Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

https://weathergroup.gr/2020/12/26/εκτιμηση-ιανουαριοσ-2021-ευρωπη-ελλαδα/ η εκτιμηση του βασιλη και της ομαδας για τον γεναρη..

Ωραία εκτίμηση μακαρι να βγει για εδω ειναι τελεια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε από χτες διαφωνία τον δύο μεγάλων μοντέλων στα ανσάμπλ και τον μέσο όρο τους για τη  μακροπρόθεσμη εξέλιξη του καιρού στη διάταξη της ευρώπης  που  λογικά θα παίξει τον ρόλο της....εκεί στις άπειρες ώρες 240....ο τζίφος από τις 216 ώρες και μετά  "βλέπει" ανασύνταξη ενδυνάμωση και μερικό φούσκωμα του Ισλανδικού χαμηλού και σταδιακή αργή κίνηση του αζορικού ανατολικότερα στη νοτιοδυτική ευρώπη αργότερα στις ποιο μακρινές ώρες καλύπτοντας σταδιακά την Ιβηρική...με μετακίνηση της ροής χαμηλών από την Ισλανδία σταδιακά στην Σκανδιναβία προς την κεντροανατολική Μεσόγειο....με μετακίνηση των χαμηλών πιέσεων από τη δυτική Μεσόγειο προς την κεντρική και την χώρα μας ...εικόνες 1η στις 240 ώρες και 2η στις 312:

GFSAVGEU00_240_1.png
GFSAVGEU00_312_1.png

 

Από την άλλη ο Ευρωπαίος προς το παρόν φαίνεται να έχει τελείως διαφορετική γνώμη εξασθενώντας και άλλο στις μακρινές ώρες τις χαμηλές πιέσεις στην Ισλανδία ανεβάζοντας τον αζορικό εκεί και προσπαθεί να διακόψει την όποια ροή χαμηλών από εκεί ψηλά ενώνοντας τον αζορικό με τον Σκανδιναβικό.....καπελώνοντας ουσιαστικά το χαμηλό στη δυτική ευρώπη το οποίο το μετακινεί δυτικότερα της Ιβηρικής ποιο μέσα στον Ατλαντικό σε αντίθεση με τον τζίφο που κάνει ακριβώς το αντίθετο......φυσικά στο ευρωπαικό δεν έχουμε την συνέχεια να ξέρουμε αλλά η λογική λέει στις 300 ώρες θα δημιουργούσε έναν δυνατό αντικυκλώνα μεταξύ της Ισλανδίας της βόρειας Αγγλίας και της Σκανδιναβίας τραβώντας ακόμα ποιο δυτικά τις χαμηλές πιέσεις της δυτική ευρώπης μέσα στον ατλαντικό.. ανοίγοντας δρόμο λογικά στις ψυχρές αέριες μάζες από την ευρωπαική Ρωσία να μπούνε προς την ανατολική ευρώπη γενικότερα.....

εικόνα :

ECMAVGEU00_240_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε πολύ δρόμο μου φαίνεται, και μάλλον θα μου βγουν τα μάτια.. Έχει πολλά κακά σενάρια σαν αποτέλεσμα, και δεν πρεπει να βγούνε.. Για να δούμε τι θα κάνει ο τζίφος, δεν έμεινα ευχαριστημένος από το αικον..

 

Σωτήρη ο μέσος όρος του ευρωπαικού εμένα μου φαίνεται  πως αν είχε συνέχεια θα είχε κατάβαση από τον βόρειο πόλο, όχι από τα βορειοανατολικά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως φέτος επειδή έχει ξανα υπάρξει αυτη η διαφωνία τουλάχιστον 2-3 φορές για τις χαμηλές πιέσεις  στην  Ισλανδία να πω ότι μέχρι τώρα όποιο μοντέλο(είτε το ευρωπαικό είτε ο τζίφος) είχε φούσκωμα και ενίσχυση του Ισλανδικού χαμηλού εκείνο έπεσε μέσα ......άρα δίνω ελαφρύ προβάδισμα στον τζίφο και στην  εξέλιξη που δίνει προς το παρόν....

πάντως είτε με το ένα μοντέλο είτε με το άλλο η λογική λέει ότι έστω και μακροπρόθεσμα ίσως αλλαζε κάτι και σε εμάς προς το κρύο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Έχουμε πολύ δρόμο μου φαίνεται, και μάλλον θα μου βγουν τα μάτια.. Έχει πολλά κακά σενάρια σαν αποτέλεσμα, και δεν πρεπει να βγούνε.. Για να δούμε τι θα κάνει ο τζίφος, δεν έμεινα ευχαριστημένος από το αικον..

