Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ευχομαι λοιπόν οι κεντροβόρειοι να ειναι ολοι φαλακροί!!

Μη μεινουμε φαλακροι επειδη μας πεσουν τα μαλλιά και οχι απο τα μαλιοτραβηγματα 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Κατσε φιλαρακι..Μην βιαζεσαι..Γιατι σε βλεπω και σενα για τρελογιατρο στο τελος...🤣Αλλαξε το ραντεβου απο τωρα...

Αν το αλλάξω βλέπω να πηγαίνει σε ακόμα μεγαλύτερο χιόνια. Χαχαχα . Θα δούμε Σάκη. 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, menidi είπε:

Και μάλιστα, αν δούμε το "βουναλάκι" με τον υετό, μάλλον προσήνεμο. 

Θα αλλάξει , θα αλλάξει, σιγά σιγά και θα τον φέρει τον Αυλώνα στην Αδριατική 😂😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίος ο μέσος όρος του ευρωπαίου. Ανυπομονώ να ακούσω Αντώνη 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Ωραίος ι μέσος όρος του τζίφου. Ανυπομονώ να ακούσω Αντώνη 

του ευρωπαικου θες να πεις...😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ευχομαι λοιπόν οι κεντροβόρειοι να ειναι ολοι φαλακροί!!

Χαχα χιονοστερηση ευτυχως που υπαρχει λοκνταουν γιατι οι πρωτοι φαλακροι θα ηταν οι χιονοδρομοι οι ξενοδοχοι στα βουνα κλπ κλπ απο την καταστροφη την φετινη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιααααα....Η κακοκαιρια και στον ευρωπαιο φαινεται στις 10 με 12 ..Αλλά πιο νωρίς αλλα πιο μετα ....προσηνεμοι καθαροί δεν υπάρχει κανένας...Υπάρχουν 2 που καταλήγουν προσηνεμοι καθώς πρωτα χιονιζουν ολα τα ηπειρωτικα...κεντροβορειοι 6,7 δυτικη μακεδονια καμια 10 άρια..Και 6,7 καθαρα δυτικοί...τα αλλα βουνα η τιποτα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αντε να δουμε, , τα ρεστα μας κατα τις 10 του μηνα ........ και  μακαρι να μας αποζημιωσει  !!!

καλησπερα !!

μετα απο κανα τριμηνο μοιαζει να φευγει ο αντικυκλωνας απ τα β.αν.

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

....αν κάθε τρέξιμο είχε έναν σκηνοθέτη τότε...το 18άρι σίγουρα έχει τον tarantino....

 

y.g.συνεχίζω και βλέπω στρατόσφαιρα...την βρίσκω πιο elegant,,!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Να υπενθυμίσω απλώς οτι συζητάμε για 300+ ώρες και για προοπτική, διανύοντας ήδη την καρδιά του χειμώνα..Χάρτες τους οποίους έπρεπε  να σχολιάζουμε μέσα Δεκέμβρη.....ααα και μη ξεχνάμε οτι έχουμε και κάτι παλιοπούλια που λεει και ο Ζιακο, αυτό τον μήνα....

οι κακοκαιριες πανε ολο και πιο πισω κλασσικο παραδειγμα αρχων δεκεμβριου..ειμαστε 20 μερες πισω καιρικα η φυση το αποδεικνυει συνεχεια..ο ζιακο εχει πειρα ας ελπισουμε ο καιρος να του την κανει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσοχή παίδες στα μηνύματα που γράφεται......τα επόμενα μηνύματα που θα είναι "ότι να ναι" και εκτός λογικής....θα θεωρηθούν τρολ και θα έχουν τις επιπτώσεις που αναλογούν......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και τώρα μια ερώτηση εκτός θέματος στον Μιχάλη που το σπουδάζει το θέμα αν κοβόταν το ρεύμα του κόλπου τη καιρο θα είχαμε εδώ???? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουν να δουν τα ματάκια μας.. Απλα περιμένετε.. Θα δούμε ασσυληπτες διατάξεις γενικώς.. Η μεγαλύτερη αρετή είναι η υπομονή... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Και τώρα μια ερώτηση εκτός θέματος στον Μιχάλη που το σπουδάζει το θέμα αν κοβόταν το ρεύμα του κόλπου τη καιρο θα είχαμε εδώ???? 

Αυτό είναι πολύ περίπλοκο για να το απαντήσω μόνος μου. χαχα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι

1: Δεν θα είχαμε 3 τυφώνες που θα κάλυπταν ολόκληρε τις ηπείρους του βορείου ημισφαιρίου όπως στην ταινία🤣

2: Και να είχαμε αυτούς τους τυφώνες, στο κέντρο τους η θερμοκρασία ΔΕΝ ΘΑ έπεφτε απότομα. Στο έργο λέει ότι τραβιέται υπερψυχρός αέρας από την ανώτερη τροπόσφαιρα προς τα κάτω, και λέει ότι επειδή αυτός κινείται πολύ γρήγορα, δεν θα προλάβει να ζεσταθεί ως το έδαφος. Αυτό είναι λογική δημοτικού.

