Jump to content
sotos*snow

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι Λάρισα και από το φθινόπωρο μπήκα στο καλοκαίρι. Πάντως στα Γιάννενα δεν άντεξα με τόση ψυχρά και εχθές είχα την πρώτη μέρα θέρμανσης...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 hours ago, Ζερίκιος said:

Επειδή πρόλαβα να δω τι έγραψες (στο ακριβώς προηγούμενο σχόλιο) προτού το σβήσεις και βάλεις τελεία, τα νούμερα μιλάμε από μόνα τους.

25 Σεπτεμβρίου 2020

Στενή 1655.8mm (που είναι παραπάνω με τα χαμένα)
Σέττα 1594.2mm (που είναι παραπάνω με τα χαμένα)
Ασή Γωνιά 1472.6mm
Ασκύφου 1363.6mm

Θεοδώριανα 739.4mm
Καρυοβούνι Μεσσηνίας 623mm
Παραμυθιά 616mm
Δερβίζιανα 555mm


Δεν είπα πουθενά ότι οι 4 πρώτοι σταθμοί έκαναν ρεκόρ φέτος ή πέρυσι ή πρόπερσι, ούτε είπα ότι δεν βρέχει στην Κρήτη. Ανέφερα χιουμοριστικά ότι μόνο εκεί βρέχει/χιονίζει εδώ και μια τριετία. Και ναι, το οτι εδώ και μια τριετία ο καιρός προτιμάει με διαφορά τις περιοχές αυτές (Εύβοια-Κρήτη) σε σχέση με τις υπόλοιπες είναι μια πραγματικότητα. Εσύ το πήγες σε άλλο level. Οι χαρακτηρισμοί τύπου "κομπλεξισμός" κλπ παραπέμπουν σε ακραίο τοπικισμό λες και έθιξα ή είπα κάτι κακό για τις περιοχές αυτές.

Ανάλογη αντιμετώπιση είχα από καιρόφιλο της Εύβοιας ο οποίος στην αντίθετη άποψη, με μπλόκαρε. Μην τσατίζεστε τόσο. Δεν είπαμε κακή κουβέντα ούτε για τα βουνά σας, ούτε για τις παραλίες σας, ούτε για τις πόλεις σας και τα χωριά σας. Πατριωτισμός αλλά μέχρι ένα σημείο.

Το αν ειμαι τοπικιστης φαινεται ξεκαθαρα με το να ποσταρω επειδη χαιρομαι τοποθετησεις καινουργιων σταθμων σε οποιαδηποτε περιοχη να αναφερω ακραια ποσα υετου ανα την Ελλαδα επειδη ενθουσιαζομαι..καποιοι λιγοι γνωριζουν οτι ειμαι προθυμος να τσονταρω φραγκα για σταθμο σε οποιαδηποτε περιοχη εφοσον ειναι βροχερη...και προφανως και θα το γραψω και θα το αφησω...χαρακτηριζω σαν τοπικιστη και κομπλεξικο εφοσον ομως δεν ειναι αμαθης η εστω ημιμαθης οποιονδηποτε παρουσιαζει τα γεγονοτα παραπλανητικα και τη μιση ψευδη <αληθεια>.

Εχουμε και λεμε λοιπον μερικα facts Ο υετος των Χανιων ανερχεται σε 113mm απο 9 Γεναρη και ειναι ο χαμηλοτερος υετος απο οποιαδηποτε αλλη πρωτευουσα.Το υδρολογικο ετος που περασε ηταν γενικα κατω του μετριου το αμεσως προηγουμενο ηταν ακραιο υψηλο ενω το προπροηγουμενο 2017-2018 ακραια χαμηλο.Το 2017-18 ηταν ενας απο τους πιο αχιονους χειμωνες της τελευταιας 50ετιας(Το 2015-2016 ηταν ο χειροτερος) ακολουθουμενος απο εναν επικο χειμωνα για τα υπερορεινα (1400μ+) ακολουθουμενος απο το χειμωνα που περασε που απλα εκανε ενα πολυ βαρβατο 10ημερο...

Για να δουμε πως κυλησαν στη δυτικη Κρητη τα τελευταια υδρολογικα σε εναν οχι τον πλεον βροχερο αλλα αντιπροσωπευτικοτατο οπως αυτος του Σεμπρωνα και σε συγκριση με το βροχομετρικο του... παροτι εκανε το επικο υδρολογικο του 18-19 ειναι εμφανης η μειωση του μο με 2 ακραια χαμηλα και τα υπολοιπα κατω του μετριου..