 

Σωτήρη ο μέσος όρος του ευρωπαικού εμένα μου φαίνεται  πως αν είχε συνέχεια θα είχε κατάβαση από τον βόρειο πόλο, όχι από τα βορειοανατολικά.

Ναι αλλά διαμέσου της ανατολικής ευρώπης και ευρωπαικής Ρωσίας όπως πάει να το στήσει...όχι διαμέσου του ¨"διαδρόμου" Ισλανδίας-Σκανδιναβίας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Ναι αλλά διαμέσου της ανατολικής ευρώπης και ευρωπαικής Ρωσίας όπως πάει να το στήσει...όχι διαμέσου του ¨"διαδρόμου" Ισλανδίας-Σκανδιναβίας....

Τι να σου πω, εμένα μου φαίνεται ότι αφήνει πολλά σενάρια πάντως παρόμοια με το κύριο του, απλά λίγο μετέπειτα στον  μέσο όρο

ECM1-240.GIF?26-12EDM1-240.GIF?26-12

 

Αλλά μικρή σημασία έχει έτσι και αλλιώς

 

 

με ανησυχεί το τζεμ, που έχει παρόμοια και πάλι λογική με το ευρωπαικό, αλλά το αποτέλεσμα βγαίνει τόσο χάλια.. [μέχρι τις 120 ώρες] Λόγω ισχυρού Γροιλανδικού στο τζεμ. Στις 144 ώρες γίνεται η σημαντική διαφοροποίηση

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έφτιαξε την μία μεταβλητή ο τζίφος για να χαλάσει άλλη στην Αμερική.. Δυστυχώς τα περισσοτερα σενάρια σήμερα είναι αρνητικά..  Θα δούμε και στα 12αρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με τον QBO φέτος σε δυτική φάση (το οποίο δε βοηθάει καθόλου ειδικά τα κεντροβόρεια), ελπίζουμε από 10 Γενάρη και μετά, για πιθανό πεδινό χιόνι:

1) Στην πτώση των ζωνικών ανέμων σε επίπεδα κάτω έως πολύ κάτω του μέσου όρου.

2) Στη διαφαινόμενη ΑΣΘ (όποια δυναμική κι εάν έχει τελικά αυτή) της οποίας τα αποτελέσματα θα φανούν μετά τις 10 Γενάρη.

3) Στην άνοδο του αζορικού από ευνοϊκή για τη χώρα μας βάση και την παραμονή του στη βορειοδυτική Ευρώπη για όσο το δυνατό μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν επιβεβαιωθεί η τάση της σημαντικής πτώσης των ζωνικών ανέμων στην στρατόσφαιρα από τα ανσάμπλ του gfs για τις αρχές Ιανουαρίου....τότε υπάρχει περίπτωση να βρεθούμε σε επίπεδα έντασης που είχαμε αρχές Μαίου πάλι..!!!!

 

u10serie_gefsonly.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης σε όλα τα τελευταία τρεξίματα εξασθενεί σημαντικά ο πολικός στρόβιλος μακροπρόθεσμα και συρρικνώνεται  και ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες γενικά εκεί πάνω σε ποιο ζεστά επίπεδα όχι πολύ υψηλά πάντως.....

gfsnh-10-384.png?0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τι να σου πω, εμένα μου φαίνεται ότι αφήνει πολλά σενάρια πάντως παρόμοια με το κύριο του, απλά λίγο μετέπειτα στον  μέσο όρο

 

 

 

 

Μιχαήλ σύμφωνα με τον μέσο όρο πιέσεων από τις 192 στις 216 και μετέπειτα στις 240 όπως διαμορφώνεται στο ευρωπαικό μιλάω και στους κυματισμούς στον 500άρι....πιθανολογώ και την συνέχεια ...σύμφωνα με την παρακάτω εικόνα-αυτό εννοώ....

 

ECMAVGEU00_240_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, LarissaSnow είπε:

Με τον QBO φέτος σε δυτική φάση (το οποίο δε βοηθάει καθόλου ειδικά τα κεντροβόρεια), ελπίζουμε από 10 Γενάρη και μετά, για πιθανό πεδινό χιόνι:

1) Στην πτώση των ζωνικών ανέμων σε επίπεδα κάτω έως πολύ κάτω του μέσου όρου.

2) Στη διαφαινόμενη ΑΣΘ (όποια δυναμική κι εάν έχει τελικά αυτή) της οποίας τα αποτελέσματα θα φανούν μετά τις 10 Γενάρη.