Αυτό που θα συμβεί είναι να λόγω της καθόδους του αέρα σε πιο πυκνά στρώματα [αφού κατεβαίνει προς τα κάτω] να αυξηθεί η πίεση του με αδιαβατικό τρόπο, κάτι που οδηγεί σε αυτόματη Θέρμανση του αέρα. Άρα το κέντρο του τυφώνα δεν θα πάγωνε τα πάντα , θα ήταν το πιο ζεστό μέρος!

3: που δεν είμαι σίγουρος. Η μεταβολή της μέσης θερμοκρασίας της Γης δεν θα μεταβληθεί ιδιαίτερα. Ναι θα ψυχράνει η Ευρώπη, αλλά οι περιοχές που το ρεύμα του Κόλπου ανακυκλώνεται και φέρνει κρύο νερό, θα θερμανθούν. Άρα περιμένουμε απλά μια μεγαλύτερη οριζόντια θερμοβαθμίδα μεταξύ βορρά νότου.

Το αν τελικά οδηγήσει σε εποχή των παγετώνων, θα το καθορίσει η ψύχρανση των θαλασσών στα μεγάλα βόρεια γεωγραφικά πλάτη. Αν τελικά φτάσει σε σημείο καμπής, όπου δημιουργηθεί πάγος, αυτός θα οδηγήσει σε περισσότερη ανάκλαση της ηλιακής ακτινοβολίας-> μικρότερη απορρόφηση στην επιφάνεια της Γης, άρα ψύξη. Η ψύξη θα δημιουργήσει νέους πάγους, και ο κύκλος επαναλαμβάνεται μέχρι να φτάσει σε κάποιο σημείο ισορροπίας 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Σιγή έπεσε για το icon

Βελτιώθηκε στα ατλαντικά χαμηλά, πέρα από αυτό δεν έχω τίποτε άλλο να πω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Βελτιώθηκε στα ατλαντικά χαμηλά, πέρα από αυτό δεν έχω τίποτε άλλο να πω

Και στον αζορικο νομίζω βελτιώθηκε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Σιγή έπεσε για το icon

Ποιο άικον.. Ξεκίνησε το έργο μας στο σταρ

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Ποιο άικον.. Ξεκίνησε το έργο μας στο σταρ

Έχει την αγαπημένη μου σκηνή τώρα. Μάλλον θα ήμουν από αυτούς που έπαιρναν φωτογραφίες. χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αυτό είναι πολύ περίπλοκο για να το απαντήσω μόνος μου. χαχα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι

1: Δεν θα είχαμε 3 τυφώνες που θα κάλυπταν ολόκληρε τις ηπείρους του βορείου ημισφαιρίου όπως στην ταινία🤣

2: Και να είχαμε αυτούς τους τυφώνες, στο κέντρο τους η θερμοκρασία ΔΕΝ ΘΑ έπεφτε απότομα. Στο έργο λέει ότι τραβιέται υπερψυχρός αέρας από την ανώτερη τροπόσφαιρα προς τα κάτω, και λέει ότι επειδή αυτός κινείται πολύ γρήγορα, δεν θα προλάβει να ζεσταθεί ως το έδαφος. Αυτό είναι λογική δημοτικού.

Αυτό που θα συμβεί είναι να λόγω της καθόδους του αέρα σε πιο πυκνά στρώματα [αφού κατεβαίνει προς τα κάτω] να αυξηθεί η πίεση του με αδιαβατικό τρόπο, κάτι που οδηγεί σε αυτόματη Θέρμανση του αέρα. Άρα το κέντρο του τυφώνα δεν θα πάγωνε τα πάντα , θα ήταν το πιο ζεστό μέρος!

3: που δεν είμαι σίγουρος. Η μεταβολή της μέσης θερμοκρασίας της Γης δεν θα μεταβληθεί ιδιαίτερα. Ναι θα ψυχράνει η Ευρώπη, αλλά οι περιοχές που το ρεύμα του Κόλπου ανακυκλώνεται και φέρνει κρύο νερό, θα θερμανθούν. Άρα περιμένουμε απλά μια μεγαλύτερη οριζόντια θερμοβαθμίδα μεταξύ βορρά νότου.

Το αν τελικά οδηγήσει σε εποχή των παγετώνων, θα το καθορίσει η ψύχρανση των θαλασσών στα μεγάλα βόρεια γεωγραφικά πλάτη. Αν τελικά φτάσει σε σημείο καμπής, όπου δημιουργηθεί πάγος, αυτός θα οδηγήσει σε περισσότερη ανάκλαση της ηλιακής ακτινοβολίας-> μικρότερη απορρόφηση στην επιφάνεια της Γης, άρα ψύξη. Η ψύξη θα δημιουργήσει νέους πάγους, και ο κύκλος επαναλαμβάνεται μέχρι να φτάσει σε κάποιο σημείο ισορροπίας 

Μιχάλη απλά ελληνικά εμείς Ελλάδα θα είχαμε χιονια ναι η οχι να ξέρω τι να ζητήσω από τον Άγιο Βασίλη 😉😉😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...