1872856525_3.JPG.92040c69227875ceb8158c31fb11f40f.JPG

1573689393_..JPG.a460b8e26d7ca12f1e5a018a3c9a2cac.JPG

Υδρολογικα ετη 2 εκ των πιο βροχερων χωριων της χωρας που ειναι κοντα στη δυναμικη Ασκυφου και Ελευθεροχωρι αρκετα φυσιολογικη ροη και εναλλαγη δε φαινεται κατι που να υποδηλωνει κλιματικη αλλαγη οπως ειπες χαριτολογωντας(?)

1842369954_2.JPG.f95942cbe2998bd2d0d7225b030a8432.JPG

Για οσους δε γνωριζουν τι εστι Ασκυφου 2288mm μο

1972339902_.JPG.6200dc2faa066b87cc1541311e0ce6f2.JPG

Και μιας και αναφερεις συνεχεια για υπερευνοια Ευβοιας Κρητης ξεχνας μαλλον να βαλεις και τις αγαπημενες σου περιοχες...Θα το κανω εγω..

1368604213_1.JPG.36883033abd3e1666143be042094a686.JPG

Τι πραγματικα λεει ο παραπανω πινακας με περιοχες με μεγαλη χρονοσειρα(Περιλαμβανονται και οι απωλειες)...Η Κρητη ευνοηθηκε μονο περσι η Ευβοια περσι και φετος..Η  Ζαγορα  παραδοξως και τις τρεις περασμενες χρονιες κατεγραψε πανω απο το μεγιστο ολων των προηγουμενων ετων το ιδιο ακριβως ισχυει και για Λιβαδεια που απο τα 600mm μο πρωτης 7ετιας εχει εκτιναχτει στα 900mm παρομοιως και το πολυδροσο και διανυουν και τεταρτη σερι χρονια!!...Το Αγαπημενο τριγωνο του Ζερικιου οπως φαινεται ειναι μακραν το πιο ευνοημενο την τελευταια 4ετια βαβαια εκεινος συνεχιζει να ποσταρει τα ιδια και τα ιδια σε καθε ποστ με δηθεν υπερευνοιες..μαλλον δε θελει να χωνεψει οτι η ορεινη Ευβοια ειναι μακραν πιο βροχερη και πιο χιονιστερη απο την Ηπ. Αν. Στερεα και αυτη ειναι η πραγματικοτητα απο ανεκαθεν..

Case closed δεν εχω να προσθεσω τιποτα αλλο ουτε εδω ουτε σε αναλογο θεμα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζερίκος και Korfalonas, .. Βασικό συστατικό της επιτυχίας ή μη ενός καιρικού forum, μεταξύ των άλλων ειναι, ο διάλογος, ο αντίλογος ακόμα και η αντιπαράθεση, σε υγιή πάντα πλαίσια.. Αυτό άλλωστε υποστηρίζουμε mods και admins..Παίδες συνεχίστε, παραμερίζοντας κακοπροαιρετα σχόλια ή εκφράσεις.. Ο γραπτός λόγος ενίοτε δημιουργεί παρεξηγήσεις....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανέβηκε πάλι η εσωτερική στους 28, από τα 25άρια τις προηγούμενες μέρες. Έ ρε την τρέλα μου.. 27-30 τώρα ανάλογα τον σταθμό, άντε να δούμε αύριο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29.5 μέγιστη εδω με ελάχιστη 21.2 και η αηδία δεν έχει τελειωμό φέτος.... Έφτασα 41 χρονων και η υπομονή μου δεν είναι όπως στα 25 μου.... Με ενοχλεί ασσυληπτα πλέον ότι δεν περιέχει βροχή χιόνι κρύο και αερα.....Ξυπνάω και βλέπω κάθε πρωί τον κιτρινιαρη και μου χαλάει η διάθεση.... Αντε λοιπόν μακρυυυυυυυυ ελληνικό καλοκαιρι ΨΟΦΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!! 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Ανέβηκε πάλι η εσωτερική στους 28, από τα 25άρια τις προηγούμενες μέρες. Έ ρε την τρέλα μου.. 27-30 τώρα ανάλογα τον σταθμό, άντε να δούμε αύριο..

