Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Βλεπω να χαλαει το κλιμα. Ξεκινησαν οι απεχθειες και οι τοπικισμοι .

Αμα συνεχισει συτο καλυτερα να τρωμε ηλιο απο το τρωμε ο ενας τον αλλο.

Καλη συνέχεια μεχρι την επομενη κυριακη

Νομίζω πως είμαστε αρκετά καλά και φέτος, τουλάχιστον προς το παρόν.

Πάντως δεν ξέρω αν αντέξεις μέχρι τότε😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Βλεπω να χαλαει το κλιμα. Ξεκινησαν οι απεχθειες και οι τοπικισμοι .

Αμα συνεχισει συτο καλυτερα να τρωμε ηλιο απο το τρωμε ο ενας τον αλλο.

Καλη συνέχεια μεχρι την επομενη κυριακη

Που μωρε χαλασε το κλιμα;;;Μια χαρα παμε..μην βλεπουμε φαντασματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για μένα το 12αρι του ευρωπαϊκού κάνει ένα βήμα πίσω,πάει κοντά σε αυτό που έδειχνε ο τζιφος για δυνατό κατεβασμα Αυλώνα..

ΥΣ είναι φυσικό ο καθένας μας να το θέλει το χιόνι στη πόρτα του,δεν είναι κακό αυτό.εγω εύχομαι μια νέα Αριάδνη,να φάμε σχεδόν όλοι.αν δεν...δεν θα πεθάνουμε κιόλας για το χιόνι, σωστά?

Επεξεργάστηκε από fufutos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αυτό γινόταν στην παλαιολιθική εποχή όμως βρε συ, Τώρα κοιτάμε τι κάνουν τα μοντέλα. Απλά σε τέτοιες φάσεις, πολλές φορές έρχονται τα άνω κάτω στα 00αρια. Πάντως βαρέθηκα, βλέπω χιόνι στα όνειρά μου πλέον. Αφού σταμάτησαν οι καταιγίδες και οι ανεμοστρόβιλοι στα όνειρα, έστω και σχετικά πρόσκαιρα, πεινάω να το δω, πόσο μάλλον να στρώνεται, όπου και να είμαι από τις 2 μου πόλεις

 

Υ.Γ Με είχες ρωτήσει για την υπογραφή μου, γενικά δεν θεωρώ πως είναι στόχος Νοεμβρίου, μιας και εννοώ να φτάνει το πανλευκο πέπλο σε όλο πχ το Μιτσικέλι, κάτι που σαφώς είναι αδύνατον τον Νοέμβριο

Μαικ στις 240 ή 300 ωρες που τα σεναρια ειναι πολλα,

( και με την καθοδο των ωρων ολο και συγκλινουν φτανοντας στο σημειο 0 )

ειναι λογικο και οι διαφορες να ειναι μεγαλες μεταξυ τους ( μοντελα ) και αρα να επικρατει το ενα απο τα αρχικα σεναρια.
( εφοσον και το ιδιο μοντελο το εχει εστω χοντρικα κρατησει ).

ρε συ Τελη Νοεμβρη εσκεμμενη υπερβολη, καταδεικνυοντας το ποσο χαμηλα εχεις τον πηχη. Οκ εκει κατεβηκε τα τελευταια χρονια βεβαια, αλλά, άλλα αξιζει!

αν βρω και φωτο παλιες θα ανεβασω οπου το Μιτσικελι αντι για λευκο δειχνει ανοιχτο ροζ

( εχουμε καμια γυναικα εδω να μου υποδειξει την ακριβη χρωματικη παραλλαγη😜 )

απο το πολυ χιονι ως κατω στους Λιγκιαδες.

Επεξεργάστηκε από Παπλαμουδας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το Ευρωπαικό θα το χαρακτήριζα περίεργα εμονικό,ο τζίφος χωρίς σχόλια. αν πιάσει τελικά τουλάχιστον την ήττα του υποτροπικού τότε θα έχει μια νίκη.Σε κάθε περίπτωση και τα δύο μιλάν για υψηλές πιέσεις στην δυτική Ευρώπη από Πέμπτη θα ξέρουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν δουμε συνοπτικα ολα τα μεγαλα μοντελα,θα πρεπει να παρατηρησουμε τα εξης. Εχουμε ανοδο αζορικου και κατα συνεπεια αυλωνα. Το οτι οι δυο μεγαλοι πανε μια δυτικα μια ανατολικα ειναι πολυ θετικο. Εχουν βρει το 'εκκρεμες' και ψαχνουν την θεση. Πιθανον να εχουμε κι αναδιπλωση και δευτερη ευκαιρια καταβασης. Αληθεια,τι ειχαμε μεχρι χτες απ'ολα αυτα??? Και κατι τελευταιο, τα μοντελα,και κυριως ο τζιφος,την τελευταια βδομαδα προβλεψεων εχει ταση να δυτικιζει. Αρα,προτιμω να το δειχνει Τουρκια φετος,παρα Ιταλια!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Παπλαμουδας είπε:

