Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την λογική του τζεμ μοιάζει το ευρωπαικό.. βέβαια με λίγες αλλαγές και αυτό το σενάριο μπορεί να βγάλει καλά αποτελέσματα.. Το σενάριο του τζίφου βέβαια μπορεί να βγάλει νέο αυλώνα εκ των βορειοδυτικών και ψυχρότερου μάλιστα.. Δεν ξέρω τι θέλω, δεν ξέρω με τι να χαρώ ή όχι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Με την λογική του τζεμ μοιάζει το ευρωπαικό.. βέβαια με λίγες αλλαγές και αυτό το σενάριο μπορεί να βγάλει καλά αποτελέσματα.. Το σενάριο του τζίφου βέβαια μπορεί να βγάλει νέο αυλώνα εκ των βορειοδυτικών και ψυχρότερου μάλιστα.. Δεν ξέρω τι θέλω, δεν ξέρω με τι να χαρώ ή όχι

Λογικό μου ακούγεται... Είσαι νινί ακόμα βρε😊😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

Με την λογική του τζεμ μοιάζει το ευρωπαικό.. βέβαια με λίγες αλλαγές και αυτό το σενάριο μπορεί να βγάλει καλά αποτελέσματα.. Το σενάριο του τζίφου βέβαια μπορεί να βγάλει νέο αυλώνα εκ των βορειοδυτικών και ψυχρότερου μάλιστα.. Δεν ξέρω τι θέλω, δεν ξέρω με τι να χαρώ ή όχι

Μη χαίρεσαι και μη στεναχωριέσαι με σεναρια. Να χαίρεσαι με την απτή πραγματικότητα μονο🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την ιστορια και μονο το 2008 ηταν αθλιο καιρικα..Εκανε χειμωνα τελη γεναρη μεχρι 18 φλεβαρη που ειχαμε την κορυφωση του χιονια που ξεκινησε στις 16 φλεβαρη..Μετα πλακωσανε τα 20 αρια γενικευμενα και πηγε ετσι και ο μαρτης..Οπως επισης ηταν πολυ ζεστος και ο δεκεμβρης τοτε αλλα και ο γεναρης..

Τρεις κατεβασιες εγιναν μεσα σ ενα εικοσαημερο και η τριτη ηταν η ισχυροτερη που εδωσε και τον ιστορικο..Αλλα στο συνολο του ο χειμωνας εκεινος ηταν αθλιος!!!

Ας εκανε και φετος κατι αντιστοιχο τουλαχιστον...Ετσι κι αλλιως καθε χρονο ως αουτσαιντερ ξεκιναμε..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, geornik είπε:

Η Βρετανια τρωει τρελο τρολαρισμα απο τον καιρο..για βδομαδες με ευνοικη υποτιθεται κυκλοφορια κ δεν καταφερνει τιποτα...για να δουμε στη συνεχεια

Στο σημείο που είναι είναι δύσκολο να έρθει καλό κρύο. Μπορεί να φαίνονται ωραία αυτά τα χρωμματάκια αλλά είναι τζούφια από κρύο. Το κρύο το σωστό είναι πάντα από Σιβηρία μεριά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όντως, παρά τις αρχικές ομοιότητες, γιατί όντως υπάρχουν με τζεμ, το ευρωπαικό φαίνεται να έχει ένα καλό σενάριο, διαφορετικό από το πρωινό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, geornik είπε:

Η Βρετανια τρωει τρελο τρολαρισμα απο τον καιρο..για βδομαδες με ευνοικη υποτιθεται κυκλοφορια κ δεν καταφερνει τιποτα...για να δουμε στη συνεχεια

Η Βρετανία στις πλείστες περιπτώσεις αν δεν "πάρει μπρος" η ανατολική Ευρώπη ιστορικά χιόνια δεν βλέπει απ'οτι έχω καταλάβει... Μόνο η κεντρική Ευρώπη φαντάζομαι θα δει κάτι πιο σοβαρό το επόμενο 10ήμερο.

 

Οι υπόλοιποι νοτιάδες, ζέστη και άγιος ο Θεός... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ολο το κρυο δυτικη ευρωπη μεχρι και νοτια απο ισπανια στο μαροκο θα εχει πιο πολυ κρυο απο εδω..

