Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Οδυσσέα με την τωρινή κυκλοφορία τι να το κάνουμε το ψύχος. Όταν ο Αζορικός αγκαλιάσει μεγάλη Βρετανία και κεντροδυτικη Ευρώπη τότε θέλουμε στα Β.Α τα -20 για να φτάσει εδώ ένα -10. 

ναι. συνηθως πανε πακετο αυτα. αν εχουμε σε σωστη θεση αζορικο σημαινει οτι θα υπαρχει ενα οκ ψυχος στην ρωσια. ο μπαστακας στα ΒΑ ποτε δεν εχω δει να συνυπαρχει με αζορικο στην αγγλια. η με σκανδιναβικο.

θελω να τονισω γενικα το πως εχει φερθει ο πολικος στροβιλος εως τωρα. που ενω εχουμε σχετικα μεσυμβρινη κυκλοφορια, δεν εχει κατσει αξιολογο ψυχος ακομα και στην αμερικη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βροχοπερασματα ποτε ισχυρα και ποτε ασθενη με χιονια αυστηρα στα βουνα μας για το επομενο δεκαπενθημερο...Ειλικρινα σκεφτομαι ποτε θα μας επισκεφθει ενα χαμηλο με αργη κινηση και με διαρκεια 2-3 ημερων..Να ριξει μπολικο νερο και να θαψει τα ορεινα..Ολες οι διαταραχες που θα μας απασχολησουν αμεσα θα ειναι περασματα της μισης αντε το πολυ μιας ημερας...Τουλαχιστον να κρυφτει ο ηλιος..Να πεσει νερακι σε περιοχες που πραγματικα το εχουν αναγκη και να ασπρισουν τα βουνα μας..Οσο το δυνατον περισσοτερο..Η Πινδος στη παρουσα φαση θα χει τον πρωτο λογο...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Πάλι υποβιβασμός κακοκαιρίας στις 3 του μήνα.. χάνω στον καιρό, αλλά από το ποστ του brainA, τουλάχιστον κερδίζω στην αγάπη 🤣

Ναι  καλά....."Φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντας"!!!!🤣🤣 Μισελ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Για μένα Χειμώνας είναι οι μέρες με μονοψήφια μέγιστη. Σήμερα έχουμε την πρώτη μέρα Χειμώνα για φέτος..

Ναι σε αίσθηση συμφωνώ (πχ αν κάνει 17οC στις 20 Γενάρη πχ όντως δε θυμίζει χειμώνα ενώ αν πχ κάνει 20 Μαρτίου η 20 Νοέμβρη περί τους 7-8οC σπάνιο μεν αλλά μπορεί να γίνει τότε ναι θα θυμίζει χειμώνα) αλλά για την Πολίχνη και για τη Θεσσαλονίκη εν γένει είναι 6 Δεκέμβρη έως και αρχές Μάρτη (περίπου 5 δηλαδή). Απλώς αστρονομικά είναι 21 Δεκ. Ναι και για Φλώρινα πχ που μένει ο Σωτήρης (όχι αυτός από Μακροχώρι Βέροιας) μπορεί να είναι και 28 Νοεμβρίου - 28 Φλεβάρη. Ενώ για νότιο Αιγαίο 18 Δεκ - 18 Μαρ πχ αυτό λέω όχι κάτι άλλο. Και στην Πολίχνη σήμερα ήταν η 1η μονοψήφια μέγιστη (Tmax<10.0°) - συγκεκριμένα 8.6° είχα. Χθες το ξημέρωμα πρόλαβε να φτάσει 13.0° και μετά έπεσε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας βρέξει λίγο κι εδώ! Δε λέω να κάνει φοβερές πλημμύρες αλλά να ρίξει και λίγη βροχή! Το έχουμε ανάγκη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thesprotos είπε:

