Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Αυτη τη στιγμη στο διαστημα 14-20 ειναι πανω απο 60% οι πιθανοτητες για ψυχρη εισβολη στη χωρα μας της ταξεως -3 εως -8 στα 850...

Για 12 13 τελικά τι ποσοστά υπάρχουν προς το παρόν???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμενα με απογοητευσαν τα χθεσινα 18αρια και σημερινα 0z και 6z.. Κατα τ'αλλα, τα αλλα ρανς ηταν πολυ καλα, βλεπαμε χιονια σαν χωρα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, thanasismtrk said:

Για 12 13 τελικά τι ποσοστά υπάρχουν προς το παρόν???

μεγαλες οι πιθανοτητες σιγουρα..  Σκεψου στις 13 μπαινουν και -8 στη Θρακη, Μακεδονια, και καλη διαταξη προς το παρον για τους βορειους. Χαμηλαρα που σκαει μαυρη θαλασσα ανετα μπορει να το στειλει βορειο αιγαιο δεν θα μου κανει εντυπωση, εχουν δει πολλα τα ματια μας χαχα..😂

gfs-0-192.png?6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Για 12 13 τελικά τι ποσοστά υπάρχουν προς το παρόν???

Το ανεφερα πιο πριν πεδινα θεωρειτε απιθανο αλλα ας δουμε και τα 12αρια..ολα τα μοντελα

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ωραίο που για πρώτη φορά φέτος έχουμε μακρο από τον δάσκαλο. Για εμένα ο Κ.Ζοακοπουλος είναι ο καλύτερος μετεωρολόγος στην Ελλάδα. Ωστόσο όπως όλες οι μακρο έχει πολύ μικρή πιθανότητα επιβεβαίωσης. Τέλος φέτος η δυτική Ευρώπη έχει ιστορική κυκλοφορία. Αυτό δε σημαίνει ότι ήρθε η εποχή των παγετώνων. Όπως και η φετινή κυκλοφορία εδώ δε σημαίνει ότι η κλιματική αλλαγή είναι εδώ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Το ανεφερα πιο πριν πεδινα θεωρειτε απιθανο αλλα ας δουμε και τα 12αρια..ολα τα μοντελα

Εδώ στη δυτική Μακεδονία υπαρχουν στοιχεία που να συνηγορούν να βγει ο τζιφος ..φαίνεται τίποτα τέτοιο η τρεχει ακυρο..αν έχει δηλαδη πιθανοτητες;;;για 12 με 14 ..το κοντρολ ειδικα με βαζει 40 ποντους οχι οτι θα βγει αλλα το έριξαν καπως ξαφνικα

Μετά τις 14 για προσηνεμα η κεντροβορεια; ;;

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πως γινεται με τετοιους δεικτες να βγαίνουν τετοια τρεξιματ..Η Ισπανία θα χει υψηλές πιέσεις αρα πρπει να χει ψιλουψηλες και Ισλανδία...εδώ καβαλάει το ισλανδικό χαμηλο πως γίνεται αυτο

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εχουμε μια καλη ταση που γενικα διαφαινεται απο το δευτερο δεκαημερο του μηνα και μετα.....απο αυτη την Κυριακη Δευτερα..λογικα θα μπορουμε να δωσουμε μεγαλυτερη προσοχη στους χαρτες μιας και θα ειμαστε πια αρκετα πιο κοντα χρονικα......

για την Αττικη ακομα και μια εβδομαδα πριν...ειναι δυσκολο να προβλεψεις πιθανον χιονια πεδινων...μιας και ειδικα για το κεντρο....

οι προυποθεσεις που χρειαζονται δεν ειναι και λιγες....!!

η βορεια χωρα και πιο συγκεκριμενα η Θεσσαλονικη σαφως εχει περισσοτερες πιθανοτητες για χιονοπτωση αλλα και χιονοστρωση τουλαχιστον πανω απο τα 200 μετρα.....!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Εδώ στη δυτική Μακεδονία υπαρχουν στοιχεία που να συνηγορούν να βγει ο τζιφος ..φαίνεται τίποτα τέτοιο η τρεχει ακυρο..αν έχει δηλαδη πιθανοτητες;;;για 12 με 14 ..το κοντρολ ειδικα με βαζει 40 ποντους οχι οτι θα βγει αλλα το έριξαν καπως ξαφνικα

Μετά τις 14 για προσηνεμα η κεντροβορεια; ;;

