Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Μιχαήλ μια σος ερώτηση. Για καλύτερο σκάψιμο ψύχους θέλουμε αζορ πιο ψηλά ; Επίσης η ασθ που διαφαίνεται μπορεί να βελτιώσει τα πράγματα όσον αφορά το ψύχος ;  

Νικόλα δεν είναι μόνο ο Αζορικός. Μπορεί σε Αζορικό που να έφτανε πολύ ψηλά να κατέβαινε λιγότερο ψύχος, από ότι σε μια πιο κλασσική περίπτωση. Πέρα από τον Αζορικό έχει σημασία πως διανέμεται το ψύχος στα βόρεια. Αν δεν έχεις ψύχος τι να κατεβεί?  Τίποτα το ιδιαίτερο. Εκτός αυτού σημασία έχει να ξερουμε αν μιλάμε για επιφανειακούς αντικυκλώνες ή για αντικυκλώνες που βρίσκονται μεγάλο ύψος της τροπόσφαιρας

Ισχύει ότι οι θερμοί αντικυκλώνες όσο ανεβαίνουμε σε υψόμετρο γίνονται ισχυρότεροι, ενώ οι ψυχροί ασθενέστεροι.

 

Πάμε σε 2 σενάρια, με τον Αζορικό ψηλά και το ψύχος που κατεβάζει από το 12αρι σήμερα

gfs-0-228.png?12gfs-13-228.png?12gfs-1-228.png?12

 

 

και πάμε στο πιο τρομακτικό τρέξιμο που είδαμε πέρσιμε γερό Αζορικό φαινομενικά όχι τόσο βόρεια.. Αλλά όλοι το θυμόμαστε αυτό

gfs-0-222.png?18gfs-13-222.png?18gfs-1-222.png?18

να θυμηθούμε την συνέχεια χεχεχε

gfs-13-288.png?18

 

Οπότε χοντρικά αυτά περί αντικυκλώνων. Για ΑΣΘ δεν έχω ασχοληθεί αναλυτικά, οπότε σίγουρα δεν μπορώ να εξηγήσω πως αυτή η αλληλεπίδραση έχει τόσο εντυπωσιακά αποτελέσματα στην διάσπαση του πολικού στροβίλου.

 

Το ζήτημα της ΑΣθ είναι πολύ πιο πολύπλοκο από το ότι έχει ζέστη ψηλά, άρα διασπάται το κρύο χαμηλότερα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Νικόλα δεν είναι μόνο ο Αζορικός. Μπορεί σε Αζορικό που να έφτανε πολύ ψηλά να κατέβαινε λιγότερο ψύχος, από ότι σε μια πιο κλασσική περίπτωση. Πέρα από τον Αζορικό έχει σημασία πως διανέμεται το ψύχος στα βόρεια. Αν δεν έχεις ψύχος τι να κατεβεί?  Τίποτα το ιδιαίτερο. Εκτός αυτού σημασία έχει να ξερουμε αν μιλάμε για επιφανειακούς αντικυκλώνες ή για αντικυκλώνες που βρίσκονται μεγάλο ύψος της τροπόσφαιρας

Ισχύει ότι οι θερμοί αντικυκλώνες όσο ανεβαίνουμε σε υψόμετρο γίνονται ισχυρότεροι, ενώ οι ψυχροί ασθενέστεροι.

 

Πάμε σε 2 σενάρια, με τον Αζορικό ψηλά και το ψύχος που κατεβάζει από το 12αρι σήμερα

gfs-0-228.png?12gfs-13-228.png?12gfs-1-228.png?12

 

 

και πάμε στο πιο τρομακτικό τρέξιμο που είδαμε πέρσιμε γερό Αζορικό φαινομενικά όχι τόσο βόρεια.. Αλλά όλοι το θυμόμαστε αυτό

gfs-0-222.png?18gfs-13-222.png?18gfs-1-222.png?18

να θυμηθούμε την συνέχεια χεχεχε

gfs-13-288.png?18

 

Οπότε χοντρικά αυτά περί αντικυκλώνων. Για ΑΣΘ δεν έχω ασχοληθεί αναλυτικά, οπότε σίγουρα δεν μπορώ να εξηγήσω πως αυτή η αλληλεπίδραση έχει τόσο εντυπωσιακά αποτελέσματα στην διάσπαση του πολικού στροβίλου.

 

 

Μιχαήλ σε ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση. 

