Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αναφορές Οκτωβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις παρατήρησα τα δεδομένα από το σταθμό μου και διαπίστωσα τη σκληρή πραγματικότητα η οποία λέει ότι από τις 27 Μάρτη έως και σήμερα δηλαδή σε 191 μέρες ο συνολικός υετός που δέχτηκε η περιοχή μου είναι μόλις 77.6mm!!!!!!!!!!

Απιστευτο νούμερο πραγματικά..... 

Πάμε τώρα στα σημερινά.... 

20.4 έγραψα ελαχιστη 

32.0 μέγιστη 

Στους 28.2 τώρα 

Μεγιστη υγρασία 95%

Ελαχιστη υγρασία 47%

Μεγιστη ριπη ανεμου 10.8χλμ/ωρα(στο top 3 των μικρότερων του έτους.... Η μικρότερη χθες με 7.8χλμ/ωρα)

Ας ελπίσουμε να τελειώσει αυτή η παρατεταμένη αηδία αύριο μεθαύριο γιατί έχει κουράσει όσο τίποτα και σε συνδυασμό με όλα τα δεινά της καθημερινότητας μας έχουμε χάσει τον μπούσουλα.... Τουλάχιστον ας έρθει ο καιρός που όλοι εδώ μέσα αγαπάμε μπας και έχουμε κάτι να μας φτιάχνει την ψυχολογία.... 

 

Υ. Γ. Χαίρομαι πραγματικά τον φίλο μου Κώστα)(Beach-snow) που δεν πτοείται με τίποτα... Είναι ένας  τρόπος αντιμετώπισης της ζοφερης  πραγματικότητας που πολύ θα ήθελα να υιοθέτησω κι εγώ.... Κώστα στα επόμενα κοψίδια που θα τρώμε παρέα να μου κάνεις κανένα μάθημα ρε αδερφέ.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Δεν είδα την ίδια ζέση σε άλλες παρόμοιες αναφορές....η δική μου αλήθεια σε ενόχλησε? Για μένα αυτή είναι η αλήθεια κι έχω και αποδείξεις και τη θέση γι αυτό και πόσο ψυχολογικό γενικά γίνεται το θέμα όταν επιδιώκουμε εμείς το τι πρέπει να κάνει ο καιρός....όλες οι απόψεις καταγράφονται....ο Οκτώβριος τα έχει αυτά και θα τα έχει πάντα....το αν μας αρέσει, που δεν μας αρέσει, είναι άλλο θέμα....το να θέλουμε να επιβληθούμε όμως.....αν δεν κάνω λάθος αναφορές έχουμε εδώ, αλλά.....αλλά οκ πάμε παρακάτω....

Ολική συννεφιά εδώ στη γειτονιά μας.....27,8οC και 50%....

Ρε συ Κωστα δεν θα παιξω μαζί σου το παιχνίδι των εντυπώσεων.Τέλος λεμε!!!Επόμενο ανάλογο μηνυμα θα σβηστεί!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι φαίνεται να αλλάζει από τα δυτικά... Σήμερα στα Καλάβρυτα η μέγιστη στους 26.5 δηλαδή 5 βαθμους κάτω.... Στην Κέρκυρα ακόμα καλύτερα με 4mm στον Ποταμό και θερμοκρασίες κοντά στους 22-23....

Για να δουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιτέλουςςςςςςς...γέμισε ο τόπος μανιταρια μετα απο 3 χρονια άχρηστες χρονιές...Από το 2016 εχουμε να μαζέψουμε τοσα το φθινόπωρο και φυσικά αυτό οφείλεται κυρίως στις βροχες του Σεπτέμβρη αλλα και στις τελευταίες 3 μερες που οι ελάχιστες ειναι πανω απο 12 βαθμους ..άμα ακολουθήσει καμια αριαδνη οπως το 2017 θα ναι τελεια χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Επιτέλουςςςςςςς...γέμισε ο τόπος μανιταρια μετα απο 3 χρονια άχρηστες χρονιές...Από το 2016 εχουμε να μαζέψουμε τοσα το φθινόπωρο και φυσικά αυτό οφείλεται κυρίως στις βροχες του Σεπτέμβρη αλλα και στις τελευταίες 3 μερες που οι ελάχιστες ειναι πανω απο 12 βαθμους ..άμα ακολουθήσει καμια αριαδνη οπως το 2017 θα ναι τελεια χαχαχ

Ποτε εβρεξε; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έβρεξε ρε ....το Σεπτέμβριο εχουν τα γρεβενα γυρω στα 50 55  χιλιοστα ...αλλα στα βουνα για μανιταρια εχει ριξει γυρω στα 100

53,8 η πόλη μεσα τωρα το ψαξα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρωινές εικόνες, από τα βόρεια προάστια της Θεσσαλονίκης και το Φιλυρο.... Με συννεφιά ομίχλες προς δερβενι και ψιλόβροχο.....

Η εικόνα ίσως περιέχει: νύχτα, δέντρο και υπαίθριες δραστηριότητες, κείμενο που λέει "REM REDMI NOTE PRO QUAD CAMERA 2020/10/6 2020/10/605:45 05:45"

Η εικόνα ίσως περιέχει: νύχτα και υπαίθριες δραστηριότητες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28.1 βαθμοι με 69% υγρασια...Συννεφιασε και μαλιστα προς σαρωνικο ο καιρος ειναι πολυ κλειστος...Παραμενει δυσκολη η κατασταση αν και προσπαθει να βγαλει δροσερο αερακι το τελευταιο τεταρτο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα. Θα πρεπει να ξεκαθαριστουν καποια πραγματα περι αποτυπωμενης γκρινιας,και αποκρυψης μνμ.

