Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αναφορές Οκτωβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουσιαστικά ούτε Χειμώνας υπάρχει στην Ελλάδα, στις πεδινές και παραθαλάσσιες πόλεις. Φθινόπωρο που απλά κάποιες μέρες έχει περισσότερο κρύο. Τα πεδινά χιόνια είναι η εξαίρεση στον κανόνα. Πήγα αρχές Μαρτίου στην Κοπεγχάγη και είχε 3-4 βαθμούς μέγιστη με ήλιο κιόλας και χωρίς ιδιαίτερα χαμηλή στα 850, -5 ίσως και παραπάνω. Εδώ για να έχουμε τόσο χαμηλή μέγιστη με ήλιο πρέπει να σκάσει ανατολικά μας αυλώνας με καλή ψυχρή εισβολή κοντά στο -10..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Μια χαρα ξεκαθαρες εποχες εχουμε, απλα ολες αλληλοσυμπληρωνονται, κατι που δεν θελουμε να δουμε.....περασε ενα δρισεροτατο καλοκαιρι (απο τα πιο δροσερα 25-30 ετων), εχει 4 σερι ηπια σχεδον καλοκαιρια, με πολλα νερα και καταιγιδες και δεν ευχαριστιομαστε με τιποτα....

Μακαρι να συνεχισει με λιγα νερα ο Οκτωβριος, γιατι θερμοκρασιακα θα παμε σε ψυχροτερα σεναρια, εξέλιξη που μπορει να ειναι το προκριμα εν οψει χειμωνα....αν κσι τα δυτικα πανε για φαβορι....

Χόχλια 21-22οC....Aγρίνιο 29οC....uποχωρει το θερμο κυμα απο κεντριδυτικα....

Η φωνή της αισιοδοξίας του φόρουμ!! Που δεν πτοηται με τίποτα!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως βρε παιδιά εδώ στο Βόλο δεν θυμάμαι αρχές Οκτώβρη να χρειάζομαι ανεμιστήρα και οριακά A/C μέσα στο σπίτι. Τώρα για Αθήνα ή νοτιότερα, Κρήτη, κτλ δεν ξέρω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Η φωνή της αισιοδοξίας του φόρουμ!! Που δεν πτοηται με τίποτα!! 

Ωραιες οι φωνες αισιοδοξιας αλλα η πραγματικοτητα ειναι αμειλικτη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Η φωνή της αισιοδοξίας του φόρουμ!! Που δεν πτοηται με τίποτα!! 

Ένας αισιόδοξος βλέπει μια ευκαιρία σε κάθε καταστροφή. Ένας απαισιόδοξος βλέπει μια καταστροφή σε κάθε ευκαιρία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ωραιες οι φωνες αισιοδοξιας αλλα η πραγματικοτητα ειναι αμειλικτη!

Και η πραγματικότητα δείχνει 30° και 68% υγρασία, λιώσιμο κυριολεκτικό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, oasis είπε:

Ένας αισιόδοξος βλέπει μια ευκαιρία σε κάθε καταστροφή. Ένας απαισιόδοξος βλέπει μια καταστροφή σε κάθε ευκαιρία.

Και ένας ρεαλιστής βλέπει τα πράγματα όπως είναι, ότι δηλαδή λόγω της χιονοφιλίας μας και του ότι κατοικούμε στην Ελλάδα περιμένουμε κάθε χρόνο αυτές τις 3-4 μέρες το πολύ που θα χιονίσει στην πόρτα μας..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εγώ πάντως βρε παιδιά εδώ στο Βόλο δεν θυμάμαι αρχές Οκτώβρη να χρειάζομαι ανεμιστήρα και οριακά A/C μέσα στο σπίτι. Τώρα για Αθήνα ή νοτιότερα, Κρήτη, κτλ δεν ξέρω..