Βρόχο χαμηλά όσο πάει το ματι

Έτσι ακριβώς φίλε, και μάλιστα πλέον, μετά την πρώτη διαταραχή του αυλώνα, έρχονται τόσα πολλά!! Και φυσικά με χιόνια στα ορεινά, αλλά όχι στα 2500 μέτρα. Πάμε καλά... Εφόσον δεν αλλάξει κάτι δραματικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάλι βλέπω αυτόν τον μπαστακα στα βα να μην λέει να ξεκουμπιστει.δεν ξέρω αν με αντικυκλωνα εκεί μπορεί να μας έρθει κάτι καλό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mιχαηλ τι να μας κλ...σει εμας ο κορονοιος...??Οι καταιγιδακηδες ειναι θερια ανημερα...Εμεις θα αφησουμε τον κοσμο οταν θα δουμε σε λαρισα και αθηνα 200mm σε μια μερα...Αλλα μαλλον θα γινουμε πρωτα χαιλαντερ...🤣...Περαστικα και απο δω φιλε..Και οτι ερθει καλοδεχουμενο απο παρασκευη και μετα...Αντε καλο βραδυ σε ολους..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η μόνη ελπιδοφόρα εικόνα ειναι η παρακάτω.Αν όντως αναπτυχθει αντικυκλώνας εκει που είναι ο κόκκινος "κύκλος" και συνδυαστεί με ανεβασμένο αζορικο όπως φαίνεται στον μαύρο κύκλο,θα έχουμε σχεδόν βέβαιη μετακινηση πολικων αερίων μαζων απο σιβηρία προς τα μερη μας,οπως δείχνουν τα βελάκια.Απο κει και περα το που θα διοχετευτεί αυτο το ψύχος στην ευρωπη θα εξαρτηθεί καθαρα απο τη θέση και το σχήμα του αζορ.

 

IMG_20201201_214711.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για εμάς εδώ δεν εχει αλλαξει κατι απο αυτα που βλέπω .20/12 λέω εγώ οτι θα δούμε ελπιδοφόρο χάρτη  για χιονιά . Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα υπάρχει ενδιαφέρον μέχρι τότε . Μακάρι να μας επηρεάζουν τα χαμηλά και να φορτώνουν χιόνια τα βουνά .

Για την ΒΔ χώρα ειμαι αισιόδοξος ότι δει χιόνια μετά τις 20/12 σίγουρα .

Είναι μακριά το χρονικό διάστημα που αναφέρομαι αλλά για χιόνια μου μοιάζουν εξίσου μακρινά τα θετικά σενάρια . Πάντα φυσικά ελπίζουμε στο καλύτερο όσο νωρίτερα γίνεται . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Δεκέμβρης είναι ο καλύτερος μήνας για πεδινό χιόνι. Ο λόγος φυσικά η μεγάλη νύχτα. Στα αστικά κέντρα ο χιονιάς πρέπει να είναι πολύ βαρβάτος για να το στρώνει και την ημέρα. Μακάρι να είχαμε πάντα Δεκέμβρη πεδινούς χιονιάδες αντί για Φλεβάρη που με τον 1ο ήλιο λιώνει για πλάκα.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Xionoflorina είπε:

. Έγινε η ζημιά το φθινόπωρο  και θα πάρει η μπάλα και τον πρώτο μήνα του χειμώνα...... Τι να κάνουμε θα το υποστούμε. Απλά ότι ανωμαλία και να κάνει φέτος, ακόμα και 10 χρονιά σερί να μην ξαναχιονίσει Δεκέμβρη, δεν θα αλλάξει ότι τα χιόνια και τα κρύα από τον Δεκέμβρη με έκαναν χιονόφιλο( άντε μαζί με το γνωστό του Νοέμβρη). Άλλη μαγεία και αίσθηση το χιόνι στις 20 Δεκέμβρη, η πιο ωραία εποχή του χρόνου με όλα στολισμένα, με τη πιο χαρούμενη περίοδο της χρονιάς( εκτός από τη φετινή ανωμαλία) με τη πιο μικρή διάρκεια μέρας του χρόνου που κρατάει τη χιονοκάλυψη για βδομάδες. Όπως λέει και ο Ζιακό ο καιρός είναι και  ψυχή και συναίσθημα και σαν το συναίσθημα σε βαρύ Δεκέμβρη δεν μπορεί να δώσει κανένας άλλος μήνας. 