Θα σου απαντησω θεωρω το σεναριο του τζιφου οτι δεν ειναι το επικραταστερο....αλλα ας κανουμε υπομονη...για μετα οπως βλεπεις και εσυ αλλωστε δν υπαρχει αυτη τη στιγμη πιθανοτητα βαριας προσηνεμης εισβολης για χιονια μεχρι της βαρκες που λεμε...αν θελουμε να δωσουμε πιθανοτητες για χιονια χαμηλα μιλαμε για λαμια και πανω...με τα σημερινα παντα δεδομενα αλλα και βαση δεικτων...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Πολύ ωραίο που για πρώτη φορά φέτος έχουμε μακρο από τον δάσκαλο. Για εμένα ο Κ.Ζοακοπουλος είναι ο καλύτερος μετεωρολόγος στην Ελλάδα. Ωστόσο όπως όλες οι μακρο έχει πολύ μικρή πιθανότητα επιβεβαίωσης. Τέλος φέτος η δυτική Ευρώπη έχει ιστορική κυκλοφορία. Αυτό δε σημαίνει ότι ήρθε η εποχή των παγετώνων. Όπως και η φετινή κυκλοφορία εδώ δε σημαίνει ότι η κλιματική αλλαγή είναι εδώ. 

Ο κος Ζιακοπουλος πάντως επιμένει και το αναφερει συνεχώς ότι πλέον ζούμε εποχές κλιματικής αλλαγής.. Και όλα αυτά που συμβαίνουν τα τελευταία χρόνια δεν είναι τυχαία και μεμονωμένα! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήθελα να ήξερα, Γερμανία Ολλανδία Βέλγιο Γαλλία. Πόσες ημέρες ολικού παγετού είχαν μεγάλες πόλεις τους. Για παράδειγμα οι Γερμανικές πόλεις έχουν κατά Μ.Ο 12-15 ημέρες ολικού παγετού το χειμώνα. Με τέτοια εύνοια που λένε ότι έχει φέτος, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν έστω 8-9 ημέρες ολικού παγετού; Βλέπω webcams από μεγάλες πόλεις στις προαναφερθείσες χώρες και βλέπω γυμνά κεραμίδια και καμπαναρια. Ουτε καν δρόμους με χιονι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ήθελα να ήξερα, Γερμανία Ολλανδία Βέλγιο Γαλλία. Πόσες ημέρες ολικού παγετού είχαν μεγάλες πόλεις τους. Για παράδειγμα οι Γερμανικές πόλεις έχουν κατά Μ.Ο 12-15 ημέρες ολικού παγετού το χειμώνα. Με τέτοια εύνοια που λένε ότι έχει φέτος, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν έστω 8-9 ημέρες ολικού παγετού; Βλέπω webcams από μεγάλες πόλεις στις προαναφερθείσες χώρες και βλέπω γυμνά κεραμίδια και καμπαναρια. Ουτε καν δρόμους με χιονι

Έχω την εντύπωση πως η χώρα με τη μεγαλύτερη χιονοστρωση αυτη τη στιγμή στην Ευρώπη είναι μόνο η Αγγλία για αυτό βλέπεις αυτές τις εικονες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

Τα πράγματα με το όνομα τους βάση μητέρας φύσης έχουν ως εξής: 

Μία βάσιμη άποψη θα μπορούσε κάλλιστα να είναι πως δυστυχώς τα άστρα το χουν τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι (κ άλλες αντίστοιχ. παροιμ.) 

Εν κατακλείδι φέτος ήπιος χειμώνας.  Ύπάρχουν ενδείξεις (δλδ τα μέχρι ως τώρα 'κείμενα' του καιρού) Υπάρχει Η Τάση που διαφαίνεται και επίσης υπάρχει η πάνσωστη μετάφραση των δεδομένων από τον Δάσκαλο!
Με λίγα λόγια δεν το χει φέτος ο 'καιρός' (για κρύο) και αν συνυπολογίσουμε πως δεν λείπουν τα χαμηλά και γενικότερα υετός, όπως κ στη Πάρνηθα τους 2 τελευταίους χειμώνες έριξε τόσα μέτρα χιόνι, τότε ακούγονται και φυσιολογικά όλα τα παραπάνω!.. ΌΜΩΣ.........
,,Όπως πραγματικότητα είναι όλα  τα παραπάνω , έτσι πραγματικότητα είναι πως η φύση/καιρός ,μας έχουν αποδείξει πολάκις πως δεν υπάρχει ούτε καλούπι ούτε στατιστική ούτε τπτ !! 
Δεν είναι κάποια ελπίδα τα γραφόμενα μου (πόσο μάλλον όσοι με ξέρετε,) αλλά η μεγάλη αλήθεια!!
Ασχέτως λοιπόν τι λένε τα μοντελάκια (όσο αναφορά πάντα 5 με 7 μέρες μετά) Βρισκόμαστε Μόλις στην 15μέρα του χειμώνα και καλώς η κακώς (καλώς για τους τρελαμένους) κανείς μα κανείς δεν μπορεί να έχει ιδέα τι καιρό θα έχει.. ας πούμε μετά τις 15/1
Οπότε συνεχίζουμε οι χιονοτρελαμένοι να κοιμόμαστε και να ξυπνάμε με την ελπίδα να μας επισκεφθεί ο καλύτερός μας φίλος!☃️
 

Ποια 15η μερα ; Πριν εναμιση μηνα αρχισε η χιονοπεριοδος στη Φλωρινα και δεν εχει ριξει νιφαδα. 

