Jump to content
Beach-snow NG

Αναφορές κακοκαιρίας 17-22/11....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Στους 2,5 η Παρνηθα στα 1200μ με φαινομενα.Σιγουρα χιονιζει στην κορυφη!

Το γυρναει σιγα σιγα σε χιονι και στις βρυζες οιτης στα 1250μ με 1.4 σημειο δροσου και συνεχη πτωση..με τη κορυφη της παρνηθας ως συνηθως πανε πακετο

15 χιλ++ εως 25 στην κεντρικη στερεα..πανω απ τα 1600 μετρα εχουν βαλει χιονακι παρνασσος βελουχι γκιωνα βαρδουσια και οιτη..επιτελους!!

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σπηλι 35mm

Πλακιας 40.4

Φαραγγι Σαμαριας 60mm

Δρυμος Σαμαριας 50mm

 Τζερμιαδο 36mm

Ποταμοι 40.4 mm

Αση γωνια 64.4mm

Και βρεχει ακομα..

Ο σταθμος που μ εχει εντυπωσιασει ειναι ο Πλακιας..Νοτια Κρητη προς Λιβυκο πελαγος και ομως 40αρα...

Στα χανια και στο ρεθυμνο εχει πεσει μεχρι στιγμης το πιο πολυ νερο και πιο τοπικα και στο νομο Λασηθιου..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λακωνία τη μισή μέρα, Αρκαδια την υπόλοιπη.... Στη Λακωνία, ειδικά στο Γύθειο ο καιρός ήταν από ανοιξιάτικος έως καλοκαιρινός δροσερός... Από τα υψίπεδα του Πάρνωνα πάνω από τη Σπάρτη και μόνο και από το κίτρινο των φυλλοβολων καταλάβαινες ότι έχουμε φθινόπωρο. Από Σελλασία και μετά ψυχρουλα έως κρύο, και συννεφιά με ανοίγματα.... Ο ίδιος καιρός και στην Τρίπολη.  Περιμενομεν  καμμία χειμερινή εισβολή αξια λόγου , αλλά δεν βλέπω φως στον ορίζοντα... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εως και πανω απο 60mm εχουν πεσει στη Ναξο  στα ημιορεινα υπηνεμα του βουνου της στον βορειοανατολικο μιας και οι ισχυροι βοριαδες σπρωχνουν τον υετο στις προστατευμενες περιοχες...600mm η Απειρανθος  και 160mm η Μικρη Βιγλα στο ιδιο νησι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι εκεί που ειχαμε την απολυτη σχεδον ξαστεριά πριν λίγη ώρα, μαζεύτηκαν γρήγορα σύννεφα και ήδη έχει κλεισει παλι ο καιρος.....3,3οC τωρα....βρε λες;;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ νερο πεφτει στο νομο ρεθυμνου..Σπηλι 42mm,47mm στο χωριο μου τον βατο και πλακιας 57mm..Ανωγεια 38mm..

Τα ηνια κραταει η Αση γωνια Χανιων με 72.2mm και συνεχιζει..

Στην καλλιθεα ψυχρα..Καλοριφερ και παπλωματακι...Να ριχνε και καμια ποτιστικουλα βροχη θα ταν το ιδανικο...

Καλο βραδυ παιδες..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εαν κρινω απο τους 5.9 βαθμους στα Ανωγεια,στα ψηλα του Ψηλορειτη πρεπει να ριχνει καργα...Σιγουρα αυριο θα χουν μαζι με τα Λευκα Ορη το περισσοτερο χιονι απ ολα τα ορεινα στην χωρα μας...Με βαση το νερο που πεφτει μεχρι και τα 1000 μετρα στο νησι,θα πεσουν τουλαχιστον 20-30 ποντοι φρεσκου χιονιου στα ψηλα..

Καληνυχτα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παραδόξως Ζερίκι 51.2mm με χαλαρή βροχή και 5 βαθμούς. Βάσει μοντέλων, δεν αναμενόταν κάτι ιδιαίτερο σήμερα στα ανατολικά ηπειρωτικά. Τελικά βράχηκε το σύνολο της Βοιωτίας με 15-20mm στα πεδινά. Να ναι καλά η καθαρή συνιστώσα ΒΑ ανέμου, διαφορετικά τα νερά θα χαν μείνει στις θάλασσες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όντως  πολύ νερό και πάλι  στα ορεινά του Ρεθύμνου και οι σταθμοί του Αμαρίου κοντά στα 30 χιλιοστά  Μέρωνας  και Φουρφουρας αντίστοιχα νομίζω  αύριο  θα δούμε  κ τα πρώτα  χιόνια  στα βουνά μας ελπίζω και στο Κέντρος αν και δε χιονίζεται  εύκολα ή έτσι  νομίζω ελπίζω  βροχές  και στα υπόλοιπα  μέρη της Ελλάδας  όπου  δεν έχει  βρέξει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Nikos rethimno είπε:

Όντως  πολύ νερό και πάλι  στα ορεινά του Ρεθύμνου και οι σταθμοί του Αμαρίου κοντά στα 30 χιλιοστά  Μέρωνας  και Φουρφουρας αντίστοιχα νομίζω  αύριο  θα δούμε  κ τα πρώτα  χιόνια  στα βουνά μας ελπίζω και στο Κέντρος αν και δε χιονίζεται  εύκολα ή έτσι  νομίζω ελπίζω  βροχές  και στα υπόλοιπα  μέρη της Ελλάδας  όπου  δεν έχει  βρέξει 

Α ρε Νικολιο,να μουν κατω..Απεναντι μου τον εχω τον Κεντρο..Μπορει στην κορυφη του να πιασει..Δεν ειναι και μικρο βουνο..Λιγο κατω απο τα 1800 μετρα ειναι..

