Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελείως διαφορετικό σενάριο το ευρωπαικο στις 168 ωρες απο τα άλλα μοντελα. Περιμένω να δω και το μ.ο. μετά διότι το κυριο είναι απλα ενα τρεξιμο και ξερουμε όλοι ό,τι δεν τα πάει καλά εδώ και καιρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τη Δευτέρα κάποια μοντέλα άρχιζαν να εστιαζουν την κακοκαιρία στην ευρύτερη περιοχή μας.Δε ξέραμε φυσικά πολλά τότε και οι χάρτες έμπαιναν για το μάτι.

Σήμερα,και όσο περνάνε τα ραν,οι ενδείξεις που έχουμε κάνουν λόγο για 2-3 μοντέλα που δίνουν πανελλαδικά καλά νερά με εστίαση στις περιοχές της Μαγνησίας, Σποράδων,Β Ευβοίας,Φθιώτιδας,Αν.Θεσσαλιας, και τα υπόλοιπα δίνουν βροχοπτώσεις χωρίς ιδιαίτερα μεγάλο ύψος χιλιοστών.

IMG_20201114_090208.thumb.jpg.dbf0e920a00d86c9cd637902a01687dd.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι τις 120 ωρες μονο το Gfs δεν δινει αξιόλογο υετό έστω σε κάποιο κομμάτι της χώρας . Τα τρεξιμα είναι μια χαρά και πάμε τέλεια . Φυσικά και δεν συμφωνούνε γιατί έρχεται κακοκαιρία. 👍👍👍🥳🥳🥳

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεί και 3. Εδώ έχουμε φτάσει στο σημείο να ξεφυτρώνει "κοφτης" υετού στις 12ωρες πριν τις κακοκαιρίες μην πω και μέσα στο ναουκαστ. Μιλάμε για τραγικά πράγματα και δεν ξέρω τι εξήγηση να δώσω γιατί αυτή που έχω στο μυαλό μου δεν τεκμηριώνεται επιστημονικά ακόμα.......

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Μπορεί και 3. Εδώ έχουμε φτάσει στο σημείο να ξεφυτρώνει "κοφτης" υετού στις 12ωρες πριν τις κακοκαιρίες μην πω και μέσα στο ναουκαστ. Μιλάμε για τραγικά πράγματα και δεν ξέρω τι εξήγηση να δώσω γιατί αυτή που έχω στο μυαλό μου δεν τεκμηριώνεται επιστημονικά ακόμα.......

Πες τη ρε Κωτσο να πάρει η ευχή.Δεν είμαστε και το Χάρβαρντ εδώ μεσα αλιμονο😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Πες τη ρε Κωτσο να πάρει η ευχή.Δεν είμαστε και το Χάρβαρντ εδώ μεσα αλιμονο😉

Θα είναι η γκαντεμια λογικα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η μεταβλητή του Ατλαντικού βρίσκεται σε αρχικές συνθήκες πλέον. Αλλαγές θα υπάρξουν και ειμαστε σε οριακή κατάσταση, οπότε μπορεί να αλλάξει ακόμα αρκετά η εικόνα του υετού .

Το πιθανότερο είναι να έχουμε αποκοπή στο Ιόνιο με μπεζ γεωδυναμικά και η κυρία λίμνη να πάει ανατολικά. Άρα λίγες βροχές θα σημειωθούν στα νησιά του Ιονίου και έπειτα στα ανατολικά προσηνεμα με τον ηπειρωτικά κορμό στεγνο.

 

Αν όμως η κυρία λίμνη με την αποκοπή του Ιονίου βρεθούν σε φάση τότε θα αλλάξει προς το καλύτερο το πράγμα. (Σενάριο ευρωπαϊκού)

 

Για την συνέχεια δεν θέλω να μιλησω. Ο εκφυλισμός διαρκής.

 

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απλές βρόχουλες μετά τις 20 του μηνός και κάποια χιόνια στις κορυφές των βουνών. Τίποτα το ιδιαίτερο..

