Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, notios_polos said:

το γερικο γιετι πιο πανω πηγε στο ζουμι...αζορικος ατλαντικος...εκει θα παιχτει😀

Με τη μαγκούρα μου και τη μασελίτσα μου Βαγγελάκο μου κι εγώ, χράτσα-χρούτσα, ό,τι μπορώ κάνω 😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Το γερικο γετι χθες πανηγυριζε και σημερα με ακομα καλυτεραη προοπτικη,τρεμει το φυλλοκαρδι του και η ψυχουλιτσα του για φαπα.μεγατονων..🤣

Ο καιρός μεν εγγυς, οι καιροί δε μενετοί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φαινεται καλη ευκαιρία, αρκεί να μην κατέβει καθετα παιδια.. 

ΥΓ. Καμια φορά ειναι αστείο αλλά κάπου καταντάει και κουραστικό ( οποίος κατάλαβε, κατάλαβε.)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπική άποψη, η άνοδος του Αζορικου έχει κλειδώσει!! Αυτά που μένει να δουμε, και είναι πολυ σημαντικά, είναι το ποσο θα ανέβει και η κλίση των ισοβαρων του. Η λογική λέει, αυτό που δείχνουν σήμερα τα μοντέλα, από ΝΔ σε ΒΑ. Από εκει και περα θα έχουμε να παιζουμε με τα γνωστά παλατζαρισματα του 'εκρεμμές' ...! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και κάτι σημαντικο προς το παρόν, κατά τη γνώμη μου: ο παίος έχει (σήμερα) σενάριο με κέντρο αζορ 1030 στη Βόρεια....Πορτογαλία. Με τέτοιο κέντρο εκεί, δεν είδαμε ποτέ σοβαρό χιονιά στα νότια. Να το ξεκαθαρίσουμε, για να μην λέμε "μας έταζε", "τουμπα" κλπ. Αν το κέντρο των πιέσεων δεν βρεθεί τουλάχιστον στο ύψος της Βορειας Γαλλίας, Κάτω Χωρών (τουλάχιστον εκεί) οι πιθανότητες θα είναι μικρές έως πολύ μικρές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους... Από τι φαίνεται εμείς οι βόρειοι ξεχνάμε το σαββατοκύριακο που ήταν η πρώτη μας ευκαιρία για χιόνι ....Κυρίως επειδή το icon είναι το μόνο μοντέλο που υποστηρίζει αυτό το σενάριο (και 3 μέλη των ens του gfs😂) ......Τώρα για την συνέχεια έχω μπερδευτεί λίγο αλλά από τι βλέπω στα μοντέλα μάλλον θα πάμε σε προσήνεμες χιονοεισβολές...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mην κουράζεστε πολύ ο τζίφος υιοθετεί ένα σενάριο του τύπου ο ανικυκλυκλώνας της ιβηρικής μπαίνει κεντρική Ευρώπη και μετά συναντά έναν αλλο  αντικυκλώνα  στην Βόρεια Θάλασσα....(να χαμε να λέγαμε)...ο Ευρωπαίος παίρνει τον αντικυκλώνα της Ιβηρικής τον τοποθετεί σωστά στην Κεντρική Ευρώπη και μετά τον μεταθέτει στην Ανατολική ως εμποδιστή πια.Και στα δύο σενάρια χιονίζονται τα υψώματα της Χίου της Καρύστου και της ...Ανδρου ......

Βασικό ζητούμενο είναι το σπάσιμο και η εκδίωξη του υποτροπικού από πάνω μας που και στα δύο μοντέλα επιτυγχάνεται

Εντωμεταξύ τις επόμενες μέρες η Ελλάδα και η Μαύρη θάλασσα θα είναι από τις πιο ψυχρές περιοχές του Βόρειου ημισφαιρίου στην στατόσφαιρα για να δούμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bardaris είπε:

Mην κουράζεστε πολύ ο τζίφος υιοθετεί ένα σενάριο του τύπου ο ανικυκλυκλώνας της ιβηρικής μπαίνει κεντρική Ευρώπη και μετά συναντά έναν αλλο  αντικυκλώνα  στην Βόρεια Θάλασσα....(να χαμε να λέγαμε)...ο Ευρωπαίος παίρνει τον αντικυκλώνα της Ιβηρικής τον τοποθετεί σωστά στην Κεντρική Ευρώπη και μετά τον μεταθέτει στην Ανατολική ως εμποδιστή πια.Και στα δύο σενάρια χιονίζονται τα υψώματα της Χίου της Καρύστου και της ...Ανδρου ......