Μαικ στις 240 ή 300 ωρες που τα σεναρια ειναι πολλα,

( και με την καθοδο των ωρων ολο και συγκλινουν φτανοντας στο σημειο 0 )

ειναι λογικο και οι διαφορες να ειναι μεγαλες μεταξυ τους ( μοντελα ) και αρα να επικρατει το ενα απο τα αρχικα σεναρια.
( εφοσον και το ιδιο μοντελο το εχει εστω χοντρικα κρατησει ).

ρε συ Τελη Νοεμβρη εσκεμμενη υπερβολη, καταδεικνυοντας το ποσο χαμηλα εχεις τον πηχη. Οκ εκει κατεβηκε τα τελευταια χρονια βεβαια, αλλά, αλλα αξιζει!

αν βρω και φωτο παλιες θα ανεβασω οπου το Μιτσικελι αντι για λευκο δειχνει ανοιχτο ροζ

( εχουμε καμια γυναικα εδω να μου υποδειξει την ακριβη χρωματικη παραλλαγη😜 )

απο το πολυ χιονι ως κατω στους Λιγκιαδες.

Κοίτα δυστυχώς είναι πιο σύνθετο από αυτό. Δηλαδή υπάρχουν κάποια ας πούμε συστήματα είτε χαμηλών, είτε υψηλών πιέσεων, που τα θεωρώ πολύ σημαντικά σε σχέση με άλλα για έναν αυλώνα. Εδώ αυτές οι σημαντικές μεταβλητές είναι πολύ νωρίς [πχ 70-100 ώρες] και εκεί υπάρχουν ήδη μεγάλες διαφορές. Ταυτόχρονα έχει σημασία πόσες είναι αυτές οι μεταβλητές Έχουν υπάρξει περιπτώσεις με 1-2, εδώ δυστυχώς είναι άπειρες. Για αυτό δεν ξέρω και τι να περιμένω αύριο. Δηλαδή πχ αν ο ευρωπαίος κρατούσε το στοιχείο του αυλώνα έτσι, με τα υπόλοιπα στοιχεία, από το πρωινό του τρέξιμο, κατά προσέγγιση, θα είχαμε δυτίκιση. Άσε ένας χαμός.

 

Τώρα τα στάνταρς τα έχω χαμηλώσει, γιατί αν δεν το είχα κάνει, θα ήμουν ακόμα πιο απογοητευμένος. Για αυτό πλέον για την Ήπειρο, οτιδήποτε καλύτερο από πέρσι, με κάνει ευχαριστημένο γα εκεί [όσο και αν δεν πρέπει] Φέτος μόνο ο Δεκέμβριος, ήταν καλύτερος από όλον τον περσινό χειμώνα μαζί... Εννοείται αν βρεις να ανεβάσεις, θέλω να δω τα μεγαλεία!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Athinaios είπε:

διαγραμμα gfs 12αρι Αθηνα το λες και σχετικα καλο παμε για βελτιωση στα 18αρια..

graphe3_10000___23.7162_37.9795_Athens (1).png

Να το από τον Αθηναίο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σχεδόν ίδιος ο ΜΟ του ευρωπαίου με το πρωί, το πως κατανέμονται τα σενάρια δεν το ξέρω. Πάντως είδα τα σενάρια του τζίφου, υπάρχουν πολλά που αν δεις το τρέξιμο μόνο στην δεύτερη καρτέλα, θα αναρωτιέσαι για ποιον αυλώνα μιλάμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Σχεδόν ίδιος ο ΜΟ του ευρωπαίου με το πρωί, το πως κατανέμονται τα σενάρια δεν το ξέρω. Πάντως είδα τα σενάρια του τζίφου, υπάρχουν πολλά που αν δεις το τρέξιμο μόνο στην δεύτερη καρτέλα, θα αναρωτιέσαι για ποιον αυλώνα μιλάμε..