φιλε μου ο οκτωβρης του 2012 μακραν χειροτερος( δεδομενο οτι φαινεται να επιστρεφουμε στα κανονικα απο αυριο )

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης μασ είπε:

φιλε μου ο οκτωβρης του 2012 μακραν χειροτερος( δεδομενο οτι φαινεται να επιστρεφουμε στα κανονικα απο αυριο )

Ε ακριβώς πριν 8 χρόνια, είναι σπάνιο αυτό θέλω να πω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Ε ακριβώς πριν 8 χρόνια, είναι σπάνιο αυτό θέλω να πω..

ναι ενταξει,,βεβαια φανταζομαι γινεται μια φορα την 10ετια...επίσης παρομοιες ζεστες ειχε το 91 και το 93 όπως βρηκα στο meteociel με πανω απο +20 στα 850

 

 

νομιζω οτι στα γιαννενα μπηκε ενα τελος οσο αφορα την πολυ ζεστη, στους  25,4 τωρα που ειναι και η μεγιστη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

φιλε μου ο οκτωβρης του 2012 μακραν χειροτερος( δεδομενο οτι φαινεται να επιστρεφουμε στα κανονικα απο αυριο )

*μεθαύριο στα κανονικά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

*μεθαύριο στα κανονικά..

πραγματι...βιαζομαι οπως καταλαβαινεις να φυγει το σιχαμα 😛 το διαγραμμα ειναι καλο θερμοκρασιακα γιαι την συνεχεια για βολο, αλλα υετικα ειναι κλαφτα χαραλαμπε

Diagramme GEFS

 

ενω τα γιαννενα ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση

 

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο καιρος στα Νέα Μουδανια ενα σιχαμα. Θερμοκρασία στους 25βαθμούς με αισθηση τους 31 λογω 82% !!!! παρακαλω υγρασιας μερα μεσημερι και αφρικανική σκονη.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ανατολικά της Θεσσαλονίκης πάλι βρασανε ... 

Noesis 29 C 

Κάτω Πυλαία 28,8 C

Ο δικός μου σταθμός (Ταγαράδες Θερμης) 29,4 C 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεκούραση πριν τις κεραίες στην κορυφή παρέα με αυτόν εδώ.... Ευτυχως από τα 600μ και πάνω ψιλοδρόσισε.... 

IMG_20201006_163913.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντυπωσιακες οι θερμοκρασιες σε πολλες περιοχες και σημερα.Σταθμοι Ε.Α.Α

Μερικες μεγιστες.

Μετεωρολογικός σταθμός Σπάρτης - Υψόμετρο: 204 μ. 36,4

Ανω λιοσια (αττικη) 33,0

Βιλια αττικης 528 μ. 30,2

Πλώρα Ηρακλείου-  Υψόμετρο: 132 μ. 37,2

Βολος 30,6

Έμπωνας, Ν. Ρόδος. Υψόμετρο: 430 m 33,2

Ιπποκρατειος πολιτεια (αττικη) 568μ 30,0 

 

 

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΕΣ ΨΟΦΑΑΑΑΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ....

Ειναι απιστευτο ειναι τραγικο αλλα το ζουμε

Δεν μπηκα καν στον κοπο να γραψω μετα την πρωινη λιακαδα μαζευω τα κομματια μου κοντευουν να μου γυρισουν τα μυαλα απο πονοκεφαλο - ημικρανια + πολυωρη χρηση μασκας....

Τι να πρωτοπεις...ασε παει κι αυτη η ημερα κ παμε παρακατω....υπομονη καπου το Νοεμβριο θα ρθουν οι δροσουλες κ τα πρωτοβροχια...

32.5 μεγιστη Ζωγραφου....6 Οκτωβρη....ως 33.5 αν δεν κανω λαθος στο Νομο...

29 βαθμοι τωρα και 62% υγρασια....δεν περιγραφω αλλο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29αρι τελικά και αντί να κατεβαίνουνε ανεβαίνουνε με 31 σχεδόν αίσθηση ζέστης ...

επαναλαμβανόμενη σύμπτωση πάρει να είναι σύμπτωση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...