Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, baristrs είπε:

Δεν τουμπαρε δυστυχως..

πήγε ανατολικότερα, αλλα ο ερχομός του πολικού χαμηλού οδηγεί σε γρήγορη αποκοπή και κακές θερμοκρασίες. προσωπικά αναμένω τούμπα τζιφου σε αυτη την αποψη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

1966 Σταυρο

 

Άρα δεν είσαι νέος, κ δε μπορεί να σαι να ικανοποιημένος από το χαλί των τελευταίων ετών ειδικά σε ο.τι αφορά το χιόνι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, baristrs είπε:

Δεν τουμπαρε δυστυχως..

ξεκαθαρο βήμα προς τζιφο,,,δεν γίνεται να τουμπαρει κατευθειαν μεσα σε ενα ραν...200-300χλμ πιο ανατολικα ηρθε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

πήγε ανατολικότερα, αλλα ο ερχομός του πολικού χαμηλού οδηγεί σε γρήγορη αποκοπή και κακές θερμοκρασίες. προσωπικά αναμένω τούμπα τζιφου σε αυτη την αποψη.

Σε αυτο ηθελα να τουμπαρει το αικον αλλα δεν... να δουμε και τζιφο αλλα και εγω πιστευω οτι θα τουμπαρει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Γκάρι θα σου απαντούσα άλλα ας δούμε τα 12αρια πρώτα για να πούμε με περισσότερη σιγουριά 

Τι ώρα ανανεώνει το 12αρι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, giannis_salonica είπε:

ξεκαθαρο βήμα προς τζιφο,,,δεν γίνεται να τουμπαρει κατευθειαν μεσα σε ενα ραν...200-300χλμ πιο ανατολικα ηρθε

Το θεμα ειναι να μην ερθει γρηγορα το πολικο χαμηλο για να μην υπαρχει αποκοπη

Επεξεργάστηκε από baristrs
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Gary είπε:

Τι ώρα ανανεώνει το 12αρι?

Μέχρι της 9 έχει τελειώσει και ο Ευρωπαίος αλλά σιγα σιγά καποια μοντέλα ξεκίνησαν να ανανεώνουν 

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Καταστρέφει τελείως την δεύτερη φάση....

Ποια δεύτερη φάση; Την κατεστραμμένη; 😛

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, baristrs είπε:

Το θεμα να μην ερθει γρηγορα το πολικο χαμηλο για να μην υπαρχει αποκοπη

Συμφωνώ αλλα αν δεις τωρα στις 108 εχει καθυστερήσει ξεκαθαρα το χαμηλο σε σχεση με το 6αρι του γι αυτο λεω πως εκανε σημαντικο βημα...θέλω να ω και τζιφος που θα το παει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τους προσηνεμους συντροφους.Ειναι ξεκαθαρο οτι μιλαμε για χειμωνα δυτικοκεντρικης ευρωπης.Καθαρα εμπειρικα οταν φαινεται μια τετοια εμμονη για δυτικη ευρωπη,μπορει να παρει κι εναν,εναμιση μηνα για να αλλαξει το μοτιβο αυτο.Εγω θα εκαιγα ανετα και ολον τον Γεναρη και την οποια ευκαιρια να ερχεται τον Φλεβαρη.Ακομα και αν διασπαστει(το θεωρω δυσκολο με τα τωρινα δεδομενα) η πολικη δινη,το πιθανοτερο σεναριο ειναι να ενταθει ο χειμωνας ακομα περισσοτερο στη δυτικη ευρωπη.Στατιστικα μιλωντας,είχε χρονια να βγαλει κατι δυνατο εκει και μαλλον ηρθε η ωρα τους.

Δεν το παιζω ψυχραιμος,σπαζομαι απιστευτα και σιχτιριαζω μεσα μου,αλλα καλο ειναι να μην εχουμε πολλες ελπιδες σε εναν τετοιο χειμωνα.Μια φωτοβολιδα κυνηγαμε,παντα ειναι πιθανη.

Η βορεια χωρα και τα β.δυτικα ειναι σε διαφορετικη μοιρα και σιγουρα θα εχουν παραπανω ευκαιριες να δουν χιονι με μια τετοια κυκλοφορια,απ'οτι εμεις.

Παντως ακομα και οι βροχες νομιζω θα ειναι λιγες εδω για εναν τουλαχιστον μηνα απο τωρα.

Αυτα τα ωραια απο εμενα.

Υγ.τα παραπάνω ειναι καθαρα εμπειρικα και δεν εχουν επιστημονικη βαση.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Ποια δεύτερη φάση; Την κατεστραμμένη; 😛

Για τα δυτικά μόνο κατεστραμμένη δεν ήταν, είχε πολλές ελπίδες να βγει κάτι δυνατό. Και ακόμα δεν χάθηκαν όλες.

