές περιοχές ανοιχτές-πάρκα........για παράδειγμα στην Ημαθία που κατάγομαι...εκτός από τους σταθμούς που ήδη υπάρχουν σε Νάουσα και Μακροχώρι και τους υπόλοιπους σε μεγάλα υψόμετρα.. θα έπρεπε να έχει δυο σταθμούς στη Βέροια τουλάχιστον έναν στην Αλεξάνδρεια έναν στη Μελίκη- Βεργίνα στην Ειρηνούπολη τον Κοπανό ή τα Λευκάδια και το Πλατύ.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35,5 εδώ στο Μακροχώρι τελικά  μέγιστη.....με 38,5 μέγιστη αίσθηση ζέστης...το πρώτο δυνατό βράσιμο πολύ νωρίς.....συνηθισμένα πράγματα για εμάς....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, sotos*snow said:

Μα στην εξοχή μετριούνται σωστά οι θερμοκρασίες και οι μετεωρολογικοί παράμετροι..δεν μπορούν να μετρηθούν μέσα σε μια πόλη που ούτε ο αέρας μπορεί να φυσήξει ελεύθερα.....και όσο μεγαλύτερο πλέγμα σταθμών τόσο ποιο σωστές μετρήσεις και βοήθεια στην μετεωρολογική κοινότητα..ειδικά στη χώρα μας που κάθε τόπος ακόμα και ελάχιστων χιλιομέτρων διαφοράς μεταξύ τους έχουν μεγάλες αποκλίσεις σε θερμοκρασίες και φαινόμενα......

προσωπικά η γνώμη μου είναι κάθε περιοχή να έχει τον σταθμό της....κάθε μεγάλο χωριό...δεν μιλάω καν για κωμοπόλεις και πόλεις που εκεί εξυπακούεται φυσικά σε ειδικές περιοχές ανοιχτές-πάρκα........για παράδειγμα στην Ημαθία που κατάγομαι...εκτός από τους σταθμούς που ήδη υπάρχουν σε Νάουσα και Μακροχώρι και τους υπόλοιπους σε μεγάλα υψόμετρα.. θα έπρεπε να έχει δυο σταθμούς στη Βέροια τουλάχιστον έναν στην Αλεξάνδρεια έναν στη Μελίκη- Βεργίνα στην Ειρηνούπολη τον Κοπανό ή τα Λευκάδια και το Πλατύ.......

Μεσα στη πολη εχει παρκα,  εκει ανετα μπαινει σταθμος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...