Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκανδιναβικοαζορικόσιβιρικός  από τον μέσο όρο του ευρωπαίου .......

Πάντως γενικά μπορούμε να πούμε ότι είμασετ πολύ άτυχοι ως τώρα γιατί με τόσο σβηστό Ατλαντικό τόσες εβδομάδες πριν τώρα και μετά ....δεν θα χουμε όχι απλά ευνοική κυκλοφορία αλλά ούτε καν φθινοπωρινή.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, Athinaios said:

ερχεται χιονι παιδια φωναζουν τα σεναρια ειδικα το σεναριο 17 gfs ..

gens-17-0-384.png

Σφύριξε την έναρξη  Αθήναιε,μετά μην σε ψάχνουμε όμως πάλι!!

Επεξεργάστηκε από OLYMPUS MONS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Ρίξε το συνθημα Αθήναιε,μετά μην σε ψάχνουμε όμως πάλι!!

κοιτα μπορει και να μην ερθει και τιποτα αλλα παντα ειμαι αισιοδοξος για τα χιονια...για να δουμε τα 18αρια σε λιγο...

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε να δούμε τα 18σρια, γιατί στην πραγματικότητα η πρώτη μεταβλητή έκατσε σωστά, για να δούμε αν μπορεί να αλλάξει η δεύτερη στα επόμενα μιας και χρονικά είναι μεταγενέστερη.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βασικος κανονας δεν κανουμε  ποτε ακριβως  μεταφραση ενος ραν η ενος μεσου ορου σε προχωρημενες ωρες.Αλλα εαν αυτος δεν ειναι σκανδιναβικοαζορικοσιβηρικος που ψαχνει να βρει απλα τον τροπο  και οτι δεν εχουμε ελπιδες απο μια τετοια ταση τοτε σβηνουμε λογαριασμους ομαδικος και ξεχναμε οσα εχουμε μαθει δει διαβασει κτλ κτλ EDE1-240.GIF?26-0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο γεναρης θα δωσει πονο.... Σε μια βδομαδα απο τωρα θα βλεπουμε αλλους χαρτες...Αγαλι,αγαλι γινεται η αγουριδα μελι που λενε και στο χωριο μου...Καλο βραδυ φιλαρακια...Πιστη και υπομονη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, k _ SABBAK είπε:

Αναλαμβάνω να ανοίξω το θέμα σχολιασμός Ιανουαρίου.. Ακουω γνώμες.. 

Άνοιξε το ρε Κώστα μήπως σταθείς περισσότερο τυχερός απο εμένα ..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

βασικος κανονας δεν κανουμε  ποτε ακριβως  μεταφραση ενος ραν η ενος μεσου ορου σε προχωρημενες ωρες.Αλλα εαν αυτος δεν ειναι σκανδιναβικοαζορικοσιβηρικος που ψαχνει να βρει απλα τον τροπο  και οτι δεν εχουμε ελπιδες απο μια τετοια ταση τοτε σβηνουμε λογαριασμους ομαδικος και ξεχναμε οσα εχουμε μαθει δει διαβασει κτλ κτλ EDE1-240.GIF?26-0

Μόνο που αυτό μόνο σιβηρικός δεν είναι. Ο γνωστός μπαστακας με προεκτάσεις, μια διάταξη rex..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μόνο που αυτό μόνο σιβηρικός δεν είναι. Ο γνωστός μπαστακας με προεκτάσεις, μια διάταξη rex..

Διαφωνώ...με το μέσο όρο να ειναι τοσο βαθια το κέντρο του αντικυκλωνα  μεχρι κι εγω που ειμαι απαισιόδοξος τον βλεπω για ανετα σηβιρικο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Διαφωνώ...με το μέσο όρο να ειναι τοσο βαθια το κέντρο του αντικυκλωνα  μεχρι κι εγω που ειμαι απαισιόδοξος τον βλεπω για ανετα σηβιρικο....

Μα δεν είναι αρκετά βόρεια βρε Αντώνη, εκεί είναι το θέμα μου, ας πάει όσο ανατολικά θέλει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μόνο που αυτό μόνο σιβηρικός δεν είναι. Ο γνωστός μπαστακας με προεκτάσεις, μια διάταξη rex..

επειδη δεν σ αρεσει ο σιβηρικος και στην προκειμενη περιπτωση δεν τον θες για να χιονιστουν τα γιαννενα λες και δεν μπροουν τα γιαννενα να χιονιστουν και με σιβηρικο εχεις χασει την κριση σου μιχαηλ.σιβηρικος ειναι απλα εσυ κοιτας τα κιτρινα στα νοτια και λες οτι ειναι μπαστακας και απλα δεν τον θες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έρχεται στο 18αρι........... Η γλώσσα του υποτροπικού. 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

επειδη δεν σ αρεσει ο σιβηρικος και στην προκειμενη περιπτωση δεν τον θες για να χιονιστουν τα γιαννενα λες και δεν μπροουν τα γιαννενα να χιονιστουν και με σιβηρικο εχεις χασει την κριση σου μιχαηλ.σιβηρικος ειναι απλα εσυ κοιτας τα κιτρινα στα νοτια και λες οτι ειναι μπαστακας και απλα δεν τον θες...