 

Τώρα θα μου πεις εσύ δεν είσαι καν εκεί στα Γιάννενα, αλλά ελπίζω στην μερική εμμονή ώστε να περάσει τουλάχιστον η πρωτοχρονιά και να έχω τις ευκαιρίες μου😀

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, giannis_salonica είπε:

Συμφωνώ αλλα αν δεις τωρα στις 108 εχει καθυστερήσει ξεκαθαρα το χαμηλο σε σχεση με το 6αρι του γι αυτο λεω πως εκανε σημαντικο βημα...θέλω να ω και τζιφος που θα το παει

Καθυστέρησε το πίσω του μέρος λόγω φάση την Αμερική που ρουφήξει και άλλα γεωδυναμικα. Το μπροστινό μέρος του όμως ήρθε ακόμα πιο γρήγορα από ότι πριν και αυτο μετραει Γιάννη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Για τα δυτικά μόνο κατεστραμμένη δεν ήταν, είχε πολλές ελπίδες να βγει κάτι δυνατό. Και ακόμα δεν χάθηκαν όλες.

Δυνατό λέγοντας; 6 ώρες χιόνι; 😛 Σορρυ, απλά ποτέ δεν έχουν δείξει κάτι πραγματικά σοβαρό για οπουδήποτε στην Ελλάδα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Για τους προσηνεμους συντροφους.Ειναι ξεκαθαρο οτι μιλαμε για χειμωνα δυτικοκεντρικης ευρωπης.Καθαρα εμπειρικα οταν φαινεται μια τετοια εμμονη για δυτικη ευρωπη,μπορει να παρει κι εναν,εναμιση μηνα για να αλλαξει το μοτιβο αυτο.Εγω θα εκαιγα ανετα και ολον τον Γεναρη και την οποια ευκαιρια να ερχεται τον Φλεβαρη.Ακομα και αν διασπαστει(το θεωρω δυσκολο με τα τωρινα δεδομενα) η πολικη δινη,το πιθανοτερο σεναριο ειναι να ενταθει ο χειμωνας ακομα περισσοτερο στη δυτικη ευρωπη.Στατιστικα μιλωντας,είχε χρονια να βγαλει κατι δυνατο εκει και μαλλον ηρθε η ωρα τους.

Δεν το παιζω ψυχραιμος,σπαζομαι απιστευτα και σιχτιριαζω μεσα μου,αλλα καλο ειναι να μην εχουμε πολλες ελπιδες σε εναν τετοιο χειμωνα.Μια φωτοβολιδα κυνηγαμε,παντα ειναι πιθανη.

Η βορεια χωρα και τα β.δυτικα ειναι σε διαφορετικη μοιρα και σιγουρα θα εχουν παραπανω ευκαιριες να δουν χιονι με μια τετοια κυκλοφορια,απ'οτι εμεις.

Παντως ακομα και οι βροχες νομιζω θα ειναι λιγες εδω για εναν τουλαχιστον μηνα απο τωρα.

Αυτα τα ωραια απο εμενα.

Υγ.τα παραπάνω ειναι καθαρα εμπειρικα και δεν εχουν επιστημονικη βαση.

 

Μια ξεκουδουνη κατεβασια κανει σε τετοιους χειμωνες αλλα σπανια αφορα καπως την Αθηνα(πχ 8.1.2013)...εμπειρικα οι οποιες κατεβασιες σε τετοιους χειμωνες ειναι με σχεδον κατακορυφους αυλωνες κ οχι πλαγιους η μπακ ντορ εισβολες που θελει η Αθηνα...παμε για το χειμωνα 2021-22 εκτος εαν πεσουμε σε εκ νεου κουρδισμα της κυκλοφοριας αργοτερα φετος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Για τους προσηνεμους συντροφους.Ειναι ξεκαθαρο οτι μιλαμε για χειμωνα δυτικοκεντρικης ευρωπης.Καθαρα εμπειρικα οταν φαινεται μια τετοια εμμονη για δυτικη ευρωπη,μπορει να παρει κι εναν,εναμιση μηνα για να αλλαξει το μοτιβο αυτο.Εγω θα εκαιγα ανετα και ολον τον Γεναρη και την οποια ευκαιρια να ερχεται τον Φλεβαρη.Ακομα και αν διασπαστει(το θεωρω δυσκολο με τα τωρινα δεδομενα) η πολικη δινη,το πιθανοτερο σεναριο ειναι να ενταθει ο χειμωνας ακομα περισσοτερο στη δυτικη ευρωπη.Στατιστικα μιλωντας,είχε χρονια να βγαλει κατι δυνατο εκει και μαλλον ηρθε η ωρα τους.

Δεν το παιζω ψυχραιμος,σπαζομαι απιστευτα και σιχτιριαζω μεσα μου,αλλα καλο ειναι να μην εχουμε πολλες ελπιδες σε εναν τετοιο χειμωνα.Μια φωτοβολιδα κυνηγαμε,παντα ειναι πιθανη.

Η βορεια χωρα και τα β.δυτικα ειναι σε διαφορετικη μοιρα και σιγουρα θα εχουν παραπανω ευκαιριες να δουν χιονι με μια τετοια κυκλοφορια,απ'οτι εμεις.

Παντως ακομα και οι βροχες νομιζω θα ειναι λιγες εδω για εναν τουλαχιστον μηνα απο τωρα.