προς κεντροβορεια η προς προσημενα  ο μεσος ορος ευρωπαιου ?η γενικα για ολη την χωρα? γιατι δεν τα ξερω καλα αυτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Athinaios είπε:

προς κεντροβορεια η προς προσημενα  ο μεσος ορος ευρωπαιου ?η γενικα για ολη την χωρα? γιατι δεν τα ξερω καλα αυτα

Μάρκο προσήνεμος είναι. Απλά μέσα θα υπάρχουν από όλα. Δηλαδή και θα υπάρχουν σενάρια με καθόλου αυλώνα, και με προσήνεμο-Τουρκικό αυλώνα, και με κεντροβόρειο [λιγότερα] και ακόμα λιγότερα ή κανένα δυτικά μας ελαφρώς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=12

Συγνωμη αλλα τι σας χαλασε τοσο πολυ στα ανσαμπλς του 12αριου ρε παλικαρια?

Για τοσες μερε μακρια και ο μεσος ορος να κανει και αυτος  βουτια?Μαλιστα

Ασε που παιζει και το σεναριο η πτωση να ερθει ποιο νωρις τελικα.Εμφανιστηκαν και σεναρια που δειχνουν αυτη την εξελιξη

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χειμωνας είπε:

Βάση ασαμπλς τζίφου και Ευρωπαίου,τα προσυνεμα και η Τουρκία κερδίζουν έδαφος με τα σημερινά στοιχεία!!

Καλο αυτο

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Μάρκο προσήνεμος είναι. Απλά μέσα θα υπάρχουν από όλα. Δηλαδή και θα υπάρχουν σενάρια με καθόλου αυλώνα, και με προσήνεμο-Τουρκικό αυλώνα, και με κεντροβόρειο [λιγότερα] και ακόμα λιγότερα ή κανένα δυτικά μας ελαφρώς.

μιχαηλ ο μεσος ορος κανει εναν κεντροβορειο που παρακολουθει χρονια τετοια πραγματα στις 240 ωρες να τριβει τα χερια του...ντερμπι ειναι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μάρκο προσήνεμος είναι. Απλά μέσα θα υπάρχουν από όλα. Δηλαδή και θα υπάρχουν σενάρια με καθόλου αυλώνα, και με προσήνεμο-Τουρκικό αυλώνα, και με κεντροβόρειο [λιγότερα] και ακόμα λιγότερα ή κανένα δυτικά μας ελαφρώς.

και πως θα επρεπε να ειναι για τα κεντροβορεια ο μεσος ορος για να χιονισει εκει? δειξε αν εχεις χαρτη κεντροβοριου χιονια μεσου ορου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Μια χαρά ο μέσος όρος του ευρωπάιου.....

Όχι σωτηρη τα σεναρια είναι χάλια..σε 30 σενάρια δεν υπάρχει αυλωνας καν....3,4 κεντροβορειο και 2,3 πανελλαδικό....ίσος με το πρωί βασικα ειναι οπως ειπε ο μιχαηλ

Για τα προσηνεμα εφτιαξαν λιγο αλλα χαζά μη φανταζεστε τιποτα Μέχρι 15 του μηνα κοιταξα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χειμωνας είπε:

Βάση ασαμπλς τζίφου και Ευρωπαίου,τα προσυνεμα και η Τουρκία κερδίζουν έδαφος με τα σημερινά στοιχεία!!

Οχι απο τον ευρωπαίο οχι...δε κατεβαζουν αυλωνα τα ανσαμπλ γι αυτό είναι ανατολικα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, sotos*snow said:

Μια χαρά ο μέσος όρος του ευρωπάιου.....

καλησπέρα και από μένα ,,, συμφωνώ πως ως εικόνα Μ.Ο. είναι πολύ καλή με κέντρο αντικυκλώνα 1030 στον Βισκαϊκό κόλπο στις 240 ώρες και μετατόπιση των χαμηλών πιέσεων στη ΒΑ Ευρώπη .

Βέβαια πρέπει κάποιος να κοιτάξει τα ensembles ένα προς ένα για να δει πως καταλήγουμε σε αυτόν τον Μ.Ο. ....

Το κύριο τρέξιμο για παράδειγμα δεν δείχνει συμπαγή βάση του αντικυκλώνα στις 240 ώρες στην Ιβηρική.

Και κατά την άποψή μου για να έχουν αυξημένες πιθανότητες όλες οι περιοχές της Ελλάδας για χειμερινές συνθήκες πρέπει ο αντικυκλώνας να έχει συμπαγή βάση τόσο στην Ιβηρική όσο και τουλάχιστον στην Νότια Γαλλία!

Μόνο έτσι θα υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες για αναδιπλώσεις και περισσότερες της μίας ευκαιρίες για σημαντική χειμερινή εισβολή στη χώρα μας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...