Jump to content
weatherforattica

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι περιοδος για μενα το καλοκαιρι για να χαζευω χαρτες.Θα πω μονο οτι σημερα απο περιοχικα και παγκοσμια μοντελα,μονο το bolam εδινε υετο για τα βορεια του νομου,ενω ολα τα υπολοιπα εδιναν το απολυτο 0.

Το bolam λοιπον ως και την Τριτη δινει πολυ νερο στην Αττικη με υψη που αγγιζουν τα 150μμ συσσωρευτικα στα βορεια του νομου.

Μενει πλεον να δουμε στο nowcast τι θα γινει,παντως ολα δειχνουν ευνοικα για δυνατες καταιγιδες,ισως τις ισχυροτερες ως τωρα απο Μαιο και μετα.

Μην ξεχναμε οτι η Αττικη ειναι ικανη για το χειροτερο και το καλυτερο.Προσωπικα πιστευω οτι μπορουμε να δουμε 50αρες και 60αρες καταιγιδες κατα τοπους!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ασε μας γε φιλε..Ολο ταζεις..Θες να γθω δγοσοπηγη τωγα??Κανε μου τη χαγη...😘

Συμφωνω αδερφε..Εγω σε μια ψυχη τωρα του ελεγα 30-50mm τοπικα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

showforecast.cgi?lightningmap=yes&fcstfile=2020062306_202006211345_2_stormforecast.xml

 

A level 1 is issued for Greece and S Bulgaria for excessive convective precipitation and to a lesser degree for large hail and severe convective wind gusts. At the Aegean coasts, non-mesocyclonic tornadoes (waterspouts) are possible.
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βελτιώθηκε το αικον και έχει καλό σενάριο. πολυ μικρή η βελτίωση του τζίφου και το σενάριο του παραμένει κακό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οριστικό τέλος των ελπίδων στα 00 άρια για αυτό που ξεκινάει Ψαχνά, όλη μια ευκαιρία στο καλάθι των αχρήστων.. στο διάολο ειλικρινά, οποιο μοντέλο έχει το κακό σενάριο αυτό επαληθεύεται.... Υπομονή να έρθει ο Ιούλιος.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Θα έχει και χαλάζι η μέρα αύριο στο λεκανοπέδιο? 

Τοπικα ειναι πολυ πιθανο Γιωργο...Εγω βασικα το θεωρω βεβαιο..Το που θα πεσει βεβαια ειναι και θεμα συγκυριων..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Τοπικα ειναι πολυ πιθανο Γιωργο...Εγω βασικα το θεωρω βεβαιο..Το που θα πεσει βεβαια ειναι και θεμα συγκυριων..

Ρε φιλε έχω αποκτήσει ψυχολογικά μετά τον βομβαρδισμό της 4ης Οκτωβρίου 2019.....να κάθεσαι κάτω από το υπόστεγο και να βλέπεις 30.000 ευρώ αμάξι να καταστρεφεται χωρίς να μπορείς να κάνεις τίποτα.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ρε φιλε έχω αποκτήσει ψυχολογικά μετά τον βομβαρδισμό της 4ης Οκτωβρίου 2019.....να κάθεσαι κάτω από το υπόστεγο και να βλέπεις 30.000 ευρώ αμάξι να καταστρεφεται χωρίς να μπορείς να κάνεις τίποτα.... 

Το ξερω φιλε..Το χω ζησει...Αλλα με ξερεις εμενα..Μπρος στα χιλιοστα χαλαλι το αμαξι..Καλου κακου προφυλαξε το..Απο το μεσημερι και μετα θα ειναι μπαρουτι εξω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Το ξερω φιλε..Το χω ζησει...Αλλα με ξερεις εμενα..Μπρος στα χιλιοστα χαλαλι το αμαξι..Καλου κακου προφυλαξε το..Απο το μεσημερι και μετα θα ειναι μπαρουτι εξω...

