Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπαμε και χτες....μέχρι τις 14-15 του μήνα δεν έχει κάτι αξιόλογο..από εκεί και μετά βλέπουμε.....

το μόνο ψιλοαισιόδοξο αν δεν αλλάξει στα επόμενα τρεξίματα και αυτό είναι το ψύχος που μαζεύεται στην Ευρωπαική Ρωσία και την ανατολική Ευρώπη μετά τις 10 του μήνα και η διάταξη που πάει να σχηματιστεί με ριτζ αρκετά βόρεια στην Σκανδιναβία: μέσος όρος τζίφου για τις 14 του μήνα:

GFSAVGEU00_270_1.png

GFSAVGEU00_270_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο υπάρχουν χαμηλές πιέσεις σε Ισπανίες και γενικά δυτική Ευρώπη μέσα στον ατλαντικό δύσκολα θα μπορέσει να κατέβει κατι προς εδώ ...και πάντα θα υπάρχει ο κίνδυνος ανόδου προς την περιοχή μας θερμότερων αερίων μαζών και του υποτροπικου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3,2 χιλιοστά μας δίνει ο Ευρωπαίος εδώ εμάς στην δυτική πεδινή Ημαθία αύριο και μεθαύριο με ψευτόβροχα....!!! πραγματικά συγκινητικό.....φυσικά ας τα ρίξει πρώτα και μετά μιλάμε....αλλά και μόν που παίζει να έχει συννεφιές πυκνές είναι ένα βήμα και αυτό.....

https://www.yr.no/sted/Hellas/Sentral-Makedonia/Makrochórion/langtidsvarsel.html

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι πάει να αλλάξει, αλλά είμαστε υπερβολικά μακριά ακόμα. Αν η καλή εικόνα της Αμερικής δεν πέσει κάτω από τις 100 για μην πω 70 ώρες, δεν μπορούμε να κλειδώσουμε καμία βελτίωση στην κυκλοφορία. Αυτή την στιγμή είμαστε 150 ώρες++....

Ωραία εικόνα πάντως

gfsnh-0-228.png?6

 

αν και η διάσπαση του στροβίλου γίνεται από την πλευρά που έχει ήδη έλλειψη πάγου χμμ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιτέλους φως στο τούνελ στα μακρυα,ελπίζουμε μην φάμε φόλα και αυτή το φορά και όντως να έρθει η αλλαγή που περιμένουμε απο τον Οκτώβρη.Ο μο στο διάγραμμα του τζιφου για μετά τις 15 τρέχει στο 0 στα κεντρικά,άντε να δουμε

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Κάτι πάει να αλλάξει, αλλά είμαστε υπερβολικά μακριά ακόμα. Αν η καλή εικόνα της Αμερικής δεν πέσει κάτω από τις 100 για μην πω 70 ώρες, δεν μπορούμε να κλειδώσουμε καμία βελτίωση στην κυκλοφορία. Αυτή την στιγμή είμαστε 150 ώρες++....

Ωραία εικόνα πάντως

gfsnh-0-228.png?6

 

αν και η διάσπαση του στροβίλου γίνεται από την πλευρά που έχει ήδη έλλειψη πάγου χμμ

Περιμένουμε το αποτέλεσμα των εκλογών Μάικ... Όλα από εκεί θα εξαρτηθούν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

3,2 χιλιοστά μας δίνει ο Ευρωπαίος εδώ εμάς στην δυτική πεδινή Ημαθία αύριο και μεθαύριο με ψευτόβροχα....!!! πραγματικά συγκινητικό.....φυσικά ας τα ρίξει πρώτα και μετά μιλάμε....αλλά και μόν που παίζει να έχει συννεφιές πυκνές είναι ένα βήμα και αυτό.....

https://www.yr.no/sted/Hellas/Sentral-Makedonia/Makrochórion/langtidsvarsel.html

Στο τέλος θα γράφεις έλεος με τις βροχές.. 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η πρωτη "τσιριδα" για φετος απο τα ανσμπλ του τζιφου σταθερα εδω και καποια ραν.Μαλλον τουλαχιστον υετικα θα κανουμε μεταβαση απο την εποχη που δεν ηρθε στην αμεσως επομενη.ΟΚ!!εχει ξαναγινει.Το ιδανικο ηταν αλλο, αλλα το ιδανικο πολλες φορες ειναι και απατηλο οποτε προσαρμοζομαστε και προχωραμε.Επι της ουσιας οπως ειπαν πολλα παιδια παμε για εναν μεγαλο εμοδισμο ευτηχως αρκετα βορεια συμφωνα με τα τωρινα στοιχεια και αρα μεταβαση ψυχους απο ρωσια μερια ,μπακ ντορ δηλαδη.Ας το κρατησουμε αυτο σαν ταση και βλεπουμε Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδιά αφού το μίλησε το θέμα γνωστός μετεωρολόγος , μην περιμένετε τίποτα για Νοέμβρη , όποτε βιάζεται και μιλάει δε γίνεται τίποτα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατάξερα τα ενσεμπλς, και ο υετός εδώ και 10 μέρες εμφανίζεται πάντα στο τελευταίο τέταρτο του διαγράμματος....

 

Τελείως αδιάφορη η πτώση κάτω από τα κλιματικά αν δεν συνδυάζεται με υετό. Τζάμπα θερμανση και μόνο αυτό..

