Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μας φάει το ανατολικό ρεύμα εδώ στην Ήπειρο τις επόμενες μέρες.. Κλαφτα Χαράλαμπε από υετο δηλαδή....προσυνεμιλα κάργα... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, korfalonas είπε:

Η βασικη διαφορα ομως ειναι οτι η Θεσσαλονικη εχει πιασει ηδη τον ετησιο μεσο ορο της που συμφωνα με meteothes ειναι 400mm ενω η Ηγουμενιτσα τουλαχιστον η περιοχη Μαυρουδι θελει να καλυψει αλλα 700mm μεχρι το τελος του ετους μιας και ο μο εκει ειναι λιγο πανω απο 1300mm.. και αυτο φυσικα δεν ακυρωνει το ακραια ξηρο φθινοπωρο που διανυει η Μακεδονια..

Συμφωνώ αλλά ο μέσος όρος δεν είναι τα 400 mm...Τα 400 μμ είναι ο μέσος όρος του σταθμού από το 2005 μέχρι και σημερα...Σύμφωνα με το ΕΑΑ ο μέσος ετήσιος υετός είναι τα 460 μμ και σύμφωνα με την ΕΜΥ τα 444

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

ειναι πολυ παραπλανητικο το κλιμα εδω μεσα για καποιον που δεν κοιταει χαρτες κτλ.

μια χαρα φαινεται να κυλάει το επομενο 10ημερο για μεγαλο μερος της χωρας.... πολυ πιο φθινωπορινο απο τους προηγουμενους 2 μηνες...

προσεχετε σας παρακαλω τι λετε ρε παιδια...  ετσι οπως τα διαβαζα απο μερικα ατομα νομιζα οτι θα ειχαμε ηλιο σκετο.

να λετε για που μιλατε παντα.......

Πες τα Χρυσοστομε...έχει χαθεί η μπάλα τελειως όμως....μόνιμοι αφορισμοί..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Συμφωνώ αλλά ο μέσος όρος δεν είναι τα 400 mm...Τα 400 μμ είναι ο μέσος όρος του σταθμού από το 2005 μέχρι και σημερα...Σύμφωνα με το ΕΑΑ ο μέσος ετήσιος υετός είναι τα 460 μμ και σύμφωνα με την ΕΜΥ τα 444

Όχι γιαννης... Γιαννάκης... Σιγά τη διαφορά Χρήστο! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thesprotos είπε:

Θα μας φάει το ανατολικό ρεύμα εδώ στην Ήπειρο τις επόμενες μέρες.. Κλαφτα Χαράλαμπε από υετο δηλαδή....προσυνεμιλα κάργα... 

Έχει καταντήσει κλισέ, αλλά πρέπει να γράψω πάλι. Υπομονή...  Που θα πάει θα γυρίσει, αρκεί να γυρίσει μέσα στον χειμώνα σε πιο ευνοϊκή κυκλοφορία. [προσήνεμα με "η" γράφεται. Δεν με πειράζει η λάθος ορθογραφία, αλλά στους μετεωρολογικούς όρους ας είναι σωστά😉]

Πάντως θα έχει πολύ αέρα τις επόμενες μέρες στην Ήπειρο, τρικυμία στην Παμβώτιδα 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

3 minutes ago, Χρηστος said:

Συμφωνώ αλλά ο μέσος όρος δεν είναι τα 400 mm...Τα 400 μμ είναι ο μέσος όρος του σταθμού από το 2005 μέχρι και σημερα...Σύμφωνα με το ΕΑΑ ο μέσος ετήσιος υετός είναι τα 460 μμ και σύμφωνα με την ΕΜΥ τα 444

Της ΕΜΥ ειναι στη Μικρα του ΕΑΑ δε ξερω σε ποιον αναφερεσαι αλλα ο μοναδικος στο κεντρο, της ΔΕΘ μπηκε πολυ προσφατα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, korfalonas είπε:

 

Της ΕΜΥ ειναι στη Μικρα του ΕΑΑ δε ξερω σε ποιον αναφερεσαι αλλα ο μοναδικος στο κεντρο, της ΔΕΘ μπηκε πολυ προσφατα.

