Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευρωπαιος και τζιφος ως 20-25μμ το πολυ στον νομό.Ουκμο φτανει ως και 80μμ στα πολυ νοτια.

Ειναι τοσο οριακα τετοια χαμηλα που ως τελευταια στιγμη δεν θα ξερουμε ποσα μμ μπορουν να πεσουν.Αν μας πιασουν οι καταιγιδες του ψυχρου μετωπου παμε για πολλα.Αν οχι παμε για λιγα.Εκτιμηση το βραδυ μετα τα 12αρια.

Χρονια πολλα στους εορταζοντες!!!Υγεια παιδες και πολλα χιονια!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ρε φιλε μην βιαζεσαι οταν γραφεις..Βγαινει ακρη στο τι γραφεις αλλα μου θυμιζεις μια ψυχη που ειχε αδυναμια στα σουαχιλι σε αλλη γειτονικη στεγη..😂

χαχα Άρε φίλε από κινητό έγραφα δεν περίμενα ότι την τροχιά χωρίς τόνο θα μου την έκανε τριχιά😂 θα το διορθώσω.

Για την Αττική καλό το 6αρι του τζίφου, επηρεάζεται πρώτα από το ψυχρό και έπειτα από το συνεσφιγμένο μέτωπο, δίνοντας την αίσθηση ολοκληρωμένης χρονικά κακοκαιρίας, ενώ γενικά θα λείπουν οι ακρότητες.Η Κρήτη όμως και κυρίως η δυτική ετοιμάζεται για πολύ νερό που θα συνοδεύεται από πολύ ηλεκτρικό.

 

Για την συνέχεια ότι και να κάνει η λίμνη η δυτική χώρα μένει εκτός. Τουλάχιστον ελπίζουμε σε κάτι σαν το αικον που δίνει αρκετό νερό, αλλά κατά τα άλλα χάλασε η φάση για τότε, που όμως είναι  πολύ μακριά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

χαχα Άρε φίλε από κινητό έγραφα δεν περίμενα ότι την τροχιά χωρίς τόνο θα μου την έκανε τριχιά😂 θα το διορθώσω.

Για την Αττική καλό το 6αρι του τζίφου, επηρεάζεται πρώτα από το ψυχρό και έπειτα από το συνεσφιγμένο μέτωπο, δίνοντας την αίσθηση ολοκληρωμένης χρονικά κακοκαιρίας, ενώ γενικά θα λείπουν οι ακρότητες.Η Κρήτη όμως και κυρίως η δυτική ετοιμάζεται για πολύ νερό που θα συνοδεύεται από πολύ ηλεκτρικό.

 

Για την συνέχεια ότι και να κάνει η λίμνη η δυτική χώρα μένει εκτός. Τουλάχιστον ελπίζουμε σε κάτι σαν το αικον που δίνει αρκετό νερό, αλλά κατά τα άλλα χάλασε η φάση για τότε, που όμως είναι  πολύ μακριά.

Ως συνήθως οι γνωστές δυνάμεις φίλε μου.. ΚΡΉΤΗ και τα σχετικά!! Χαχαχα α.. Όσο για τη συνέχεια.. Κάποια μακροπροθεσμα μιλούν για καιρό βόρειου ρεύματος όλο τον Νοέμβρη.. Με ότι αυτό συνεπάγεται για εμάς..  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ως συνήθως οι γνωστές δυνάμεις φίλε μου.. ΚΡΉΤΗ και τα σχετικά!! Χαχαχα α.. Όσο για τη συνέχεια.. Κάποια μακροπροθεσμα μιλούν για καιρό βόρειου ρεύματος όλο τον Νοέμβρη.. Με ότι αυτό συνεπάγεται για εμάς..  

Ε καλά μακροπρόθεσμα είναι. Προσωπικά πλέον πέρα από τους κάποιους δείκτες που ακούω, δεν βλέπω άλλο μακροπρόθεσμα μοντέλα. Ότι δείξει ο καιρός. Δεν πιστεύω να αργήσουμε πολύ να δούμε φαινόμενα. Πάντως αν θυμηθείς πέρσι τον Νοέμβριο που ξεσκιστηκε στις δυτικές διαταραχές μέχρι 22 Δεκεμβρίου, ενώ έπειτα όλοι θυμόμαστε τι έγινε, οπότε απλά συνιστώ υπομονή και αισιοδοξία.

Δεν μπορεί να ξαναβγεί το περσινό χάλι.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ε καλά μακροπρόθεσμα είναι. Προσωπικά πλέον πέρα από τους κάποιους δείκτες που ακούω, δεν βλέπω άλλο μακροπρόθεσμα μοντέλα. Ότι δείξει ο καιρός. Δεν πιστεύω να αργήσουμε πολύ να δούμε φαινόμενα. Πάντως αν θυμηθείς πέρσι τον Νοέμβριο που ξεσκιστηκε στις δυτικές διαταραχές μέχρι 22 Δεκεμβρίου, ενώ έπειτα όλοι θυμόμαστε τι έγινε, οπότε απλά συνιστώ υπομονή και αισιοδοξία.