Υγ. Το έψαχνα αυτό το μαγικό τρέξιμο.. μεταξύ μας δεν αποκλείω να ξεσπάσει έτσι η φύση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Απλά να συμπληρώσω την μικρή μου εμπειρία πάνω στην παρακολούθηση κατά τη διάρκεια των τελευταίων τριών χειμώνων των δεικτών της έντασης των ζωνικών ανέμων εκεί ψηλά....ότι πρόπερσι με τους χιονιάδες αρχές Γενάρη...έτυχε να συμπέσουν ημερολογιακά σχεδόν ακριβώς με την πτώση της έντασης των ζωνικών ανέμων στη στρατόσφαιρα....όπως και σε όλες σχεδόν τις μέτριες ή καλούτσικες εισβολές εκείνη τη χρονιά νωρίτερα ....δηλαδή δεν έκανε την σημαντική  πτώση των ζωνικών ανέμων και πέρασαν 7-10 ή 15 μέρες για να δούμε τις συνέπειες.. ίσα ίσα μετά από 7-10 και 15 μέρες ο καιρός έγινε πολύ ποιο ήπιος .... πέρσι που δεν έπεσαν ποτέ σε χαμηλά επίπεδα δεν είχαμε καμία σημαντική χιονοεισβολή στη χώρα.. δεν μιλάω φυσικά για τοπικότητες....αυτό θα το παρακολουθούμε καθε χρονιά φυσικά από εδώ και πέρα για να βγάλουμε περισσότερα και καλύτερα συμπεράσματα... 

Αυτό όμως θεωρητικά Σωτήρη δεν θα απέκλειε και ψυχρές εισβολές και στην δυτική Ευρώπη? Η ψυχρή εισβολή στην δυτική Ευρώπη που έγινε φέτος, αν θυμάμαι έγιναν με δείκτες στον θεό, ενώ ταυτόχρονα είχαμε μεσημβρινή κυκλοφορία και στην Αμερική

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Απλά να συμπληρώσω την μικρή μου εμπειρία πάνω στην παρακολούθηση κατά τη διάρκεια των τελευταίων τριών χειμώνων των δεικτών της έντασης των ζωνικών ανέμων εκεί ψηλά....ότι πρόπερσι με τους χιονιάδες αρχές Γενάρη...έτυχε να συμπέσουν ημερολογιακά σχεδόν ακριβώς με την πτώση της έντασης των ζωνικών ανέμων στη στρατόσφαιρα....όπως και σε όλες σχεδόν τις μέτριες ή καλούτσικες εισβολές εκείνη τη χρονιά νωρίτερα ....δηλαδή δεν έκανε την σημαντική  πτώση των ζωνικών ανέμων και πέρασαν 7-10 ή 15 μέρες για να δούμε τις συνέπειες.. ίσα ίσα μετά από 7-10 και 15 μέρες ο καιρός έγινε πολύ ποιο ήπιος .... πέρσι που δεν έπεσαν ποτέ σε χαμηλά επίπεδα δεν είχαμε καμία σημαντική χιονοεισβολή στη χώρα.. δεν μιλάω φυσικά για τοπικότητες....αυτό θα το παρακολουθούμε καθε χρονιά φυσικά από εδώ και πέρα για να βγάλουμε περισσότερα και καλύτερα συμπεράσματα... 

θεωρητικα ομωs δεν σχετιζεται με τιs εισβολεs, ετσι δεν ειναι? Και γω σαν εναν επιπλεον παραγοντα που μπαινει στην εξισωση το αναφερω, φυσικα δεν ειναι πανακεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Σωτήρη Δηλαδή για ποιο διάστημα πέφτει η ταχύτητα των ανέμων ; Άρα σε αυτό το διάστημα αναμένει κάτι η Ευρωπαϊκή ήπειρος ; 

Πρώτον φίλε Νικόλα από εμάς τουλάχιστον είναι υπό παρακολούθηση αυτό το φαινόμενο ...δεν ξέρουμε τις αλληλεπιδράσεις και τις χρονικές στιγμές που θα έχει και αν έχει επιπτώσεις και που......υποθετικά μιλάμε....εγώ είπα κιόλας ότι η εμπειρία μου είναι απειροελάχιστη σε αυτό......