 

Αμαρτία να συγκρίνεται ο περσινός Νοέμβριος με τον φετινό . Ο ορισμός του υετικού πάρτι ο ένας, και της ξηρασιας ο φετινός. Υπό την έννοια της έλλειψης χαμηλών, μιας και η Κρήτη θα δει νερό.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, kilkisaios είπε:

παιδιά αφού το μίλησε το θέμα γνωστός μετεωρολόγος , μην περιμένετε τίποτα για Νοέμβρη , όποτε βιάζεται και μιλάει δε γίνεται τίποτα 

Ποιος μετεωρολόγος βγήκε και έκανε εκτίμηση για τον Νοέμβριο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Ποιος μετεωρολόγος βγήκε και έκανε εκτίμηση για τον Νοέμβριο;

δεν απανταμε σ αυτη την ερωτηση.Ειπαμε δεν σχολιαζουμε σ αυτο το θεμα αλλα και γενικα τετοιου ειδους θεματα.Ο καθενας κρυνεται απο το αποτελεσμα και την διαχρονικοτητα των προβλεψεων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως ο περσινος νοεμβριος ξεκινησε χειροτερα(με κατι 30αρια σε ολλη την ελλαδα)

Τωρα οσο αναφορα την προοπτικη για κανα 10ημερο ετσι θα παμε

Για μετα βλεπουμε

 

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάλι γιατί βλέπω να έρχεται ο χειμώνας μαζι με το νεο έτος ; Καλό το ψύχος στα ΒΑ ως προοπτική και ως εικόνα ,ίσως δώσει κάτι να χαρούμε πρόσκαιρα  αλλά κούφιο. Δεν ξέρω και πολλά αλλά δεν μου κάνουν οι χάρτες . Θα μου πεις, ας βρέξει πρώτα και μετά έρχεται και ο χειμώνας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Εγώ πάλι γιατί βλέπω να έρχεται ο χειμώνας μαζι με το νεο έτος ; Καλό το ψύχος στα ΒΑ ως προοπτική και ως εικόνα ,ίσως δώσει κάτι να χαρούμε πρόσκαιρα  αλλά κούφιο. Δεν ξέρω και πολλά αλλά δεν μου κάνουν οι χάρτες . Θα μου πεις, ας βρέξει πρώτα και μετά έρχεται και ο χειμώνας.

Μπορει να παμε και σαν τον παλαιο  91.92

Απο την παρατεταμενη ανομβρια κατευθειαν στα χιονια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξύπνησε ο Ατλαντικός, σχόλασε το πάρτυ. Προς το παρόν.

Μετά τα μέσα Νοεμβρίου το ξανακοιτάμε

Ανσαμπλς τζίφου δεν υπάρχουν εδώ και 2 χρόνια. Καλύτερα χαρτορίχτρα-ξεματιάστρα.

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Μπορει να παμε και σαν τον παλαιο  91.92

Απο την παρατεταμενη ανομβρια κατευθειαν στα χιονια

Μπορεί να "σπάσει " και έτσι εντυπωσιακά αλλά βλέπω ότι τώρα και το επόμενο χρονικό διάστημα θα είμαστε από τους τυχερούς θερμοκρασιακά. Επικρατεί προβληματισμός για την συνέχεια  🤔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αντε να δω λαιβ την ζωνη 12ζ με την ευχη να φερουμε τον διαφαινομενο σκανδιναβικο σιγα σιγα προς τον βορρα με μια δεξιοστροφη στροφουλα και μια μυτη αυλωνα στο κοσοβο😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

αντε να δω λαιβ την ζωνη 12ζ με την ευχη να φερουμε τον διαφαινομενο σκανδιναβικο σιγα σιγα προς τον βορρα με μια δεξιοστροφη στροφουλα και μια μυτη αυλωνα στο κοσοβο😋

Μπάς και γίνει το θαύμα και δούμε επιτέλους άσπρη μέρα !!!!🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάλι το μόνο που θα ευχηθώ είναι να έχουμε ένα σοβαρό χαμηλό που θα κρατήσει 2-3 μέρες, και όχι μπαρούφες με 2-3 νιφάδες στα πεδινά. 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα 12αρια μεχρι στιγμης ειναι πιο βαρετα και απο μεξικανικες σαπουνοπερες...Μεταξυ τζιφου και ουκμο η αικον,εγω θα ψηφιζα Εσμεραλντα επαναληψη στο μακεδονια τν...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Τα 12αρια μεχρι στιγμης ειναι πιο βαρετα και απο μεξικανικες σαπουνοπερες...Μεταξυ τζιφου και ουκμο η αικον,εγω θα ψηφιζα Εσμεραλντα επαναληψη στο μακεδονια τν...😋

Μέχρι τις 200 ώρες φίλε Σάκη ή τις 10 Νοέμβρη να πω καλύτερα ότι και να αλλάξει διαταξιακά δεν μπορεί να δημιουργήσει οργανωμένο χαμηλό. Κοιτάμε μακροπρόθεσμα αυτές τις ημέρες κυρίως για να δούμε κάποιον εικονικό χάρτη.. Πάντως στον Βαγγέλη θα αρέσει το 12αρι, ξέρει αυτός γιατί😋

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Μέχρι τις 200 ώρες φίλε Σάκη ή τις 10 Νοέμβρη να πω καλύτερα ότι και να αλλάξει διαταξιακά δεν μπορεί να δημιουργήσει οργανωμένο χαμηλό. Κοιτάμε μακροπρόθεσμα αυτές τις ημέρες κυρίως για να δούμε κάποιον εικονικό χάρτη.. Πάντως στον Βαγγέλη θα αρέσει το 12αρι, ξέρει αυτός γιατί😋

με ακουσε ο τζιφος..ε ειπε να μην μου χαλασει την καρδια ,πρωτο λαιβ για....😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...