Μάλλον είσαι και λίγο λεφτάς χαχαχαχαχαχα (αστειεύομαι φυσικά)🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μονός του ο τζίφος για τεταρτη και πέμπτη. Πολυ καλα τα Ενσεμπλε, ας ελπίσουμε να τον τραβήξουν προς το μέρος τους. 

graphe_ens3_vav9.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η πιο ενδιαφέρουσα μέρα κάηκε οριστικά από τον τζίφο. δεν υ΄πάρχουν λόγια. Μα πως είναι δυνατόν να βγαίνει κάθε φορά το χειρότερο δυνατό σενάριο!!! Μια λιμνάρα χάθηκε οριστικά.. λιμνάρα όμως όχι αστεία..

 

Ωραίο αποτέλεσμα έβγαλε για 30 ο τζίφος. αλλά όλοι ξέρουμε ότι δύσκολα θα έρθει...

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsgfs-13-204.png?6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Η πιο ενδιαφέρουσα μέρα κάηκε οριστικά από τον τζίφο. δεν υ΄πάρχουν λόγια. Μα πως είναι δυνατόν να βγαίνει κάθε φορά το χειρότερο δυνατό σενάριο!!! Μια λιμνάρα χάθηκε οριστικά.. λιμνάρα όμως όχι αστεία..

 

Ωραίο αποτέλεσμα έβγαλε για 30 ο τζίφος. αλλά όλοι ξέρουμε ότι δύσκολα θα έρθει...

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Αυτά θα ήταν σε βροχές ή καταιγίδες?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Αυτά θα ήταν σε βροχές ή καταιγίδες?

Καταιγίδαρες όχι απλά καταιγίδες . Αλλά μάλλον προς βαρετοκαιρια άγνωστης διάρκειας φαίνεται να οδεύουμε από το Σάββατο και μετά απλά σε φυσιολογικές θερμοκρασίες. Θα δούμε να αλλάξει κατι

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας αντέξει έναν μήνα ακόμα ο καιρός...ξέρω πράγμα εξαιρετικά δύσκολο αλλά πρέπει.....εκτός και αν κάνει κανέναν μεγάλο καύσωνα και μετά ξανά καταλαγιάσει ......θα δούμε....υπομονή δύο μήνες έμειναν.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το αικον σε αντίθεση με τζίφο, παρά την παρόμοια διαταξη δίνει υετό την Πέμπτη εδώ. πρώτη φορά βλέπω το αικον να δίνει περισσότερο υετό από τον τζίφο!

 

κατάλαβα τις διαφορές. σε κάθε περίπτωση ο τζίφος στο 18αρι χειροετρεύει και άλλο...

 

φυσικά για τυην συνέχεια ποου είχε καλό σενάριο, ο τζίφος τούμπαρε μέσα σε 2 τρεξίματα...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Ας αντέξει έναν μήνα ακόμα ο καιρός...ξέρω πράγμα εξαιρετικά δύσκολο αλλά πρέπει.....εκτός και αν κάνει κανέναν μεγάλο καύσωνα και μετά ξανά καταλαγιάσει ......θα δούμε....υπομονή δύο μήνες έμειναν.....

Βασικά μέσα Ιουλίου πρέπει να έχει δροσιές και βροχές. Εγώ πάλι φοβάμαι ότι θα κάνει πολύ δυνατό Ιούλιο φέτος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

100 λίμνες πέρασαν και μόνο μία στάθηκε επάξια εδώ στην Λάρισα να φέρει συγκινήσεις.. Πολλή η ατυχία και από εδώ και πέρα, και κυρίως από το Σάββατο και μετά, οι ευκαιρίες τελειώνουν και έρχεται η σαπίλα της καλοκαιρίας και του μελτεμιού. Βέβαια υπάρχει και η ακόμα χειρότερη σαπίλα του καύσωνα θα μου πεις. ΕΛπίζω να μην ξεπεράσουμε τις 10 μέρες [ξεκινώντας από το Σάββατο] πλήρους βαρετοκαιρίας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Λογικά ούτε σήμερα περιμένουμε κάτι εδώ, ε;

Φαινόμενα άνετα μπορούμε να έχουμε σήμερα, αλλά θα είναι ξενέρωτα. Λίγα ηλεκτρικά, τυπική όψη καταιγίδας, χωρίς κάτι το εξωπραγματικό. Ούτε καν δυνατό βασικά.. Αυτό θα μπορούσσε να γίνει την Πέμπτη, αλλά θα έχουμε λάθος στριμ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...