Κι εμένα μου ανέβηκε στους 26 από 25 εχθές. Γενικά υπάρχει αίσθηση δυσφορίας, μα κάνω υπομονή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άγιο Στεφανο 27,3 μέγιστη και το πρωί 17,2. Εσωτερική υπέροχη στους 22,1. Υπομονη παιδιά! Το πολύ σε ένα μήνα μπαίνουμε σε αβυσσαλέο modelling 🙂Εγω προσωπικά απολαμβάνω τις τελευταίες ζεστές μέρες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αρκετα ζεστη ημερα σημερα στην Αττικη με αρκετα διαυγη ομως ατμοσφαιρα...υπομονη διοτι η υγρασια μας δημιουργει το αισθημα δεισφοριας..απο τα ΒΔ το βραδυ μπαινει καινουργια βροχοκαιρια που φυσικα θα αφορα κυριως την Δυτικη και κεντροβορεια χωρα......για την Αττικη ο νοτιοδυτικος δεν μας δινει και ιδιαιτερες ελπιδες....παρα μονο παροδικα φαινομενα μικρης διαρκειας...εστω και ετσι ξεφευγουμε απο την καιρικη απραξεια και περνουμε γευση απο φθινοπωρο.....καλο ΣΚ σε ολους και προσοχη στις περιοχες οπου υπαρχουν προβληματα απο την προηγουμενη κακοκαιρια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 μερες ειναι θα περασουν.

αναμενουμε στα ανατολικα ηπειρωτικά για το φθινωπορο. ποσο μου εχουν λειψει οι καταιγιδες απο Μυρτώο  να φουσκωνουν και να ριχνουν οτι εχουν και δν εχουν απο τα νοτια στα βορεια του νομου. κινουμενες ΒΑ απο ΝΔ.

ή οι 10ωρες ποτιστικες που μουχλιαζει ο τοπος.

ή να το παω ακομα παραπερα, τα βραδυα που περιμενουμε να μπει το -8 αττικη και να κοιταμε λαμπες ( το γνωστο lamping :Ρ) 

μακαρι φετος να κυλήσουν ολα ομαλα και να μην χασουμε εποχες οπως γινεται τα τελευταια 8 χρονια... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρχισε μα φυσαει...Δροσια θα ελεγα αυτη την ωρα στην Καλλιθεα...Ωραιες εικονες απο την Ιταλια...Το ψυχρο που θα σαρωσει την χωρα θα ειναι χαρμα οφθαλμων...Μακαρι να βρεξει και στημ Κουλα..Ξεχασαμε πως ειναι τα μπαμ και μπουμ...Καλα φαινομενα σε ολους και προσοχη...Το εδαφος στα δυτικα ειναι ηδη κορεσμενο και αναμενεται πολυ νερο τοσο αυριο οσο και την δευτερα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

40000 ηλεκτρικά στην Ευρώπη, τα 30000 μόνο από το ψυχρό μέτωπο. Τι θα χάσω γμτ ....

Κάτσε να φτάσουν.... ... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 ώρες πριν, Χρηστος είπε:

Σε 2 ½ ώρες κλεινουμε 30 ημέρες χωρις σταγονα...Ευγε

31 και σημερα!! Άντε να δούμε μπας και κάνει κάτι αύριο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Κάτσε να φτάσουν.... ... 

Θα φτάσουν και μάλιστα οργανωμένα. Αξίζει νέο θέμα, η πρώτη φθινοπωρινή  κακοκαιρία γιατί ο Ιανός ήταν τροπική κακοκαιρία. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

31 και σημερα!! Άντε να δούμε μπας και κάνει κάτι αύριο 

Αύριο αποκλείεται να ΜΗΝ κάνει κάτι 🤣🤣🤣🤣αλλά ποτέ δεν ξέρεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Αύριο αποκλείεται να ΜΗΝ κάνει κάτι 🤣🤣🤣🤣αλλά ποτέ δεν ξέρεις 

Πιστεύω ότι θα το καταφέρουμε και αυτό... Θα δούμε αυριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Θα φτάσουν και μάλιστα οργανωμένα. Αξίζει νέο θέμα, η πρώτη φθινοπωρινή  κακοκαιρία γιατί ο Ιανός ήταν τροπική κακοκαιρία. 

Μέσα στο βράδυ θα έρθει εδώ? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Μέσα στο βράδυ θα έρθει εδώ? 

Τον πρωί θα ξεκινήσει σε εσάς, όταν θα σηκωθείς θα βρέχει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλος ο καιρος σημερα στα Γιαννενα με ηλιοφανεια το μεσημερι και λιγες νεφωσεις τωρα.

Η ελαχιστη θερμοκρασια σημερα στους 11,5 και η μεγιστη στους 25,9  (σταθμος Ε.Α.Α)

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...