Εδώ έχει δεδομένα για καποιες πολεις 

https://www.meteo.gr/ClimaticData.cfm

 

 

ens_image (1).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

ειναι πολυ παραπλανητικο το κλιμα εδω μεσα για καποιον που δεν κοιταει χαρτες κτλ.

μια χαρα φαινεται να κυλάει το επομενο 10ημερο για μεγαλο μερος της χωρας.... πολυ πιο φθινωπορινο απο τους προηγουμενους 2 μηνες...

προσεχετε σας παρακαλω τι λετε ρε παιδια...  ετσι οπως τα διαβαζα απο μερικα ατομα νομιζα οτι θα ειχαμε ηλιο σκετο.

να λετε για που μιλατε παντα.......

Γι αυτο και σταματησα να γραφω και δινω απλα μια αναφορα τη μερα.Εχει γινει εμμονη η κλαψα,και η μιζερια,φανταζομαι ειναι επηρεασμενοι οι περισσοτεροι και απο τη κακη ψυχολογια λογω των καταστασεων που βιωνει η κοινωνια.

Προσωπικα δε μπορω να συμμετεχω σε μια τετοια αρρωστημενη ατμοσφαιρα.Δεν ψεγω κανεναν,ετσι νιωθουν ετσι κανουν.Ακομα και βροχες να ειχε με νοτιαδες παλι τα ιδια θα ειχαμε με σιχτιρια για τους νοτιαδες και την ελλειψη κρυου.κτλ.Καθε χρονο τα ιδια και προσωπικα βαρεθηκα.

Αν και διαχειριστης δεν εχω πλεον καμια διαθεση να συμμετεχω σε αυτο το γαϊτανακι μαυριλας και πολλες φορες ανακριβειων και συντομα θα μεινω απλο μελος.Δεν εριξε 3000μμ στη πινδο,κλαμα.Δεν εβρεξε στη αττικουλα μετα απο σερι υετοφορων ετων,κλαμα και αναθεμα.Υπολειπεται η θεσ/νικη 50μμ απο το μ.ο,κλαμα.Ξαναλεω ας κανει ο καθενας ο,τι νομιζει δεν κατακρινω κανεναν απλα δεν το γουσταρω αυτο που γινεται,με κουραζει μεσα στη γενικη μου κουραση λογω των συνθηκων.που βιωνουμε.Δε θελω να χαλασω με κανεναν την καρδια μου.

Αυτα και παρακαλω να μη δοθει συνεχεια στα γραφομενα μου αφου δεν θελω να μπω δε διαλογο,ισως να ειμαι εγω λαθος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Χρηστος said:

Εδώ έχει δεδομένα για καποιες πολεις 

https://www.meteo.gr/ClimaticData.cfm

 

 

ens_image (1).png

Ναι της ΕΜΥ ειναι αυτοι οι σταθμοι ειναι τοποθετημενοι κυριως στα αεροδρομια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

γιωργο εγω το λεω κυριως  με την εννοια οτι δεν πρεπει να λεει καποιος χαλια χαλια χαλια επειδη ΜΟΝΟ στην περιοχη του δεν ειναι επιθυμητο το προβλεπομενο( τονιζω το προβλεπομενο γιατι μπορει και να μην ριξει κατι και αλλου που μπορει να δειχνει πολυ νερο..)

εγω πιστευα απο αυτα π ακουγονται οτι και η αττικη εκτος και ολα τα ηπειρωτικα εκτος.

ε οχι. ρε παιδια  οταν λετε ασχημο τρεξιμο, κακο τρεξιμο κτλ μην γενικευετε, απλα πειτε κακο τρεξιμο για δυτικη πελοποννησο, κακο τρεξιμο για θεσσαλονικη κτλ...

αυτα ειχα να πω .