υποθετικά μιλώντας έχουμε μια πτώση σε λίγο κάτω από τον μέσο όρο επίπεδα τις επόμενες 1-2 μέρες μετά μια απότομη άνοδο ξανά σε υψηλά επίπεδα προς τις 20 του μήνα για πολύ λίγο και μετά ξανά μάλλον σημαντική πτώση ίσως και χαμηλότερα από ότι τώρα προς τις 25 του μήνα....αλλά εκεί αρχίζει και η διχογνωμία για το πόσο σημαντική θα είναι η πτώση κτλ.....άρα θα δούμε προς τα που θα πάμε καιρικά για να καταλάβουμε αν παίζει ρόλο που και πόσο κτλ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Πρώτον φίλε Νικόλα από εμάς τουλάχιστον είναι υπό παρακολούθηση αυτό το φαινόμενο ...δεν ξέρουμε τις αλληλεπιδράσεις και τις χρονικές στιγμές που θα έχει και αν έχει επιπτώσεις και που......υποθετικά μιλάμε....εγώ είπα κιόλας ότι η εμπειρία μου είναι απειροελάχιστη σε αυτό......

υποθετικά μιλώντας έχουμε μια πτώση σε λίγο κάτω από τον μέσο όρο επίπεδα τις επόμενες 1-2 μέρες μετά μια απότομη άνοδο ξανά σε υψηλά επίπεδα προς τις 20 του μήνα για πολύ λίγο και μετά ξανά μάλλον σημαντική πτώση ίσως και χαμηλότερα από ότι τώρα προς τις 25 του μήνα....αλλά εκεί αρχίζει και η διχογνωμία για το πόσο σημαντική θα είναι η πτώση κτλ.....άρα θα δούμε προς τα που θα πάμε καιρικά για να καταλάβουμε αν παίζει ρόλο που και πόσο κτλ...

Ίσως είναι ένα καλό τεστ να δούμε λοιπον αν οι άνεμοι επηρεάζουν το γενικό καιρικό πατερν. Σε ευχαριστώ Σωτήρη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, MenNaousa11 είπε:

θεωρητικα ομωs δεν σχετιζεται με τιs εισβολεs, ετσι δεν ειναι? Και γω σαν εναν επιπλεον παραγοντα που μπαινει στην εξισωση το αναφερω, φυσικα δεν ειναι πανακεια.

Απλά είναι σχεδόν δεδομένο ότι με πολύ ισχυρούς τους ανέμους εκεί ψηλά έχουμε ποιο συμπαγή πολικό στρόβιλο-πολική δίνη που δεν διασπάται τόσο εύκολα ή και καθόλου....συνήθως η κατακόρυφες πτώσεις της έντασης των ζωνικών ανέμων σε πολύ χαμηλά επίπεδα κρύβουν και απότομη στρατοσφαιρική θέρμανση που με την σειρά του προκαλεί την διάσπαση του πολικού στρόβιλου.... όταν όμως οι πτώσεις είναι ποιο σταδιακές ή οι άνεμοι μένουν για διάστημα σε ποιο λογικά επίπεδα τότε ίσως να αφήνουν λίγο ποιο εύκολα κάποιες κατεβάσεις ψύχους .....και φυσικά πάντα σε συνδυασμό με τους υπόλοιπους παράγοντες που παίζουν ρόλο στο παγκόσμιο κλίμα όπως είναι το ελ νίνο ή το λα νίνα κτλ κτλ....

άρα θεωρητικά λογικά κατά τη γνώμη μου σχετίζονται με τις εισβολές οι εντάσεις των συγκεκριμένων ανέμων ....κυρίως θα πρόσθετα εγώ τις ισχυρές εισβολές.....γιατί όσο ποιο ισχυροί είναι οι άνεμοι τόσο ποιο δύσκολα διασπάτε ο πολικός στρόβιλος τόσο ποιο συμπαγής είναι και άρα ποιο δύσκολα το ψύχος ξεχύνεται προς ποιο νότια γεωγραφικά πλάτη ...και αντίστοιχα όσο ποιο εξασθενημένοι είναι τόσο ποιο χαλαρός είναι και διασπασμένος ο πολικός στρόβιλος και άρα ποιο εύκολα πολικές εισβολές μπορεί να κατέβουν σε χαμηλότερα γεωγραφικά ύψη και πλάτη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από ότι βλέπω πλέον και ο τζίφος πάει για γιγάντωση του αποκομμένου χαμηλού. (Όχι σαν το αικον βέβαια.)

 

Τουλάχιστον φαίνεται όντως να μένει αποκομμένο. το προσπαθεί.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ευτηχως δειχνει να βαζει πλωρη η σφηνα προς το μεγαλο χαμηλο της σκανδιναβιας...1 απο τα 3 βηματα που απαιτουνται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

ευτηχως δειχνει να βαζει πλωρη η σφηνα προς το μεγαλο χαμηλο της σκανδιναβιας...1 απο τα 3 βηματα που απαιτουνται

Για εμένα είναι καταστροφή αυτό ρε, τι δηλαδή να μην μείνει τίποτα στον Ατλαντικό?? Εδώ δες τι γίνεται αν βάλλει πλώρη

cma-0-240.png?12

 

ούτε Αζορικός ούτε τίποτα, και απλά περιμένουμε την επόμενη άνοδο [σφαλιάρα]

Δεν έχει καμία σχέση τζίφος κινέζος, απλά αναφέρω αυτό που λες. Μόνο το βήμα 1 που λες είναι καταστροφή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στις 180 αζορικός ούτε για δείγμα δυτικά της χοντρο-σφήνας πλεον...άλλο ένα σπαστικό τρέξιμο..

