Jump to content
[weathermaniac]

Αναφορές medicane Ιανός/Cassilda 16-19/09/2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

εχεις δικιο.

ωστοσο πως γινεται ASCART να βγαζει 55 knots ταχυτητες ανεμων (101χλμ/ω) με μολις 1000mbar? δεν ξερω γενικα τι παιζει. αλλα απο το εξωτερικο οι αναφορες για τωρα λενε 991.

 

To X πριν 3 ωρες ηταν στα 995mb μετρημενο απο δορυφορους της Νasa.Μαλιστα εκανε και αναρτηση ο Κολυδας το μεσημερι.Το meteocentre εδω και 1.5 χρονο δεν αποτυπωνει ουτε τις πιεσεις κανονικα αλλα ουτε και την ακριβη τροχια των Χ

image.png.e3135f6c559d60046190d4f28a53318e.png

Στις 14.00utc (17.00 δικη μας) τα 1008mb εγλειφαν τη Ζακυνθο.Αρα δε πρεπει να ειχε ο σταθμος στη Ζακυνθο 1006mb.

image.thumb.png.3f97153fd798fe4d72a4b0cad119e986.png

image.png.e24a1c3dbabe29f1fad0d9f94a9b4aac.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, teo_73 είπε:

To X πριν 3 ωρες ηταν στα 995mb μετρημενο απο δορυφορους της Νasa.Μαλιστα εκανε και αναρτηση ο Κολυδας το μεσημερι.Το meteocentre εδω και 1.5 χρονο δεν αποτυπωνει ουτε τις πιεσεις κανονικα αλλα ουτε και την ακριβη τροχια των Χ

image.png.e3135f6c559d60046190d4f28a53318e.png

Στις 14.00utc (17.00 δικη μας) τα 1008mb εγλειφαν τη Ζακυνθο.Αρα δε πρεπει να ειχε ο σταθμος στη Ζακυνθο 1006mb.

image.thumb.png.3f97153fd798fe4d72a4b0cad119e986.png

image.png.e24a1c3dbabe29f1fad0d9f94a9b4aac.png

 

ευχαριστω. υπαρχει τροπος να βλεπουμε live τις πιεσεις απο τους δορυφορους;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Bρέχει καλά και στο Αγρίνιο τώρα....ήδη έχει 12mm.....21οC έπεσε η Τ.....1008hpa η πίεση.....στοιχεία που μου δείχνουν ότι δεν πάει λάθος του meteocentre....θυμάμαι που λέγαμε ότι έχει +-2mb πιθανή απόκλιση.....

https://penteli.meteo.gr/stations/agrinio/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

ευχαριστω. υπαρχει τροπος να βλεπουμε live τις πιεσεις απο τους δορυφορους;

Oδυσσεα προσωπικα δεν γνωριζω καποιον free ιστοτοπο που να εχει data απο live pressure.Ισως καποιο αλλο παιδι αν ξερει να βαλει το λινκ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Beach-snow NG είπε:

Βρε Σπυρε μου το windy ειναι εφαρμογη και δινει τις προβλεψεις απο τα μοντελα....παντα το meteocentre κοιταζαμε για σχεδον live βαρ.χαμηλα....

Ενταξει ρε κωστη  απλα ανεφερα αυτο που ειδα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα, ζητώ συγγνώμη αν βρίσκομαι σε λάθος θέμα, θα μπορούσε κάποιος να μου πει αν στην Σπάρτη θα υπάρχουν έντονα φαινόμενα (βροχή, αέρας) γιατί είναι επείγον;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, BlueMuffin12 είπε:

Καλησπέρα, ζητώ συγγνώμη αν βρίσκομαι σε λάθος θέμα, θα μπορούσε κάποιος να μου πει αν στην Σπάρτη θα υπάρχουν έντονα φαινόμενα (βροχή, αέρας) γιατί είναι επείγον;

Βάση σταθμου και μόνο αυτήν την ώρα δεν βρέχει με τις ριπες αέρα στα 5 μποφωρ.... Αργότερα σίγουρα θα έχει βροχες

https://penteli.meteo.gr/stations/sparti/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα..Συννεφιαζει και στην αθηνα σιγα σιγα..Ωραιες αναφορες απο την δυτικη Ελλαδα...Και ακομα ομορφοτερες εικονες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, BlueMuffin12 είπε:

Καλησπέρα, ζητώ συγγνώμη αν βρίσκομαι σε λάθος θέμα, θα μπορούσε κάποιος να μου πει αν στην Σπάρτη θα υπάρχουν έντονα φαινόμενα (βροχή, αέρας) γιατί είναι επείγον;

Καλησπερα φιλε/η και καλως ηλθες στη παρεα μας. Βαση προβλεψης η Σπαρτη μπορει να δεχθει βροχοπτωσεις απο σημερα το βραδυ.Τα εντονα φαινομενα στην περιοχη ομως θα πρεπει να ειναι αυριο απο το πρωι,εως και το μεσημεροαπογευμα.Οι ριπες του ανεμου δε θα πρεπει να ξεπερασουν τα 6-7bf

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...