Βασικό ζητούμενο είναι το σπάσιμο και η εκδίωξη του υποτροπικού από πάνω μας που και στα δύο μοντέλα επιτυγχάνεται

Εντωμεταξύ τις επόμενες μέρες η Ελλάδα και η Μαύρη θάλασσα θα είναι από τις πιο ψυχρές περιοχές του Βόρειου ημισφαιρίου στην στατόσφαιρα για να δούμε.

Για το σαββατοκύριακο φίλε τι πιστεύεις θερμή ή ψυχρή τελικά θα είναι η εισβολή για εδώ στα βόρεια ..?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Mην κουράζεστε πολύ ο τζίφος υιοθετεί ένα σενάριο του τύπου ο ανικυκλυκλώνας της ιβηρικής μπαίνει κεντρική Ευρώπη και μετά συναντά έναν αλλο  αντικυκλώνα  στην Βόρεια Θάλασσα....(να χαμε να λέγαμε)...ο Ευρωπαίος παίρνει τον αντικυκλώνα της Ιβηρικής τον τοποθετεί σωστά στην Κεντρική Ευρώπη και μετά τον μεταθέτει στην Ανατολική ως εμποδιστή πια.Και στα δύο σενάρια χιονίζονται τα υψώματα της Χίου της Καρύστου και της ...Ανδρου ......

Βασικό ζητούμενο είναι το σπάσιμο και η εκδίωξη του υποτροπικού από πάνω μας που και στα δύο μοντέλα επιτυγχάνεται

Εντωμεταξύ τις επόμενες μέρες η Ελλάδα και η Μαύρη θάλασσα θα είναι από τις πιο ψυχρές περιοχές του Βόρειου ημισφαιρίου στην στατόσφαιρα για να δούμε.

απλα το ευρωπαικο δεν τον τοποθετει στην κεντρικη ευρωπη αλλα τον μαζευει απο τα δυτικα προς τα βορεια πιθανον για να τον τοποθετησει μετεπειτα στην κεντρικη ευρωπη ,εχει μεγαλη διαφορα η μια κινηση με την αλλη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ γκουμούτσα κατεβαίνει στο 00. Έχει χρόνο όμως να λεπτύνει και να πετάξει μύτη στο Ιόνιο 😛 Δεν ζητάω πολλά, -1 στο έδαφος και καμιά 15αριά ώρες καλό, συνεχή υετό..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Για το σαββατοκύριακο φίλε τι πιστεύεις θερμή ή ψυχρή τελικά θα είναι η εισβολή για εδώ στα βόρεια ..?

Kaαλημέρα φίλε δεν έχω δεί πουθενά σενάριο ψυχρής εισβολής το σκ αντίθετα το σκ ξεκινούν ας πούμε οι διεργασίες σπάσιμου του υποτροπικού βορειότερα από εμάς....θεωρώ πάντως ότι το χαμηλό που δημιουργείτε το σκ στο Ιονίο ίσως έχει μεγαλύτερη δυναμική με πολλές εκπλήξεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως ο μο. του Ευρωπαίου παραμένει ανατολικά.

Χωρι αλλαγε οι οποίες έχουν ακόμα περιθώριο να συμβούν, τα κεντροβορεια είναι αουτσάιντερ..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η ουσια ειναι οτι ειμαστε στο παρα πεντε να εχουμε κατι στην περιοχη μας...αυτο βγαινει απο τα πρωινα και ειναι οτι καλυτερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

απλα το ευρωπαικο δεν τον τοποθετει στην κεντρικη ευρωπη αλλα τον μαζευει απο τα δυτικα προς τα βορεια πιθανον για να τον τοποθετησει μετεπειτα στην κεντρικη ευρωπη ,εχει μεγαλη διαφορα η μια κινηση με την αλλη

σωστά παρέλειψα την πρώτη κίνηση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Mην κουράζεστε πολύ ο τζίφος υιοθετεί ένα σενάριο του τύπου ο ανικυκλυκλώνας της ιβηρικής μπαίνει κεντρική Ευρώπη και μετά συναντά έναν αλλο  αντικυκλώνα  στην Βόρεια Θάλασσα....(να χαμε να λέγαμε)...ο Ευρωπαίος παίρνει τον αντικυκλώνα της Ιβηρικής τον τοποθετεί σωστά στην Κεντρική Ευρώπη και μετά τον μεταθέτει στην Ανατολική ως εμποδιστή πια.Και στα δύο σενάρια χιονίζονται τα υψώματα της Χίου της Καρύστου και της ...Ανδρου ......