καλα νερα οπου περασει το ερχομενο. γιατι ολο και καπου θα πεσει καλο νερο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

γιωργο εγω το λεω κυριως  με την εννοια οτι δεν πρεπει να λεει καποιος χαλια χαλια χαλια επειδη ΜΟΝΟ στην περιοχη του δεν ειναι επιθυμητο το προβλεπομενο( τονιζω το προβλεπομενο γιατι μπορει και να μην ριξει κατι και αλλου που μπορει να δειχνει πολυ νερο..)

εγω πιστευα απο αυτα π ακουγονται οτι και η αττικη εκτος και ολα τα ηπειρωτικα εκτος.

ε οχι. ρε παιδια  οταν λετε ασχημο τρεξιμο, κακο τρεξιμο κτλ μην γενικευετε, απλα πειτε κακο τρεξιμο για δυτικη πελοποννησο, κακο τρεξιμο για θεσσαλονικη κτλ...

αυτα ειχα να πω .

καλα νερα οπου περασει το ερχομενο. γιατι ολο και καπου θα πεσει καλο νερο...

Μεσα στο γενικοτερο πλαισιο που περιγραφω ειναι κι αυτο φιλε μου.Μεσα στον γενικοτερο αρρωστημενο τοπικισμο.Εδω τις προαλλες εβγαλε ενα εικονικο τρέξιμο με χιονι στα προσηνεμα στις 300φευγα ωρες και αμεσως καποιοι "ανησυχησαν".Εδω κοντευουμε να δουμε αθηναιους να σιχτιριαζουν τα βορεια του νομου τους επειδη βρεχει περισσοτερο(που παντα βρεχει πολυ περισσοτερο).Αστο θα ξεφυγω και δε θελω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλοι θα πάρουν κάτι από βδομάδα και μετά!!!!!

192-777GR.gif

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα τρεξιματα ειναι χαλια για την βορεια ελλαδα.Το φθινοπωρο στη βορεια ελλαδα κυριως  υετικα ειναι επισης χαλια.Και προσωπικα μιλωντας φυσικα και φοβαμαι ακομη και αυτα τα ολιγα που δειχνουν τωρα μη δεν πεσουν τελικα.Το πραγμα εχει ενα χρωμα στα βορεια και οσο και να θελουμε να το δουμε γρκι αυτη την στιγμη ειναι μαυρο και δεν μ ενδιαφερει αν ειχαμε βροχερη ανοιξη μ ενδιαφερει οτι ακομη ενας νοεμβριος δειχνει να πηγαινει αδιαφορος και ακλαφτος και οσο αισιοδοξο ατομο κι αν ειμαι ε δεν μπορω να κλεισω τα ματια.Αυτα οσον αφορα εμενα και την (σπανια ) γκρινια μου για την περιοχη μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο και να θελουμε να είμαστε αισιόδοξοι για το παρόν και το κοντινό μέλλον εδώ στα βόρεια συγκεκριμένα δεν μπορούμε ... και ειδικά τον βλέπουμε ότι μια πιθανή βρόχο κακοκαιρία που θα άφηνε τα πρώτα αξιόλογα χιλιοστά χαλάει από τα μοντέλα .... καιρό φίλοι είμαστε δεν μπορούμε να χαρούμε με τον ήλιο την ξεραΐλα και την ζέστη στην καρδιά Νοέμβρη ... και το ξαναλέω για τα βόρεια ... άλλωστε το φόρουμ πανελλήνιο είναι ... και σαφώς έχουν κάθε λόγο οι ανατολικοί και ιδιαίτερα οι νότιοι να χαίρονται για το φθινόπωρο σε αυτούς ως τώρα ... και για τις βροχές και κρύα που τους έρχονται εκ νέου .... εμείς απλά εδώ στα βόρεια το ξαναλέω παρακαλάμε έστω να έχουμε συννεφιές και ψιχάλες και φυσικά θα χαρούμε έστω και με αυτά τα λίγα ..,,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Τα τρεξιματα ειναι χαλια για την βορεια ελλαδα.Το φθινοπωρο στη βορεια ελλαδα κυριως  υετικα ειναι επισης χαλια.Και προσωπικα μιλωντας φυσικα και φοβαμαι ακομη και αυτα τα ολιγα που δειχνουν τωρα μη δεν πεσουν τελικα.Το πραγμα εχει ενα χρωμα στα βορεια και οσο και να θελουμε να το δουμε γρκι αυτη την στιγμη ειναι μαυρο και δεν μ ενδιαφερει αν ειχαμε βροχερη ανοιξη μ ενδιαφερει οτι ακομη ενας νοεμβριος δειχνει να πηγαινει αδιαφορος και ακλαφτος και οσο αισιοδοξο ατομο κι αν ειμαι ε δεν μπορω να κλεισω τα ματια.Αυτα οσον αφορα εμενα και την (σπανια ) γκρινια μου για την περιοχη μου.

