Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αυτά μου αρέσουν

gem-0-192.png?12

 

Ένωση Γροιλανδικού, όχι πολύ ισχυρού [είναι μόνο επιφανειακός] με ζωντανό Αζορικό.

 

Μια παρόμοια λογική θέλω, απλά ανατολικότερα.

Μιχαήλ σκέψου αυτο το σενάριο στο ύψος της Αγγλίας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω όλη την ζημιά την κάνει αυτή η μπούρδα ανατολικά μας ....Ο ισχυρός αυτός αντικυκλώνας από δυτική Ρωσία που επεκτείνεται πολύ ανατολικά και βόρεια και δεν επιτρέπει ψύχος ή χαμηλές πιέσεις να συσσωρευτούν στο σωστό μέρος που θέλουμε...

20201229_190500.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Μιχαήλ σκέψου αυτο το σενάριο στο ύψος της Αγγλίας. 

Το θέμα είναι ύψος ή μήκος Αγγλίας, γιατί στο ύψος είναι καλός ο Αζορικός αν μιλάμε για τζεμ, στο ανατολή δύση όχι. Και βγάζει και καυτή ράχη

 

Βελτιώνονται τα εσνέμπλς.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ειχα να κανω κατι τωρα ειδα χαρτες θετικα τα τρεξιματα και το παραλληλο του gfs ψυχος στα ανατολικα προς την χωρα μας..

gfs-13-354.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να υπενθυμίσω απλώς οτι συζητάμε για 300+ ώρες και για προοπτική, διανύοντας ήδη την καρδιά του χειμώνα..Χάρτες τους οποίους έπρεπε  να σχολιάζουμε μέσα Δεκέμβρη.....ααα και μη ξεχνάμε οτι έχουμε και κάτι παλιοπούλια που λεει και ο Ζιακο, αυτό τον μήνα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, kilkisaios είπε:

τα παλιοπούλια πάντως , 18-19 και 16-17 δεν εμφανίστηκαν καθόλου Ιανουάριο

Σωστά..και δεν ειναι ντε φακτο οτι θα εμφανιστουν

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα ανσαμπλ του τζιφου στα γρεβενα ουτε ενα σεναριο κατω απο μειον2 μεχρι 11 του μηνα ...Μετά πεφτουν μαζικά ολα ..Όσο πάει και πιο πίσω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Στα ανσαμπλ του τζιφου στα γρεβενα ουτε ενα σεναριο κατω απο μειον2 μεχρι 11 του μηνα ...Μετά πεφτουν μαζικά ολα ..Όσο πάει και πιο πίσω 

παμε να βρουμε το χρονικο διαστημα..8-12 ειπαμε..ας μας κατσει κι ας ειναι και 13 ...😀

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

παμε να βρουμε το χρονικο διαστημα..8-12 ειπαμε..ας μας κατσει κι ας ειναι και 13 ...😀

 

 

12 κοίταξε να έρθει που γιορτάζω😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Στις 11 παρά 10 στο STAR έχει Day after Tomorrow πάντως 😛

Κρίμα που η φυσική του έχει τα πάντα λάθος😭

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Δεν πειράζει, για την στούπα θα το δούμε 😛

Εννοείται. Και να αναφέρω ένα  fun fact. Η θέση του υπερχιονιά της Ευρώπης, είναι τέτοια που στα Γιάννενα θα είχαμε δυτικό ρεύμα! Δυτικός κόγκας ορίστε!! χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, nikolas 2365 είπε:

Απολογισμό θα κάνουμε 20 Μάρτη. Μέχρι τότε άνετα κάνει φωτοβολίδα παντού. Δλδ το 2008 χιονιζε ξερά τρεις μήνες? Ή το 2005 στα Ιωάννινα. Ή το 2001 Θεσσαλονίκη. Δεν είμαστε Όσλο. Ψάχνουμε μια 24ωρη χιονόπτωση. Σκεφτείτε ότι έβγαλε έστω αυτα τα ψίχουλα στο εξαρι. Άνετα σε δέκα μέρες σου κατεβάζει Αυλώνα. Χθες είπα αποχη δέκα μέρες. Ε λοιπόν δεν τα παραταω. Σεβαστές όλες οι γνώμες που καίνε τον χειμώνα από τώρα. Όμως εγώ νομίζω τώρα ξεκινάμε. 

Νίκο φωτοβολίδες χαρακτηρίζονται χιονιάδες τύπου 2008 που κρατάνε 1-2 24ωρα και επηρεάζουν συνήθως αποκλειστικά τα προσήνεμα ή βγαίνουν προς Τουρκία. Το 2001 και το 2005 νομίζω δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ως φωτοβολίδες.

Αλλά οκ προφανώς εννοείς ακόμα και σε ένα κακό Χειμώνα ο καθένας μπορεί να έχει τις ευκαιρίες του...

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ διαφορετικός ο ευρωπαίος από τζίφο. Να δούμε συνέχεια.

 

Παραμένει μικρό το χαμηλό στον Αζορικό. Καλά το πάει.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, nikolas 2365 είπε:

Απολογισμό θα κάνουμε 20 Μάρτη. Μέχρι τότε άνετα κάνει φωτοβολίδα παντού. Δλδ το 2008 χιονιζε ξερά τρεις μήνες? Ή το 2005 στα Ιωάννινα.

To 2005 ειχαμε τουλαχιστον 10 μερες χιονοπτωσης με χιονοστρωση  μεσα στην πολη των ιωαννινων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...