Δεν μπορεί να ξαναβγεί το περσινό χάλι.

το περσινο χαλι οχι...μπορει να βγει κατι χειροτερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ευρωπαιος και τζιφος ως 20-25μμ το πολυ στον νομό.Ουκμο φτανει ως και 80μμ στα πολυ νοτια.

Ειναι τοσο οριακα τετοια χαμηλα που ως τελευταια στιγμη δεν θα ξερουμε ποσα μμ μπορουν να πεσουν.Αν μας πιασουν οι καταιγιδες του ψυχρου μετωπου παμε για πολλα.Αν οχι παμε για λιγα.Εκτιμηση το βραδυ μετα τα 12αρια.

Χρονια πολλα στους εορταζοντες!!!Υγεια παιδες και πολλα χιονια!!!

Γιωργαρε κατω απο 20mm δε νομιζω...Τα λιγα υποθετω αυτα θεωρεις...Γιατι εαν μας πιασει καλα το ψυχρο παμε για πλακα για 50αρα..

Ασε λιγο την δουλεια αγορι μου..Κανε μια αναλυση..Εγω το βραδυ θα κανω νανι...😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

το περσινο χαλι οχι...μπορει να βγει κατι χειροτερο

Αλλά πόσο πιθανό είναι κάτι τέτοιο? Πολύ λιγότερο [χωρίς να είναι αδύνατο] από το να βγει κάτι καλύτερο.  Συγκρατημένη αισιοδοξία και βλέπουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά έχω στραμμένη την προσοχή σε 2 πράγματα.Το πρώτο είναι το αικον που επιμένει σε πολύ νότια πορεία και αν συνεχίσει να επιμένει και στο 12αρι τότε θα δούμε κατά πόσο αξίζει να αλλάξει λεβελ μιας και είναι το μόνο.Το δεύτερο είναι αυτό που λέω εδώ και μέρες ότι ο Νοέμβριος θα μας χαρίσει την τέλεια κυκλοφορία μετά από χρόνια καθώς στο κομμάτι των εμοδισμων όλα δείχνουν ότι πρωταγωνιστικό ρόλο θα παίξει η Δύση φέτος οπότε απλά θα παρακολουθούμε σε ποια αναδίπλωση θα γίνει το αναπόφευκτο που είναι η επίσκεψη του χειμώνα και πόσο πρώιμο η νορμάλ χρονικά θα είναι αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

Προσωπικά έχω στραμμένη την προσοχή σε 2 πράγματα.Το πρώτο είναι το αικον που επιμένει σε πολύ νότια πορεία και αν συνεχίσει να επιμένει και στο 12αρι τότε θα δούμε κατά πόσο αξίζει να αλλάξει λεβελ μιας και είναι το μόνο.Το δεύτερο είναι αυτό που λέω εδώ και μέρες ότι ο Νοέμβριος θα μας χαρίσει την τέλεια κυκλοφορία μετά από χρόνια καθώς στο κομμάτι των εμοδισμων όλα δείχνουν ότι πρωταγωνιστικό ρόλο θα παίξει η Δύση φέτος οπότε απλά θα παρακολουθούμε σε ποια αναδίπλωση θα γίνει το αναπόφευκτο που είναι η επίσκεψη του χειμώνα και πόσο πρώιμο η νορμάλ χρονικά θα είναι αυτό.

...τωρα ξερεις οτι εγω καρφωθηκα ηδη σ εκεινες τις 340...350 ωριτσες  🙂  !! 

..καλησπερα,, χρονια πολλα στους εορταζοντες  !!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Μιχαήλ περιμένω ν αρχίσεις να κοιτάς το μετά πιο εμπεριστατωμένα ...😋

ναι φίλε θέλω να περάσει η διαταραχή και βλέπουμε. Θέλει κάποιο χρόνο για εύρεση μεταβλητών. Πάντως η παρακάτω εικόνα είναι η δεύτερη αγαπημένη μου κυκλοφορία

gfs-0-372.png?6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Προσωπικά έχω στραμμένη την προσοχή σε 2 πράγματα.Το πρώτο είναι το αικον που επιμένει σε πολύ νότια πορεία και αν συνεχίσει να επιμένει και στο 12αρι τότε θα δούμε κατά πόσο αξίζει να αλλάξει λεβελ μιας και είναι το μόνο.Το δεύτερο είναι αυτό που λέω εδώ και μέρες ότι ο Νοέμβριος θα μας χαρίσει την τέλεια κυκλοφορία μετά από χρόνια καθώς στο κομμάτι των εμοδισμων όλα δείχνουν ότι πρωταγωνιστικό ρόλο θα παίξει η Δύση φέτος οπότε απλά θα παρακολουθούμε σε ποια αναδίπλωση θα γίνει το αναπόφευκτο που είναι η επίσκεψη του χειμώνα και πόσο πρώιμο η νορμάλ χρονικά θα είναι αυτό.