Εγώ προσωπικα αλλά περίμενα μετά από έναν τέτοιον Νοέμβρη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω ότι αρχίζει να ξυπνάει η κουνέλα.. Οπότε τελειώσαμε πριν καν αρχίσουμε.. Ο τζανετακος σε νέες περιπέτειες με άρωμα Covid-19.. Περαστικα μας.. Ζωνικη προ των πυλών.. Καληνύχτα.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει κανείς καποιο προσφατα ανανεωμένο διάγραμμα της ζωνικότητας των ανέμων για τον Δεκεμβριο? 

Γιατί βλέπω ακόμα και το cfs  βγάζει τρισάθλια τρεξίματα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Έχει κανείς καποιο προσφατα ανανεωμένο διάγραμμα της ζωνικότητας των ανέμων για τον Δεκεμβριο? 

Γιατί βλέπω ακόμα και το cfs  βγάζει τρισάθλια τρεξίματα 

Αυτό βρήκα...

u_65N_10hpa.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, k _ SABBAK είπε:

Βλέπω ότι αρχίζει να ξυπνάει η κουνέλα.. Οπότε τελειώσαμε πριν καν αρχίσουμε.. Ο τζανετακος σε νέες περιπέτειες με άρωμα Covid-19.. Περαστικα μας.. Ζωνικη προ των πυλών.. Καληνύχτα.. 

προς το παρον ο τζιφος την δειχνει να ξυπνα αλλα ας ελπισουμε να ειναι σε καταστολη γιατι αν παμε σε ζωνικη τελος τα 2/3 του δεκεμβριου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, thanasismtrk said:

Αυτό βρήκα...

u_65N_10hpa.png

Πω πω γλέντι, τι αλλαγη είναι αυτή? Πάει κουβά το accu με αυτήν την εικόνα και αλλάζει όλη η καιρικη κουζίνα .. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Καλημερα αδερφια...Ενα πραγμα θα πω..Οι 35 plus θα θυμουνται ενα τραγουδι του Δακη:

Αλαλουμ,αλαλουμ,μαζεψε τα να παμε πιο καλα στο Χαρτουμ😂...Αφιερωμενο στα μοντελα μας,στα καιρικα μας και στη χωρα μας...

Εγω καλου κακου,εχω ετοιμασει ποιηματακι και για τον δεκεμβρη..😂

Δε σχολιαζω χαρτες σημερα..Αν και το παραπανω τραγουδι αποτυπωνει και την αποψη μου...

Τις ομορφοτερες καλημερες μου...Σημερα οτι και να δειξουν τα μοντελα,δε πεφτω με τιποτα..Εχει γενεθλια η μεγαλυτερη ηρωιδα στα δικα μου ματια..Η Μανα μου!!

Προσοχη στους γονεις μας,οσοι τους εχουμε ακομα...Περναμε δυσκολες μερες καιρικα,μην εχουμε κι αλλα...Που ειναι και πιο σοβαρα..Με συγχωρειτε προκαταβολικα για το εν μερει...off topik...

Να την χαίρεσαι Σακη..Να την αγαπάς και να την προσέχεις!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλα αρχισαμε.Παει η πρωτη παει και η δευτερη απο το αικον.Αιντε να δουμε μεχρι το βραδυ αν θα συννεφιασει καν βαση μοντελων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε όλα χειρότερα ο τζιφος ς. Οριστική ταφόπλακα στην πρώτη κακοκαιρία για την πλειονότητα των ηπειρωτικών..

Οκ. Τελικά παρα την πρώτη χειρότερη αποκοπή η δεύτερη πάει να γίνει πιο πετυχημενα

 

Και η συνέχεια με Ανησυχει...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το χειροτερο σεναριο προ των πυλων να βουλιαξει αυτη που ο θεος να την κανει λιμνη στα νερα της συρτης...παμε γι αλλες ταφοπλακες τωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φαίνεται να κρυώνει αρκετά ο καιρός από Τρίτη - Τετάρτη και μετά! Ειδικά Τετάρτη και Πέμπτη! Μαζί με όλο αυτό θα έχουμε και βροχές!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...