Κατευθειαν στα χιονια θα πατε βαγγο!!!!

Σκεψου θετικα,μπορει το φθινοπωρο να μην ειναι το αναμενομενο μεχρι στιγμης.Αλλα υπαρχει και ενας χειμωνας που ερχεται σταδιακα

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω επιμενω οι δεικτες ειναι αναποφασιστοι...ενα τσακ θελει για χιονια πιο χαμηλά στις 25 με 27...οπουδηποτε οχι μονο εδω...εμενα εδω που μενω στα γρεβενα δε με ενδιαφέρουν άλλωστε τωρα οι βροχες ..ετσι κι αλλιως στις 18 19 φαινεται να χιονιζει στα ορεινα αρα καλα παει για χιονια πιο χαμηλα μετα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Όσο και να θελουμε να είμαστε αισιόδοξοι για το παρόν και το κοντινό μέλλον εδώ στα βόρεια συγκεκριμένα δεν μπορούμε ... και ειδικά τον βλέπουμε ότι μια πιθανή βρόχο κακοκαιρία που θα άφηνε τα πρώτα αξιόλογα χιλιοστά χαλάει από τα μοντέλα .... καιρό φίλοι είμαστε δεν μπορούμε να χαρούμε με τον ήλιο την ξεραΐλα και την ζέστη στην καρδιά Νοέμβρη ... και το ξαναλέω για τα βόρεια ... άλλωστε το φόρουμ πανελλήνιο είναι ... και σαφώς έχουν κάθε λόγο οι ανατολικοί και ιδιαίτερα οι νότιοι να χαίρονται για το φθινόπωρο σε αυτούς ως τώρα ... και για τις βροχές και κρύα που τους έρχονται εκ νέου .... εμείς απλά εδώ στα βόρεια το ξαναλέω παρακαλάμε έστω να έχουμε συννεφιές και ψιχάλες και φυσικά θα χαρούμε έστω και με αυτά τα λίγα ..,,

Σωτο εδω εχει να βρεξει καλα απο 28 οκτωβριου

Για ποιο καλο φθινοπωρο αναφερεσαι για τα ανατολικα και νοτια?

Μονο η κρητη ειδε τρομαχτικα ποσα υετου αυτο τον μηνα

Οι υπολοιποι ειμαστε στα ψυχουλα μεχρι στιγμης αυτο τον μηνα.

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο και να ελπίζουμε το αικον με κάνει να χτυπάω το κεφάλι μου, δεν θέλει να βελτιωθεί στο 12αρι.. τι να πω ελπίζω ο τζιφο να κάνει αυτό που κάνει μετά την ανανέωση του αικον το αντίθετο δηλαδή. Αλλά είμαστε απελπιστικά κοντά για να ανοίξει η ψαλίδα..

Χειρότερο το αικον..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Κατευθειαν στα χιονια θα πατε βαγγο!!!!