Σιβηρικός που κινείται μεταξύ Ρωσίας και Κίνας? Σε ποιο ουράνιο και τοξο?

Και φυσικά μιλάω για τις επιφανειακές πιέσεις.

Η κρίση φάνηκε ποτέ χάθηκε και από ποιον. Ο αυλωνας που κατεβαίνει σε χαιρετάει.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Σιβηρικός που κινείται μεταξύ Ρωσίας και Κίνας? Σε ποιο ουράνιο και τοξο?

ξερεις απ εκει ξεκιναει....αν εσυ δεν το βλεπεις οτι σιγα σιγα κερδιζει εδαφος προς τα δυτικα και προς το δυτικο κομματι της ρωσιας τοτε δεν εχω να κατι αλλο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

ξερεις απ εκει ξεκιναει....αν εσυ δεν το βλεπεις οτι σιγα σιγα κερδιζει εδαφος προς τα δυτικα και προς το δυτικο κομματι της ρωσιας τοτε δεν εχω να κατι αλλο...

Οκ θα δούμε στα επόμενα τρεξίματα αν πάει βορειότερα. Προς το παρόν υπάρχει μόνο η φαντασία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Οκ θα δούμε στα επόμενα τρεξίματα αν πάει βορειότερα. Προς το παρόν υπάρχει μόνο η φαντασία.

δυτικοτερα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Οκ θα δούμε στα επόμενα τρεξίματα αν πάει βορειότερα. Προς το παρόν υπάρχει μόνο η φαντασία.

Μιχαηλ θα ήθελα να πω κατι φιλικά ειλικρινά. Ψάχνεις έναν χιονιά που συμβαίνει μια φορά στα 20 χρόνια και έχεις λιγάκι κολλήσει εκεί λόγω και της κυκλοφορίας. Δεν λέω ότι δεν κάνεις καλά. Και εγώ ψάχνω το ένα μέτρο στη Χαλκίδα ή το 80ποντο του 2004. Όμως αυτά δεν είναι ο σκοπός. Σκοπός τον χειμώνα είναι να μην έχουμε αυτές τις συνθήκες που επικρατούν σε όλη την Ελλάδα. Καλά κάνεις και κυνηγάς τον δυτικό Κόγκα. Όμως μην χάνεις την ικανότητα σου να βλέπεις αντικειμενικά τα τρεξίματα. Στόχος είναι να χιονίσει. Εγώ πιστεύω και πολλά παιδιά εδώ με μια χιονόπτωση Αριάδνης τα ήμασταν όχι απλά ικανοποιημένοι αλλά θα πετούσαμε από την χαρά μας. Δεν ξεχνάω το βράδυ που έριχνε μπιφτέκια άσπρα. Πάντως εύχομαι να σε ανταμείψει ο καιρός γτ το κυνηγάς. 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μαδρίτη 589 υψόμετρο ηπειρωτική πόλη ,όλες οι αποχρώσεις του μωβ από πάνω της και το αποτέλεσμα 4 εως 8 βαθμοί με ασθενη βροχή.σκεφτείτε την ανατολική Ευρώπη με αυτές τις διατάξεις και το μωβ να μπαινει Μαύρη θάλασσα...και Αιγαίο....γι αυτό σας λέω μην σκάτε δεν είναι μωβ ουτε γαλάζια εκεί στα δυτικά ...ροζ είναι.

Τα των αναλύσεων το μόνο που έχουμε να φοβηθούμε είναι μια ανασυγκρότηση του χαμηλού της Ισλανδίας για νιοστή φορά....θεωρώ ότι πια είναι δύσκολο στατιστικά....Περί σιβηρικού όντως είναι αρκετά ανατολικά..αλλά...οι τυχόν "συνεργασίες" του(π.χ.σκανδινάβικός,κατάρευση του Αζορικού στην Κεντρική Ευρώπη) του είναι μια άλλη ιστορία.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Μιχαηλ θα ήθελα να πω κατι φιλικά ειλικρινά. Ψάχνεις έναν χιονιά που συμβαίνει μια φορά στα 20 χρόνια και έχεις λιγάκι κολλήσει εκεί λόγω και της κυκλοφορίας. Δεν λέω ότι δεν κάνεις καλά. Και εγώ ψάχνω το ένα μέτρο στη Χαλκίδα ή το 80ποντο του 2004. Όμως αυτά δεν είναι ο σκοπός. Σκοπός τον χειμώνα είναι να μην έχουμε αυτές τις συνθήκες που επικρατούν σε όλη την Ελλάδα. Καλά κάνεις και κυνηγα; Τον δυτικό Κόγκα. Όμως μην χάνεις την ικανότητα σου να βλέπεις αντικειμενικά τα τρεξίματα. Στόχος είναι να χιονισει. Εγώ πιστεύω και πολλά παιδιά εδώ με μια χιονόπτωση Αριάδνης τα ήμασταν όχι απλά ικανοποιημένοι αλλά θα πετούσαμε από την χαρά μας. Δεν ξεχνάω το βράδυ που έριχνε μπιφτέκια άσπρα. Πάντως εύχομαι να σε ανταμείψει ο καιρός γτ το κυνηγας. 

