Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, LarissaSnow είπε:

Όχι ότι θα βγει έτσι, αλλά θέλει βελτίωση στις θερμοκρασίες στα 850 hPa Μιχαήλ (κοινώς λίγο πιο νότια τη δημιουργία του χαμηλού), αλλιώς μέχρι να το γυρίσει σε χιόνι, θα έχουμε χάσει πολύ υετό σε βροχή.

Νομίζω ότι αν μιλούσαμε σε αυτό το ραν, το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει [για το απόλυτα ιστορικό κτλ] θα ήταν να υπήρχε εξαρχής καλύτερη σύνδεση χαμηλού και αυλώνα. Γιατί έτσι και αλλιώς μετά το χαμηλό κινείται νοτιότερα για Τ [αλλά και η πορεία του όπως ξέρεις παίζει ρόλο, μπορεί να βρίσκεται ακριβώς στην ίδια θέση το χαμηλό, αλλά να σου δίνει πολύ διαφορετικές κατανομές υετού, λόγω της διαφορετικής κίνησης του μετώπου]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ πολύ καλό σενάριο πραγματικά.Οντας και πλέον κάτοικος Θεσσαλονίκης με κάποια σκ μόνο Γιαννιτσά,θα μπορώ να σχεδιάζω με άνεση που με βολεύει τι χαχαχα.

Πολύ ωραίοι χάρτες,πλέον σιγά σιγά μπορούμε να αρχίσουμε να κεντραρουμε το διάστημα από 12 και έπειτα,δε πάμε πιο πίσω...

Για τη καμήλα δεν αγχώνομαι, αναμένουμε μέχρι τελευταία στιγμή,έλα χειμώνα αγόρι μου..!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Με λίγα λόγια τι μας λέει ο τζίφος? Χιονιάς από τα 90 ς.... Δηλαδή αρχή στα κεντροβορεια και κατάληξη προσηνεμα😊

Πάντως στα 90s Αθήνα έστρωσε μόνο μια φορά αν δεν κάνω λάθος. Το 91. Χαχαχαχαχ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Νομίζω ότι αν μιλούσαμε σε αυτό το ραν, το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει [για το απόλυτα ιστορικό κτλ] θα ήταν να υπήρχε εξαρχής καλύτερη σύνδεση χαμηλού και αυλώνα. Γιατί έτσι και αλλιώς μετά το χαμηλό κινείται νοτιότερα για Τ [αλλά και η πορεία του όπως ξέρεις παίζει ρόλο, μπορεί να βρίσκεται ακριβώς στην ίδια θέση το χαμηλό, αλλά να σου δίνει πολύ διαφορετικές κατανομές υετού, λόγω της διαφορετικής κίνησης του μετώπου]

Αν  υπήρχε εξαρχής καλύτερη σύνδεση χαμηλού και αυλώνα, τότε το πιθανότερο ο αυλώνας να έσπρωχνε τη δημιουργία χαμηλού λίγο νοτιότερα.

Το χαμηλό έχει πολύ αργή κίνηση κι αυτό βοηθάει για μεγάλα ποσά υετού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

δεν ειναι καλυτερα ετσι?...

Με φοβίζουν λίγο οι τςμπ. Εγώ τον Αυλώνα εκεί τον θέλω για να μην φύγει γρήγορα τουρκια. Δλδ στυλ Αριάδνη. Με τον πρωινό Αυλώνα. Θέλω αυτή την διάταξη με τον πρωινό Αυλώνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα βελτιωθούν και τα ενσέμπλς σίγουρα για τα κεντροβόρεια, αφού έκαναν ένα βήμα στην λογική του τζίφου. Εννοείται βέβαια, πως δεν θα βγει κεντροβόρειος ο ΜΟ, αλλά θα έχει και αυτά τα ψήγματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και μετά το πρώτο Αυλώνα υπάρχει αζορικος με Αρ........ Όχι αστεία

Παθαίνει ένα κόλλημα η κυκλοφορία μετά

Αχ και να τανε στις 90 ώρες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Με φοβίζουν λίγο οι τςμπ. Εγώ τον Αυλώνα εκεί τον θέλω για να μην φύγει γρήγορα τουρκια. Δλδ στυλ Αριάδνη. Με τον πρωινό Αυλώνα. Θέλω αυτή την διάταξη με τον πρωινό Αυλώνα 

α ναι?ε κι εγω αυτη την διαταξη με το ενισχυμενο αυλωνα που ερχεται απο πισω στις 270 να σκασει λιγο πιο δυτικα και να μενει το χαμηλο στασιμο...χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλό βήμα, δεν φτάνει για εδώ βέβαια αλλά είναι προς την σωστή κατεύθυνση απ' το να βλέπαμε να το πηγαίνει πιο ανατολικά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οδηγαω.Πολυ θετικο τρεξιμο,τις λεπτομερειες μετα.Αν εβγαινε παντως εριχνε ανετα μισο μετρο Δροσοπηγη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

α ναι?ε κι εγω αυτη την διαταξη με το ενισχυμενο αυλωνα που ερχεται απο πισω στις 270 να σκασει λιγο πιο δυτικα και να μενει το χαμηλο στασιμο...χαχαχαχα

Βαγγελακη είσαι πονηρος γάτος. Θες; Προσοχή. Αλλά ο αρχηγός θα σε επαναφέρει στη τάξη 😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...