ECE0-240.gif

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οπως εχουμε ξαναπει,μεχρι τα Φωτα δεν περιμενουμε κατι,αλλα απο εκει και περα φαινονται καποιες αλλαγες και να κινειτε ανατολικα η ολη κατασταση. με τα μεχρι τωρα δεδομενα φαινεται οτι η Ελλαδα μπαινει στον Χειμωνα απο τις 9-10 και μετα και πολυ δυνατα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χρόνια πολλα με υγεία και ευτυχία σε όλους. Εύχομαι ότι καλύτερο σε εσάς και τις οικογένειές σας. 

Σχετικά με τον καιρό υπάρχουν ενδείξεις ότι το παιχνίδι στη δυτική Ευρώπη τελειώνει. Οπλιστείτε με υπομονή οι ανατολικοί. Λίγο ακόμα και τελειώνουμε με τα χιόνια του Μαρόκο και έρχονται οι δικές μας ευκαιρίες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, antinod είπε:

Οπως εχουμε ξαναπει,μεχρι τα Φωτα δεν περιμενουμε κατι,αλλα απο εκει και περα φαινονται καποιες αλλαγες και να κινειτε ανατολικα η ολη κατασταση. με τα μεχρι τωρα δεδομενα φαινεται οτι η Ελλαδα μπαινει στον Χειμωνα απο τις 9-10 και μετα και πολυ δυνατα....

Από που βλεπεις αυτά τα δεδομένα? Τι σε κάνει αισιόδοξο? Δεν το λέω ειρωνικά εννοείται:) Να πιαστώ από καπου προσπαθω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου ειναι δυσκολο να μεταφερω διαγραμματα,αλλα θα τα πω εν συντομια.... Οπως βλεπουμε στα τελευταια τρεξιματα του τζιφου,προσπαθει να εδραιωσει τον Αζορικο σε καλυτερη θεση και πιο ισχυρο απο τα φωτα και μετα. Αν συνδυασουμε την πτωση της πολικης δινης,κατι που το στηριζει πλεον και το Cfs,και μαλιστα δινουν μια διαρκεια για ολον τον Ιανουαριο σε συνδυασμο με τους δεικτες που στηριζουν την αργη αλλα σταθερη μετατοπιση ενδιαφεροντος πιο ανατολικα,φαινεται να μπαινουν στο παιχνιδι και τα Βαλκανια(και νοτιοανατολικα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Στο σημείο που είναι είναι δύσκολο να έρθει καλό κρύο. Μπορεί να φαίνονται ωραία αυτά τα χρωμματάκια αλλά είναι τζούφια από κρύο. Το κρύο το σωστό είναι πάντα από Σιβηρία μεριά..

Το 2010 εδινε ρεστα ...η -10 εκει ολο εκοβε βολτες...φετος δεν την πλησιαζει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Για την ιστορια και μονο το 2008 ηταν αθλιο καιρικα..Εκανε χειμωνα τελη γεναρη μεχρι 18 φλεβαρη που ειχαμε την κορυφωση του χιονια που ξεκινησε στις 16 φλεβαρη..Μετα πλακωσανε τα 20 αρια γενικευμενα και πηγε ετσι και ο μαρτης..Οπως επισης ηταν πολυ ζεστος και ο δεκεμβρης τοτε αλλα και ο γεναρης..

Τρεις κατεβασιες εγιναν μεσα σ ενα εικοσαημερο και η τριτη ηταν η ισχυροτερη που εδωσε και τον ιστορικο..Αλλα στο συνολο του ο χειμωνας εκεινος ηταν αθλιος!!!

Ας εκανε και φετος κατι αντιστοιχο τουλαχιστον...Ετσι κι αλλιως καθε χρονο ως αουτσαιντερ ξεκιναμε..

Κοίταξα λίγο τους χάρτες Δεκεμβρη 2007 και Ιανουάριο 2008. Δυστυχώς η κυκλοφορία δεν έχει καμία σχέση με τη φετινή. Δεν υπήρχε δυτική κυκλοφορία και είχαμε τις ευκαιρίες μας και πριν το τέλος Γενάρη. Πχ 5/1/2008 

46275842-159C-46E0-8118-D5952B9E49B3.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, geornik είπε:

Το 2010 εδινε ρεστα ...η -10 εκει ολο εκοβε βολτες...φετος δεν την πλησιαζει

Ε αυτό. Πριν 10 χρόνια. Δεν είναι συχνό..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Κοίταξα λίγο τους χάρτες Δεκεμβρη 2007 και Ιανουάριο 2008. Δυστυχώς η κυκλοφορία δεν έχει καμία σχέση με τη φετινή. Δεν υπήρχε δυτική κυκλοφορία και είχαμε τις ευκαιρίες μας και πριν το τέλος Γενάρη. Πχ 5/1/2008 