Σκεψου θετικα,μπορει το φθινοπωρο να μην ειναι το αναμενομενο μεχρι στιγμης.Αλλα υπαρχει και ενας χειμωνας που ερχεται σταδιακα

Το 18' πάντως, το πενταμηνο Αυγούστου - Δεκεμβρίου είχαμε  60 μμ...Ακολούθησε Ιανουάριος με 2 χιονοκαιριες και ένας Φεβρουάριος με μια μικρή χιονοκαιρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χρηστος είπε:

Το 18' πάντως, το πενταμηνο Αυγούστου - Δεκεμβρίου είχαμε  60 μμ...Ακολούθησε Ιανουάριος με 2 χιονοκαιριες και ένας Φεβρουάριος με μια μικρή χιονοκαιρια

Ναι το θυμαμαι .Και τοτε ξανα εισασταν πολυ ποιο χαμηλα υετικα στα βορεια.Αλλα τελίκα ο χειμωνας ηταν πολυ καλος για βορειο ελλαδα την χρονια εκεινη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Κατευθειαν στα χιονια θα πατε βαγγο!!!!

Σκεψου θετικα,μπορει το φθινοπωρο να μην ειναι το αναμενομενο μεχρι στιγμης.Αλλα υπαρχει και ενας χειμωνας που ερχεται σταδιακα

προσπαθω σπυρο να το νικησω το τερας που εχει μπει μεσα μου εδω και καποιες μερες...😋.Παμε τωρα στα ραν οπου το αικον εξακολουθει στα πολυ κοντινα να ειναι το χειροτερο απ ολα τα μοντελα αλλα θεωρω οτι εκανε μια προσπαθεια ,για να δουμε και την συνεχεια του για τον επομενο? αυλωνα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Ναι το θυμαμαι .Και τοτε ξανα εισασταν πολυ ποιο χαμηλα υετικα στα βορεια.Αλλα τελίκα ο χειμωνας ηταν πολυ καλος για βορειο ελλαδα την χρονια εκεινη

428 mm είχαμε βάλει στην Θεσσαλονικη το 18', μεχρι τον Ιούλιο ειμασταν πολύ καλά (εξαίρεση ο Απρίλιος με 4 mm)

Ας το σταματήσουμε εδώ γιατί ειμαστε off

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

προσπαθω σπυρο να το νικησω το τερας που εχει μπει μεσα μου εδω και καποιες μερες...😋.Παμε τωρα στα ραν οπου το αικον εξακολουθει στα πολυ κοντινα να ειναι το χειροτερο απ ολα τα μοντελα αλλα θεωρω οτι εκανε μια προσπαθεια ,για να δουμε και την συνεχεια του για τον επομενο? αυλωνα...

Ακομα το ημερολογιο λεει 15 του νοεμβρη.Ο καιρος ειναι χαοτικος.Απο το πουθενα μπορει να φερει τα πανω κατω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Όσο και να θελουμε να είμαστε αισιόδοξοι για το παρόν και το κοντινό μέλλον εδώ στα βόρεια συγκεκριμένα δεν μπορούμε ... και ειδικά τον βλέπουμε ότι μια πιθανή βρόχο κακοκαιρία που θα άφηνε τα πρώτα αξιόλογα χιλιοστά χαλάει από τα μοντέλα .... καιρό φίλοι είμαστε δεν μπορούμε να χαρούμε με τον ήλιο την ξεραΐλα και την ζέστη στην καρδιά Νοέμβρη ... και το ξαναλέω για τα βόρεια ... άλλωστε το φόρουμ πανελλήνιο είναι ... και σαφώς έχουν κάθε λόγο οι ανατολικοί και ιδιαίτερα οι νότιοι να χαίρονται για το φθινόπωρο σε αυτούς ως τώρα ... και για τις βροχές και κρύα που τους έρχονται εκ νέου .... εμείς απλά εδώ στα βόρεια το ξαναλέω παρακαλάμε έστω να έχουμε συννεφιές και ψιχάλες και φυσικά θα χαρούμε έστω και με αυτά τα λίγα ..,,

εγω οτ ιειπα το ειπα στην λογικη οτι το καλοκαιρι εσεις ειχατε καταιγιδες στα βορεια πολυ περισσοτερες απο οτι εδω αττικη. ουτε κλαφτηκα ουτε ελεγα μην γινει μην γινει μακρυα απο εμας αυτα. 

αυτο θελω να καταληξω οτι θα πρεπει λιγο να ηρεμισουμε με αυτα...

δεν θα πω αλλα πανω σε αυτο μην γεμισει το θεμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...