Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Σε όλα τα άλλα μοντέλα το ατλαντικό-πολικό χαμηλό απλώνεται πιο γρήγορα ανατολικά, και για αυτό η πρώτη φάση πάει δυτικά. Οπότε περιμένουμε να δούμεαν θα αλλαξει σε αυτόν τον τομέα ο τζίφος.

 

Πώς το βλέπεις θα αλλάξει ο τζίφος ή το υπόλοιπα μοντέλα σιγά σιγά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Πώς το βλέπεις θα αλλάξει ο τζίφος ή το υπόλοιπα μοντέλα σιγά σιγά

Και τα δύο. Δεν πιστεύω όμως ότι θα υπάρξουν χιόνια σε απολύτως πεδινά στην κεντρική Μακεδονία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλα πάνε οπως πρέπει......Προσωπική μου άποψη είναι, οτι ανήμερα των Χριστουγέννων κάπου θα χιονίσει στην Ελλάδα, ίσως και πιο γενικευμένα ..Όσον αφορά την συνέχεια, θεωρώ, οτι μπαίνουμε σε παρατεταμένο χειμώνα με ευχάριστες εκπλήξεις για πολλούς..
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Και τα δύο. Δεν πιστεύω όμως ότι θα υπάρξουν χιόνια σε απολύτως πεδινά στην κεντρική Μακεδονία.

Μηχαηλ εγώ οριακά είμαι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Κάθισα είδα τα 50 σενάρια ευρωπαϊκού. Παρηγοριά στον άρρωστο ότι ευτυχώς πολλά σενάρια μετά τις 4 δείχνει Ρωσσία Ρουμανία Σκανδιναβία και γενικά Βαλκάνια με -18 -15 Στα 850. 

Όντως εκεί τοποθετούνται οι επόμενες ελπίδες μας . 

Νομίζω αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί είναι απλά η επόμενη αλλαγή κυκλοφορίας ,θα προκύψει κάτι διαφορετικό μετά τις 03/01 που ίσως μας ευνοήσει ,ίσως όχι . Εκεί είμαστε ...Άντε να πούμε ότι αυξάνονται οι πιθανότητες να χειμωνιάσει στην Ευρώπη γενικότερα μετά τις 03/01.

The plot of Wave Activity Flux (WAFz and is proportional to poleward heat transport) forecasts is showing the first strong WAFz pulse of the winter has now ended with a relatively quiet upcoming first half of the week  There is a predicted second, stronger pulse of WAFz starting this week and continuing into early January (Figure 12). While the first pulse of WAFz did weaken the stratospheric PV just enough to precondition the PV for a more significant PV weakening to end the month and into early January.  Too early to know if the PV weakening will meet the threshold of a major mid-winter warming (MMW where the zonal winds revers from westerly to easterly at 60°N and 10 hPa) but it is likely that PCHs will reverse from cold to warm and the stratospheric AO from positive to negative.

https://www.aer.com/science-research/climate-weather/arctic-oscillation//

gfs_wafz_forecast.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ο ναύτης πηγε προς τζιφο

Εντωμεταξύ το ίδιο ακριβώς έκανε και χθες στο 6αρι ακολουθησε τζιφο και στο 12αρι πήγε δυτικά...επόμενος στόχος να φέρουμε το αικον προς τον τζιφο στο 12αρι....πλησιάζουν οι ώρες και πρέπει σιγα σιγα κάπου να καταλήξουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ο ναύτης πηγε προς τζιφο

Και εφερε πολυ ανατολικα και την ψυχρομπαλα που την ειχε τερμα δυτικα... Οχι οτι μας νοιαζει για τωρα αλλα ειναι σημαντικο και αυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:
Όλα πάνε οπως πρέπει......Προσωπική μου άποψη είναι, οτι ανήμερα των Χριστουγέννων κάπου θα χιονίσει στην Ελλάδα, ίσως και πιο γενικευμένα ..Όσον αφορά την συνέχεια, θεωρώ, οτι μπαίνουμε σε παρατεταμένο χειμώνα με ευχάριστες εκπλήξεις για πολλούς..

Πότε είσαι γεννημένος αν επιτρέπεται;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

νομιζω αρχιζει και γινεται πιο σιγουρο οτι  το βδελυγμα στα ΒΑ θα γιγαντωθει και η απουσια ψυχους θα συνεχιστει΄. παραλληλα το σιχαμα νοτιοανατολικα της γροιλανδιας θα βγαζει χαμηλα και δεν υπαρχει καμια περιπτωση για αναπτυξη υψηλων πιεσεων  στην Δ-κεντρικη ευρωπη μεχρι αρχες γεναρη.

καλη υπομονη ευχομαι σε ολους. δεν εχω να σχολιασω κατι μεχρι την αλλαγη του χρονου. βλεπουμε μετα το πρωτο 5ημερο γεναρη.

ΥΓ. μακαρι η ΒΔ ελλαδα να κλεψει κατι λιγο απο αυτα της κεντρικης/δυτικη ευρωπης.

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

νομιζω αρχιζει και γινεται πιο σιγουρο οτι  το βδελυγμα στα ΒΑ θα γιγαντωθει και η απουσια ψυχους θα συνεχιστει΄. παραλληλα το σιχαμα νοτιοανατολικα της γροιλανδιας θα βγαζει χαμηλα και δεν υπαρχει καμια περιπτωση για αναπτυξη υψηλων πιεσεων  στην Δ-κεντρικη ευρωπη μεχρι αρχες γεναρη.

καλη υπομονη ευχομαι σε ολους. δεν εχω να σχολιασω κατι μεχρι την αλλαγη του χρονου. βλεπουμε μετα το πρωτο 5ημερο γεναρη.

ΥΓ. μακαρι η ΒΔ ελλαδα να κλεψει κατι λιγο απο αυτα της κεντρικης/δυτικη ευρωπης.

Προσυπογράφω. Ευκαιρία για λευκά Ιωάννινα. Για πιο χαμηλά δεν φτάνει με αυτή την κυκλοφορία. 

Για τα μακρινά μετά τις 4 Γενάρη ότι φανεί. Που σημαίνει μετά τις 28 θα πρέπει να βλέπουμε χάρτες οι προσηνεμοι εστιάζοντας στις πιέσεις σε Βρετανία και στις θερμοκρασίες στα 850 σε Ρωσσία Σκανδιναβία και περιοχές Βαλκανίων.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Gary είπε:

Σε μου απαντήσει κάποιος τ υψόμετρα που θα έχω χιόνι

Γκάρι θα σου απαντούσα άλλα ας δούμε τα 12αρια πρώτα για να πούμε με περισσότερη σιγουριά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και έχει καλύτερη σύνδεση ο αυλώνας που δίνει μια ανατολικότερη πορεία, έρχεται ακόμα πιο γρήγορα το ατλαντικό χαμηλό, να δούμε πιο θα επικρατήσει

 

σημαντικές αλλαγές για β φαση.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τζιφος θα βγάλει κανονικό χιονια τωρα που θα τρεξει

Το αικον ειναι σχεδον ιδιο με πρωινό ευρωπαιο

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...