Βαγγέλη όμως δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικά τα μακροπρόθεσμα μοντέλα .....Όχι μόνο για τον Νοέμβριο ειδικά για τον χειμώνα δείχνουν να την βγάζουμε με αντικυκλώνες πάλι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήθελα φέτος να δω βροχή 28η, βαρέθηκα τόσα χρόνια με ήλιο και ''καλοκαιράκι του Αγίου Δημήτριου'' μας χαιρέτησαν όμως οι βροχές πάνω.

Για τα βόρεια αυτό το αίσχος Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου υετικά, θερμοκρασιακά, ώρες ηλιοφάνειας κλπ ο μόνος τρόπος να ξεπλυθεί και να μην μιλάμε για ένα από τα χειρότερα φθινοπωρα όλων των εποχών είναι με σοβαρά πράγματα τον Νοέμβριο. Και σοβαρά πράγματα Νοέμβριο δεν είναι ούτε τσικι τσικι ψιχάλες όλη μέρα και 2μμ σύνολο, ούτε σκονοχαμηλά που θα κυκλοφορείς με κοντομάνικο και 25 βαθμούς θερμοκρασία.  Σοβαρά πράγματα 10-30 Νοεμβρίου  που θα δείξουν τον δρόμο είναι άλλα  και ο νοών νοείτω

Επεξεργάστηκε από Xionoflorina
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Το 09z του αικον δείχνει ότι θα τουμπιασει το στο 12αρι του.

Θεσσαλονίκη τίποτα απολύτως? Η θα κάνει κάτι? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, [weathermaniac] said:

Το 09z του αικον δείχνει ότι θα τουμπιασει το στο 12αρι του.

Eπίσης το 09 αικον καθυστερεί το μπάσιμο στην Αττική για κανα 7ωρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χρηστος είπε:

Θεσσαλονίκη τίποτα απολύτως? Η θα κάνει κάτι? 

Πέρα από συννεφιές το απόλυτο τίποτα. Δυστυχώς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά υπήρχε πάτος στο βαρέλι και υπάρχει και ακόμα ποιο κάτω.....από τα 50-60 χιλιοστά στο απόλυτο μηδέν.....

https://www.yr.no/sted/Hellas/Sentral-Makedonia/Makrochórion/langtidsvarsel.html

υπάρχει όμως πλέον ορθάνοιχτο το ενδεχόμενο να μην συννεφιάσει καν την 28η(αυτό είναι το ποιο κάτω από τον πάτο του βαρελιού..)....άλλο ένα απαίσιο δίμηνο Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου για την βόρεια χώρα...πλέον μαζεύονται υπερβολικά πολλά την τελευταία δεκαετία για να θεωρούνται σύμπτωση,....πλέον οι μέσοι όροι επειγόντως πρέπει να αλλαχθούν.. όλα πειράχτηκαν ριζικά.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Kostir είπε:

Eπίσης το 09 αικον καθυστερεί το μπάσιμο στην Αττική για κανα 7ωρο.

Μέχρι τις 30 ώρες το φτάνει στο meteociel,  από που το βλέπεις εσύ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, [weathermaniac] said:

Μέχρι τις 30 ώρες το φτάνει στο meteociel,  από που το βλέπεις εσύ?

Aπο εδώ https://www.meteociel.fr/modeles/icone_cartes.php?ech=6&code=0&mode=2&map=0&archive=0

λάθος?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 23/10/2020 at 10:11 ΠΜ, sotos*snow είπε:

Ένα κλικ ακόμα ποιο νότια και ποιο εξασθενημένο και η Κρήτη θα μετατραπεί σε λίμνη θα γίνει ένα με το νερό της θάλασσας 

το μήνυμα το έστειλα την Παρασκευή ...πλέον η εμπειρία μετά από τόσα χρόνια παρακολούθησης σε κανει να καταλαβαίνεις τι γινεται.......

ανσάμπλ δυτικής Κρήτης 

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Kostir είπε:

Ε όχι αυτό είναι το 6ζ το γράφει πάνω δεξιά.

τα ενδιάμεσα τρεξίματα που είναι μόνο για τις πολύ κοντινές ώρες είναι εδώ:😀

http://www.meteociel.fr/modeles/icon-eu.php?ech=3&mode=2&map=580

 

δεν φαίνεται η Αττική, ωστόσο μπορεί κάποιος να καταλάβει ότι ενισχύει το χαμηλό από τα πιο βαρβάτα 500αρια

σύγκριση 9αρι και 6αρι, όπου το 9αρι θα βγει καλύτερο [αν είχε συνέχεια] και από το 00αρι όπως το κόβω.

iconeu_euw-21-33-0.png?iconeu_euw-21-30-0.png?26-13

 

Βέβαια το 12αρι μπορεί όταν βγει να μην είναι τόσο καλό όσο το 9αρι, αλλά σίγουρα καλύτερο από το 6αρι, οπότε η Αττική πάει για όμορφη κακοκαιρία.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

Ε όχι αυτό είναι το 6ζ το γράφει πάνω δεξιά.

 

Έχεις δίκιο απο βιασύνη δεν είδα ότι έλεγες 09.

Και το έγραψες και εσύ και ΕΓΩ...2 φορές μπροστά μου 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέτριο το 06

ens_image (35).png

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...