Έτσι ακριβώς όμως.. είμαι κι εγώ ..ακριβώς αυτης της άποψης.....δυστυχώς χάνουμε τις καλύτερες μέρες.....αλλά μπροστά στα χειρότερα ένα καλό θα έχουμε...λίγο περισσότερες συννεφιές....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαχα πέρσι ο Δεκέμβρης ήταν ο μόνος μήνας που παλευόταν ο καιρός στα Γιάννενα [αν και τα χιόνι ήταν πολύ ψηλά] που τελείωσε με μια μεγάλη κακοκαιρία στις 22 του μήνα. Κάπου εκεί τελείωσε και ο χειμώνας🤣 και μας θυμήθηκε 25 Φλεβάρη...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

χαχα πέρσι ο Δεκέμβρης ήταν ο μόνος μήνας που παλευόταν ο καιρός στα Γιάννενα [αν και τα χιόνι ήταν πολύ ψηλά] που τελείωσε με μια μεγάλη κακοκαιρία στις 22 του μήνα. Κάπου εκεί τελείωσε και ο χειμώνας🤣 και μας θυμήθηκε 25 Φλεβάρη...

..... Μιχάλη προσπαθώ εδώ και ώρα να σου στείλω ένα μήνυμα αλλά δεν το λαμβάνεις ....(...?????....)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... Μιχάλη προσπαθώ εδώ και ώρα να σου στείλω ένα μήνυμα αλλά δεν το λαμβάνεις ....(...?????....)

Κάτσε θα σβήσω είναι φουλαρισμένο, θα κάνω edit στο ποστ αυτό όταν θα το αδείασω!

 

edit: το άδειασα

Επίσης. χάλια το 18αρι αικον για το πρώτο [3 δεκέμβρη].. ανύπαρκτα 500αρια, και εξαφάνιση κακοκαιρίας.. πάλι...

 

ήδη κοιτάω την συνέχεια μετά την πρώτη κακοκαιρία, και ξέρω τι δεν θέλω. ΑΥτή την φορά το ούκμο είναι κακό, ο ευρωπαίος καλός. Στα 18αρια ο τζίφος πήγε προς ούκμο, το αικον προς ευρωπαικό. Βέβαια έχουμε λίγο δρόμο για αυτό. Βλέπουμε.

ψιλοαδιάφορο το 18αρι του τζίφου σε σχέση με τα καλά σενάρια βέβαια, γιατί σε σχέση με πριν 15 μέρες θα ήταν ονειρικό, οπότε...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα το ξαναπω, το εγραψα και χθες, η κυκλοφορια φετος δεν εχει τα ''κολληματα'' που εχει αλλες χρονιες (αν καταλαβαινετε τι εννοω) ... Πχ υπαρχουν χρονιες που εχουμε πανω απο τα κεφαλια μας αντικυκλωνικες συνθηκες για πολλες βδομαδες(οπως περυσι). Φετος δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο έντονα! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα πραγματα ειναι αρκετα καλα θα υπαρχουν βροχες χιονια στα βουνα...υπαρχει μια πιθανοτητα 25% για ψυχρη εισβολη πεδινων καπου στις 14 16 του μηνα ενω το τριτο δεκαημερο επισης βαζει σοβαρη υποψηφιοτητα για σοβαρη ψυχρη εισβολη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολικο κρυο να κατεβαινει προς την χωρα μας στα σχετικα μακρινα βλεπει το 18αρι gfs..

gfs-1-348 (1).png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...