Jump to content
sotos*snow

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

...... στις Πάχνες ανέβηκα το 2006 ..... εντελώς απόκοσμο τοπίο ..... απίστευτα εξωγήινο ..... κουβάλισα και μιά κατάλευκη γκουμουτσόπετρα γύρω στα 10 kgr από την κορυφή  και την έχω σπίτι μου ......χαχαχαχαχαχαχα......

..... στον Τίμιο Σταυρό (Ψηλορείτη) όμως δυστυχώς δεν έχω πάει ..... ακόμα ...... ...... σαν την Κρήτη δεν έχει  νησί στην Ελλάδα......!!!!!!!.....(..... και δεν μην είμαι από εκεί .....)

...... κατά τα άλλα ζεστούλα με 29.2 C τώρα και υγρασία 45 % ...... αλλά καλοκαιράκι είναι .... μέσα στο πρόγραμμα .... όλα καλά.....!!!!!!!

 

Εχω την τυχη και την τιμη να καταγομαι απο την πλευρα του πατερα απο την Λακωνικη μανη και απο την πλευρα της μητερας απο Κρητη..

Σαν την Κρητη δεν υπαρχει αλλο νησι φιλαρακι μου...Συναντας τα παντα...Ειναι τετοια η πολυποικιλοτητα του νησιου σε μορφολογικο επιπεδο που δεν θα βαρεθεις ποτε..

Θυμαμαι πενταημερη ενω ολοι πηγαιναν Ροδο,εγω ως προεδρος του δεκαπενταμελους τους επεισα να παμε Κρητη.1-7Απριλιου του 1998...Ειχαμε μεινει στο Μαλεμε..Ενα μεσημερι λοιπον ανεβηκαμε ομαλο..Παιζαμε χιονοπολεμο!!!Ειχε μεσολαβησει τελος μαρτη μια σοβαρη χιονοκαιρια...Μολις ειχαν ανοιξει οι δρομοι στον Ομαλο...Και το βραδυ μπανιο στην πισινα στο ξενοδοχειο.. 

Κατα τα αλλα αφορητη ζεστη λογω υψηλης υγρασιας..Ημουνα σ ενα παιδικο παρτυ..Μολις γυρισα..Σταζω ολοκληρος..Τριτη φορα που θα μπω στην μπανιερα σημερα..Που σαι ρε φθινοπωρο...Αντε καλο βραδυ παιδες...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απολαμβάνουμε αυτές τις τελευταίες ημέρες δροσιάς.....στους 23,6 τώρα πολύ δροσιά ενώ η μέγιστη σημερα ίσα που έπιασε τους 30 σε έναν ως τώρα ονειρικό Ιούλη....τα δύσκολα ερχονται αλλά ένας μήνας ουσιαστικά άντε 1,5 θα περάσει...υπομονή και όλα θα πάνε καλά....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sakis13 είπε:

 

Άντε και μια φωτογραφία το απόγευμα σημερα Υπομονή τώρα για αρκετό καιρό μέχρι να ξαναδούμε και εμείς cumulus

IMG_20200719_171717.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 22 η Τ τώρα και γλυκιά νύχτα για να κάτσεις έξω. Μακάρι να κυλήσει όλο το υπόλοιπο καλοκαίρι (δηλαδή μέχρι 20-25 Σεπτεμβρίου) με δροσιές και ήλιο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

...... θερμοκρασία τώρα 25.2 C με υγρασία 64 % ...... και για καληνύχτα μιά αποψινή photo από Πόρτο Γερμενό .....

Η εικόνα ίσως περιέχει: νύχτα, υπαίθριες δραστηριότητες, νερό και φύση

ΥΓ..... Χρόνια πολλά στον Ηλία και σ'όσους γιορτάζουν σήμερα .... και μερικές photo .....

...... από το ξωκλήσι του Προφήτη Ηλία στο χωριό Αθανάσιος Διάκος........

Η εικόνα ίσως περιέχει: ουρανός, δέντρο, σπίτι, φυτό και υπαίθριες δραστηριότητες

Η εικόνα ίσως περιέχει: ουρανός, δέντρο, βουνό, υπαίθριες δραστηριότητες και φύση

......  από τον Προφήτη Ηλία Δεσφίνας.......

Η εικόνα ίσως περιέχει: ουρανός, σύννεφο, δέντρο, φυτό, σπίτι, υπαίθριες δραστηριότητες και φύση

Η εικόνα ίσως περιέχει: βουνό, ουρανός, υπαίθριες δραστηριότητες και φύση

..... και τέλος από τον Προφήτη Ηλία στην κορυφή της Όχης δίπλα από το Δρακόσπιτο στα 1399 m .....

prof.1.new_-600x313.png

prof.2-new-600x305.png

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 6,9οC η ελάχιστη θερμοκρασία, νωρίς σήμερα το πρωί, στην Ποταμιά Βουτύρω Ευρυτανίας!!

10,5οC η Χόχλια, 11,9οC Καρπενήσι και Μυρίκη, 10,4οC o Προυσός....

20,9οC στα Μελίσσια....