46275842-159C-46E0-8118-D5952B9E49B3.png

Θ αλλαξει η κυκλοφορια φιλε μου...Θα χουμε τις ευκαιριες μας..Απλα θελει και λιγο τυχη..Δυστυχως το χιονι δεν ειναι βροχη..Θελεις αρκετες συγκυριες ταυτοχρονα για να σου κατσει...

Να το δω να στρωνει και τι στον κοσμο..13 χρονια ειναι πολλα...Σπασαμε και κατα πολυ μαλιστα και την στειρα δεκαετια 92-2002..Τοτε βεβαια εσπασε με εμφατικο τροπο..Μακαρι και φετος να γινει κατι αναλογο..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Θ αλλαξει η κυκλοφορια φιλε μου...Θα χουμε τις ευκαιριες μας..Απλα θελει και λιγο τυχη..Δυστυχως το χιονι δεν ειναι βροχη..Θελεις αρκετες συγκυριες ταυτοχρονα για να σου κατσει...

Να το δω να στρωνει και τι στον κοσμο..13 χρονια ειναι πολλα...Σπασαμε και κατα πολυ μαλιστα και την στειρα δεκαετια 92-2002..Τοτε βεβαια εσπασε με εμφατικο τροπο..Μακαρι και φετος να γινει κατι αναλογο..

Μακάρι! Εμφατικό δε λες τίποτα! Το 2002 ήταν ΤΟ ΕΠΟΣ...Αχ αναμνήσεις:)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι προσπαθεί να αλλάξει ο μέσος όρος του ευρωπαίου εκεί στις άπειρες ώρες ........εκεί μεταξύ Ισλανδίας-Σκανδιναβίας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα σας παιδια, ειμαι ο αργυρης απο θεσσαλονικη με ξερει ο βαγγελης απο το αλλο forum,τωρα μενω wuppertal Γερμανια,στα 250 μετρα υψομετρο,γενικα μεχρι τωρα δεν εχει κανει τιποτα,μονο βροχη,και θερμοκρασια 3 με 4 βαθμους. καλα χριστουγεννα με υγεια σε ολους!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, molaki1986 είπε:

Καλησπερα σας παιδια, ειμαι ο αργυρης απο θεσσαλονικη με ξερει ο βαγγελης απο το αλλο forum,τωρα μενω wuppertal Γερμανια,στα 250 μετρα υψομετρο,γενικα μεχρι τωρα δεν εχει κανει τιποτα,μονο βροχη,και θερμοκρασια 3 με 4 βαθμους. καλα χριστουγεννα με υγεια σε ολους!!

..... Χρόνια πολλά πατριώτη και καλωσόρισες στο Forum ....... καλά χιόνια να χεις .... ...!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα είναι το σίγουρο φέτος. Ότι τις μ....ες του φθινοπώρου τις πληρώνει ο χειμώνας. Πάει ο Δεκέμβρης. Για να δούμε ο Γενάρης...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τα καλα σας λογια,παντως  μεχρι τωρα δεν εχει κανει,ουτε μια νιφαδα,και βρισκομαστε βορειοδυτικα, σε υψομετρο.Ο αδερφος μου που βρισκεται στο innsbruck στη Αυστρια στα 600 μετρα χιονιζει αλλα οχι κατι ιδιαιτερο και εχει περιπου -1 με -2 βαθμους πριν λιγο.Γενικα που λετε οτι ολα πανε Δυτικη ευρωπη αλλα ουτε εδω κανει τιποτα,Σας ευχαριστω πολυ και παλι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο πιο ισχυρό το χαμηλό ο τζίφος. Μήπως είναι η πρώτη χρονιά που έχουμε ρέντα επιτέλους με αμείωτο ενδιαφέρον... Πάει καιρός από το 17-18, πολύς καιρός από το 12-13 και άπειρος καιρός από το 04-05..

 

Για την συνέχεια ο τζίφος μεγάλη τούμπα στην Αμερική προς ευρωπαίο.. Πραγματικά άξιο θαυμασμού ότι κατάφερε και νίκησε την προηγούμενη φορά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...