Θα προσπαθήσω Νικόλα. Έχεις δίκιο. Θα κάνω ότι μπορώ να το διορθώσω. Πάντως καμία ανησυχία για την αντικειμενικότητα στα σενάρια. Όταν ακόμα ένιωθα πιο Λαρισαίος από ότι Γιαννιώτης αν έβλεπα κατι αρνητικό για έναν χιόνια θα το έλεγα ξεκάθαρα. Έτσι και τώρα προς το παρόν όντως έχουν χαλάει τα πράγματα για αυτό που ψάχνω. Ωστόσο δεν πιστεύω πως προς το παρόν υπάρχει κάτι απτό για να ελπίζω πχ σε χιόνι στην Λάρισα. Αν εμφανιστεί εννοείται θα χαρώ, εξάλλου εκτός απροόπτου, στην Λάρισα θα μείνω μέχρι τέλη Γενάρη. Το απρόοπτο φυσικά είναι ο γιαννιωτικος χιονιάς. Χεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

επειδη δεν σ αρεσει ο σιβηρικος και στην προκειμενη περιπτωση δεν τον θες για να χιονιστουν τα γιαννενα λες και δεν μπροουν τα γιαννενα να χιονιστουν και με σιβηρικο εχεις χασει την κριση σου μιχαηλ.σιβηρικος ειναι απλα εσυ κοιτας τα κιτρινα στα νοτια και λες οτι ειναι μπαστακας και απλα δεν τον θες...

Γουστάρουμε Σιβηρικο μαυρογατουλη μου... Γιατί φρενάρει το ψύχος ... Με σιβηρικο βγαίνουν δυνατοί κεντροβορειοι χιόνια δες... Απλά δεν είναι η Παπλαμουδα...το γνωστό υγρό νοτισμενο χιόνι των Ιωαννίνων... Το χιόνι είναι πιο μικρό σε μέγεθος και πιο παγωμένο όπως το 2006....ο Μιχάλης είναι μικρός δεν ξερει😁😁😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Σιβηρικός που κινείται μεταξύ Ρωσίας και Κίνας? Σε ποιο ουράνιο και τοξο?

Εγκυκλοπαιδικά,το συνηθες κέντρο του Σιβηρικού βρισκεται περιπου στη λιμνη Βαϊκάλη στα όρια Μογγολίας και Ρωσιας.Περιπου εκεί δηλαδη που δείχνει ο χάρτης που ανήρτησε πριν καποιος.Οπότε ειναι σωστό αυτο που λέει ο Βαγγέλης,είναι καθαρός σιβηρικός

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα ρθει η ωρα που θα διαφωνουμε μονο για το που θα κατσει ο χιονιας...Εκει θα πεσει πολυ γελιο...🤣Οπως και να χει η αναμονη για χιονι απλα δε συγκρινεται..Κοντοζυγωνει παιδες...Λιγο υπομονη ακομα....Καλη συνεχεια και καλα φαινομενα σε ολους αυριο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Μαδρίτη 589 υψόμετρο ηπειρωτική πόλη ,όλες οι αποχρώσεις του μωβ από πάνω της και το αποτέλεσμα 4 εως 8 βαθμοί με ασθενη βροχή.σκεφτείτε την ανατολική Ευρώπη με αυτές τις διατάξεις και το μωβ να μπαινει Μαύρη θάλασσα...και Αιγαίο....γι αυτό σας λέω μην σκάτε δεν είναι μωβ ουτε γαλάζια εκεί στα δυτικά ...ροζ είναι.

Τα των αναλύσεων το μόνο που έχουμε να φοβηθούμε είναι μια ανασυγκρότηση του χαμηλού της Ισλανδίας για νιοστή φορά....θεωρώ ότι πια είναι δύσκολο στατιστικά....Περί σιβηρικού όντως είναι αρκετά ανατολικά..αλλά...οι τυχόν "συνεργασίες" του(π.χ.σκανδινάβικός,κατάρευση του Αζορικού στην Κεντρική Ευρώπη) του είναι μια άλλη ιστορία.....

Κ η Μαδριτη μεγαλη μουφα ειναι παρα το μεγαλο υψομετρο...η Αγγλια επισης παρα το τρομερα geopotential σπανια βλεπει κατι μεγαλο...μιλαμε για geopotential τυφλα ναχει η Αριαδνη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...