Αυτα τα ωραια απο εμενα.

Υγ.τα παραπάνω ειναι καθαρα εμπειρικα και δεν εχουν επιστημονικη βαση.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Αυτό φωνάζω εδώ και μέρες. Δυστυχώς. Βλέπω την Ισλανδία και τη Σκωτία να γίνονται φέτος παγόβουνα!

Επεξεργάστηκε από ORESIVIOS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Για τους προσηνεμους συντροφους.Ειναι ξεκαθαρο οτι μιλαμε για χειμωνα δυτικοκεντρικης ευρωπης.Καθαρα εμπειρικα οταν φαινεται μια τετοια εμμονη για δυτικη ευρωπη,μπορει να παρει κι εναν,εναμιση μηνα για να αλλαξει το μοτιβο αυτο.Εγω θα εκαιγα ανετα και ολον τον Γεναρη και την οποια ευκαιρια να ερχεται τον Φλεβαρη.Ακομα και αν διασπαστει(το θεωρω δυσκολο με τα τωρινα δεδομενα) η πολικη δινη,το πιθανοτερο σεναριο ειναι να ενταθει ο χειμωνας ακομα περισσοτερο στη δυτικη ευρωπη.Στατιστικα μιλωντας,είχε χρονια να βγαλει κατι δυνατο εκει και μαλλον ηρθε η ωρα τους.

Δεν το παιζω ψυχραιμος,σπαζομαι απιστευτα και σιχτιριαζω μεσα μου,αλλα καλο ειναι να μην εχουμε πολλες ελπιδες σε εναν τετοιο χειμωνα.Μια φωτοβολιδα κυνηγαμε,παντα ειναι πιθανη.

Η βορεια χωρα και τα β.δυτικα ειναι σε διαφορετικη μοιρα και σιγουρα θα εχουν παραπανω ευκαιριες να δουν χιονι με μια τετοια κυκλοφορια,απ'οτι εμεις.

Παντως ακομα και οι βροχες νομιζω θα ειναι λιγες εδω για εναν τουλαχιστον μηνα απο τωρα.

Αυτα τα ωραια απο εμενα.

Υγ.τα παραπάνω ειναι καθαρα εμπειρικα και δεν εχουν επιστημονικη βαση.

 

ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΙΣΛΑΝΔΙΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν βλέπω μεγάλες αλλαγές στον Τζιφο για το πρώτο. Κανονικά υπάρχουν στοιχεία που θα το οδηγούσαν μια πιο ανατολικά. Έρχεται λίγο γρηγορότερα ο αυλωνας, αλλά λίγο. Στην Αμερική πάλι μεγάλες αλλαγές,που ενώ αρχικά μπορεί να μοιάζουν καλές, το αικον απέδειξε ότι μπορεί να σε τρολλαρουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν βλέπω μεγάλες αλλαγές στον Τζιφο για το πρώτο. Κανονικά υπάρχουν στοιχεία που θα το οδηγούσαν μια πιο ανατολικά. Έρχεται λίγο γρηγορότερα ο αυλωνας, αλλά λίγο. Στην Αμερική πάλι μεγάλες αλλαγές,που ενώ αρχικά μπορεί να μοιάζουν καλές, το αικον απέδειξε ότι μπορεί να σε τρολλαρουν

Δεν ειναι θεμα οτι τρολλαρει απλά υπάρχουν χιλιάδες μεταβλητες και οχι μερικες που κοιτάμε εμεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τζιφος έχει μια κάκια κλιση αυλωνα η και ετσι ειναι πιο ζεστος ...να δουμε αν θα μας σωσουν τα 500 που ειναι πιο χοντρα

Η φορα του κρύου δειχνεξ οτι παει για δυτικο σεναριο..θα θαψει την ήπειρο πανω απο ενα υψομετρο

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως και τα άλλα επιμένουν για μικρή αποκοπή, όπως το γαλλικό. Το οποίο βέβαια έχει την καλύτερη β φάση από όλα τα μοντέλα, μαζί με ναβτζεμ. Ο Τζιφός χειροτερεύει στην δεύτερη φάση, αναμονή για ουκμο 

 

Πάντως σε αποκοπες Ευρώπης ο Τζιφός τα πάει αρκετά καλά γενικότερα όπως προπερσι πάλι μέσα στις γιορτές 

 

Ουκμο ελαφρώς ανατολικότερα το πρώτο σε σχέση με το πρωινό του 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ORESIVIOS είπε:

Άρα δεν είσαι νέος, κ δε μπορεί να σαι να ικανοποιημένος από το χαλί των τελευταίων ετών ειδικά σε ο.τι αφορά το χιόνι

Εννοείται  πως όχι. Ποιος είπε το αντίθετο; Και από  που συμπέρανες ότι ότι εγώ είμαι ευχαριστημένος; Άλλο  νόημα είχε το post μου στο οποίο έκανες παράθεση με την ερώτηση σου περί του τι έτους έχω  γεννηθεί... Καλά Χριστούγεννα φίλε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...