3) Στην άνοδο του αζορικού από ευνοϊκή για τη χώρα μας βάση και την παραμονή του στη βορειοδυτική Ευρώπη για όσο το δυνατό μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Τι είναι o QBO?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Μιχαήλ σύμφωνα με τον μέσο όρο πιέσεων από τις 192 στις 216 και μετέπειτα στις 240 όπως διαμορφώνεται στο ευρωπαικό μιλάω και στους κυματισμούς στον 500άρι....πιθανολογώ και την συνέχεια ...σύμφωνα με την παρακάτω εικόνα-αυτό εννοώ....

 

ECMAVGEU00_240_1.png

Ok μάλιστα. Εγώ με βάση αυτό στο σενάριο μου έχω μέσα την παραμονή του αντικυκλωνα στο ίδιο μέρος, με τα χαμηλά στην νότια Αμερική να αποκόπτονται εν μέρη, και η υπόλοιπη ψυχρή μάζα να κατέρχεται από Γροιλανδία/βόρειο πόλο.. δε κάθε περίπτωση μου αρέσει ο μέσος όρος του Ευρωπαίου.

 

Ο Τζιφός μέχρι στιγμής δεν μας τα λέει πολύ καλά πάλι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολλα χιονια σε ισπανια το 6αρι gfs εδω μονο βροχες αρχες ιανουαριου..

gfs-2-228 (1).png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το κύριο του τζίφου περισσότερο μιάζει με τον μέσο όρο του ευρωπαίου σε αυτό που λέω παραπάνω...κάνει ριτζ ο αζορικός στην Σκανδιναβία...το χαμηλό της δυτικής Μεσογείου κινείται δυτικότερα προς τον Ατλαντικό εκεί στην Ιβηρική....απλά ποιο νότια γίνεται η όλη διαδικασία και επηρεασμένο από τα δικά του ανσάμπλ έχει πολύ ποιο ενισχυμένο το Ισλανδικό χαμηλό το οποίο πιέζει τον αντικυκλώνα και προσπαθεί να μπει σφήνα προς Αγγλία....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έτσι όπως φαίνεται η δουλειά.. Εμείς οι Ηπειρωτες θα πρέπει να ξεχάσουμε τον ηλιο τουλάχιστον μέχρι τα φώτα, άλλο τώρα αν θα έχουμε πάλι νοτιάδες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μου άρεσε καθόλου ο τζίφος.. πολύ μακριά από τη λογική του ευρωπαικού, και μετά έχει τάση για ημιζωνική.. Το μόνο καλό είναι οι βροχές που βγάζει, αλλά με τέτοια κυκλοφορία ο στόχος είναι η υπογραφή μου και τίποτε άλλο

Πάντως οι 2 μεταβλητές που κοιτάζω είναι μακριά από κλειδαριές. Η πρώτη βεβαία από αύριο στα 12αρια θα αρχίσει να κλειδώνει, η επόμενη έχει δρόμο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σχετικα καλο το 6αρι για τα μακρινα αν και θελει βελτιωση το θετικο ο αζορικος θα ζεστανει τα δυτικα..

gfs-0-366.png

gfs-1-378 (1).png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1000 φορες ζωνικη Μηπως γινει restart και δεν κλάψουμε και τον γεναρη ολο, παρα αυτο το χαλι .Μετα τις 5 Ιαν παντως το 6αρι προσπαθεί να μεταφέρει ανατολικα την κυκλοφορια .Εχουμε μέλλον ακομα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολικο ψυχος παει να κατεβασει το παραλληλο του gfs για να δουμε την συνεχεια.. το κατεβαζει προς την χωρα μας!!

gfs-1-354.png

 

gfs-1-366 (1).png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ειναι ημιζωνικη,ειναι ανασυνταξη αζορικου,κατα τον στροβιλισμο του,και 'σπασιμο' του υποτροπικου αεροχειμαρου. Εν ολιγοις,το χρειαζομαστε σαν δευτερο σεναριο,χανοντας 3-4 μερες,αλλα πιθονατατα θα μας βγει σε καλο. Ακομη,δεν 'καψαμε' το πρωτο σεναριο της ισχυροποιηση απο νωρις του αζορικου μπλοκαροντας τα ατλαντικα χαμηλα,αρχικα απο βορεια με την βοηθεια του Γροιλανδικου κι εν συνεχεια τη βοηθεια του σιβηρικου 'καβαλωντας' το μεγαλο χαμηλο χαμηλο κι ενωνονται κοντα στον πολο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το παραλληλο του gfs πολικο ψυχος στην χωρα μας θετικο τρεξιμο για την συνεχεια..

gfs-1-384.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...