Ριχνει δυνατα και στην πολη του Ρεθυμνου πλεον...

Νικολιο καλα φαινομενα πατριδα..

Καλα τα παει και η αλλη πατριδα μου,υετικα...Η Μανη..Τηρουμενων των αναλογιων..Αλιμονο στην Καλλιθεα😂..Καλη συνεχεια..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4,3mm σημερινός υετός στη Χοχλια.....6,7mm χθες και 11mm συνολο....28,8mm ο μήνας, αλλά με 8 ημερες υετού συν 2 ακομη με ψιχαλιδια!!!

3,9οC εξω με παυση φαινομενων, αλλα ο ουρανος ειναι κσι ετσι και αλλιώς....φοβερή βραδιά!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Α ρε Νικολιο,να μουν κατω..Απεναντι μου τον εχω τον Κεντρο..Μπορει στην κορυφη του να πιασει..Δεν ειναι και μικρο βουνο..Λιγο κατω απο τα 1800 μετρα ειναι..

Ριχνει δυνατα και στην πολη του Ρεθυμνου πλεον...

Νικολιο καλα φαινομενα πατριδα..

Καλα τα παει και η αλλη πατριδα μου,υετικα...Η Μανη..Τηρουμενων των αναλογιων..Αλιμονο στην Καλλιθεα😂..Καλη συνεχεια..

Χαχαχα ευχαριστώ πολύ τι να κάνεις άλλη  χάρη έχει  το κέντρος  και σαν φύση και υετικά και άλλη η Θησέως κάτι  ξέρουμε και από Αθήνα  τρομάρα  μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Παραδόξως Ζερίκι 51.2mm με χαλαρή βροχή και 5 βαθμούς. Βάσει μοντέλων, δεν αναμενόταν κάτι ιδιαίτερο σήμερα στα ανατολικά ηπειρωτικά. Τελικά βράχηκε το σύνολο της Βοιωτίας με 15-20mm στα πεδινά. Να ναι καλά η καθαρή συνιστώσα ΒΑ ανέμου, διαφορετικά τα νερά θα χαν μείνει στις θάλασσες.

Ήταν όντως μια μικρή ανάσα για την περιοχή και για εμάς τους καιρόφιλους. Αρκετά αξιόλογη η χιονοστρωση στον Παρνασσό.Όσο για τα μοντέλα, υπάρχουν και αυτά που το παλεύουν τουλάχιστον στις κοντινές ώρες.

SmartSelect_20201119-232214_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεκίνησε παλι η βροχουλα με 7 βαθμους αλλα τρομερα χαμηλη την αισθηση του ψυχους αφου λυσσαει ο βοριας.Ενδεικτικά η.παρνηθα με 1,8 βαθμους εχει.αισθηση ψυχους -3,6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Εαν κρινω απο τους 5.9 βαθμους στα Ανωγεια,στα ψηλα του Ψηλορειτη πρεπει να ριχνει καργα...Σιγουρα αυριο θα χουν μαζι με τα Λευκα Ορη το περισσοτερο χιονι απ ολα τα ορεινα στην χωρα μας...Με βαση το νερο που πεφτει μεχρι και τα 1000 μετρα στο νησι,θα πεσουν τουλαχιστον 20-30 ποντοι φρεσκου χιονιου στα ψηλα..

Καληνυχτα...

Πολύ λίγα λες... Για μισό μέτρο + πάνε τα βουνά της Κρήτης Σάκη και μπορεί να λέω και λίγα.... Ήδη έχουν πάνω από 50-60mm τα προσηνεμα ορεινά στα Λευκά Όρη και έχει πολύ δουλειά ακόμη εκεί.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10.8 θερμοκρασία με αίσθηση 7.5 αυτήν την ώρα... 

Ετοιμάζω απολαυστικο τρέξιμο τα ξημερωματα 24χλμ από το σπίτι μου στις κεραίες του Υμηττου και πίσω δηλαδή χοντρικά από τα 200μ στα 1000μ... Αν υπάρχει και άλλος τρελός ας μου στείλει μήνυμα  μέχρι τα ξημερωματα να δώσουμε ραντεβού να τρέξουμε παρέα κόντρα σε 8-9 μποφωρ ριπες βορια.... 

Ζητώ η τρελα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καληνύχτα από Χαλκίδα με 20.5χλ στο σταθμό μου για σήμερα και συνολικά 25χλ μαζί με τα χθεσινά. Μια χαρά ήταν γιατί μπορούσε να έχει ρίξει τα μισά. 

20201119_235346.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καληνυχτιζω από Ρόδο με βροχή κ νανουριστικη ασθενη καταιγίδα αυτή τη στιγμή. Θερμοκρασία στους 14 βαθμούς με περαιτέρω πτωτικές τάσεις, ενώ και η υπόλοιπη νυχτα που έρχεται φαίνεται ενδιαφέρουσα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βροχουλα Κορυδαλλό με αερακι και κρύο σε μια φθινοπωρινή βραδυα που τοσο μας εχει λείψει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...