Καλημέρα, καλή εβδομάδα και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες (Ηλία και Ηλιάννα)....και σε μας όλους, μιας και ο Άγιος προφήτης Ηλίας, είναι και προστάτης όλων των μετεωρολόγων!!

https://ziakopoulos.blogspot.com/2014/07/blog-post_19.html?m=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωωωω χρονια μας πολλα στη μετεο παρεα !!!

Σημερα ειχε καπως ασχημη αισθηση το πρωι διοτι επεσε τελειως ο αερας και ειχα 23.3 με 81% υγρασια...

Ευτυχως φυσηξε λιγο κ εχουμε τωρα 29.5 ακριβως με 43% υγρασια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 βαθμοι ελαχιστη στον Ποταμο Κερκυρας σε 0μ υψομετρο

8.4 στα Καλάβρυτα στα 730μ 

7.2 στο Παος Καλαβρύτων στα 640μ 

Ωραια πραγματα

23 ελαχιστη εδω με πολύ υψηλή υγρασία ομως

Στους 31.4 τώρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 32 η Τ σήμερα με την ελάχιστη λίγο πριν το ξημέρωμα στους 20. Ηλιοφάνεια φουλ όλη μέρα και σήμερα. Υπομονή μπαίνουμε στο χειρότερο μήνα του έτους! Θα φύγει και το σίχαμα που λέγεται καλοκαίρι! Χρόνια πολλά σε όλους όσους γιορτάζουν επίσης!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

..... καλημέρα και καλή εβδομάδα και από μένα ...... τώρα η θερμοκρασία άγγιξε τους 30 C  με υγρασία 40 % .......ελάχιστη το πρωί 23.5 C .....

..... και κάτι αρκετά ενδιαφέρον .....  ..... η δολίνη Βαθύσταλο στα 1800 μέτρα σχεδόν στον Παρνασσό με την απουσία ανέμου  την ξαστεριά και τη μορφολογία της περιοχής είναι ιδανικά για να κάνουν την θερμοκρασία να υποχωρήσει σε επίπεδα.....χειμώνα.......!!!!!......και έτσι στις 02.48 στις 20 Ιουλίου στο Βαθύσταλο Παρνασσού η θερμοκρασία ήταν στους 0 βαθμούς Κελσίου .......

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

...... η τοποθέτηση σταθμών σε τέτοια επιλεγμένα σημεία με μεγάλο ενδιαφέρον είναι αντικείμενα μελέτης και καταγραφής δεδομένων για τα διάφορα μικροκλίματα κάθε περιοχής και την κατανόηση τοπικών φαινομένων που παλαιότερα ήταν άγνωστα........τασος κουρτζιακης

ΥΓ..... στις 06.00 το πρωί έπεσε στην ελάχιστη της ημέρας - 1,6 C .....!!!!! ....

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

..... βιντεάκι από το καταφύγιο του Παναχαϊκού......Giannis Karelas

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

..... χθες το απόγευμα από παραλία Μύρτου Κεφαλλονιά ...... απίστευτη ηρεμία ......!!!!!!...... αλλά και ομορφιά ...... The Thing About Greece

1204869658_20072020.thumb.jpg.bfadcd77251f141646127c925fbb11f7.jpg

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32.6 μέγιστη εδω.... 30. 1και 42% υγρασία  τώρα (πιλυ υγρασία για τις αντοχές μου στη ζέστη) με ριπες ανέμου έως 25χλμ/ωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα μετά από καιρό στην παρέα μιας και τώρα ξεκίνησαν οι διακοπές μου οπότε έχω παραπάνω χρόνο...υπέροχη δροσιά 2 μέρες τώρα στον Μύτικα Πρέβεζας με ισχυρό δυτικό άνεμο και θερμοκρασίες 27.9-19.6 και 27.2-17.9 χθες και σήμερα αντίστοιχα...αρχίζουν τα δύσκολα σε λίγες μέρες αλλά ευτυχώς δεν θα τα περάσω Αθήνα...η υγρασία εδώ όπως πάντα στο Θεό χθες και προχθές το βράδυ 93% αλλά πολύ καλές Τ για τα δεδομένα της περιοχης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

....... Ταΰγετος 19-07-20 ...... διάσχιση των κορυφαίων κορυφών του Ταυγέτου του βουνού που περιλαμβάνει τα στοιχεία σχεδόν από όλα τα βουνά τις Ελλάδας.........

 

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

...... 19/7/2020 .......μία ξεχασμένη χιονούρα σιγολιώνει ακριβώς απέναντι από την είσοδο του Εθνικού Δρυμού Σαμαριάς κάπου στα 1300 υψόμετρο .......Λευκά Όρη - Χανιά Κρήτης

Η εικόνα ίσως περιέχει: δέντρο, φυτό, υπαίθριες δραστηριότητες, φύση και νερό

 
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κολαστηριο...30.9 αυτη την ωρα με 55% υγρασια..Αυτη μας πεθαινει...Αποπνικτικη η ατμοσφαιρα εδω κατω..Και φυσαει κατα διαστηματα..Που να μην φυσαγε..Θα εμπαινα στον καταψυκτη αλλα δεν χωραω...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...