Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Pupazzo di Neve είπε:

Επίσης ρε παιδια ποτε δεν κατάλαβα, γιατί εύκολα ένα χαμηλό από Ατλαντικό παρασέρνει τον αζορ ενώ ένα χαμηλό από ανατολικά ή Σκανδιναβία δεν τον διώχνει δυτικά.. 

Εγώ νομίζω γινεται επειδη τα χαμηλα στο βόρειο πόλο πανε ανατολικα ..Και γενικά η ροή ειναι ανατολικη...δυτικα πηγαίνουν ελαχιστα μονο αν υπάρχει εμποδισμοςς...Μπορεί να λεω και βλακεια τωρα 😂

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Εγώ νομίζω γινεται επειδη τα χαμηλα στο βόρειο πόλο πανε ανατολικα ..Και γενικά η ροή ειναι ανατολικη...δυτικα πηγαίνουν ελαχιστα μονο αν υπάρχει εμπορικός...Μπορεί να λεω και βλακεια τωρα 😂

Εμπορικος σύλλογος Σκανδιναβικών χωρών

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εμπορικος σύλλογος Σκανδιναβικών χωρών

Χαχαχαα κλαιω..μακάρι θες να έρθεις να σε πάρω να πάμε...😂😂😂..Τώρα το ειδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Θα αφησω αυτο εδω, χωρις κανεναν σχολιασμο. 

240h GFS για 4/1/2019 και real time 4/1/2019

 

gfs-0-240.png

archives-2019-1-4-12-0.png

Ναι. Μόνο που τότε είχαμε και άλλα μοντέλα μαζί μας, γνωρίζοντας την τότε σταθερότητα τους. Πχ ο Ευρωπαίος μας έδειχνε πράγματα.

ECM1-240.GIF?12

Πλέον δεν είναι τόσο αξιόπιστος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μαλιστα..κλαιν εχουμε και δει και εχουμε γυρισει χειροτερες προοπτικες...😀..απο το ευρωπαικο στο 12 φαινοταν οτι μπορει το γιουκμο να μην εβγαινε ακριβως αλλα θα γιουκμαζαν τα μοντελα κατα καποιο τροπο και θα αλλαζαμε ως  προς τον τροπο και ισως και λιγο ως προς τον χρονο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας σοβαρευτω πριν αποχωρησω σε λιγο.Αυτη τη στιγμη,προσωπικα δεν βλεπω καποιον λογο που πρεπει να μας κανει να το παρατησουμε.Θα γινω κουραστικος ξαναλεγοντας οτι αν απο τωρα μου εδειχνε τον τελειο προσηνεμο,τοτε θα τα εβαφα μαυρα.Τωρα οχι σε καμια περιπτωση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι. Μόνο που τότε είχαμε και άλλα μοντέλα μαζί μας, γνωρίζοντας την τότε σταθερότητα τους. Πχ ο Ευρωπαίος μας έδειχνε πράγματα.

ECM1-240.GIF?12

Πλέον δεν είναι τόσο αξιόπιστος 

Αρα γιατι να ανησυχουμε; 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

μαλιστα..κλαιν εχουμε και δει και εχουμε γυρισει χειροτερες προοπτικες...😀..απο το ευρωπαικο στο 12 φαινοταν οτι μπορει το γιουκμο να μην εβγαινε ακριβως αλλα θα γιουκμαζαν τα μοντελα κατα καποιο τροπο και θα αλλαζαμε ως  προς τον τροπο και ισως και λιγο ως προς τον χρονο.

Βαγγελη κανονισε εβαλα στο προφιλ φωτο που ξεφτυαριζω την υπατια..εγω  περιμενω😂😂

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα από τα πρωινά τρεξίματα κρατάω την πτώση της θερμοκρασίας για την Αττική (κατά 15 περίπου βαθμούς)... μετά τα 20αρια του ΣΚ... χιόνια στα πεδινά της Αττικής δεν προκύπτουν ακόμη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Βαγγελη κανονισε εβαλα στο προφιλ φωτο που ξεφτυαριζω την υπατια..εγω  περιμενω😂😂

οπως ειπε και ο τζορτζ πιο πανω τα ωραια ραν με τις τελειες διαταξεις σε προχωρημενες ωρες ειναι για το θεαθηναι να περναμε ωραια την ωρα μας κτλ κτλ...τα πραγματα σοβαρευουν οταν ολα τα μοντελα συμφωνησουν σε κατι και εκει θα ψαχνουμε που θα καταληξει το γνωστο εκρεμμες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Απο Αττικη οδο και πανω...😜

Οχι 40%εχουμε για κεντροβορεια..για προσηνεμα υπαρχουν σεναρια κοντα στο 10% αλλα οχι για σοβαρη προσηνεμη εισβολη οπως καποιοι εννουν την προσηνεμη εισβολη...χοντρικα απο 400 μετρα και πανω αττικη δηλαδη υπαρχουν ενδειξεις αλλα οχι για εντονη ψυχρη προσηνεμη ...αυτα ολα μεχρι χθες το βραδυ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι ότι στις 18/1 που είναι γιορτή μου, έχω κανονίσει ποτάκι έξω! 