Βασικό ζητούμενο είναι το σπάσιμο και η εκδίωξη του υποτροπικού από πάνω μας που και στα δύο μοντέλα επιτυγχάνεται

Εντωμεταξύ τις επόμενες μέρες η Ελλάδα και η Μαύρη θάλασσα θα είναι από τις πιο ψυχρές περιοχές του Βόρειου ημισφαιρίου στην στατόσφαιρα για να δούμε.

Και οι προαναφερθείσες περιοχές που τόσο  υποτιμητικά αναφέρεις φίλε μου, είναι Ελλάδα..Λίγη προσοχή στο σχολιασμό δεν θα έβλαπτε, συν του οτι είναι βασικός κανονισμός του forum..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν,ο μουαγενης του Ευρωπαίου, μετριάζει την θερμοκρασιακή κατάσταση στην Βόρειο Ελλάδα,με ένα μέσο όρο 5 με6 βαθμούς στα 850,και το πρώτο επίκεντρο για τα Βόρεια είναι 12-13 του μηνός!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To κακό είναι ότι όπως το δείχνει δεν θα χιονίσει σχεδόν πουθενά, μόνο στο χιονοδρομικό της Μυκόνου. Πρέπει να σκάσει Αδριατική, έτσι έχουμε όλοι πιθανότητες να πάρουμε κάτι, άλλοι λιγότεροι και άλλοι περισσότερο..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Και οι προαναφερθείσες περιοχές που τόσο  υποτιμητικά αναφέρεις φίλε μου, είναι Ελλάδα..Λίγη προσοχή στο σχολιασμό δεν θα έβλαπτε, συν του οτι είναι βασικός κανονισμός του forum..

Δεν τις ανάφερα υποτιμιτικά ....τα χιόνια που περιμένουμε υποτιμώ όχι τις περιοχές....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χειμωνας είπε:

Λοιπόν,ο μουαγενης του Ευρωπαίου, μετριάζει την θερμοκρασιακή κατάσταση στην Βόρειο Ελλάδα,με ένα μέσο όρο 5 με6 βαθμούς στα 850,και το πρώτο επίκεντρο για τα Βόρεια είναι 12-13 του μηνός!!!

Αυτό το σενάριο που έβγαλε το icon θα μας βόλευε πάρα πολύ...

icon-1-153.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thanasismtrk είπε:

Αυτό το σενάριο που έβγαλε το icon θα μας βόλευε πάρα πολύ...

icon-1-153.png

θα ξερουμε στα κοντα αν ονειρο ηταν και παει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanasismtrk είπε:

Αυτό το σενάριο που έβγαλε το icon θα μας βόλευε πάρα πολύ...

icon-1-153.png

Ίσως Θανάση, αλλά την κατάληξη του Ευρωπαίου θα την προτιμούσα..Στο Αικον δεν ξέρουμε την μετέπειτα πορεία...

Επεξεργάστηκε από Χειμωνας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Και οι προαναφερθείσες περιοχές που τόσο  υποτιμητικά αναφέρεις φίλε μου, είναι Ελλάδα..Λίγη προσοχή στο σχολιασμό δεν θα έβλαπτε, συν του οτι είναι βασικός κανονισμός του forum..

Και επέτρεψε μου να σου πώ επειδή παρακολουθούσα τις παλιές περιπέτειες σε προηγούμενο φόρουμ ...δεν έχω καμμία διάθεση...να προσπαθώ να εκλογικεύω τι εννοώ σε κάθε μου διαπίστωση...απόλυτα σεβαστό τι αντιλήφθηκες αλλά δεν έχω την πολυτέλεια και την υπομονή στην ηλικία μου να επανέρχομαι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...