Μόνο άικον...το πιο φορμαρισμένο...

Επεξεργάστηκε από isnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Ψύχος μηδέν βορειοανατολικά. Τίποτα 

Αμα σκάψει ο αζορ σωστά θα δεις πως θα εμφανιστεί η πολική αρκουδα αλλά δεν βάζει μυαλό ο άτιμος 🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Για εμένα είναι καταστροφή αυτό ρε, τι δηλαδή να μην μείνει τίποτα στον Ατλαντικό?? Εδώ δες τι γίνεται αν βάλλει πλώρη

cma-0-240.png?12

 

ούτε Αζορικός ούτε τίποτα, και απλά περιμένουμε την επόμενη άνοδο [σφαλιάρα]

Δεν έχει καμία σχέση τζίφος κινέζος, απλά αναφέρω αυτό που λες. Μόνο το βήμα 1 που λες είναι καταστροφή

ειπα ρε συ μιχαηλ το 1,αν μεινει μονο με το 1 τοτε τζιφος.πρεπει να παει κατα κει αλλα με τον σωστο εμποδισμος στα β.δυτικα με την σωστη δυναμικη και την σωστη αποκοπη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ειπα ρε συ μιχαηλ το 1,αν μεινει μονο με το 1 τοτε τζιφος.πρεπει να παει κατα κει αλλα με τον σωστο εμποδισμος στα β.δυτικα με την σωστη δυναμικη και την σωστη αποκοπη

Δεν με κατάλαβες. Προφανώς κάτι που θέλουμε είναι πολυμεταβλητικο. Εγώ όμως δεν σου λέω ότι πρέπει να γίνουν και τα 3 για να πετύχουν. Εγώ σου λέω ότι αν γίνει ΜΟΝΟ το 1 που λες εσύ, ότι και να γίνει στις άλλες μεταβλητες, δεν πρόκειται να γίνει χιονιάς. Πρέπει πάσι θυσία να αποκοπεί τουλάχιστον ένα μέρος του χαμηλού σφήνας αν όχι όλο. Αλλιώς happy new year.περιμενω να δω αν μπορεί να δημιουργηθεί σενάριο που θα με διαψεύσει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στις 300 ώρες όμως, τιποτα δεν ειναι οπως πριν. 😎

 

ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ ΣΤΗ ΜΑΔΡΙΤΗ

gfs-0-324.png?12

 

ΚΛΑΜΑ ΣΤΗ ΜΑΔΡΙΤΗ

gfs-0-318.png?18

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για χιόνια στα πεδινά χαλιά, αλλά σίγουρα τέτοιοι χάρτες έχουν ενδιαφέρον για τα δικά μου γούστα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν με κατάλαβες. Προφανώς κάτι που θέλουμε είναι πολυμεταβλητικο. Εγώ όμως δεν σου λέω ότι πρέπει να γίνουν και τα 3 για να πετύχουν. Εγώ σου λέω ότι αν γίνει ΜΟΝΟ το 1 που λες εσύ, ότι και να γίνει στις άλλες μεταβλητες, δεν πρόκειται να γίνει χιονιάς. Πρέπει πάσι θυσία να αποκοπεί τουλάχιστον ένα μέρος του χαμηλού σφήνας αν όχι όλο. Αλλιώς happy new year.περιμενω να δω αν μπορεί να δημιουργηθεί σενάριο που θα με διαψεύσει.

μιχαηλ μαλλον δεν με καταλαβες .λεω οτι πρεπει να παει κατα κει αλλα οχι να απορροφηθει γιατι εαν δεν παει κατα κει τοτε το αλλο σεναριο ειναι να ειναι πολυ δυνατη αρα θα διαχωρισει τους δυο εμποδισμους και θα μεινει αποκομενη πολυ δυτικα.ΥΓ για να γινω πιο σαφης τι εννοω πες μου αν σ αρεσει η πιο κατω εικονα και απλα κανε τον κοπο να δεις πως διανορφωθηκε αυτη η εικονα για να καταλαβεις τι εννοω..navgem-0-180.png?15-01

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...