Ελπίζω να μην μας χαλάσει την έξοδο, ο υπερχιονιας που έρχεται στα προσηνεμα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν εχει τιποτα η Αγγλιτσα.Κατσε Σαλονικα ως τελη Γεναρη αν θες να ελπιζεις

Εαν μπορούσα George θα καθόμουν. Lockdown 3 από σήμερα Αγγλία.. Τουλάχιστον μας αφήνουν να βγούμε βόλτα χωρίς sms και βλακειες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ και 10 μέρες οι θερμοκρασίες στην Αγγλία είναι από -2 έως max 5.. και τα χιόνια που έπεσαν ειναο αστεία..  πολυ χαλι εχει αυτό το νησί.. 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Αρα γιατι να ανησυχουμε; 😂

Α όχι εγώ απλά δεν ασχολούμαι άλλο. Αφού έχουμε φτάσει τόσο πίσω πλέον, που απλά θα κοιτάω τα μοντέλα, χωρίς ιδιαίτερο βάθος. Τουλάχιστον να κάνουμε και τίποτε άλλο, καμιά βόλτα.😀😀

 

Πάλι καλά που τουλάχιστον γύρισαν στο παρατσακ, έτοιμος να παω Γιάννενα με χαρτί γιατρού ήμουν, αλλά πλέον δεν αξίζει. Το καλό που του θέλωτου καιρού στα τέλη του Ιανουαρίου που δεν έχω επιλογή να έχει ενδιαφέρον!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπαίνουμε σε συγκρίσεις με το τι έδειχναν τα μοντέλα πχ για τις 4 γεναρη του 19' στις 240 ώρες...ναι αλλά εκεί υπήρχαν σίγουρα πράγματα όπως αζορικός στην θέση του και παραφουσκωμένος μάλιστα και δεν έκοβαν βόλτες χαμηλά διαλύοντας τον...εμείς δεν έχουμε ακόμα καν τάση για ευνοικό αζορικό και ούτε φαίνεται να δημιουργείται..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, isnow είπε:

Μπαίνουμε σε συγκρίσεις με το τι έδειχναν τα μοντέλα πχ για τις 4 γεναρη του 19' στις 240 ώρες...ναι αλλά εκεί υπήρχαν σίγουρα πράγματα όπως αζορικός στην θέση του και παραφουσκωμένος μάλιστα και δεν έκοβαν βόλτες χαμηλά διαλύοντας τον...εμείς δεν έχουμε ακόμα καν τάση για ευνοικό αζορικό και ούτε φαίνεται να δημιουργείται..

Eνα τυχαιο προσφατο παραδειγμα εθιξα. Επισης, καιτε περιοχες ενω, οπως λες, δεν εχει καν ξεκινησει η ανοδος του Αζορικου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, MenNaousa11 είπε:

Eνα τυχαιο προσφατο παραδειγμα εθιξα. Επισης, καιτε περιοχες ενω, οπως λες, δεν εχει καν ξεκινησει η ανοδος του Αζορικου.

Εννοείται πως δεν καίμε τίποτα απλά δεν έχει δείξει τίποτα..ας ελπίσουμε να δείξει κάτι ο ευρωπαίος..το πρωί έδειξε άνοδο αζορ..αν δείξει και το βράδυ κάτι γίνεται..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, isnow είπε:

Εννοείται πως δεν καίμε τίποτα απλά δεν έχει δείξει τίποτα..ας ελπίσουμε να δείξει κάτι ο ευρωπαίος..το πρωί έδειξε άνοδο αζορ..αν δείξει και το βράδυ κάτι γίνεται..

Καλα καποιοι εχουν καψει και ολο το μηνα εδω μεσα. Ας ξεκινησει να φουσκωνει ο Αζορικος και βλεπουμε. Αυτος κανει παιχνιδι, αν βγει πιο λεπτος, ακομη και στο σεναριο τζιφου τοτε θα αρχισουν οι πανηγυρισμοι παλι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα μπορεί κάποιος να εξηγήσει συνοπτικά τι έδειξαν τα πρωινά τρεξίματα;

 

Επεξεργάστηκε από weatherforattica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερες,Επειδη γραφεται απο πολλους και εν μερη εχουν δικιο οτι κοιταμε στις 240ωρες+κλπ.Στις ωρες αυτες ειναι το αποτελεσμα που θα δημιουργηθει ,δλδ η καθοδος του αυλωνα.Για να γινει αυτο, θελουμε καλο εμποδισμο που την μια μερα τα μοντελα τον δειχνουν φουσκωμενο και την αλλη να δεχεται πιεση απο αντλαντικο και να μην μπορει να ανεβει, η εστω να ανεβει και να ριτζαρει σωστα.Οι ωρες που κοιταμε τον αζορ, ειναι χονδρικα 130-180 οποτε δεν ειναι καιρικη αιωνιοτητα.Αν δεν ανεβει ο αζορ σε αυτες τις ωρες δεν υπαρχει μετα...

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Καλημέρα μπορεί κάποιος να εξηγήσει συνοπτικά τι έδειξαν τα πρωινά τρεξίματα;

 

εναν αζορικο να προσπαθει να βρει την θεση του δυτικα της ιβηρικης και εναν τροπο να ριτζαρει προς τα βορεια?τα ανατολικα?τα β.ανατολικα?εναν αυλωνα σε αναμονη βορεια της σκανδιναβιας ενα ευρη πεδιο χαμηλων πιεσεων γενικα στη μεσογειο και εναν σιβηρικο-πολικο αυλωνα να καραδοκει και τον ατλαντικο που απο χτες απο την πληρη αφανεια δειχνει καπως να ξυπνα..χοντρικα μεχρι τις 144 αυτα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...