Επεξεργάστηκε από MenNaousa11
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, notios_polos είπε:

Βλέπω ότι για την άλλη Τετάρτη της δίνει ελάχιστη -13!!. Πιάνει τέτοιες θερμοκρασίες η Μαδρίτη?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Michael είπε:

Βλέπω ότι για την άλλη Τετάρτη της δίνει ελάχιστη -13!!. Πιάνει τέτοιες θερμοκρασίες η Μαδρίτη?

Γυρω στους - 15 ειναι το ρεκορ, ειναι αναστροφικη περιοχη. Βεβαια ειναι υπερβολες αυτα που δινει για την επομενη βδομαδα τωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ήθελα να ήξερα, Γερμανία Ολλανδία Βέλγιο Γαλλία. Πόσες ημέρες ολικού παγετού είχαν μεγάλες πόλεις τους. Για παράδειγμα οι Γερμανικές πόλεις έχουν κατά Μ.Ο 12-15 ημέρες ολικού παγετού το χειμώνα. Με τέτοια εύνοια που λένε ότι έχει φέτος, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν έστω 8-9 ημέρες ολικού παγετού; Βλέπω webcams από μεγάλες πόλεις στις προαναφερθείσες χώρες και βλέπω γυμνά κεραμίδια και καμπαναρια. Ουτε καν δρόμους με χιονι

Τα καθαριζουν καλα!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, antinod είπε:

Τα καθαριζουν καλα!!!!

Απλα δεν εχει χιονισει πουθενα. Και οπου χιονισε, το εξαφανισε σε λιγη ωρα , δε μπορουν να κρατησουν χιονι αυτα τα μερη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, geornik είπε:

Δειχνει τη δυσκολια παντως να κατεβουν οι χαμηλες πιεσεις αρκετα νοτια για να προκαλεσουν γενικευμενη κακοκαιρια στα ανατολικα..μου θυμιζει το Φλεβαρη 85 πριν τις 20 που ηταν κολλημενες πολικες μαζες στην κεντροανατολικη Ευρωπη κ τη Μαυρη Θαλασσα αλλα δεν κινουνταν. .

Ποσο είσαι (αν επιτρεπεται) και θυμασαι τοσες λεπτομερειες;Εγω 44 και δεν θυμαμαι τιποτα απο τοτε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Michael είπε:

Βλέπω ότι για την άλλη Τετάρτη της δίνει ελάχιστη -13!!. Πιάνει τέτοιες θερμοκρασίες η Μαδρίτη?

700 μ υψομετρο σε καραηπειρωτικο κορμο οποτε δε το αποκλειω χωρις να ξερω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Aυριανά 12άρια κρισιμα. Μπορεί να δούμε άλλους χάρτες.

ΥΓ. Βέβαια παραμονεύει και η πρόσφατη εκτίμηση του κ. Ζιακόπουλου για ζωνική με μικρές ψυχρές εισβολές έως το τέλος του Γενάρη.

Οτι δειχνουν τα σημερινα δλδ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ποσο είσαι (αν επιτρεπεται) και θυμασαι τοσες λεπτομερειες;Εγω 44 και δεν θυμαμαι τιποτα απο τοτε

Πω πω...47 ειμαι...φαντασου θυμαμαι το χιονι και το σεισμο του 81...🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ποσο είσαι (αν επιτρεπεται) και θυμασαι τοσες λεπτομερειες;Εγω 44 και δεν θυμαμαι τιποτα απο τοτε

Παλι καλα που σου εκατσε η κεντα προπερσι γιατι ουτε ποτε πηρες πρωταθλημα δε θα θυμοσουν!😂😘

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, geornik είπε:

Πω πω...47 ειμαι...φαντασου θυμαμαι το χιονι και το σεισμο του 81...🤣

Απο το σεισμο του 81 εχω εικονες,λογω προφανως του γεγονοτος του τρομου που ειχε προκαλεσει το φαινομενο.Αλλα απο καιρικα,τιποτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Παπλαμουδας είπε:

Παλι καλα που σου εκατσε η κεντα προπερσι γιατι ουτε ποτε πηρες πρωταθλημα δε θα θυμοσουν!😂😘

Γελασαμεεεεε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Ποια 15η μερα ; Πριν εναμιση μηνα αρχισε η χιονοπεριοδος στη Φλωρινα και δεν εχει ριξει νιφαδα. 

Νομίζω πως προφανώς η Φλώρινα δεν κατατάσσεται στα πεδινά.. Η φλώρινα μπορεί να δει χιόνι με νοτιά, τον Οκτώβρη,  κτλ.
Όπως και να χει τα λεγόμενα μου έχουν να κάνουν για την Αθήνα μιας και οι στατιστ. Τ συμπίπτουν  με την επίσημη έναρξη χειμώνα στις 21/12
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...