Ολοι μας εχουμε φυσικα το δικαιωμα να διαμαρτυρηθουμε-γκρινιαξουμε με κοσμιο τροπο (χωρις υβρεις δλδ) απο την ενοχληση που μας προκαλει ενα φαινομενο για το οποιο δεν ειμαστε εδω να εξυμνησουμε.Π.Χ αισθηση ζεστης,ηλιοφανεια,παρατεταμενη ανομβρια,απουσια χιονοπτωσεων. Ο καθενας μας νομιζω καταλαβαινει ποτε και αν γινεται κουραστικος για τους αλλους συμφορουμιτες.

Απο κανεναν μας δε θα πρεπει να αμφισβητειτε η αποψη ενος μελους,για την κλιματικη αισθηση που εχει για τη περιοχη του η και οχι μονο για αυτην βραχυπροθεσμα η μακροπροθεσμα,ειδικα αν παραθετει στοιχεια με αριθμους που το αποδεικνυουν. 

Για ολα τα παραπανω δε θα κρυβεται κανενα μνμ,εκτος αν μεσα σε αυτο περιλαμβανονται ειρωνιες,και υβρεις.

26.2c με 75% υγρασια εδω τωρα.

ΥΓ Αυτες τις 2 μερες οπου και να στεκομουν θεμα συζητησης απο απλο κοσμο (και οχι καιροφιλους σας εμας) ηταν ο καιρος και το ποσο ανυποφορη ειναι η κατασταση λογω ζεστης και υγρασιας.Υποθετικα αν μεσα σε αυτη τη κουβεντα και τη συμφωνια που ειχαν οι πολλοι για την αισθηση τους,πεταγομουν και τους ελεγα οτι μια χαρα ειναι ο καιρος εξω,το λιγοτερο φανταζομαι που θα κανανε ειναι να με κοιταξουν περιεργα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Κρήτη εντωμεταξύ πάλι τα έσπασε με 37.7 στα Χανιά σήμερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλύτερη η κατάσταση τώρα... Έχει γυρίσει ΒΑ ρεύμα εδώ και αυτην την ώρα έχω 57% υγρασια... Χθες τέτοια ώρα είχα ήδη 90%

 

Screenshot_20201006-203355.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανεξαρτητα πως ο καθενας αντιλαμβανεται τον καιρο και τα δρωμενα...Υπαρχουν αληθειες προσωπικες και ισως υποκειμενικες και αληθειες αντικειμενικες...

Ο καθενας εχει δικαιωμα ελευθερα να εκφραζει την αποψη του για τα καιρικα αλλα η εξαιρεση δεν μπορει να γινεται κανονας...Αυτο που βιωνει η χωρα ειναι σπανιο αλλα οχι πρωτογνωρο...Δεν μπορουμε ομως να το παρουσιασουμε ουτε ως φυσιολογικο ουτε ως συνηθες..

Η Αττικη υετικα ειναι σε τραγικα επιπεδα ιδιως τα κεντρονοτια...Σε 6 μηνες εχουν πεσει κατι λιγοτερο απο 100mm...Μπορει το καλοκαιρι να ηταν ηπιο αλλα κουρασε και παλι..Οπως καθε χρονια ετσι και φετος..Αυτο δεν θ αλλαξει..Και οταν μαλιστα παρατεινεται μεχρι τον Οκτωβρη αυτο κουραζει περαταιρω..

Ισως εαν εβρεχε συχνοτερα στο νομο η εστω εαν συννεφιαζε λιγο πιο συχνα,τα νευρα να ηταν περιορισμενα..Αλλα το 90% καθε μηνα απο τον Απριλη και μετα εχουμε ηλιοφανεια..Το μισο φθινοπωρο χαθηκε...Αυτο ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ και οποιος το αμφισβητει εθελοτυφλει...

Για το νομο μου η κατασταση ειναι επιεικως αθλια..Απλα αναγνωριζω οτι μετα απο πολλα και συνεχη υετοφορα ετη,πολυ πανω απο τα κανονικα θα ερχοταν αναμενομενα μια κακη χρονια..Αυτο μετριαζει τον θυμο μου..Αλλα δεν μπορω να παραβλεψω τα αυτονοητα..Μια κακιστη χρονια για την Αθηνα με ετησιο σε ολους τους κεντρονοτιους σταθμους απο 140mm μεχρι 220mm..

Με συγχωρειτε για το εκτος θεματος αν και δε νομιζω οτι ειναι και τοσο εκτος...Ενας απολογισμος ειναι επι της ουσιας..Και προφανως καμια νυξη προς οποιονδηποτε για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις..

Μην εκπλαγειτε εαν παλι τον νοεμβρη η αθηνα βιωσει αναλογη κατασταση με το 2017...Εγω προσωπικα το θεωρω δεδομενο..Καλο βραδυ φιλαρακια..

Γνωριζετε οτι ειμαι λατρης των αριθμων..Θα μπορουσα να γραψω πολλα για το φετινο φθινοπωρο..Αλλα δεν χρειαζεται να αποδειξω τιποτα..Τα αυτονοητα δεν θελουν αναλυση...Οταν βλεπεις να 30αριζουν σταθμοι στην Πινδο Οκτωβρη μηνα ολα τ αλλα,ειναι να χαμε να λεγαμε..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σημερα είχαμε πιο πολύ ηλιο που ηταν σε  συνολο κανα 2-2.5 ωρες.τσιμπησαμε σε θερμοκρασια που κυμανθηκε από 17.7 εως 25.7c.στους 18c τωρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...